X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum W ciąży - ogólne zwolnienie lekarskie a kontrola zus
Odpowiedz

zwolnienie lekarskie a kontrola zus

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
    1 2
Oceń ten wątek:
  • 19iwona90 Koleżanka
    Postów: 36 21

    Wysłany: 7 listopada 2018, 18:35

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cześć dziewczyny,
    czy któraś z was miała kontrolę ZUS na zwolnieniu? Właśnie sobie czytam, że przychodzą do domu i do pracodawcy. Czy jak jestem chodząca to mogę wyjść na spacer? Bo czytam w necie, że tylko można do lekarza, apteki i ewentualnie po zakupy najpotrzebniejsze jesli nie ma innego domownika w domu.

    Iwona
  • dydone Przyjaciółka
    Postów: 163 33

    Wysłany: 7 listopada 2018, 19:16

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja na razie nie miałam, w poprzedniej ciąży również nie było kontroli. Co do chodzenia, to mi lek. wypisuje zwolnienie z numerem 2 co oznacza że mogę chodzić, z nr 1 oznacza że masz leżeć.

    02.01.2019 r. Maria , Szymon [*] 39 tc , Aniołek [*] 8 tc, Aniołek [*] 5 tc, Aniolek [*] 7tc
    km5sgu1ri0500snx.png
  • 19iwona90 Koleżanka
    Postów: 36 21

    Wysłany: 7 listopada 2018, 19:22

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    No tak właśnie mam 2 ale jak czytam różne wypowiedzi to to nie znaczy że można sobie wychodzić gdzie się chce tylko ewentualnie do lekarza apteki i sklepu. Dlatego się zastanawiam czy mogę wyjść na spacer czy np do rodziców.

    Iwona
  • NiecierpliwaOna Autorytet
    Postów: 1849 1175

    Wysłany: 8 listopada 2018, 11:30

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja mam swoja działalność. W październiku po raz pierwszy miałam kontrolę z ZUS. Po wypłąceniu dwóch meisięcy zasiłków, wstrzymali trzecie i przysłali pismo o wszczęscie kontroli podlegania do ubezpieczenia. Kazali mi odpowiedzieć na 11 pytań, wysłac wszelkie dowody prowadzenia działalności gosp. - faktury, rachunki, umowy itd. W międzyczasie przyszły do mnie dwie Panie z ZUS skontrolować jak wykorzystuję swoe zwolnienie (mam wpisane 1). Teraz dostałam pismo, że postępowanie umorzono i wypłacili mi ten wstrzymany zasiłek.

    Co do 1 i 2 to z tego co wiem, to na 1 nie wolno chodzić w ogóle, jedynie toaleta i tyle, a na 2 mozna wyjść do apteki, czy na podstawowe zakupy do spozywczaka, o ile nie może pójśc ktoś inny. W razie kontroli trzeba mieć w domu paragon. MOzna się tłumaczyc, ze 2 nie oznacza leżenia, ale interpretacja zależy od tego, kto kontroluje

    Wojtuś 09. 03. 2013
    Kasia 20. 05. 2015
    Kubuś 13. 11. 2016
    Aniołek Bogusia <3 24.01.2018 <3 [*] 10 tc
    Tęczowe Dziewczynki 1k1o - Zosia i Oleńka - 15.01.2019 klz9hdgexq2u0dlm.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 8 listopada 2018, 12:54

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Nie miałam kontroli, przecież powinnaś chodzić na spacery dla zdrowia..

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 8 listopada 2018, 13:03

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja też do tej pory żadnej kontroli nie miałam. Z domu wychodzę, żyję normalnie, leżeć nie muszę.

  • Zolza_ Autorytet
    Postów: 1098 784

    Wysłany: 8 listopada 2018, 14:00

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hmmm spacer jest wskazany w ciąży jeśli nie ma powodu do leżenia. Dotlenienie organizmu potrzebne jest zarówno matce jak i dziecku. A praca biurowa może być nie wskazana właśnie przez siedzenie które obciąża kręgosłup np. poza tym praca wymaga wysiłku nawet jeśli to praca umyslowa, dodatkowo stres związany z pracą również może być przyczyną zwolnienia.
    Kobiety w ciąży na umowach są kontrolowane w wyjątkach. Tym bardziej jak mają wpisane 2 bo nie mają podstaw do obalenia zwolnienia. Oszczędny tryb życia zalecany przy ciąży zagrożonej nie zawsze oznacza leżenie.

    iv099vvj1wzlmrpz.png
  • NiecierpliwaOna Autorytet
    Postów: 1849 1175

    Wysłany: 8 listopada 2018, 15:10

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja mam działalność od 2013 roku. S tym czasie byłam dwa razy na macuerzyńskim a przed każdym porodem również na L4. Zawsze miałam wpisaną 1. Kontrol z października 2018 była moją puerwszą. Do tej pory niczego ode mnie nie chcieli i nikt mnie nie kontrolował

    Wojtuś 09. 03. 2013
    Kasia 20. 05. 2015
    Kubuś 13. 11. 2016
    Aniołek Bogusia <3 24.01.2018 <3 [*] 10 tc
    Tęczowe Dziewczynki 1k1o - Zosia i Oleńka - 15.01.2019 klz9hdgexq2u0dlm.png
  • 19iwona90 Koleżanka
    Postów: 36 21

    Wysłany: 8 listopada 2018, 20:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    mojej koleżanki znajoma odwiedzili w domu i w pracy. tylko trochę dziwne bo nie było jej w domu, była w sklepie i do niej zadzwonili gdzie jest w tym momencie bo czekają pod drzwiami

    Iwona
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 8 listopada 2018, 20:48

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ana167 wrote:
    Jak mozna na spacer, to czemu nie do pracy, np jak ma sie biurowa?taka odp mozezz uzyskac od zusu..
    Czesciej konyroluja osoby na dzialnosci..
    Bo w ciąży zmiana pozycji jest bardzo ważne. Siedzenie obciąża kręgosłup. Ja musiałam ciągle zmieniać pozycje. A spacer to zdrowie. Nikt z Zusu Ci tak nie powie jak napisałaś ;)

  • 19iwona90 Koleżanka
    Postów: 36 21

    Wysłany: 8 listopada 2018, 21:48

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ok czyli nie trzeba się martwić i normalnie chodzić na spacery

    Iwona
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 8 listopada 2018, 23:46

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja jestem na l4 tzw "chodzącym" i juz byli mnie skontrolować. Niestety chodzące nie oznacza, że możesz chodzić wszędzie :) możesz iść np. Do apteki (trzeba mieć paragon), do lekarza, na badania. I czasem trzeba udowodnić, że się było np u lekarza

  • 19iwona90 Koleżanka
    Postów: 36 21

    Wysłany: 9 listopada 2018, 19:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A czemu cię kontrolowali? Masz działalność albo jesteś krótko zatrudniona czy to była losówka?

    Iwona
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 9 listopada 2018, 19:34

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    19iwona90 wrote:
    A czemu cię kontrolowali? Masz działalność albo jesteś krótko zatrudniona czy to była losówka?
    Normalna umowa o pracę

  • Zolza_ Autorytet
    Postów: 1098 784

    Wysłany: 11 listopada 2018, 10:24

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Aga9090 wrote:
    Ja jestem na l4 tzw "chodzącym" i juz byli mnie skontrolować. Niestety chodzące nie oznacza, że możesz chodzić wszędzie :) możesz iść np. Do apteki (trzeba mieć paragon), do lekarza, na badania. I czasem trzeba udowodnić, że się było np u lekarza
    A byłaś w domu w czasie kontroli?

    iv099vvj1wzlmrpz.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 11 listopada 2018, 10:46

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Zolza_ wrote:
    A byłaś w domu w czasie kontroli?
    Tak, na szczęście :D

  • Zolza_ Autorytet
    Postów: 1098 784

    Wysłany: 11 listopada 2018, 20:53

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Aga9090 wrote:
    Tak, na szczęście :D
    To skąd wiesz że w czasie ciąży możesz wychodzić tylko do apteki lekarza itd. to są zasady dla chorych, a nie dla kobiet w ciąży. Ciąża to nie choroba... Fakt że na zwolnieniu nie możesz urlopować choć i tu można obejsc, jeśli lekarz wystawi zaświadczenie o potrzebie zmiany klimatu. Ale możesz normalnie wyjść na spacer który jest wskazany podczas ciąży. Uznaj to jako lekarstwo... Kontrola sprawdza czy nie myjesz okien, robisz remontu w domu, lub nie pracujesz gdzie indziej. Lekarze zalecają wręcz ruch w ciąży dla zdrowia malucha więc jak ZUS może dyskutować z zaleceniem lekarskim? Ciężarne obowiązują trochę inne zasady... Tym bardziej że kontrola dzwoni i jak jesteś na spacerze to mówisz że będziesz za 15-20 minut bo jesteś na spacerze.

    Edit dla potwierdzenia tu jest wszystko szczegółowo opisane http://matkaprawnik.pl/kontrola-zus-w-ciazy/

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 11 listopada 2018, 21:06

    malami91, Frufru lubią tę wiadomość

    iv099vvj1wzlmrpz.png
  • 19iwona90 Koleżanka
    Postów: 36 21

    Wysłany: 12 listopada 2018, 18:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A skąd będą mieć mój numer? To trochę głupie by było jakbyśmy nie mogły wyjść na spacer.

    Iwona
  • Frufru Autorytet
    Postów: 1411 1012

    Wysłany: 9 września 2019, 14:28

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    czy w tym roku któraś z was miała taka kontrolę? :)

    f2wl4z179qh7gg9w.png
    ...................................................
    Starania od X 2016 ☹ lipiec 2018 - udało się!!! <3 ciąża trojacza... wrzesień 2018 - poronienie samoistne
    sierpień 2019 - pozytywny test! <3
  • kamciaelcia Autorytet
    Postów: 35730 18203

    Wysłany: 9 września 2019, 16:27

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ja miałam :) czwarta ciąza i w tej przyszło im do głowy mnie kontrolować. Panie przyszły dzień przed końcem zwolnienia (pierwszego zwolnienia), przyszły, podpisałam sie i poszły...i dopiero po kontroli na zus pue pojawiła sie informacja o wypłacie zasiłku chorobowego. Dodam, ze nie jestem na zwolnieniu leżącym

    no ale przeciez niedawno PIS medialnie chwalił sie sukcesami-ile to ZUS złapał niesłusznie wystawionych l4

    klz9ej28tijlen3y.png
    qb3canliacwxsitv.png
    qb3c3e5e7p2phfgk.png[
1 2
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Problemy z tarczycą - przyczyny, objawy, wpływ na płodność

Problemy z tarczycą są bardzo częstą przyczyną zaburzeń hormonalnych zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jakie są najczęstsze zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy? Jakie są typowe objawy problemów z tarczycą? Jak wygląda diagnostyka? Jak zaburzenia tarczycy mogą wpływać na płodność?

CZYTAJ WIĘCEJ

Mierzenie temperatury podczas starań o dziecko - kiedy owulacja i dni płodne?

Temperatura ciała jest reakcją naszego organizmu na to co się w nim dzieje. Prawie wszyscy wiedzą, że temperatura ciała informuje nas, o tym, że nasz organizm walczy z infekcją. Niewiele osób zaś wie, że temperatura ciała może również dawać zaskakująco dokładne informacje na temat płodności kobiety! Wystarczą zaledwie 3 minuty dziennie, a nie wydając ani grosza dowiesz się więcej niż możesz przypuszczać. Sprawdź, po co mierzyć temperaturę podczas starania o ciążę. Dowiedz się, jak prawidłowo mierzyć temperaturę i w jaki sposób OvuFriend Ci w tym pomoże! 

CZYTAJ WIĘCEJ

Starania o dziecko, niepłodność? - jak powiedzieć o tym innym?

Często bywa tak, że temat kłopotów z zajściem w ciążę jest owiany tajemnicą. Jak powiedzieć rodzinie i przyjaciołom o Waszych trudnych doświadczeniach związanych z przedłużającymi się staraniami o dziecko? Doświadczony psycholog, który na co dzień pracuje z parami zmagającymi się z niepłodnością - Justyna Kuczmierowska - proponuje napisanie listu. Sprawdź, co powinno znaleźć się w liście do bliskich osób. 

CZYTAJ WIĘCEJ