BellyBestFriend
Artykuły / Ciąża - najważniejsze rzeczy, które powinnaś wiedzieć oczekując dziecka

Ciąża - najważniejsze rzeczy, które powinnaś wiedzieć oczekując dziecka

Są rzeczy, które każda kobieta w ciąży powinna wiedzieć. Podstawowa wiedza o ciąży zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo zarówno Twoje jak i Twojego dziecka. Przeczytaj między innymi od kiedy liczony jest początek ciąży, o jakich badaniach w ciąży nie możesz zapomnieć lub czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne. 
 

 1. Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki – zapamiętaj tę datę, lekarz podczas wizyty będzie o nią pytał.
   
 2. Bierz kwas foliowy – codziennie od momentu uzyskania pozytywnego testu ciążowego lub najlepiej jeszcze wcześniej bierz kwas foliowy. Nie zapominaj o nim. Jest on bardzo ważny, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka (wad cewy nerwowej, nieprawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka, rozszczepu kręgosłupa). 
   
 3. Serduszko płodu możesz zaobserwować podczas badania USG już w 6,5 tygodnia ciąży.
   
 4. Plamienie lub nawet krwawienie we wczesnej ciąży (pomiędzy 6-9 tygodniem ciąży) występuje dość często, w około 30% przypadków. Jednak nigdy go nie ignoruj i zawsze skonsultuj to z lekarzem.
   
 5. Zanim weźmiesz jakikolwiek lek skonsultuj się z lekarzem (dotyczy to również leków, które stale zażywasz). W ciąży nie powinnaś brać: aspiryny, ibuprofenu, leków przeciwkaszlowych, a nawet kropli na katar. Leki dozwolone to: paracetamol i wiele antybiotyków (te drugie zawsze po konsultacji z lekarzem!). 
   
 6. Najważniejsze badania USG, o których bezwzględnie musisz pamiętać, zaplanowane są na: 11-14, 20  i 30 tydzień ciąży. Są to najważniejsze badania w ciąży, które mają na celu ocenę zdrowia i rozwoju Twojego dziecka. W żaden sposób nie zagrażają one dziecku.  
 7. Pierwsze ruchy płodu poczujesz pomiędzy 16 a 20 tygodniem ciąży. Kobiety najczęściej opisują je jako bulgotanie, przelewanie się lub uczucie motyli w brzuchu.
   
 8. Nigdy nie ignoruj objawów takich jak: ból brzucha podobny do tego miesiączkowego, ból krzyża, krwawienie bądź plamienie, odczuwalny nacisk, parcie na miednicę. Jeśli zauważysz je u siebie, zawsze powiadom o nich lekarza. Mogą one świadczyć o początkach poronienia lub przedwczesnym porodzie.
   
 9. Nie jedz za dwoje – w ciąży liczy się jakość jedzenia, a nie na jego ilość! W ciąży potrzebujesz przeciętnie tylko 150 - 300 kcal więcej niż przed ciążą. Dodatkowe kalorie powinnaś przeznaczyć na produkty bogate w m.in.: wapń, cynk, żelazo i kwas foliowy.
   
 10. W ciąży zadbaj o odpowiednie nawodnienie – powinnaś wypijać co najmniej 8 – 10 szklanek wody niegazowanej dziennie.
   
 11. Od 28 tygodnia ciąży postaraj się codziennie liczyć ruchy płodu.  Zdrowe dziecko powinno wykonać nie mniej niż 10 ruchów w trakcie 1-1,5h. (czytaj więcej: po co i w jaki sposób liczyć ruchy płodu).

 


Autor: dr hab. med. Iwona Szymusik specjalista położnictwa i ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Członkini Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (PTMR), Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (ESHRE) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (ASRM). Specjalizuje się w leczeniu niepłodności, endokrynologii ginekologicznej, zachowaniu zdolności prokreacyjnych (oncofertility), w metodach wspomaganej prokreacji oraz w prowadzeniu ciąży.

 

Czy spodobał Ci się ten artykuł?
Poprzedni artykuł | Następny artykuł
Zainteresują Cię również:

Pozytywny test ciążowy i co dalej?

A więc stało się! Zrobiłaś test ciążowy i wynik wyszedł pozytywny. Gratulacje! To co zapewne wiesz na pewno, to fakt, że przed Tobą wiele zmian. Jakie to będą zmiany, czego się teraz spodziewać? Przeczytaj na co powinnaś być gotowa, jak się do tego przygotować i co po kolei powinnaś  zrobić gdy już wiesz, że pod Twoim sercem zagościło nowe życie. czytaj dalej

Dieta w ciąży - 10 najważniejszych zasad dla ciężarnej

O zdrowym odżywaniu i diecie w ciąży zostało napisane i powiedziane wiele. Zbyt duża ilość informacji potrafi przytłoczyć każdego. Przestrzeganie wszystkich tych zasad wydaje się wręcz niemożliwe. Jak zatem odróżnić rzeczy ważne od tych mniej istotnych? Zapytaliśmy znaną dietetyczkę Sylwię Leszczyńską co jest naprawdę ważne w diecie kobiet w ciąży. Przeczytaj co robić, aby zapewnić zdrowie sobie i swojemu dziecku!  czytaj dalej

Jak odróżnić zdrowe symptomy od tych niepokojących?

Przeczytaj jakich objawów i dolegliwości możesz spodziewać się będąc w ciąży. Które z nich są normalnymi symptomami ciąży a których nigdy nie powinnaś ignorować i które powinny skłonić Cię do konsultacji z lekarzem.    czytaj dalej

Super produkty na okres ciąży, czyli 9 produktów szczególnie polecanych dla kobiet w ciąży

Zapoznaj się z produktami, które są wyjątkowo cenne dla rozwijającego się maleństwa i Twojego nadwyrężonego ciążą organizmu. Postaraj się, aby takie produkty jak kasze, żurawina i migdały w okresie ciąży na stałe zagościły w Twoim menu. czytaj dalej

7 pytań o poród, których wiele kobiet wstydzi się zadać!

Poród zbliża się wielkimi krokami, a w Twojej głowie w dalszym ciągu kłębią się pytania, których wstydzisz się zadać? Niektóre tematy są na tyle krępujące, że ciężko je poruszyć z partnerem,  na rutynowej wizycie u lekarza, czy przy kawie z koleżankami…Nadszedł jednak czas, żeby rozwiać Twoje wątpliwości! Przeczytaj odpowiedzi na 7 najbardziej wstydliwych pytań związanych z porodem. czytaj dalej

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)