lub
Utwórz konto
(zajmie Ci to tylko 35 sekund)

Ta strona wymaga zalogowania.

Czym są siatki centylowe płodu?Wiele kobiet na różnych etapach ciąży po powrocie od lekarza zadaje sobie pytanie „czy moja ciąża rozwija się prawidłowo?” lub „czy płód nie jest zbyt mały/ duży na ten tydzień ciąży”? W kalendarzu ciąży BellyBestFriend możesz to sprawdzić - wpisać wartości otrzymane na wydruku zdjęcia USG tj. długość płodu, długość kości udowej, obwód główki lub obwód brzuszka płodu i sprawdzić czy dziecko mieści się „w normach” dla danego tygodnia ciąży. Normy w tym przypadku oznaczają po prostu procent płodów, które w danym tygodniu ciąży są podobnej wielkości, mniejsze lub większe od Twojego. Interpretacja będzie widoczna na przejrzystym wykresie. Będziesz mogła sobie sama sprawdzić ile procent dzieci w danym tygodniu ciąży jest mniejsza lub większa od Twojego dziecka.
 

 

Co jeśli zauważę na wykresie, że płód rozwija się poniżej ogólnych wartości na wykresie?Jeśli Twoje dziecko przez kilka tygodni jest dużo mniejsze od większości dzieci w danym tygodniu ciąży, to warto porozmawiać z lekarzem czy po pierwsze Twój termin rozpoczęcia ciąży został prawidłowo obliczony a po drugiej czy ciąża rozwija się prawidłowo. Zawsze należy obserwować trend w rozwoju, a nie pojedyncze wartości – dzieci już w łonie matki rozwijają się skokowo. Ponadto należy pamiętać, że jedna niższa lub wyższa wartość może oznaczać po prostu błąd ludzki (czyli na przykład zwykły błąd pomiaru płodu przez lekarza) albo niedoskonałość używanego przez lekarza sprzętu USG. Tylko trwałe, utrzymujące się przez dłuższy okres czasu, spore odchylenia od „normy” mogą być powodem do dalszych zastanowienia i dalszych badań. Zawsze jednak warto porozmawiać z lekarzem o swoich troskach, aby mógł on rozwiać wątpliwości i uspokoić Cię.
Polecane artykuły

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)