BellyBestFriend
Artykuły / Pierwsze objawy ciąży – czyli po czym poznać że jesteś w ciąży jeszcze przed wykonaniem testu ciążowego?

Pierwsze objawy ciąży – czyli po czym poznać że jesteś w ciąży jeszcze przed wykonaniem testu ciążowego?

„Po czym poznać że jestem w ciąży?” - to pytanie zadaje sobie wiele kobiet, zarówno tych które starają się o dziecko jak i tych które podejrzewają że być może zaszły w ciążę. Pierwsze objawy ciąży często są bardzo podobne do tych, które w normalnym, nieciążowym cyklu, występują u wielu kobiet tuż przed miesiączką. Dzieje się tak bowiem dlatego, że za pierwsze objawy ciąży odpowiedzialne są te same hormony (głównie progesteron), które normalnie występują w drugiej części cyklu miesiączkowego. 
 

Nie wszystko jednak stracone - podczas ciąży poziom progesteronu wzrasta dużo powyżej normalnego poziomu z drugiej fazy cyklu, dlatego też również pierwsze objawy ciąży, pomimo że podobne do objawów napięcia przedmiesiączkowego (PMS), w cyklu ciążowym często są po prostu dużo bardziej wyraziste niż normalnie.

Pierwsze objawy ciąży, które pojawiają się w początkowych tygodniach ciąży to:

 1. Plamienie implantacyjne – jest to plamienie, które w przypadku ciąży występuje u ok. 20-30% kobiet. Pojawia się ono zazwyczaj po około 7-10 dniach po owulacji, czyli około tydzień przed terminem spodziewanej miesiączki. Przyczyną plamienia może być zagnieżdżanie się zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy. Plamienie to jest zazwyczaj słabe, jasnoczerwone lub brązowe i trwa nie dłużej niż jeden dzień.
   
 2. Wrażliwe piersi – jednym z pierwszych objawów ciąży są wrażliwe, nabrzmiałe, wręcz niekiedy bolesne na dotyk piersi. Często towarzyszy temu również uczucie ciężkości piersi. Jeśli zwykle nie odczuwasz przed miesiączką bólu piersi, a tym razem z trudem jesteś w stanie zapiąć biustonosz, może to być dobry znak! Wrażliwość piersi występuje relatywnie często we wczesnej ciąży i spowodowana jest głównie zwiększoną ilością hormonów w ciele kobiety.
   
 3. Nadmierne zmęczenie – uczucie zmęczenia, a wręcz prawdziwego wyczerpania i towarzysząca mu senność może występować już na bardzo wczesnym etapie ciąży, nawet jeszcze przed wystąpieniem spodziewanego terminu miesiączki. Jeśli rano nie jesteś w stanie wstać z łóżka, a wieczorem zasypiasz jeszcze przed dobranocką, być może odpowiedzialny za to jest nagły wzrost poziomu progesteronu we krwi, który ma miejsce podczas ciąży.
   
 4. Mdłości i wymioty – u większości kobiet pojawiają się nie wcześniej niż po około miesiącu po zapłodnieniu, czyli około dwóch tygodni po terminie spodziewanej miesiączki. Wbrew potocznej nazwie poranne mdłości nie występują tylko rano, ale zazwyczaj przez cały dzień… Zapewne zanim pojawią się pierwsze mdłości, zdążysz już sięgnąć po test ciążowy.
   
 5. Uczucie wzdęcia – może ono być zbliżone do tego występującego u wielu kobiet tuż przed miesiączką, jednak wzdęcie spowodowane ciążą jest zazwyczaj dużo wyraźniejsze. Pomimo, że macica na tym etapie ciąży jest w dalszym ciągu niewielka, to spodnie w pasie robią się ciasne na skutek niemiłego uczucia wzdęcia i spuchnięcia.
   
 6. Częste oddawanie moczu – bardzo wczesnym objawem ciąży jest również nagła potrzeba częstszych wizyt w łazience. Na tym etapie ciąży nie jest to jeszcze spowodowane uciskiem powiększonej macicy na pęcherz, ale intensywnymi zmianami hormonalnymi, które zachodzą w ciele kobiety. Ponadto w czasie ciąży dość szybko wzrasta ilość krwi oraz płynów w ciele kobiety, co skutkuje w bardziej intensywnej pracy nerek i tym samym większej ilości moczu występującego w pęcherzu.
   
 7. Brak miesiączki – jeśli Twoje cykle są w miarę regularne i nawet jeśli do czasu terminu spodziewanej miesiączki nie odczuwałaś żadnych z powyższych objawów (co oczywiście jest możliwe i zdarza się bardzo często!) z pewnością tego objawu - braku miesiączki – już nie przegapisz. Brak krwawienia miesiączkowego przez więcej niż 16 dni od owulacji jest mocnym argumentem do sięgnięcia po domowy test ciążowy. Jeśli do tego mierzysz poranną temperaturę ciała i utrzymuje się ona na wyższym poziomie przez ponad 18 dni to prawdopodobieństwo, że jesteś w ciąży jest naprawdę wysokie!

Wykonałaś test ciążowy i jego wynik wyszedł pozytywny? Gratulacje! Zadbaj o swoją ciążę i rozpocznij Nowoczesny Kalendarz Ciąży. Czytaj więcej Czego dowiem się o swojej ciąży prowadząc Kalendarz Ciąży


Autor: dr hab. med. Iwona Szymusik specjalista położnictwa i ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Członkini Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (PTMR), Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (ESHRE) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (ASRM). Specjalizuje się w leczeniu niepłodności, endokrynologii ginekologicznej, zachowaniu zdolności prokreacyjnych (oncofertility), w metodach wspomaganej prokreacji oraz w prowadzeniu ciąży.

 

Czy spodobał Ci się ten artykuł?
Poprzedni artykuł | Następny artykuł
Zainteresują Cię również:

4 propozycje pysznych koktajli na ciążowe dolegliwości!

Cierpisz na typowo ciążowe dolegliwości? Twój układ pokarmowy jest bardzo wrażliwy i męczą Cię ciągłe niestrawności? A może nie możesz poradzić sobie z bolesnymi skurczami łydek? Poznaj kilka prostych i naturalnych sposobów na ciążowe dolegliwości - odkryj przepisy na koktajle!  czytaj dalej

Badania w ciąży

Zastanawiasz się jakie badania czekają cię w ciąży? Czemu służą takie badania i kiedy się je wykonuje? Przeczytaj jakie rodzaje badań i testów czekają przyszłą mamę i dlaczego są one ważne.  czytaj dalej

Ciąża - najważniejsze rzeczy, które powinnaś wiedzieć oczekując dziecka

Są rzeczy, które każda kobieta w ciąży powinna wiedzieć. Podstawowa wiedza o ciąży zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo zarówno Twoje jak i Twojego dziecka. Przeczytaj między innymi od kiedy liczony jest początek ciąży, o jakich badaniach w ciąży nie możesz zapomnieć lub czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne.  czytaj dalej

Pozytywny test ciążowy i co dalej?

A więc stało się! Zrobiłaś test ciążowy i wynik wyszedł pozytywny. Gratulacje! To co zapewne wiesz na pewno, to fakt, że przed Tobą wiele zmian. Jakie to będą zmiany, czego się teraz spodziewać? Przeczytaj na co powinnaś być gotowa, jak się do tego przygotować i co po kolei powinnaś  zrobić gdy już wiesz, że pod Twoim sercem zagościło nowe życie. czytaj dalej

Dieta w ciąży - 10 najważniejszych zasad dla ciężarnej

O zdrowym odżywaniu i diecie w ciąży zostało napisane i powiedziane wiele. Zbyt duża ilość informacji potrafi przytłoczyć każdego. Przestrzeganie wszystkich tych zasad wydaje się wręcz niemożliwe. Jak zatem odróżnić rzeczy ważne od tych mniej istotnych? Zapytaliśmy znaną dietetyczkę Sylwię Leszczyńską co jest naprawdę ważne w diecie kobiet w ciąży. Przeczytaj co robić, aby zapewnić zdrowie sobie i swojemu dziecku!  czytaj dalej

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)