Ciąża to okres w życiu w którym przyszła mama odwiedza lekarza i wykonuje różnego rodzaju badania dużo częściej niż zwykle (kompleksowo zadbaj o ciążę z BellyBestFriend). Warto wiedzieć jakie badania czekają Cię w tym okresie i po co się je wykonuje. Większość badań musi zostać wykonana w konkretnym przedziale czasowym, tak aby zapewnić największe bezpieczeństwo dziecku i mamie.
Do ważnych badań w ciąży z punktu widzenia zdrowia matki i dziecka należą:
Badania biofizyczne
Regularne pomiary masy ciała mające na celu odpowiednie oszacowanie prawidłowego przyrostu masy ciała oraz wdrożenie działania prewencyjnego przed nadmiernym lub niedostatecznym przyroście (modyfikacja diety, trybu życia, przekazanie informacji pacjentce jakie negatywne konsekwencje może to mieć na przebieg ciąży i metabolizm oraz skłonności zdrowotne młodego człowieka) - sprawdź, czy przyrost Twojej wagi jest prawidłowy. Regularne pomiary ciśnienia tętniczego krwi mające na celu ocenę ryzyka rozwoju nadciśnienia indukowanego ciążą.
Badania biochemiczne:
Badania bakteriologiczne
Do obowiązkowych badań bakteriologicznych należy badanie przeprowadzane pomiędzy 35-37 tygodnia ciąży na obecność Streptococcus agalaciae (GBS). Służą one wyłonieniu pacjentek z grupy ryzyka wymagających wdrożenia profilaktyki wrodzonych zapaleń płuc u noworodków.
Badanie cytologiczne
O ile nie było przeprowadzone wcześniej powinno być pobrane na pierwszej wizycie ciężarnej, najlepiej do 12 tygodnia ciąży. Służy ono wykluczeniu zmian przed i nowotworowych szyjki macicy.
Badania ultrasonograficzne
Badania USG ciąży powinno być wykonane minimum trzykrotnie:
Badania USG mają na celu screening w kierunku aberracji chromosomalnych, wad wrodzonych płodu, oszacowania ryzyka nadciśnienia indukowanego ciąża, zahamowania wzrostu wewnątrzmacicznego płodu, a dodatkowo w ciążach mnogich zależnie od ich kosmówkowości zespołów typowych dla tych ciąż- przeczytaj, jak często można wykonywać badanie USG.
Badania genetyczne
Wyselekcjonowana grupa ciężarnych może mieć zaproponowane rozszerzenie przesiewowych badań USC ciąży o oznaczenie kariotypu płodu i ewentualnie, zależnie od rozpoznanych wad u płodu lub wywiadu, rozszerzonym ewentualnym mapowaniem na niektóre mutacje. Wykonuje się to za pomocą inwazyjnych badań, do których należą:
Od stosunkowo niedawna istnieje również możliwość wykonania badania prenatalnego genetycznego nieinwazyjnego - badanie wolnego DNA płodowego cffDNA (test IONA, test NIFTY) w kierunku trzech najczęściej występujących trisomii- na czym polegają badania prenatalne w ciąży?.
Autor: Dr Anetta Karwacka - doświadczony ginekolog-położnik (specjalizacja I i II stopnia), zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności pierwotnej i wtórnej w tym poronień nawracających, diagnostyką i leczeniem zaburzeń hormonalnych, kompleksową opieką przedporodowa połączoną z badaniem USG ciąży i nieinwazyjnymi badaniami prenatalnymi. Doświadczenie zdobyła w klinikach i szpitalach w Polsce i zagranicą (m.in. Klinika IVF Izrael, Europejskie Centrum Macierzyństwa Invimed w Warszawie, szpital Inflancka w Warszawie, Klinice Ginekologii i Położnictwa Szpitala im Orłowskiego w Warszawie). Aktualnie przyjmuje w gabinecie Ginekologicznym Gyn-Care w Warszawie - www.gyncare.pl.
„Po czym poznać że jestem w ciąży?” - to pytanie zadaje sobie wiele kobiet, zarówno tych które starają się o dziecko jak i tych które podejrzewają, że być może zaszły w ciążę. Odpowiedź nie jest łatwa i jednoznaczna. ►czytaj dalej
Jak wybrać fotelik samochodowy?
Kompletując wyprawkę dla noworodka, wielu rodziców staje przed wyborem fotelika samochodowego. Wybór jest ogromny, przez co decyzja o wyborze właściwego fotelika jest często bardzo trudna. Na jakie elementy zwrócić uwagę wybierając fotelik? Czy fotelik powinien być dopasowany do konkretnego modelu samochodu? Dlaczego warto zdecydować się na fotelik z systemem mocowania ISOFIX? ►czytaj dalej
Pozytywny test ciążowy i co dalej?
A więc stało się! Zrobiłaś test ciążowy i wynik wyszedł pozytywny. Gratulacje! To co zapewne wiesz na pewno, to fakt, że przed Tobą wiele zmian. Jakie to będą zmiany, czego się teraz spodziewać? Przeczytaj na co powinnaś być gotowa, jak się do tego przygotować i co po kolei powinnaś zrobić gdy już wiesz, że pod Twoim sercem zagościło nowe życie. ►czytaj dalej
Ciąża - najważniejsze rzeczy, które powinnaś wiedzieć oczekując dziecka
Są rzeczy, które każda kobieta w ciąży powinna wiedzieć. Podstawowa wiedza o ciąży zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo zarówno Twoje jak i Twojego dziecka. Przeczytaj między innymi od kiedy liczony jest początek ciąży, o jakich badaniach w ciąży nie możesz zapomnieć lub czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne. ►czytaj dalej
Dieta w ciąży - 10 najważniejszych zasad dla ciężarnej
O zdrowym odżywaniu i diecie w ciąży zostało napisane i powiedziane wiele. Zbyt duża ilość informacji potrafi przytłoczyć każdego. Przestrzeganie wszystkich tych zasad wydaje się wręcz niemożliwe. Jak zatem odróżnić rzeczy ważne od tych mniej istotnych? Zapytaliśmy znaną dietetyczkę Sylwię Leszczyńską co jest naprawdę ważne w diecie kobiet w ciąży. Przeczytaj co robić, aby zapewnić zdrowie sobie i swojemu dziecku! ►czytaj dalej
Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.
Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.
Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.