BellyBestFriend
Artykuły / Badania w ciąży

Badania w ciąży

Ciąża to okres w życiu w którym przyszła mama odwiedza lekarza i wykonuje różnego rodzaju badania dużo częściej niż zwykle (kompleksowo zadbaj o ciążę z BellyBestFriend). Warto wiedzieć jakie badania czekają Cię w tym okresie i po co się je wykonuje. Większość badań musi zostać wykonana w konkretnym przedziale czasowym, tak aby zapewnić największe bezpieczeństwo dziecku i mamie. 
 

Do ważnych badań w ciąży z punktu widzenia zdrowia matki i dziecka należą: 

 Badania biofizyczne

Regularne pomiary masy ciała mające na celu odpowiednie oszacowanie prawidłowego przyrostu masy ciała oraz wdrożenie działania prewencyjnego przed nadmiernym lub niedostatecznym przyroście (modyfikacja diety, trybu życia, przekazanie informacji pacjentce jakie negatywne konsekwencje może to mieć na przebieg ciąży i metabolizm oraz skłonności zdrowotne młodego człowieka) - sprawdź, czy przyrost Twojej wagi jest prawidłowy. Regularne pomiary ciśnienia tętniczego krwi mające na celu ocenę ryzyka rozwoju nadciśnienia indukowanego ciążą.
 

 Badania biochemiczne:

 • badanie grupy krwi oraz, w zależności od czynnika Rh u ciężarnej, seryjne oznaczanie obecności przeciwciał i ewentualnie ich poziomu u ciężarnej. Badania te służą wczesnemu diagnozowaniu konfliktu serologicznego.
 • badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową i chorób zakaźnych. Płód u kobiet zakażonych kiłą lub wirusem HIV, chlamydią tracheomatis, toksoplazmozą, ospą wietrzną, wirusem HSV, mogą ulec zakażeniu w ciąży lub po porodzie. Włączenie odpowiednio wcześnie leczenia zmniejsza ryzyko takiej transmisji do płodu. Niestety w przypadku zakażenia ciężarnej wirusem różyczki, ospy wietrznej lub cytomegalii nie udowodniono skutecznego leczenia. 
 • badania biochemiczne tj. morfologia, badanie ogólne moczu, poziom glukozy i test obciążenia glukozą. W największym skrócie służą one do wykluczenia niedokrwistości, infekcji dróg moczowych i innych zmian, cukrzycy ciążowej. U pacjentek z nieprawidłowymi badaniami ogólnymi moczu powinno zostać zlecone dodatkowo badanie posiewu moczu- więcej o badaniach w ciąży.
   

Badania bakteriologiczne

Do obowiązkowych badań bakteriologicznych należy badanie przeprowadzane pomiędzy 35-37 tygodnia ciąży na obecność Streptococcus agalaciae (GBS). Służą one wyłonieniu pacjentek z grupy ryzyka wymagających wdrożenia profilaktyki wrodzonych zapaleń płuc u noworodków.
 

 Badanie cytologiczne

O ile nie było przeprowadzone wcześniej powinno być pobrane na pierwszej wizycie ciężarnej, najlepiej do 12 tygodnia ciąży. Służy ono wykluczeniu zmian przed i nowotworowych szyjki macicy.
 

 Badania ultrasonograficzne

Badania USG ciąży powinno być wykonane minimum trzykrotnie:

 • pomiędzy 11-13 tygodniem ciąży (w tym okresie ewentualnie rozszerzone o testy biochemiczne),
 • pomiędzy 20-22 tygodniem ciąży, 
 • pomiędzy 28-32 tygodniem ciąży. 

Badania USG mają na celu screening w kierunku aberracji chromosomalnych, wad wrodzonych płodu, oszacowania ryzyka nadciśnienia indukowanego ciąża, zahamowania wzrostu wewnątrzmacicznego płodu, a dodatkowo w ciążach mnogich zależnie od ich kosmówkowości zespołów typowych dla tych ciąż- przeczytaj, jak często można wykonywać badanie USG.
 

  Badania genetyczne

Wyselekcjonowana grupa ciężarnych może mieć zaproponowane rozszerzenie przesiewowych badań USC ciąży o oznaczenie kariotypu płodu i ewentualnie, zależnie od rozpoznanych wad u płodu lub wywiadu,  rozszerzonym ewentualnym mapowaniem na niektóre mutacje.  Wykonuje się to za pomocą inwazyjnych badań, do których należą:

 • pobranie tkanki łożyskowej płodu (CVS – biopsja trofoblastu wykonywana pomiędzy 11-14 tyg. ciąży),
 • pobranie płynu owodniowego płodu (amniopunkcja genetyczna, przeprowadzana pomiędzy 14-18 tyg. ciąży, w wyjątkowych przypadkach później),
 • pobranie krwi pępowinowej płodu (kordocenteza, przeprowadzana po 18 tyg. ciąży).

Od stosunkowo niedawna istnieje również możliwość wykonania badania prenatalnego genetycznego nieinwazyjnego - badanie wolnego DNA płodowego cffDNA (test IONA, test NIFTY) w kierunku trzech najczęściej występujących trisomii- na czym polegają badania prenatalne w ciąży?. 

 


Autor: Dr Anetta Karwacka - doświadczony ginekolog-położnik (specjalizacja I i II stopnia), zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności pierwotnej i wtórnej w tym poronień nawracających, diagnostyką i leczeniem zaburzeń hormonalnych, kompleksową opieką przedporodowa połączoną z badaniem USG ciąży i nieinwazyjnymi badaniami prenatalnymi. Doświadczenie zdobyła w klinikach i szpitalach w Polsce i zagranicą (m.in. Klinika IVF Izrael, Europejskie Centrum Macierzyństwa Invimed w Warszawie, szpital Inflancka w Warszawie, Klinice Ginekologii i Położnictwa Szpitala im Orłowskiego w Warszawie). Aktualnie przyjmuje w gabinecie Ginekologicznym Gyn-Care w Warszawie - www.gyncare.pl

Czy spodobał Ci się ten artykuł?
Poprzedni artykuł | Następny artykuł
Zainteresują Cię również:

Ciąża - najważniejsze rzeczy, które powinnaś wiedzieć oczekując dziecka

Są rzeczy, które każda kobieta w ciąży powinna wiedzieć. Podstawowa wiedza o ciąży zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo zarówno Twoje jak i Twojego dziecka. Przeczytaj między innymi od kiedy liczony jest początek ciąży, o jakich badaniach w ciąży nie możesz zapomnieć lub czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne.  czytaj dalej

Pozytywny test ciążowy i co dalej?

A więc stało się! Zrobiłaś test ciążowy i wynik wyszedł pozytywny. Gratulacje! To co zapewne wiesz na pewno, to fakt, że przed Tobą wiele zmian. Jakie to będą zmiany, czego się teraz spodziewać? Przeczytaj na co powinnaś być gotowa, jak się do tego przygotować i co po kolei powinnaś  zrobić gdy już wiesz, że pod Twoim sercem zagościło nowe życie. czytaj dalej

Dieta w ciąży - 10 najważniejszych zasad dla ciężarnej

O zdrowym odżywaniu i diecie w ciąży zostało napisane i powiedziane wiele. Zbyt duża ilość informacji potrafi przytłoczyć każdego. Przestrzeganie wszystkich tych zasad wydaje się wręcz niemożliwe. Jak zatem odróżnić rzeczy ważne od tych mniej istotnych? Zapytaliśmy znaną dietetyczkę Sylwię Leszczyńską co jest naprawdę ważne w diecie kobiet w ciąży. Przeczytaj co robić, aby zapewnić zdrowie sobie i swojemu dziecku!  czytaj dalej

Jak odróżnić zdrowe symptomy od tych niepokojących?

Przeczytaj jakich objawów i dolegliwości możesz spodziewać się będąc w ciąży. Które z nich są normalnymi symptomami ciąży a których nigdy nie powinnaś ignorować i które powinny skłonić Cię do konsultacji z lekarzem.    czytaj dalej

Super produkty na okres ciąży, czyli 9 produktów szczególnie polecanych dla kobiet w ciąży

Zapoznaj się z produktami, które są wyjątkowo cenne dla rozwijającego się maleństwa i Twojego nadwyrężonego ciążą organizmu. Postaraj się, aby takie produkty jak kasze, żurawina i migdały w okresie ciąży na stałe zagościły w Twoim menu. czytaj dalej

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)