X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum W ciąży - ogólne !! MARZEC 2021 !!
Odpowiedz

!! MARZEC 2021 !!

Oceń ten wątek:
  • e_mil_ka Autorytet
    Postów: 5576 3446

    Wysłany: 13 kwietnia 2021, 17:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ilona co do tego mleka to ja też tak miałam że mleko mi brudzilo co chwila koszule i kupiłam sobie stanik bez fiszbin i w nim spałam używając wkładek laktacyjnych. Z resztą i tak codziennie miałam do prania 4-5 koszul bo tak strasznie się pociłam że wszystko było mokre i co dwie godziny musiałam się przebierać. Teraz trochę mniej ale jeszcze mam noce że budzę się cała mokra.

    KJ2020, Ilona92 lubią tę wiadomość

    Emilka
    preg.png
    04.03.21 - Igunia na świecie
    21.04.23 - beta 411
  • KJ2020 Autorytet
    Postów: 531 409

    Wysłany: 13 kwietnia 2021, 20:43

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Emilka fajnie że się odezwałaś. Jak się macie?

    Ilona mój tez uwielbia tak spać/leżeć na mnie :) a brzuszek niestety dziś znowu mocniej dokuczał. I tak cały czas. Raz lepiej raz gorzej..

    Jutro szczepienie i nadal nie wiem jakie pneumokoki wybrać choć skłaniam się ku tym płatnym. Zdecyduje po rozmowie z lekarką

    e_mil_ka, Ilona92 lubią tę wiadomość

  • e_mil_ka Autorytet
    Postów: 5576 3446

    Wysłany: 13 kwietnia 2021, 22:13

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    KJ my teraz ciągle na walizkach bo mój partner wyjeżdża na tygodniowe delegację a ja nie chcę siedzieć z małą sama w domu więc od poniedziałku do piątku jestem u rodziców. Męczy mnie to ale i tak myślę że pobyt tutaj jest lepszy dla mojej psychiki.
    My mamy szczepienie w czwartek strasznie się boje tych szczepień. Mam nadzieję że będzie wszystko ok.
    Jutro czeka nas wyprawa bo mam wizytę u ortodonty do którego muszę dojechać 80 km. A że karmię piersią to mała jedzie ze mną. Są plusy i minusy kp jak widać miałem cóż jakiś trzeba sobie radzić.
    Co do brzuszków naszych maluszków ku przestrodze napiszę bo ja o tym nie miałam pojęcia... Uważajcie na miód jeśli karmicie piersią. W weekend wypiłam herbatę słodzoną miodem i nie mogę zapomnieć krzyków mojej Iguni wieczorem od 17 do 22 noszenie na rękach.

    Emilka
    preg.png
    04.03.21 - Igunia na świecie
    21.04.23 - beta 411
  • Mojanadzieja Autorytet
    Postów: 18738 6805

    Wysłany: 14 kwietnia 2021, 09:47

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja z kolei z kolkami mała uspokoiła się biogaie jak i delicol pomogły.
    Guzka ~zastoju już nie mam ale od weekendu zwłaszcza prawy sutek spuchnięty mam.
    Także kończę przygodę powoli ze ściąganiem mleka... Płaczę i zaciskam zęby przy ściąganiu. Kiepska noc miałam na dodatek tak boli. A ściągać trzeba. Koleżanka położna powiedziała aby codziennie o 1 ściąganie mniej było i pić rano i wieczorem szałwię.
    I tak 8 dni aby zejść że ściągania. Jeśli dalej mleko będzie ciekło poprosić doktor o bromergon bądź dostinex.

    Córeczka 36+5tc 2300g 52cm miłości 🥰 16.03.2021r
    Synek 39+0tc 3820g 57cm miłości🥰 1.12.2022r
    °1IUI 15.08.2017°2IUI 18.09.2017°3IUI 19.12.2017
    ♦️ #1ivf AID 21.11.18cykl rozpoczęty icsi |9.12transfer 23.01.19r [*] 8tc6d puste jajo :(
    ♦️#2ivf AID icsi 31.05.2019 (8Ax2) 3dniowy :( cb
    ♦️#3 ivf AID KRIOBANK 4.05.2020 protokół dlugi¦20.06.2020r punkcja. Mam❄️❄️❄️❄️
    🌺 17.07.20r FET 3AA, wlew + emryoglue
    5dpt II blada kreska ¦7dpt bHCG 55/Prg 39¦11dpt bHCG 314/pgr 38¦14dpt bHCG 726/prg 26.05¦17dpt bHCG 2022¦27dpt ♥️127/min
    ♦️19.02.2022r transfer 2BB cb
    ♦️18.03.2022r transfer 1BB i morula
    4dpt II kreska,5dpt bHcg 24,prog 33.20,7dpt bHcg 62,10dpt bHcg 202.90,prog 46.430 INNE LABO,12dpt bHcg 457,15dpt bHcg 1479,pog 23.60,28dpt ❤ 129/min, 12t4d 6.41cm ❤️162/min
  • Agnieszka_s Autorytet
    Postów: 1139 337

    Wysłany: 14 kwietnia 2021, 16:36

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej mamuśki 😉 Tymek tez uwielbia jak noszę go na piersi, zauważyłam, że zaczął juz wymuszać na ręce.
    Czy wasze maluszki tez są takie aktywne? Bo moj tak potrafi się wiercić, że się rozkopuje , q glowka lata mu jak tylko chce na prawo i lewo i się zastanawiam czy to normalne.
    Jeszcze wyszla mi opryszczka i mam stresa zwby mały sie nie zaraził.
    Strawbeery, Beatii a co u Was?

    Ilona92 lubi tę wiadomość

  • KJ2020 Autorytet
    Postów: 531 409

    Wysłany: 14 kwietnia 2021, 18:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Agnieszka a chodzi o podnoszenie główki/wiercenie? Bo mój już na etapie ze mocno podnosi główkę i rozgląda się dookoła. Ale jeszcze trzeba asekurować bo czasem się „gibnie”

    My dziś po szczepieniu. Młody rośnie jak na drożdżach a samo szczepienie przebiegło dość lajtowo. Maluch póki co ok. Może spokojniejszy niż zwykle

  • Agnieszka_s Autorytet
    Postów: 1139 337

    Wysłany: 14 kwietnia 2021, 19:16

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Trzyma główkę i się rozgląda ale też jak leży to z jednej strony na drugą przekłada i to jego kopanie ale to zazwyczaj jak pierdzi 😅
    Czy któraś z Was szczepi na nfz ? Czy tylko te skojarzone? Bo ja nie wiem jaka jest różnica po za liczba kłuć

  • Ilona92 Autorytet
    Postów: 1725 1660

    Wysłany: 14 kwietnia 2021, 20:04

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej!
    Tak mój jest dość aktywny ostatnio.m, najbardziej po południowej drzemce. Np dziś poszedł na drzemkę przed 12, obudził się koło 15 i tak do prawie 19, łącznie kąpanie ect. Rozgląda się na lewo i prawo, jak leży na mojej piersi to głowę trzyma w gorze, Sz jestem w szoku.
    Dziewczyny czy dawaliście coś lekarzom w podziękowaniu? Wiem, ze większość z was i tak prywatnie, ale we wtorek mam wizytę i tak sobie pomyślałam, ze fajnie by było dać jakaś pamiątkę bo na prawdę była ekstra, zawsze służyła rada na koniec dała nr telefonu w razie w także coś symbolicznego, sle nie tandetnego.

    Mój dzień błaga o pomstę do nieba. Ledwo żyje. Jak nie jedno to drugie dziecko plus pogoda okropna, moje cukry szaleją jak chorągiewka, także psychicznie i fizycznienjestem wrakiem. Plecy bolą mnie przeokropne. Wieczorem oprócz serialu nie robię nic bo to jedyny moment na odpoczynek , ale i tak myślami jestem już przy następnym karmieniu.
    Emilka dobrze, ze możesz jechać do rodzicow to zawsze jakaś odskocznia i może tobie jest lepiej? Ja jak mam gdzieś jechać to ściągam mleko i zostawiam. Mam tez jakiś zapas w zamrażarce. A do tego ortodonty jedziesz sama z mała?
    Co do jedzenia to czasem tez mam wrażenie, ze po smażonym i jajecznicy jest kiepsko, ale zależy od dnia raz lepiej raz gorzej i nie jestem w stanie rozroBic czy gorzej jest po spacerze w kiepska pogodę czy po tłustym i smażonym jedzeniu.
    Znów ma katar wiec czekam z utęsknieniem za normalna pogoda.
    Puszczacie dzieci do przedszkolu od poniedziałku?
    Dajcie znać jak po szczepieniach oby wszystko było dobrxe.

    A ja mam takie pytanie o dziecko czy tez tak maja wasze dzieci, ze jak zaczynaja „odlatywać” do snu to chodzą im tak oczy na lewo i na prawo, zamykają i otwierają powieki nie do końca, śmieją się a za chwile maja minę jakby miały płakać tzw podkówkę? Ja tego nie pamietam z córka wiec pytam was, czy to dojrzewający układ nerwowy czy powód do niepokoju?
    Udanego wieczoru i dobrej nocy

    qb3cj48ah5hohfgu.png
    klz9krhmxrpn9h80.png
  • Agnieszka_s Autorytet
    Postów: 1139 337

    Wysłany: 14 kwietnia 2021, 22:27

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ilona tak moj jak zasypia robi tak samo, niby jedzenie nie wpływa ale zjadłam zapiekanka Makaronowa trochę za pierna I Tymek 2 dni miał bardzo kiepskie

  • e_mil_ka Autorytet
    Postów: 5576 3446

    Wysłany: 14 kwietnia 2021, 22:33

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ilona u ortodonty byłam z dziadkami. Ja do ortodonty a oni zostali z małą w aucie. Rodzice to teraz dla mniejszych Fromma pół c. Dobrze że jeszcze dobrze się trzymają i mogę na nich liczyć. Co do mleka to ja mam zamrożone mleko dla małej bo trochę nagromadziłam kiedy miałam ataki kamicy w razie gdybym trafiła do szpitala i w sumie mogłabym je wykorzystać ale boje się że jak małą zasmakuje butelki to nie będzie chciała ssać cycka. Może moje obawy są niepotrzebne ale bardzo mi zależy żeby mała karmić chociaż do 6 miesięcy. Jak myślicie? Czy butelka może zaburzyć kp?

    Ilona92 lubi tę wiadomość

    Emilka
    preg.png
    04.03.21 - Igunia na świecie
    21.04.23 - beta 411
  • KJ2020 Autorytet
    Postów: 531 409

    Wysłany: 15 kwietnia 2021, 17:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cześć:) Ilona ja chciał kupić coś lekarzowi ale nic fajnego nie wymyśliłam. A nie chce iść stereotypami i kupić np. Whisky. Jakbym coś fajnego wymyśliła to pewnie bym mu zaniosła ale nie mam pomysłu i do jutra pewnie nie znajdę:)

    Emilka zapewne wiele osób powie Ci ze podanie butelki może zaburzyć laktację. U mnie jednak tak nie było. Ponieważ nigdy nie karmiłam starszaka publicznie a laktatora nienawidziłam to dostawał raz na czas butelkę mm (kupowałam małe saszetki). W niczym nie zaburzyło to laktacji, karmiłam prawie rok bez większych problemów poza oczywiście trudnym początkiem i odstawiłam bo już chciałam to zrobić a nie bo młody się odstawił albo skończył mi się pokarm. A dzięki tej butelce raz na czas (może raz na miesiąc) nie miałam żadnych problemów z odstawianiem od piersi czy powrotem do pracy. Teraz zamierzam robić dokładnie tak samo. W piątek mąż nakarmi młodego butelką jak będę u lekarza. Dla mnie to o tyle rozsądne ze jakbym właśnie np. trafiła do szpitala (odpukać) to dziecko umie tez jeść z butelki. Wyjazdów póki co nie planuje ale do fryzjera pewnie będę chciała pójść a nie wyobrażam sobie karmić młodego czy w ogóle zabierać go do fryzjera. Tez chciałbym mieć chwile dla siebie no i młody nie chodzi nigdzie na ten moment.

    Agnieszka ja akurat przy szczepieniach na te podstawowe choroby patrzyłam tez na liczbę wkłuć. Mocno się nie doktoryzowałam, kluczowe było dla mnie ze szczepionka skojarzona nie jest bardziej niebezpieczna, ze jest nowocześniejsza i ta liczba wkłuć. Pneumokoki wzięłam płatne bo w kilku źródłach wyczytałam ze jeden ze szczepów którego nie ma w tej na NFZ w Polsce jest dość popularny (tu sporo czytałam bo miałam największe wątpliwości). Rotawirusy szczepiłam na NFZ - moja pediatra też potwierdziła że nie ma większej różnicy między tą a tą płatną. Z całą pewnością za około 2 miesiące zaszczepię tez na meningokoki - dla mnie to jedna z kluczowych szczepionek choć droga jak diabli.

    Ilona ja zostawiam straszaka w domu. On ma już dość, ja mam dość ale dla mnie otwarcie przedszkoli to decyzja podyktowana wyłącznie względami finansowymi a nie rozsądkiem. Za dużo moich znajomych ostatnio choruje i za ciężko żebym pozwoliła sobie na lekceważenie wirusa. Choć wiem ze w opinii większości histeryzuje i wymyślam :)

    A propos szczepień to nasza pediatra poparła mój pomysł szczepienia się przeciwko covidowi w trakcie kp. Także przebieram nóżkami i czekam na moją kolej bo ciagle jestem za młoda :)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 15 kwietnia 2021, 17:16

    Ilona92, e_mil_ka lubią tę wiadomość

  • Ilona92 Autorytet
    Postów: 1725 1660

    Wysłany: 15 kwietnia 2021, 19:34

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kj ja wywołam jakieś zdjęcie z dedykacja plus mam sporo swoich przetworów z własnej uprawy plus mam nalewki swoje 4 letnie, wiec wydaje mi się, ze będzie ok, do tego ciasto , kiedyś jej zaniosłam to po dwóch tygodniach pamietała i mówiła, ze było pyszne.
    Agnieszka tez tak myśle co do jedzenia, ale do tej pory niebieskim w stanie tego połączyć w sensie jedzenie a gorsze dni dziecka.
    Jakoś się nie przejmuje. Gorzej przeżywam ilośc kaw, które pije w ciągu dnia. Czadem potrafię wypić 3 duże kawy s ekspresu, ale nie widzę żeby gorzej spał.
    Emilka to fajnie jak miałaś dziadków smażę sobą :) co do podawania mleka z butelki ja uważam, św nie zaburza laktacji. Biorąc pd uwagę, ze mała już się trochę najadła cycka i nie koliduje to z niczym. Mój tez dostaje raz ja jakiś cAs butelkę i uważam, ze to dobre rozwiązanie bo rfu tcu gdyby coś się stało to zawsze będzie potrafił pic. Moja młodsza córka nie tolerowała butelki później i było słabo. Także próbuj próbuj. Niestety w karmieniu nie ma 0-1 podejścia.

    My mieszkamy w małej miejscowości, gmina tez jest dość mała wiec ja nie widzę chorych, ale blisko sporego miasta.
    Jeśli uważasz, ze to jest rozwiązanie dla Coebie to zrób to :)

    KJ2020, e_mil_ka lubią tę wiadomość

    qb3cj48ah5hohfgu.png
    klz9krhmxrpn9h80.png
  • KJ2020 Autorytet
    Postów: 531 409

    Wysłany: 17 kwietnia 2021, 11:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ilona rewelacyjny pomysł na prezent!

    Ja po wizycie - wszystko ok i mogę wszystko :) lekarz pytał co z tym trzecim :) a ja że na 40stke :) albo przynajmniej jak zmieni się rząd w Polsce :) o dziwo jednak wcale nie wykluczam kolejnej ciąży :) a tyle lat zakładałam że starszak będzie jedynakiem :)

  • Ilona92 Autorytet
    Postów: 1725 1660

    Wysłany: 20 kwietnia 2021, 10:16

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kj to trzymam kciuki za 3 w tym terminie kiedy będziesz chciała :) akurat czekam na wizytę poporodowa.

    Jak u Was dziewczyny? Widzę, ze wszystkich zajęło macierzyństwo. Jak się czujecie i wasze maluchy?

    qb3cj48ah5hohfgu.png
    klz9krhmxrpn9h80.png
  • Agnieszka_s Autorytet
    Postów: 1139 337

    Wysłany: 22 kwietnia 2021, 12:01

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej oj tak macierzyństwo zajmuje mi prawie cały czas, maly to wymuszacz i uwielbia na rękach. Ja wczoraj byłam na wizycie i ogólnie wszystko ok, muszę dbać jeszcze o ranę bo się nie zagoiła jeszcze tak jak powinna, planuje zacząć ćwiczyć trochę. W końcu mam zgodę na bzykanie 🤣 po takim czasie będzie ekspresowo 🤣🤣🤣 wczoraj byliśmy na bioderkach i za 2 tygodnie kontrolą i ćwiczyć musimy. Ogólnie czy wasze maluszki tez tak mocno wierzgaja nogami jak się zdenerwują albo poprostu leżą? Tymek strasznie przebiera nóżkami ale nie zawsze i się martwię do tego targa mocno głowę i ostatnio przeturlał się z brzuszka na plecy.
    A co u Was? Jak maluszki i starszaki?
    KJ kiedy się zapisujesz na szczepienie na covid? Czy Twój lekarz cos mówił o szczepieniu a karmieniu piersią? Bo ja wczoraj zapomniałam się zapytać

  • KJ2020 Autorytet
    Postów: 531 409

    Wysłany: 22 kwietnia 2021, 12:23

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ilona ja póki co nie planuje trzeciego ale tez tego nie wykluczam a u mnie to już dużo :):)

    Agnieszka ja mam nadzieje zapisać się na szczepienie przeciwko Covid w przyszłym tygodniu i będę walczyła żeby zaszczepić się jak najszybciej. I mój ginekolog i pediatra maluszka mi tego nie odradzali (kieruje się zagranicznymi badaniami) choć uczciwie napisze że pediatra pytała czy nie chce jeszcze chwile zaczekać. Ale ja wierze ze czym szybciej tym lepiej.

    A tak poza tym co mój maluch tez uwielbia być na rękach i nie robi kupy po kilka dni. Niby przy kp normalne ale czasami daje mu to w kość. Więcej czasu wymaga jednak starszak:) znudzony jak mops :) cieszę się ze sytuacja się trochę normalizuje bo chce żeby poszedł do przedszkola.

    Poza tym maluszek rośnie - zwłaszcza na długość :) muszę w przyszłym tygodniu zrobić segregacje jego ubranek bo cześć jest już mała. Chyba zmowie tez karuzele do łóżeczka co za chwile będzie etap gdy pewnie zacznie się tym interesować.

  • Mojanadzieja Autorytet
    Postów: 18738 6805

    Wysłany: 22 kwietnia 2021, 16:09

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej długo nie zaglądałam, ale mała marudna jest. Dzisiaj mieliśmy wizytę u kardiologa i jest ok. Kolejna wizyta we wrześniu.
    Dzisiaj zapisałam się na wizytę u mojej doktor gin . Chciałam między końcem kwietnia a po majówce w godz popołudniowych aby córeczki nie brać bo jak zacznie płakać to z badań mogą nici być. Umówiła mnie pielęgniarka na 6 maja to będzie 7 tydzień i 2 dzień po cc... myślę że będzie ok. Zwłaszcza że każą po 6 tygodniu przyjść.

    Córeczka 36+5tc 2300g 52cm miłości 🥰 16.03.2021r
    Synek 39+0tc 3820g 57cm miłości🥰 1.12.2022r
    °1IUI 15.08.2017°2IUI 18.09.2017°3IUI 19.12.2017
    ♦️ #1ivf AID 21.11.18cykl rozpoczęty icsi |9.12transfer 23.01.19r [*] 8tc6d puste jajo :(
    ♦️#2ivf AID icsi 31.05.2019 (8Ax2) 3dniowy :( cb
    ♦️#3 ivf AID KRIOBANK 4.05.2020 protokół dlugi¦20.06.2020r punkcja. Mam❄️❄️❄️❄️
    🌺 17.07.20r FET 3AA, wlew + emryoglue
    5dpt II blada kreska ¦7dpt bHCG 55/Prg 39¦11dpt bHCG 314/pgr 38¦14dpt bHCG 726/prg 26.05¦17dpt bHCG 2022¦27dpt ♥️127/min
    ♦️19.02.2022r transfer 2BB cb
    ♦️18.03.2022r transfer 1BB i morula
    4dpt II kreska,5dpt bHcg 24,prog 33.20,7dpt bHcg 62,10dpt bHcg 202.90,prog 46.430 INNE LABO,12dpt bHcg 457,15dpt bHcg 1479,pog 23.60,28dpt ❤ 129/min, 12t4d 6.41cm ❤️162/min
  • KJ2020 Autorytet
    Postów: 531 409

    Wysłany: 27 kwietnia 2021, 17:23

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jak tam dziewczyny? Zaglądacie jeszcze? Co u Was i maluszków?

  • Agnieszka_s Autorytet
    Postów: 1139 337

    Wysłany: 27 kwietnia 2021, 21:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej ja zaglądam ale cisza jest, myślalam, że już zrezygnowałyscie z forum. U nas dobrze okazało się, że mamy przepuklinę pepkową i to zauważył dopiero na biderkach. Q czwartek szczepienie. Zauważyłam, że Tymek zaczął wymuszać. A co u Ciebie? Jak dzieciaczki?

    KJ2020 lubi tę wiadomość

  • KJ2020 Autorytet
    Postów: 531 409

    Wysłany: 28 kwietnia 2021, 18:17

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    U nas w porządku. Brzuszek ciągle dokucza ale tylko czasami. I oczywiście na raczkach najlepiej a w nocy w łóżku rodziców :) ale jak nie boli to wszystko jest ok i to zaakceptowania. A jak boli to jest ryk o wszystko. Miałam mieć spotkanie z dziewczyną od chust ale jeszcze czekamy bo przede wszystkim chciałam się zaszczepić i dziś się udało! Ja i mąż jesteśmy już po pierwszej dawce. Poza tym jak tylko jest pogoda to ile się da spędzamy na zewnątrz! Powodzenia na szczepieniu!

‹‹ 443 444 445 446 447
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Dieta Płodności w OvuFriend - jak otrzymać spersonalizowane zalecenia dietetyczne i przepisy na koktajle płodności?

Brak śluzu płodnego, endometrioza, nieregularne cykle, a może PCOS? Dieta Płodności w OvuFriend to spersonalizowane zalecenia dietetyczne i przepisy na koktajle płodności dopasowane idealnie do Ciebie i Twoich dolegliwości! Sprawdź instrukcję krok po kroku, jak otrzymać Dietę Płodności i zwiększyć szanse na zajście w ciążę. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Masturbacja - 9 najczęstszych pytań o samozaspokojenie!

Masturbacja to jeden z największych tematów tabu - dlaczego tak się dzieje? Czy kobiety się masturbują? Czy masturbacja w związku jest normalna? Kiedy masturbacja może być niebezpieczna, a kiedy może przynosić korzyści? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak liczyć, który to tydzień ciąży?

Udało Wam się zajść w ciążę? Gratulacje! Określenie tygodnia ciąży jest kluczowe z wielu powodów. Przede wszystkim pozwala ustalić, czy dziecko rozwija się prawidłowo oraz umożliwia wykrycie wcześniejszego porodu bądź poronienia. Pozwala też rodzicom przygotować się do momentu przywitania nowego członka rodziny na świecie. Zobacz, w jaki sposób można ustalić wiek ciąży.

CZYTAJ WIĘCEJ