BellyBestFriend
Artykuły / USG, test PAPP-A. Nieprawidłowe wyniki badań w ciąży – co dalej?

USG, test PAPP-A. Nieprawidłowe wyniki badań w ciąży – co dalej?

Zrobiłaś właśnie test PAPP-A lub badanie USG i zastanawiasz się, co dalej? Lekarz ginekolog nie wyjaśnił Ci, jak postępować w przypadku wyników nieprawidłowych, dając jedynie skierowanie na badania inwazyjne? Pamiętaj, że nawet wtedy masz szanse na zdrowe dziecko!

 
Badania prenatalne- dowiedz się, na czym polegają?, mogą czasem wiązać się z wynikami nieprawidłowymi, informującymi o wysokim ryzyku wystąpienia zaburzeń, w tym wad wrodzonych u płodu. Nie załamuj się, jeśli otrzymałaś taki wynik. To tylko wstępne podejrzenie ewentualnych problemów zdrowotnych, które może, ale nie musi potwierdzić się w rzeczywistości.
 

USG i test PAPP-A

 
Pierwszym badaniem przyszłej mamy i jej dziecka jest badanie USG. Obraz, jaki serwuje ultrasonograf nie zawsze jest jednak zgodny z oczekiwaniami. Czasami zamiast kształtnej sylwetki miniaturowego bobasa, poruszającego od czasu do czasu rączką lub nóżką, wprawne oko lekarza wychwytuje anomalie, z których najczęstszą wydaje się być powiększony fałd karkowy. Grubość fałdu karkowego (NT) często przekracza normy w przypadku poważnych wad genetycznych. Wystąpienie tego zjawiska nie jest jednak jednoznaczne z ich obecnością. Bywa, że anomalia jest przejściowa i znika w późniejszych etapach ciąży, a dziecko rodzi się zdrowe. Należy jednak pamiętać, że  nie w każdym przypadku wady genetycznej można zaobserwować nieprawidłowości w obrazie USG. Jednocześnie z oceną ultrasonograficzną I trymestru przeprowadza się zatem dodatkowo test PAPP-A. Jest to test określający wybrane parametry biochemiczne we krwi matki. Niskie wartości białka PAPP-A oraz nadmierny spadek lub wzrost poziomu hormonu gonadotropiny kosmówkowej (β-hCG) mają często związek z trisomią chromosomów 21, 18 i 13. 

Minusem badania jest jego podatność na wpływ niektórych antybiotyków, leków antywirusowych, antydepresyjnych, immunosupresyjnych, przeciwastmatycznych, czy hormonalnych – ich przyjmowanie należy zawsze zgłosić lekarzowi, gdyż mogą być przyczyną otrzymania wyniku nieprawidłowego. Może być on również związany z cukrzycą ciężarnych, nadciśnieniem tętniczym, a także zwiastować stan przedrzucawkowy. Badanie biochemiczne, jakim jest test PAPP-A służy bowiem nie tylko ocenie stanu płodu, ale także pracy łożyska, co jest jego duża zaletą(1)
 
Zestawienie wyników obu badań - USG i testu PAPP-A, pozwala na lepszą ocenę stanu dziecka. W wielu przypadkach nadal jednak nie jest dokładnie wiadomo, co może być przyczyną ewentualnych nieprawidłowości. Co w tej sytuacji ma zrobić przyszła matka, którą już w tej chwili pożera strach o zdrowie swojego potomka?

 

Test genetyczny (NIPT)

 
Od kilku lat w Polsce dostępne są nieinwazyjne testy genetyczne (NIPT), wykonywane z krwi matki, w której krąży DNA płodu. Choć są to testy przesiewowe, a nie diagnostyczne, dostarczają cennych i konkretnych informacji oraz pozwalają na rozwianie wielu wątpliwości. Testy te służą do wykrywania nieprawidłowości genetycznych: aneuploidii chromosomów lub rozległych zmian ich struktury. Pozwalają też na określenie płci dziecka. Sprawdzają się w wykrywaniu m. in. zespołu Downa, Edwardsa i Patau. Są to najdokładniejsze z testów przesiewowych przeprowadzanych w ciąży, dostępne dla każdej przyszłej mamy. Niestety nie są one refundowane. Spośród dostępnych w Polsce testów NIPT, tylko jeden jest wykonywany w naszym kraju. Jest to test SANCOTM firmy Genomed S.A, której laboratorium mieści się w Warszawie. W przypadku pozostałych marek, jedynie pobranie ma miejsce w Polsce, po czym próbka jest wysyłana do ich zagranicznych producentów. Ogromną zaletą testu wykonywanego w Polsce jest krótki czas oczekiwania na  wynik  (do 6 dni roboczych) oraz możliwość bezpośredniego kontaktu  z laboratorium wykonującym test.
 
Choć zarówno badania NIPT, jak i badania prowadzone na materiale pozyskanym w wyniku amniopunkcji, czy biopsji trofoblastu są badaniami genetycznymi, istnieją sytuacje, w których to właśnie wybór tych drugich jest właściwszy. Wady rozwojowe w badaniu USG, znacznie podwyższone NT i/lub znacznie odbiegające od normy wyniki testu PAPP-A, są wskazaniem do przeprowadzenia diagnostyki inwazyjnej. Wykluczenie badanych nieprawidłowości w teście NIPT nie jest w tych przypadkach gwarancją, że obserwowane zaburzenia nie mają podłoża genetycznego. Mogą one wynikać ze zmian niemożliwych do zbadania w tego typu testach. Ponadto, ze względu na przesiewowy charakter badania, nieprawidłowe wyniki NIPT wciąż wymagają potwierdzenia w badaniu inwazyjnym. Wyjątek stanowią przypadki, w których diagnostyka inwazyjna nie jest możliwa. Łożysko przodujące, zakażenie wirusem HIV, HCV, czy HBV, a także zaawansowany wiek ciąży, mogą stanowić przeszkodę do wykonania zabiegu. Również osobiste uprzedzenia, strach, czy ciąża ,,wyczekana’’ po długim okresie niepowodzeń, mogą przyczynić się do rezygnacji z tego typu badań. W takich wypadkach wynik badania NIPT jest szczególnie ważny. Choć według najnowszych danych, ryzyko powikłań lub poronienia, związane z procedurami inwazyjnymi jest nawet 10-krotnie niższe, niż dotychczas sądzono, wciąż jest to wartość uśredniona, a rzeczywiste ryzyko zależy od doświadczenia i wprawy osoby wykonującej zabieg. 
 
Czego oczekiwać?
 
Wykonując badania w ciąży należy pamiętać, że żadne z nich – nawet inwazyjne, nie da gwarancji urodzenia zdrowego dziecka, czytaj więcej: badania prenatalne w ciąży. Wykluczenie, bądź wykrycie tego, co pozostaje w zasięgu testów prenatalnych jest jednak niezwykle ważne. Pozwala na spokojne przeżywanie czasu ciąży, a w przypadku nieprawidłowych wyników, wybór placówki z odpowiednią opieką neonatologiczną, rozpoczęcie leczenia prenatalnego, bądź po prostu przygotowanie przyszłych rodziców na to, co przyniesie los.
 

1Stembalska A, Łaczmańska I, Dudarewicz L, 2011. Test PAPP-A – prenatalne badanie skriningowe aneuploidii chromosomów 13, 18 i 21. Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia, 4(1): 49-53.

Autor: Katarzyna Wójcicka - psycholog, community manager, koordynatorka treści internetowych. Pasjonuje się psychologią w szczególności dotyczącą problemów związanych z niepłodnością. Uwielbia taniec i sport.

Czy spodobał Ci się ten artykuł?
Poprzedni artykuł | Następny artykuł
Zainteresują Cię również:

Dieta w ciąży - po trymestrach

Odpowiednia dieta w ciąży wpływa nie tylko na przebieg samej ciąży, ale również na zdrowie Twojego dziecka w przyszłości (np. słaby układ odpornościowy dziecka lub problemy z otyłością). Przeczytaj dlaczego dieta w ciąży jest tak istotna, czy kompleks witamin jest w stanie ją zastąpić oraz na co powinnaś zwrócić uwagę w każdym trymestrze ciąży.    czytaj dalej

Przygotowanie do porodu - o czym warto pamiętać?

Poród to wyjątkowe przeżycie dla każdej kobiety. Czy można się jakoś do niego przygotować? O czym warto pamiętać, kiedy termin porodu zbliża się wielkimi krokami? Kliknij i przeczytaj nasze sprawdzone sposoby!  czytaj dalej

Bezpieczny sen noworodka - śpiworek do spania

Najważniejsze zasady bezpiecznego snu noworodka i niemowlaka. Na co zwrócić uwagę i o jakie rzeczy warto zadbać, aby sen maluszka był spokojny i przede wszystkim bezpieczny? Dlaczego warto wybrać śpiworek do spania dla niemowlaka, zamiast kołderki? czytaj dalej

Czego nie jeść w ciąży - 7 produktów zabronionych

Ciąża to okres wzrostu apetytu i wielu zachcianek kulinarnych. Czy oznacza to zatem, że możesz pozwolić sobie na wszystko i jeść do woli? Niestety nie. Zapoznaj się czego nie jeść w ciąży, aby zachować bezpieczeństwo dla rozwijającego się płodu.  czytaj dalej

Badania prenatalne w ciąży, czym są i czy warto je robić

Pojęcie badań prenatalnych nie dla wszystkich jest zrozumiałe. Często kojarzone jest wyłącznie z inwazyjnymi badaniami prenatalnymi płodu i tym samym utożsamiane jest z ryzykiem utraty ciąży. Postrzeganie to jest zupełnie błędne. Czym zatem są badania prenatalne, kto powinien je wykonywać i czy są one bezpieczne dla dziecka? czytaj dalej

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)