X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum W ciąży - ogólne Ciąża a własna działalność gospodarcza
Odpowiedz

Ciąża a własna działalność gospodarcza

Oceń ten wątek:
  • Auro Ekspertka
    Postów: 195 239

    Wysłany: 17 października 2014, 21:33

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Moja koleżanka przeszła na zwolnienie od 1 września. Wcześniej miała działalność zawieszoną i odwiesiła ją kiedy dowiedziała się o ciąży i składki opłacała przez 4 miesiace.
    Zaraz dwa tygodnie po dostarczeniu zwolnienia do zusu miała w domu kontrolę (chociaż zwolnienie nie było "leżące"). Teraz kiedy już jej się wydawało, że pieniążki powinny być na koncie, dostała pismo żeby donieść do Zusu dokumenty potwierdzające funkcjonowanie jej działalności, wiec kompletuje papiery, a kolejne tygodnie mijają.
    Abstrahując od koleżanki jedno mnie tylko zastanawia, dlaczego jak ja nie zapłacę Zusu do 10 dnia każdego miesiąca, to wszystkie zasiłki mi przepadają, a Zus ma na wypłacenie pieniędzy tyle czasu ile tylko chce i może sprawę wydłużać na całe miesiące?

    cb7w9jcgbhi8rlpi.png
    zpbnvcqggsk02ljs.png
  • Ewelcia Autorytet
    Postów: 2050 2915

    Wysłany: 20 października 2014, 18:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 22 lutego 2015, 18:08

  • lwuska55592 Autorytet
    Postów: 459 393

    Wysłany: 21 października 2014, 11:49

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Moja ciotka jest księgową w Gdańsku i mówi że trzeba wszystko przemyśleć, zrobić dokładnie od początku do końca. Fakt ZUS oczywiście będzie odwoływał się od wypłaty świadczenia, mówi że traktują Cie wtedy jak złodzieja, no ale takie jest prawo. Firma musi mieć jakieś dowody na swoja działalność, w sensie że funkcjonuje, tzn muszą być jakieś wpływy na konto, korespondencja itp.
    Ustawa ma niby wejść w kwietniu, bo w styczniu się nie wyrobią więc ja bym się załapała.
    Jeszcze muszę to dokładnie przemyśleć..

    ex2bo7ess0m327wq.png
  • santoocha Autorytet
    Postów: 3414 6146

    Wysłany: 21 października 2014, 12:40

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja mam firmę działającą od prawie roku, więc się nawet nie czaję.
    Zapłaciłam już jedną dużą składkę, w listopadzie nastepną i mogę rodzić.
    Z tym że ja nie idę na zwolnienie, bo i tak muszę pracować aż do porodu (znalezienie dobrego pracownika graniczy z cudem), tylko od razu na macierzyński. I po porodzie wracam do pracy.
    Jeśli któraś jest w takiej sytuacji niech nie da sobie wmówić, ze na macierzyńskim musi siedzieć w domu!
    Właścicielki firm nie mają urlopu macierzyńskiego, tylko zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka. Można normalnie pracować, choć pewnie ZUS przyjdzie na kontrolę i będzie straszył, ale prawo jest po naszej stronie :)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 21 października 2014, 12:40

  • dynamiczna Autorytet
    Postów: 943 897

    Wysłany: 22 października 2014, 10:17

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    santocha a mogłabyś to uzasadnić jakimiś ustawami bo ja słyszałam że przez pierwsze pół roku nie wolno pracować ale jak wolno to było by super nie musiałabym płacić składki dodatkowej zdrowotnej za męża żeby firma mogła produkować.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 22 października 2014, 10:18

    https://www.maluchy.pl/ci-72114.png
    relge6yd7jws6b5o.png

  • santoocha Autorytet
    Postów: 3414 6146

    Wysłany: 25 października 2014, 11:32

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    No właśnie rzecz w tym, że nie ma zakazu pracy. Nie ma ustawy, w której byłoby to zakazane.
    W razie kontroli nie mają podstaw, żeby zabrać Ci zasiłek.
    Nie jesteś ani na urlopie, ani za zwolnieniu. Tylko pobierasz zasiłek.

    Na temat dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego są już przepisy, że można pracować max na pół etatu i wtedy spada wysokość macierzyńskiego o 50%.

  • Auro Ekspertka
    Postów: 195 239

    Wysłany: 25 października 2014, 12:06

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej santoocha!
    Widzę, ze jesteś już w 37 tyg. Byłabyś na tyle miła żeby po porodzie zajrzeć jeszcze raz na ten wątek i napisać jak w Twojej sytuacji zachował się ZUS? Po jakim czasie zaczęli wypłacać świadczenie i czy nie kazali Ci donosić żadnych dokumentów - skoro prowadzisz działalność już rok, to chyba nie powinni, ale wszystkiego można się spodziewać.

    cb7w9jcgbhi8rlpi.png
    zpbnvcqggsk02ljs.png
  • santoocha Autorytet
    Postów: 3414 6146

    Wysłany: 25 października 2014, 19:12

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Pewnie, że zajrzę i napiszę jak poszło z załatwianiem macierzyńskiego.
    Firmę prowadzę prawie 2 lata, machnęłam się w poprzednim poście ;)

  • evas Autorytet
    Postów: 2077 2672

    Wysłany: 26 października 2014, 23:09

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja mam firmę 4 lata. Nie korzystałam ani ze zwolnienia ani z zasiłku. Moja księgowa twierdzi, że jakbym poszła na zasiłek to nie mogę pracować, a wtedy muszę zatrudnić kogoś na swoje miejsce. W sumie to nie sprawdzałam w ZUS-ie jak to wygląda naprawdę, bo miesiąc po porodzie musiałam wrócić do pracy z małym "pod pachą", pracownica mi zrezygnowała z dnia na dzień i zostałam na lodzie.

    9bsp388.png
  • Auro Ekspertka
    Postów: 195 239

    Wysłany: 28 października 2014, 15:44

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Moja księgowa twierdzi, że na macierzyńskim można pracować, bo to nie zwolnienie chorobowe. Ja i tak będę zatrudniać pracownika, więc akurat ten wątek jest mi obojętny (o ile mój pracownik mnie nie "wystawi").

    cb7w9jcgbhi8rlpi.png
    zpbnvcqggsk02ljs.png
  • santoocha Autorytet
    Postów: 3414 6146

    Wysłany: 28 października 2014, 15:44

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Evas, to źle twierdzi Twoja księgowa. Mój też tak twierdzi. A to gówno prawda. Zła jestem, bo przez niego, gdybym sama się tym nie zajęła przeleciałoby mi koło nosa ponad 60tys zł rocznie :(
    Konsultowałam się z dwoma prawnikami, jeden i drugi twierdzą, że właścicielki firm mogą pracować na macierzyńskim, dodatkowym macierzyńskim i rodzicielskim i należy im się zasiłek.
    Co do obostrzenia nt tego, że na dodatkowym macierzyńskim i rodzicielskim można pracowac max na pół etatu i o połowe obcinają wysokość macierzyńskiego, to zastosowanie to ma tylko do pracujących na postawie umowy o pracę. Przedsiębiorców to ograniczenie nie dotyczy.

    Ja wywaliłam 2 tyg pracownicę, bo mi raz do pracy nie przyszła, spóźniała się, odmawiała wykonywania poleceń służbowych. Gdybym kogoś miała, to też wolałabym siedzieć z dzieckiem w domu. Ale life is brutal, dlatego będe pracowała z dzieckiem w firmie, ale zamierzam wyciągnąć należny mi zasiłek aż do konca :)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 28 października 2014, 15:46

  • santoocha Autorytet
    Postów: 3414 6146

    Wysłany: 30 października 2014, 15:06

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Zaniosłam dziś wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego od dnia 30 października, czyli 2,5 tyg przed terminem porodu.
    Pytam panią, czy w listopadzie za październik mam zapłacić składki tak jak dotychczas, czy takie jakbym już była na macierzyńskim.

    Pani z miłym uśmiechem:
    - Oczywiście, że jak dotychczas, na decyzję mamy 30 dni, wcale nie jest powiedziane że pani cokolwiek dostanie.

    Jebany ZUS, potrafi dzień zepsuć.

  • santoocha Autorytet
    Postów: 3414 6146

    Wysłany: 31 października 2014, 11:46

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Wkurzyłam się i poszukałam u źródła. Zadzwoniłam na oficjalną ogólnopolską infolinię ZUSu. Pani potwierdziła, że mogę śmiało pracować przez cały rok kiedy pobieram macierzyński i żaden ZUS nie ma prawa zabrać mi zasiłku.
    Zadzwoniłam poinformować mojego niedouczonego księgowego.
    Zdziwiony był B)

    Oczywiście szykuje się na wojnę, bo mój księgowy zaczął podpytywać w moim imieniu, bez mojej zgody w naszym zusie i oczywiście wg tutejszych urzędniczek nie mam prawa pracować. I teraz jestem od razu podejrzana.
    Kontrolę mam jak w banku...

  • evas Autorytet
    Postów: 2077 2672

    Wysłany: 31 października 2014, 12:03

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    No i właśnie tak się traktuje matki prowadzące własną działalność. Ja nie mam na to nerwów. I tak płace najniższe składki, więc zasiłek byłby niewielki.

    9bsp388.png
  • santoocha Autorytet
    Postów: 3414 6146

    Wysłany: 31 października 2014, 12:56

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dlatego ja zapłaciłam maksymalną składkę i teraz dostanę przez rok ponad 5000 miesięcznie.
    Jest o co walczyć.
    Swobodnie skrócę godziny pracy, skoro mam pracować z niemowlakiem na pokładzie, ewentualne straty przez te krótsze godziny wyrówna mi zasiłek z zusu.

  • słoneczna 85 Autorytet
    Postów: 6477 4096

    Wysłany: 31 października 2014, 13:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ja tez place duze skladki i od 1 grudnia ide na zwolnienie.


    Evas niewielki jak niewielki- ale jak sie nalezy to trzeba brac!:)
    ja tez mialam najnizsze ale wyrejestrowalam sie na 31 dni z chorobowego i zadeklarowalam duza skladke. Ty tez mozesz tak zrobic.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 31 października 2014, 13:08

    evas lubi tę wiadomość

    atdcqtkf2affvuei.png
  • evas Autorytet
    Postów: 2077 2672

    Wysłany: 31 października 2014, 13:17

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    słoneczna 85 wrote:
    ja tez place duze skladki i od 1 grudnia ide na zwolnienie.


    Evas niewielki jak niewielki- ale jak sie nalezy to trzeba brac!:)
    ja tez mialam najnizsze ale wyrejestrowalam sie na 31 dni z chorobowego i zadeklarowalam duza skladke. Ty tez mozesz tak zrobic.
    Mój Bartuś ma już 4,5 miesiąca, zabieram go ze sobą do pracy, nie mam z kim zostawić. A na latanie po ZUSach nie mam czasu. Wiem ze w mojej miejscowości ZUS nie jest skory do wypłaty dużych zasiłków. Jak podniose teraz składkę to ewidentne będzie to, ze chce wyłudzić wysoki zasiłek. Słyszałam o kilku przypadkach u nas, że zażądali zwrotu. Dam sobie radę bez ich łaski.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 31 października 2014, 13:17

    9bsp388.png
  • słoneczna 85 Autorytet
    Postów: 6477 4096

    Wysłany: 18 listopada 2014, 15:17

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    karen zaakceptuj moje zaproszenie :)

    atdcqtkf2affvuei.png
  • Helen Autorytet
    Postów: 2224 1939

    Wysłany: 19 listopada 2014, 14:13

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny ustawa nie wchodzi od 1 stycznia, prawdopodobnie wejdzie od lipca, więc dla kobiety przebywające na L4 otrzymają zasiłek, adekwatny do składek ;).
    Więc spokojnie macie czas, aby wszystko dokładnie zugodnić z księgowymi, warto znaleźć taką, która potrafi skrupulatnie prowadzić księgowość dla Zus-u, w końcu podpisujecie umowę, i patrzyć na umowie do jakiej kwoty księgowa jest ubezpieczona i czy odpowiada za wpadki.

    feegu6l.png
  • Helen Autorytet
    Postów: 2224 1939

    Wysłany: 19 listopada 2014, 14:16

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    evas wrote:
    Mój Bartuś ma już 4,5 miesiąca, zabieram go ze sobą do pracy, nie mam z kim zostawić. A na latanie po ZUSach nie mam czasu. Wiem ze w mojej miejscowości ZUS nie jest skory do wypłaty dużych zasiłków. Jak podniose teraz składkę to ewidentne będzie to, ze chce wyłudzić wysoki zasiłek. Słyszałam o kilku przypadkach u nas, że zażądali zwrotu. Dam sobie radę bez ich łaski.
    Znajdź ksiegowa w innym mieście. Wiadomo, że się podnosi składkę jest już podejrzanym precedensem, bo kto normalny chcę im więcej płacić. Skoro prawo pozwala na korzystanie z tego przepisu to czemu nie korzystać. Cięzko pracujemy, mamy swoje firmy... i tak korzystne prawo jeszcze w tym momencie tylko powinno byc zachętą aby tworzyć naród młodych Polaków :) nowego pokolenia :).

    feegu6l.png
1 2 3 4 5 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

3 kluczowe płaszczyzny wsparcia męskiej płodności

Za problemy z płodnością w równym stopniu odpowiadają czynniki żeńskie, jak męskie. Jednak problemy z płodnością u mężczyzn w dalszym ciągu są większym tabu. Czas to zmienić! Jakie są najważniejsze i kluczowe płaszczyzny wsparcia męskiej płodności? Co w sytuacji, gdy wyniki nasienia nie napawają optymizmem? Które składniki są istotne w kontekście męskiej płodności? Wszystko wyjaśnia diagnosta laboratoryjny, seminolog - mgr anal. med. Piotr Nazarek. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Klinika niepłodności - 50 pytań, na które warto znać odpowiedź przy pierwszej wizycie.

Chciałabyś mieć pewność, że dobrze przygotowałaś się do swojej pierwszej wizyty u lekarza, dotyczącej problemów z zajściem w ciążę? Skorzystaj z naszego formularza płodności  – są to pytania, które dobry specjalista prawdopodobnie zada Ci podczas pierwszej wizyty , która pomoże zdiagnozować niepłodność. W ten sposób o niczym nie zapomnisz i będziesz mieć pod ręką wszystkie szczegóły dotyczące Twojego zdrowia, płodności lub historii chorób w Twojej rodzinie!       

CZYTAJ WIĘCEJ

PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego - przyczyny, objawy, leczenie

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to ogólne określenie na objawy i dolegliwości, które odczuwają kobiety przed miesiączką. A jakie są najczęstsze objawy PMS? Co jest ich przyczyną? Czy i kiedy napięcie przedmiesiączkowe wymaga leczenia? 

CZYTAJ WIĘCEJ