X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum W ciąży - ogólne Nazwisko dziecka
Odpowiedz

Nazwisko dziecka

Oceń ten wątek:
  • maaartinka Autorytet
    Postów: 1225 690

    Wysłany: 21 kwietnia 2014, 18:59

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny powiedzcie mi jak to jest z tym naszym prawem.. Będziemy mieli dziecko, nie mamy jednak ślubu i chciałabym aby póki co dziecko nosiło moje nazwisko czy jest taka możliwość w sytuacji kiedy ojciec uznaje dziecko? Jak to wygląda w przypadku kiedy potem weźmie się ślub? Czy zmiana nazwiska u dziecka na nazwisko ojca będzie trudna?

    201411191762.png
  • FeliceGatto Autorytet
    Postów: 1209 2202

    Wysłany: 21 kwietnia 2014, 20:23

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Trochę o tym jest w temacie "uznanie nienarodzonego dziecka". W USC potwierdzacie, czyje nazwisko ma nosić dziecko i kto jest jego ojcem. I to jest moment, w którym możecie zadecydować. Jeśli chcesz zmienić nazwisko dziecka po wyjściu za mąż, będzie duży problem. Musisz podjąć decyzję wcześniej. Oboje musicie. Jeśli chcesz, żeby dziecko miało Twoje nazwisko, ok. Ale jeśli ma być tak tylko do ślubu, to trochę bez sensu. Ojciec dziecka jest nim niezależnie od tego, czy ożeni się z matką czy nie. Dlatego ślub nie powinien mieć tu nic do rzeczy. Zastanówcie się obydwoje czego chcecie dla dziecka i jakie ma mieć nazwisko i nie uzalezniajcie tego od późniejszych zaślubin :)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 21 kwietnia 2014, 20:24

    nutka, weronika86 lubią tę wiadomość

    http://szogunowmatka.blogspot.com/
  • maaartinka Autorytet
    Postów: 1225 690

    Wysłany: 22 kwietnia 2014, 09:02

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dlaczego potem po ślubie są problemy ze zmianą nazwiska dziecka z mojego na nazwisko ojca?

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 22 kwietnia 2014, 09:03

    201411191762.png
  • nutka Autorytet
    Postów: 1577 2184

    Wysłany: 22 kwietnia 2014, 09:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Bo Ty biorąc ślub zmieniasz swój stan cywilny i jednocześnie nazwisko, a dziecku nie można tak o sobie zmieniać tożsamości. Ty swoje panieńskie w dowodzie będziesz miała, dziecko nie. I nagle z Jasia Kowalskiego stanie się Jasiem Nowakiem-czyli prawnie kimś zupełnie innym.

    FeliceGatto, Karola:), Czarnaa94 lubią tę wiadomość

    f2w39n73l8deede4.png
    90zm9tq.png
    Jezu ufam Tobie! Jezu Dziękuję Ci!
  • anka_a Autorytet
    Postów: 608 1585

    Wysłany: 23 kwietnia 2014, 20:36

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    :)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 26 kwietnia 2015, 15:34

  • maaartinka Autorytet
    Postów: 1225 690

    Wysłany: 25 kwietnia 2014, 09:24

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Czyli jednak najwygodniej przyjąć nazwisko ojca dziecka.. No cóż czas się w takim razie na to przestawić :) ale będzie zadowolony z tej decyzji :) haha już widzę jego radość:)

    FeliceGatto lubi tę wiadomość

    201411191762.png
  • zokeia Autorytet
    Postów: 2223 1467

    Wysłany: 26 kwietnia 2014, 09:48

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jest kilka drog. Zeby nie namieszac odsylam Cie do Kodeksu Rodzinnego. O nazwiskach jest tam krotko i zwiezle. Dziecko moze nosic nazwisko Twoje, męża lub łączone. Nawet jesli po slubie nie zmienisz nazwiska wciaz masz te 3 mozliwosci dla niego. Zmiana nazwiska dziecka jest pozniej drogą administracyjną. I nie przerazaj sie tym. Wszystko jest dla ludzi. Jestes wolnym czlowiekiem i mozesz decydowac jak chcesz. Urzednicy pomogą Ci to zLatwic. Nie rozumiem argumentu, zeby czegos nie robic bo to trudne. To TY jestes wazna i Twoje prawa, a nie wygoda urzednikow. tylko pamietaj, najpierw zapoznaj sie z podstawa prawną i idz do urzędu wiedząc czego chcesz. Jezeli chcesz, zeby dziecko nazywalo się tak jak Ty, niech tak będzie. Jesteś jego rodzicem tak samo jak Ojciec. Patriarchat nie jest jedynie panujacym modelem rodziny ;)

    alka89, alka89, Natka88 lubią tę wiadomość

    tb73epoky7bge1zc.png
    atdc4z173dng7siu.png
    43kt3e5e37vlpped.png
  • zokeia Autorytet
    Postów: 2223 1467

    Wysłany: 26 kwietnia 2014, 09:50

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    P.S. a propos 'musicie podjac decyzje wczesniej'. Nic nie musicie. Wedlug kodeksu nie musicie skladac fakiego oswiadczenia w momen ie slubu. Wbrew temu co mówią urzędnicy. Odsylam do kodeksu :)

    tb73epoky7bge1zc.png
    atdc4z173dng7siu.png
    43kt3e5e37vlpped.png
  • zokeia Autorytet
    Postów: 2223 1467

    Wysłany: 26 kwietnia 2014, 09:54

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    nutka wrote:
    Bo Ty biorąc ślub zmieniasz swój stan cywilny i jednocześnie nazwisko, a dziecku nie można tak o sobie zmieniać tożsamości. Ty swoje panieńskie w dowodzie będziesz miała, dziecko nie. I nagle z Jasia Kowalskiego stanie się Jasiem Nowakiem-czyli prawnie kimś zupełnie innym.

    Zmiana nazwiska dziecka nie jest zmiana tozsamosci tak samo jak nie jest dla kobiety po slubie. To tylko nazwisko. Chyba, ze uznamy ze zmiana nazwiska chlopcu zmieni mu tozsamosc, a kobiecie nie. Bo kobieta to pies, ktoremu mąż czyli nowy pan nadaje tożsamość.

    tb73epoky7bge1zc.png
    atdc4z173dng7siu.png
    43kt3e5e37vlpped.png
  • FeliceGatto Autorytet
    Postów: 1209 2202

    Wysłany: 26 kwietnia 2014, 12:09

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Zokeia, a nie sądzisz, że uzależnienie nazwiska dziecka od ślubu z jego mamą jest po prostu bezsensowne? Co to ma do rzeczy? Taką decyzję podejmuje się wspólnie z ojcem dziecka i ślub nie powinien mieć tu żadnego znaczenia ani być kartą przetargową. To dwie osobne kwestie. Jedna, na jakie nazwisko dziecka się decydujemy i druga, czy i kiedy weźmiemy ślub i jakie nazwisko przyjmie wtedy matka dziecka.

    Miriam, anka_a lubią tę wiadomość

    http://szogunowmatka.blogspot.com/
  • zokeia Autorytet
    Postów: 2223 1467

    Wysłany: 26 kwietnia 2014, 16:00

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Zgadzam sie, ze jezeli kobieta planuje zmienic nazsisko po slubie w niedalekiej przyszłości, to moze nie warto robic kombinacji jesli ktos pozniej chce zmienic swoje. Autorka pytania napisala jednak wyraznie, ze zalezy jej, zeby dziecko nosilo jej naz s izko teraz. To jest jej stanowisko i chcialam doradzic w tej konkretnej sprawie. Chcę ponadto dac do zrozumienia, ze slub nie zmuzza do zmiany nazwiska ani kobiety ani dziecka, wiec moze pozniej autorka nie bedzie niczego zmieniac. Jezeli nazwisko kobiety jest np ladniejsze, mozna nadac je dziecku i maz rowniez moze je przyjac. Jest wiele rozwiazan. My dajemy dziecku podwojne.

    tb73epoky7bge1zc.png
    atdc4z173dng7siu.png
    43kt3e5e37vlpped.png
  • alka89 Autorytet
    Postów: 2499 1128

    Wysłany: 27 kwietnia 2014, 20:20

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Tez sie zastanawiam nad nazwiskiem i chce zeby dziecko miało moje,niby mamy wziasc pozniej slub,ale roznie to w zyciu bywa...jak bysmy nie wzieli slubu to nie chciałabym zeby dziecko miało inne nazwisko niz ja.

    A co jak partner sie nie zgodzi? Kto według prawa decyduje o tym? Ojciec czy matka?

    Tobiaszek- nasz cud ur.27.10.2014 r . Cc
    Zośka /28.06.2015 **Aniołek **10 tydz.
  • zokeia Autorytet
    Postów: 2223 1467

    Wysłany: 27 kwietnia 2014, 21:04

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    W przypadku, kiedy nie mogą dojsc do porozumienia, decyduje sąd.
    To nalrawde trudna decyzja. Z jedenj strony czemu nie mialoby nazywac sie jak matka, a z drugiej- z reguly wiadomo kto jest matką, a ojcem można byc przez deklarację :) kobieta moze tez miec nowego partnera, dziecko z nim i innym nazwiskiem. Takie rodziny tez są. Najfajniesze jest to, ze w dzisiejszych czasach (a przynajmniej w moim otoczeniu) takie mieszanki są zupelnie naturalnie przyjmowane. Zwlaszcza przez dzieci. Wazne, zeby pieknie się roznic :)

    tb73epoky7bge1zc.png
    atdc4z173dng7siu.png
    43kt3e5e37vlpped.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 27 kwietnia 2014, 22:43

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    w praktyce wygląda to tak, że jeśli nie ma zgody między rodzicami decyduje sąd, a jeżeli przed Sądem dalej rodzice nie potrafią się porozumieć i każde chce żeby nosiło jego nazwisko to niestety sąd jest zobowiązany przepisami dać dziecku dwa nazwiska, innej opcji nie ma.

  • maaartinka Autorytet
    Postów: 1225 690

    Wysłany: 28 kwietnia 2014, 09:49

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    My też mamy wziąć ślub po narodzinach dziecka ale nigdy nic nie wiadomo dlatego bardzo mi zależy żeby dziecko miało moje nazwisko. Wiadomo, że matka zostaje potem z dzieckiem i nie chciałabym żeby dziecko miało inne nazwisko. Niezbyt podoba mi się to, że kobieta ma dwójkę dzieci z czego każde ma inne nazwisko i ona sama też. Nie wiem co mi życie przyniesie i nie chciałabym takiej sytuacji. Ślub raczej weźmiemy więc jeśli wiązałoby się to potem z ogromnymi trudnościami w zmianie nazwiska (bo po ślubie dla dziecka i siebie chciałabym przyjąć nazwisko męża) to jakoś przeżyje już teraz dając dziecku nazwisko ojca..
    Wiem, że niektórym może wydać się dziwne, że wszystko ze sobą łącze a nie powinnam tego od siebie uzależniać ale poprostu taki mam na to pogląd..

    alka89 lubi tę wiadomość

    201411191762.png
  • zokeia Autorytet
    Postów: 2223 1467

    Wysłany: 28 kwietnia 2014, 16:10

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Maaartinka, a dlaczego chcesz przyjac nazwisko meza? Moze w tej sytuacji (chcesz, zeby dziecko zawsze mialo takie jak Ty) lepiej byloby, gdyby to on przyjal Twoje? Wiem, ze nie dla kazdego mezczyzny jest to do strawienia, ale daj mu szanse sie zastanowic :)

    tb73epoky7bge1zc.png
    atdc4z173dng7siu.png
    43kt3e5e37vlpped.png
  • FeliceGatto Autorytet
    Postów: 1209 2202

    Wysłany: 28 kwietnia 2014, 21:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kurcze, dziewczyny, ale dlaczego Wy macie w ogóle taki problem z przyjęciem nazwiska męża bądź z nadaniem dziecku nazwiska ojca? To mężczyzna przedłuża ród nadając nazwisko, kobieta natomiast do tego przedłużenia się przyczynia, przyjmując nazwisko męża. I wiem, że znajdzie mnóstwo feministek, tak zwanych kobiet wyzwolonych itp, krzyczących, że to nie te czasy, że mamy równouprawnienie i tak dalej, ale kurcze, o co Wam tak naprawdę chodzi? Jeśli ojciec dziecka ma nazwisko dla Was nie do przyjęcia (ośmieszające czy po prostu mega brzydkie), to z nim o tym porozmawiajcie. Może pójdziecie na kompromis, może to właśnie on przyjmie nazwisko matki swojego dziecka? No problem. Ale jeśli chcecie nadać dziecku swoje nazwisko "bo tak", "bo nie ma ślubu", "bo chcecie i koniec", to trzeba się chyba trochę głębiej zastanowić. A już naprawdę dogłębnie przemyśleć, jeśli chcecie to zrobić tylko do czasu poślubienia ojca dziecka. No rzesz kurcze, a co będzie, jeśli się pobierzecie, zmienicie dziecku nazwisko, bo już będziecie po ślubie, a za kilka lat się rozejdziecie? Znów pójdziecie do sądu walczyć o zmianę nazwiska dziecka? Bo dla kobiety po rozstaniu wrócić do nazwiska panieńskiego to nie problem. I co wtedy? Przecież takie myślenie jest kompletnie bezsensowne, bo nie da się przewidzieć przyszłości. Poza tym, pamiętajcie, że dziecka nie poczęłyście same i zarówno ojciec, jak matka, oboje mają prawo głosu na temat nazwiska dziecka. I nie dziwię się żadnemu, absolutnie żadnemu facetowi, który będzie się sprzeciwiał nadaniu dziecku nazwiska matki. Naprawdę nie ogarniam Waszego toku myślenia, choć próbuję.

    BiB, anka_a, Magdalenna, Kiara, MonikaDM, weronika86 lubią tę wiadomość

    http://szogunowmatka.blogspot.com/
  • maaartinka Autorytet
    Postów: 1225 690

    Wysłany: 29 kwietnia 2014, 08:23

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    FeliceGatto wrote:
    Kurcze, dziewczyny, ale dlaczego Wy macie w ogóle taki problem z przyjęciem nazwiska męża bądź z nadaniem dziecku nazwiska ojca? To mężczyzna przedłuża ród nadając nazwisko, kobieta natomiast do tego przedłużenia się przyczynia, przyjmując nazwisko męża. I wiem, że znajdzie mnóstwo feministek, tak zwanych kobiet wyzwolonych itp, krzyczących, że to nie te czasy, że mamy równouprawnienie i tak dalej, ale kurcze, o co Wam tak naprawdę chodzi? Jeśli ojciec dziecka ma nazwisko dla Was nie do przyjęcia (ośmieszające czy po prostu mega brzydkie), to z nim o tym porozmawiajcie. Może pójdziecie na kompromis, może to właśnie on przyjmie nazwisko matki swojego dziecka? No problem. Ale jeśli chcecie nadać dziecku swoje nazwisko "bo tak", "bo nie ma ślubu", "bo chcecie i koniec", to trzeba się chyba trochę głębiej zastanowić. A już naprawdę dogłębnie przemyśleć, jeśli chcecie to zrobić tylko do czasu poślubienia ojca dziecka. No rzesz kurcze, a co będzie, jeśli się pobierzecie, zmienicie dziecku nazwisko, bo już będziecie po ślubie, a za kilka lat się rozejdziecie? Znów pójdziecie do sądu walczyć o zmianę nazwiska dziecka? Bo dla kobiety po rozstaniu wrócić do nazwiska panieńskiego to nie problem. I co wtedy? Przecież takie myślenie jest kompletnie bezsensowne, bo nie da się przewidzieć przyszłości. Poza tym, pamiętajcie, że dziecka nie poczęłyście same i zarówno ojciec, jak matka, oboje mają prawo głosu na temat nazwiska dziecka. I nie dziwię się żadnemu, absolutnie żadnemu facetowi, który będzie się sprzeciwiał nadaniu dziecku nazwiska matki. Naprawdę nie ogarniam Waszego toku myślenia, choć próbuję.
    A dla mnie bez sensu jest myślenie, że dziecko ma mieć nazwisko męża bo on przedłuża ród. Mimo, że nie jestem feministką nasuwa mi się pytanie "a co ja jestem gorsza"? Jesteśmy na równym poziomie to dlaczego dziecko ma mieć nazwisko ojca a nie moje? Bo tak powinno być? I tak robi większość kobiet?

    zokeia, Lissa lubią tę wiadomość

    201411191762.png
  • maaartinka Autorytet
    Postów: 1225 690

    Wysłany: 29 kwietnia 2014, 08:28

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    zokeia wrote:
    Maaartinka, a dlaczego chcesz przyjac nazwisko meza? Moze w tej sytuacji (chcesz, zeby dziecko zawsze mialo takie jak Ty) lepiej byloby, gdyby to on przyjal Twoje? Wiem, ze nie dla kazdego mezczyzny jest to do strawienia, ale daj mu szanse sie zastanowic :)
    Może jeszcze mój M nazwisko dziecka jakoś przeboleje ale nazwisko po ślubie już nie :)

    201411191762.png
  • FeliceGatto Autorytet
    Postów: 1209 2202

    Wysłany: 29 kwietnia 2014, 08:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Tylko pamiętaj, że Twoje nazwisko to nazwisko Twojego taty, mimo, że mama nie była gorsza. Nazwisko, z którego najprawdopodobniej Twój tata jest też dumny. Czy teraz lub w dzieciństwie Ty lub Twoja mama macie/mialyscie z tym problem? Wątpię. A ja jednak miałabym żal do mamy, gdybym miała jej nazwisko panieńskie a tata swoje. I mimo, że mieliśmy bardzo pospolite nazwisko, to chętnie je nosiłam. Potem wyszłam za mąż i przyjęłam, jak i nasz syn, nazwisko męża. Rozeszlismy się, ale nadal noszę jego nazwisko. Malutka będzie miała nazwisko swojego taty, niezależnie od tego, czy weźmiemy kiedyś ślub czy nie, a nawet jeśli tak, to ja też przyjmę nazwisko męża i będę nazywała się inaczej niż mój pierworodny. I absolutnie nie widzę w tym problemu. Nie jesteś gorsza od ojca dziecka, jak od Twojego ojca nie była gorsza Twoja mama. Dlatego właśnie powinnaś pozwolić nadać dziecku jego nazwisko. I tyle.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 29 kwietnia 2014, 08:37

    anka_a, Miriam, weronika86 lubią tę wiadomość

    http://szogunowmatka.blogspot.com/
1 2 3
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Ciąża po 40 - jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę

Czy starania o ciążę po 40 roku życia różnią się? Na co zwrócić uwagę i jak zwiększyć swoje szanse? Przeczytaj 5 sprawdzonych sposobów na zwiększenie szans na zajście w ciążę po 40 roku życia. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Najwygodniejsze sukienki ciążowe. Te modele sprawdzą się na co dzień i od święta

Wybierając ciążową garderobę, niewątpliwie jednym z najwygodniejszych i najbardziej komfortowych rozwiązań są sukienki ciążowe. Co więcej mogą one z powodzeniem zostać wykorzystane w okresie karmienia piersią. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Jaki krój wybrać? Przeczytaj nasze podpowiedzi!

CZYTAJ WIĘCEJ

Hiperprolaktynemia: nieoczywista przypadłość mająca wpływ na płodność kobiet

Hiperprolaktynemia to stan charakteryzujący się podwyższonym poziomem prolaktyny we krwi. W niniejszym artykule przyjrzymy się hiperprolaktynemii, jej przyczynom, objawom i możliwościom leczenia.  

CZYTAJ WIĘCEJ