X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum W ciąży - ogólne Ciąża a własna działalność gospodarcza
Odpowiedz

Ciąża a własna działalność gospodarcza

Oceń ten wątek:
  • lipa Autorytet
    Postów: 3248 2870

    Wysłany: 24 lutego 2017, 22:12

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Bo zaczynam myśleć, że nie księgowy wprowadził w błąd. I że mogłam płacić zus 1200 zamiast preferencyjnego.

    age.png
  • Ylya Autorytet
    Postów: 555 1124

    Wysłany: 24 lutego 2017, 22:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    lipa wrote:
    Nie wiem czy dobrze rozumiem - czyli jeśli płacisz pełnopłatny ZUS 1200 zł, to macierzyński masz te 2,5 tys - 13,71%?
    Ja niestety tego nie kumam. Ale w przyszlym tygodniu rozkmniniam to z księgową.

    hashi, mthfr a1298 c, (*) 16.X.14 5/6tc, IUI 19 X 2016 :-( , IUI 14 XII 2016 :) synek Dawid urodzony 9.9.2017 <3
  • lipa Autorytet
    Postów: 3248 2870

    Wysłany: 24 lutego 2017, 23:27

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    No ja chyba właśnie skumałam. I chyba się zdenerwowałam.
    Ale mniejsza o mnie.

    Wg moich obliczeń od standardowego ZUSu 1200 zł, a więc podstawy 2557,80 zł, zasiłek chorobowy i macierzyński wyniesie 1809,84, już po odliczeniu podatku :)

    jak ci księgowa wyliczy, to daj proszę znać, czy się nie myliłam :)

    age.png
  • Ylya Autorytet
    Postów: 555 1124

    Wysłany: 26 lutego 2017, 10:17

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    OK! Ja mam koleżankę też na działalności, której księgowy doradził przez kilka miesięcy płacenie wyższych składek, coś koło 3 k, ale potem ma mieć 5 k na rękę. I taka opcja mnie interesuje :-) Tylko to dotyczy sytuacji, że jesteś na pełnym zusie nie krócej niż 12 miesięcy oczywiście. No i płacisz pełne chorobowe też 12 m-cy.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 26 lutego 2017, 10:12

    lipa lubi tę wiadomość

    hashi, mthfr a1298 c, (*) 16.X.14 5/6tc, IUI 19 X 2016 :-( , IUI 14 XII 2016 :) synek Dawid urodzony 9.9.2017 <3
  • Rosolina Autorytet
    Postów: 809 185

    Wysłany: 26 lutego 2017, 13:21

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    lipa wrote:
    Też, ale ja dopiero otworzyłam, wzięłam dotacje i jestem na zusie preferencyjnym. Więc na ten marny tysiak i tak czekam jak na zbawienie. Ale jeśli twój księgowy coś wymyśli, to podziel się. Może się przyda na przyszłość ;-)

    Cześć! Ja sie właśnie zastanawiam czy założenie działalności bedzie dla mnie bardziej opłacalne niz kosiniakowe. Niestety zrezygnowałam z pracy na umowę zlecenia, prowadzę dodatkowe zajęcia, moje wynagrodzenie nie dochodzi do 2 tys. :( czytam i czytam te składki, ale chyba sie pomieszalam w tym.
    Na ubezp. społeczne i zdrowotne kwota ta wynosi 473.20 zł. Czy to juz jest wszystko czy jeszcze jakieś opłaty ominęłam?
    Nie jestem przekonana czy takie rozwiązanie dla mnie bedzie opłacalne.

    Bardzo prosiłabym o poradę którejś z Was. Siedzę i myśle co tu zrobić. :/

    p19uqqmzk4ecto70.png
  • Ylya Autorytet
    Postów: 555 1124

    Wysłany: 26 lutego 2017, 14:56

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Rosolina wrote:
    Cześć! Ja sie właśnie zastanawiam czy założenie działalności bedzie dla mnie bardziej opłacalne niz kosiniakowe. Niestety zrezygnowałam z pracy na umowę zlecenia, prowadzę dodatkowe zajęcia, moje wynagrodzenie nie dochodzi do 2 tys. :( czytam i czytam te składki, ale chyba sie pomieszalam w tym.
    Na ubezp. społeczne i zdrowotne kwota ta wynosi 473.20 zł. Czy to juz jest wszystko czy jeszcze jakieś opłaty ominęłam?
    Nie jestem przekonana czy takie rozwiązanie dla mnie bedzie opłacalne.

    Bardzo prosiłabym o poradę którejś z Was. Siedzę i myśle co tu zrobić. :/

    Ja zakładałam działalność 8 lat temu więc nie pomogę. Najlepiej umów się z jakimś dobrym księgowym czy doradcą i omów to wg najnowszych przepisów i Twojej sytuacji.

    hashi, mthfr a1298 c, (*) 16.X.14 5/6tc, IUI 19 X 2016 :-( , IUI 14 XII 2016 :) synek Dawid urodzony 9.9.2017 <3
  • apka Nowa
    Postów: 2 0

    Wysłany: 6 marca 2017, 11:29

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej dziewczyny :)
    mam pytanie odnośnie zasiłku z ZUS.

    W grudniu 2016 skończył mi się macierzyński, po jego zakończeniu w terminie dokonałam wyrejestrowania ze zdrowotnego i zarejestrowania do chorobowego i zdrowotnego.

    W lutym byłam kilka dni na chorobowym (druga ciąża). Właśnie w PUE pojawiła się tabelka z wyliczeniem zasiłku chorobowego i tu zonk. Wygląda na to, że ZUS przeliczył na nowo podstawę (choć od macierzyńskiego nie minęły 3 miesiące), wychodzi około 2 razy mniej niż powinno...

    Czy słyszałyście o takiej sytuacji?

  • Ańdźka Przyjaciółka
    Postów: 83 61

    Wysłany: 8 marca 2017, 11:09

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    apka wrote:
    Hej dziewczyny :)
    mam pytanie odnośnie zasiłku z ZUS.

    W grudniu 2016 skończył mi się macierzyński, po jego zakończeniu w terminie dokonałam wyrejestrowania ze zdrowotnego i zarejestrowania do chorobowego i zdrowotnego.

    W lutym byłam kilka dni na chorobowym (druga ciąża). Właśnie w PUE pojawiła się tabelka z wyliczeniem zasiłku chorobowego i tu zonk. Wygląda na to, że ZUS przeliczył na nowo podstawę (choć od macierzyńskiego nie minęły 3 miesiące), wychodzi około 2 razy mniej niż powinno...

    Czy słyszałyście o takiej sytuacji?

    Chyba musisz po prostu wyjaśnić to w ZUSie. Ja też miałam macierzyński do grudnia 2016, w styczniu byłam półtora tygodnia na opiekuńczym i ZUS wyliczył mi zasiłek od wysokiej podstawy. Może coś nie tak z dokumentami po macierzyńskim? Sama je przygotowywałaś, czy księgowa?

    oar89n7365w282rm.png
    8p3odqk3z3anr6pg.png
  • Ańdźka Przyjaciółka
    Postów: 83 61

    Wysłany: 8 marca 2017, 11:13

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Przedsiębiorcze Mamy, HELP! :) Czy można w "nieskończoność" przedłużać wysoką podstawę idąc raz na 3 miesiące na zwolnienie, czy to obowiązuje tylko w tym roku? Mój mały ssak nie chce odstawić się od cyca i na okres nie mam co liczyć. Jeżeli w tym roku zajdę w ciążę (oby, oby, oby), a termin porodu będę miała na 2018, to nadal mam szansę na wysoki zasiłek, prawda?

    oar89n7365w282rm.png
    8p3odqk3z3anr6pg.png
  • emilia.teclaw Znajoma
    Postów: 28 1

    Wysłany: 8 marca 2017, 22:12

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej dziewczyny ;)
    Wiecie jak wypełniać papiery do zusu ? (Wyrejestrowanie się ze składek, zarejestrowanie itp)

    emilia.teclaw
  • Wredotka Autorytet
    Postów: 698 697

    Wysłany: 17 marca 2017, 22:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ańdźka wrote:
    Przedsiębiorcze Mamy, HELP! :) Czy można w "nieskończoność" przedłużać wysoką podstawę idąc raz na 3 miesiące na zwolnienie, czy to obowiązuje tylko w tym roku? Mój mały ssak nie chce odstawić się od cyca i na okres nie mam co liczyć. Jeżeli w tym roku zajdę w ciążę (oby, oby, oby), a termin porodu będę miała na 2018, to nadal mam szansę na wysoki zasiłek, prawda?

    Moja znajoma przedłuża już tak dwa lata.

    Dziewczyny, czy któraś miała drugą kontrolę o fikcyjność firmy? Pierwszą kontrolę miałam przed l4 i macierzyńskim, teraz poszłam w styczniu na kilka dni zwolnienia i znowu kontrola od początku istnienia firmy. Na macierzyńskim pracowałam, złożyłam wszystkie dokumenty, ale mam stracha - czy ZUS może zakwestionować już wypłacony zasiłek skoro wcześniej była kontrola z pozytywną decyzją? W piśmie mam, żeby złożyć wszystkie dokumenty od początku, ale szczególnie te po macierzyńskim.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 17 marca 2017, 22:02

    0d1y0dw4yn6q5nuq.pngmhsv9vvjs7exhbly.png
    lprkg7rfsh1vaeeq.png
  • Paolaaa Autorytet
    Postów: 747 188

    Wysłany: 18 marca 2017, 07:58

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Wredotka- ZUS często teraz robi kontrolę fikcyjności firmy po macierzyńskim - jeżeli później znów korzystasz z jakiegoś zasiłku. Zasiłek macierzyński to nie urlop tak jak na etacie, pracować wręcz musisz bo jeżeli nie będziesz to powinnaś w tym czasie DG zawiesić. ZUS wziął się teraz za taki sposób bo wiele księgowych mówi swoim klientkom, że na zasiłku macierzyńskim pracować nie wolno- są wciąż niedouczone więc ZUS ma haka. Tylko pierwszy raz czytam, że kontroluje ten sam okres :( Jakaś masakra.
    Decyzję mogę zmienić niestety. Ale nie martw się, ktoś chyba z rozpędu napisał Ci o całym okresie, jak sama podkreśliłaś chodzi głównie o czas po macierzyńskim, a jeżeli firma była prowadzona, a Ty już raz miałaś pozytywną decyzję uważam, że masz się czego bać :)

    4c3t9n73nr884ilb.png
    01.03.2016- test HARMONY- zdrowa dziewucha :*
    15.08.2016- WITAJ KSIĘŻNICZKO :-)
  • Paolaaa Autorytet
    Postów: 747 188

    Wysłany: 18 marca 2017, 07:59

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ańdźka wrote:
    Przedsiębiorcze Mamy, HELP! :) Czy można w "nieskończoność" przedłużać wysoką podstawę idąc raz na 3 miesiące na zwolnienie, czy to obowiązuje tylko w tym roku? Mój mały ssak nie chce odstawić się od cyca i na okres nie mam co liczyć. Jeżeli w tym roku zajdę w ciążę (oby, oby, oby), a termin porodu będę miała na 2018, to nadal mam szansę na wysoki zasiłek, prawda?

    Na dzień dzisiejszy można, ale ZUS pewnie i to zmieni prędzej czy później :)

    4c3t9n73nr884ilb.png
    01.03.2016- test HARMONY- zdrowa dziewucha :*
    15.08.2016- WITAJ KSIĘŻNICZKO :-)
  • Paolaaa Autorytet
    Postów: 747 188

    Wysłany: 18 marca 2017, 08:03

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    apka wrote:
    Hej dziewczyny :)
    mam pytanie odnośnie zasiłku z ZUS.

    W grudniu 2016 skończył mi się macierzyński, po jego zakończeniu w terminie dokonałam wyrejestrowania ze zdrowotnego i zarejestrowania do chorobowego i zdrowotnego.

    W lutym byłam kilka dni na chorobowym (druga ciąża). Właśnie w PUE pojawiła się tabelka z wyliczeniem zasiłku chorobowego i tu zonk. Wygląda na to, że ZUS przeliczył na nowo podstawę (choć od macierzyńskiego nie minęły 3 miesiące), wychodzi około 2 razy mniej niż powinno...

    Czy słyszałyście o takiej sytuacji?

    Niestety, pewnie księgowa Cię źle zgłosiła i wpadłaś na normalną podstawę.
    Trzeba pamiętać, że wyrejestrowanie robi się z ostatnim dniem macierzyńskiego, ponowna rejestracja dzień po macierzyńskim. Jeżeli zgłosisz się z ostatnim dniem macierzyńskiego- wypadasz, jeżeli zglosisz się dwa dni po macierzyńskim, ale dasz datę wstecz- wypadasz :) Idź jak najprędzej do ZUS, zobacz o co chodzi (a najlepiej to niech księgowa to odkręca), można pisać o przywrócenie terminu, ale nie może minąć 30 dni od poprawnej daty rejestracji ...

    4c3t9n73nr884ilb.png
    01.03.2016- test HARMONY- zdrowa dziewucha :*
    15.08.2016- WITAJ KSIĘŻNICZKO :-)
  • Paolaaa Autorytet
    Postów: 747 188

    Wysłany: 18 marca 2017, 08:06

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    lipa wrote:
    No ja chyba właśnie skumałam. I chyba się zdenerwowałam.
    Ale mniejsza o mnie.

    Wg moich obliczeń od standardowego ZUSu 1200 zł, a więc podstawy 2557,80 zł, zasiłek chorobowy i macierzyński wyniesie 1809,84, już po odliczeniu podatku :)

    jak ci księgowa wyliczy, to daj proszę znać, czy się nie myliłam :)


    chorobowe: 2557,80-13,71%-18% = ok 1810 zł (i od tego jeszcze składka zdrowotna czyli zostaje ok 1500 zł)

    macierzyński: 1810 * 80% = 1448 (minus zdrowotna 300 zł = 1148 , no chyba że zawiesisz to nie płacisz i masz te 1148)

    lipa lubi tę wiadomość

    4c3t9n73nr884ilb.png
    01.03.2016- test HARMONY- zdrowa dziewucha :*
    15.08.2016- WITAJ KSIĘŻNICZKO :-)
  • Wredotka Autorytet
    Postów: 698 697

    Wysłany: 18 marca 2017, 09:49

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Paolaa, wiem że na macierzyńskim powinno się pracować wg ZUSu, tak też było, ale wykazywałam małe dochody, bo nie byłam w stanie pracować cały czas przy kp. Chore to jest dla mnie, że mogą zmienić decyzję - skoro uznali, że przed macierzyńskim firma nie była fikcyjna to teraz mogą sami sobie zaprzeczyć?
    No nic, czekam co wymyślą, odechciewa się prowadzić własny biznes :/

    0d1y0dw4yn6q5nuq.pngmhsv9vvjs7exhbly.png
    lprkg7rfsh1vaeeq.png
  • Wredotka Autorytet
    Postów: 698 697

    Wysłany: 18 marca 2017, 13:40

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    I odnośnie pustej tabelki na PUE - też miałam, zrobiłam sobie nadzieję, tabelka zniknęła po paru dniach i przyszło pismo o wszczęciu postępowania. Także pusta tabelka to nie zawsze dobry znak.

    0d1y0dw4yn6q5nuq.pngmhsv9vvjs7exhbly.png
    lprkg7rfsh1vaeeq.png
  • Paolaaa Autorytet
    Postów: 747 188

    Wysłany: 18 marca 2017, 21:00

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Wredotka,nie patrz na dochody :) grunt,ze w firmie się coś działo i że ją prowadziłas... jest więc szansa, że wszystko zakończy się pomyślnie :)
    Czy mogę wiedzieć ile czasu prowadziłas działalnosc zanim poszłaś na pierwszy zasiłek chorobowy? I jak wyglądała Twoja pierwsza kontrola? Tylko pisemnie odpowiadalas na ich list? Musiałaś osobiście coś dostarczać? Może miałaś wzywanych jakiś świadków?
    Nie wydaje mi się żeby chcieli cofnąć poprzednie świadczenie. Może dla "porownania" chcą dokumenty dłuższego okresu.

    Ja też mam 1 osobową firmę, na l4 byłam niemal całą ciążę wiec straciłam klientów. Po porodzie nie mogłam pracować bo fizycznie było ze mną ciężko. Firmy nie zawieszalam bo nie wiedzialam, ze jak po porodzie nie zaczne od razu pracować to powinnam to zrobic i dopiero po 4 mcach zaczęłam znów pracować. Gdyby nie to ze muszę coś robić bo posyłam córkę do żłobka i boję się że zaraz zaczną się choroby a ja będę musiała skorzystać ze zwolnienia to bym chyba już firmę zamknęła bo mam dość i martwię się czy ZUS jutro nie zacznie mnie "trzepac".
    Taki nasz chory kraj :(

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 18 marca 2017, 21:20

    4c3t9n73nr884ilb.png
    01.03.2016- test HARMONY- zdrowa dziewucha :*
    15.08.2016- WITAJ KSIĘŻNICZKO :-)
  • Wredotka Autorytet
    Postów: 698 697

    Wysłany: 18 marca 2017, 21:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mam taką nadzieję ;) Widzę, że w nieskończoność mogą kontrolować.

    Założyłam firmę na początku ciąży, na l4 poszłam w 6 miesiącu. Dostałam pismo z prośbą o dostarczenie dokumentów i wytłumaczeniem jaki jest charakter działalności. Składałam osobiście wszystkie faktury i reklamy (prowadzę korepetycje). Dość szybko była decyzja, bo chyba w tydzień po złożeniu dokumentów. Klientów w większości nie straciłam, bo akurat były wakacje czyli dla mnie martwy sezon. Ale potem zapierniczałam w dwa tygodnie po porodzie, łącząc kp i korepetycje. I taka nagroda. Jakbym to robiła na czarno to nie dość, że nie płaciłabym ZUSowi to jeszcze nikt by się nie czepiał ;) Państwo w Państwie.

    Paolaaa - dobrze będzie, oby o Tobie "zapomnieli" ;) Choć widzę, że coraz więcej kontroli. Ale nie dziwię Ci się, mnie też się odechciewa.

    0d1y0dw4yn6q5nuq.pngmhsv9vvjs7exhbly.png
    lprkg7rfsh1vaeeq.png
  • apka Nowa
    Postów: 2 0

    Wysłany: 19 marca 2017, 10:17

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Nie ma się co dziwić, że ZUS przeprowadza kontrole - jest przecież nacisk na uszczelnianie systemu podatkowego, więc i ZUS pewnie też ma ścigać wyłudzenia.
    Wredotka, na pewno nie odmówią Ci zasiłku jeśli rzeczywiście prowadzisz firmę. Być może masz po prostu pecha do tej drugiej kontroli...
    Po macierzyńskim opłacałaś minimalne składki?

    Ja czekam na wyjaśnienia z ZUS w sprawie wysokości zasiłku chorobowego - Pani w ZUS powiedziała, że to faktycznie dziwne, że wyliczyli nową podstawę, bo od końca macierzyńskiego do chorobowego minęło około 6 tygodni. Kazała złożyć jakiś formularz (chyba ZAS-58) i napisać prośbę o wyjaśnienie wyliczenia podstawy - wyszła około 4500zł, więc ani nie minimalna, ani nie maksymalna...
    Jakbym była źle przerejestrowana, to w ogóle odmówili by mi zasiłku w tym wypadku (wg danych na PUE jestem zarejestrowana do ub. społ. pierwszego dnia po zakończeniu macierzyńskiego). Zasiłek już dostałam na konto.

‹‹ 260 261 262 263 264 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Niepłodność u mężczyzn - najczęstsze przyczyny. Kiedy warto wykonać badanie nasienia?

Problem z poczęciem dziecka jest problemem obojga partnerów, dlatego jeśli już dłuższy czas czekasz na dziecko, to diagnostykę i ewentualne leczenie rozpocznij razem z partnerem. Niepłodność u mężczyzn występuje tak samo często, jak u kobiet. Przeczytaj jakie są najczęstsze przyczyny problemów z płodnością u mężczyzn, w jaki sposób można je wykryć i jakie są potencjalne rozwiązania na zajście w ciążę.

CZYTAJ WIĘCEJ

PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego - przyczyny, objawy, leczenie

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to ogólne określenie na objawy i dolegliwości, które odczuwają kobiety przed miesiączką. A jakie są najczęstsze objawy PMS? Co jest ich przyczyną? Czy i kiedy napięcie przedmiesiączkowe wymaga leczenia? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak szybko zajść  w ciążę? Unikaj tych 7 rzeczy!

Na pierwszy rzut oka poczęcie dziecka wydaje się proste – wystarczy kochać się i potem tylko czekać na brak miesiączki. Dla potwierdzenia zrobić test ciążowy i załatwione! W rzeczywistości często wygląda to nieco inaczej. Dla wielu par podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny i pojawienie się pozytywnego testu ciążowego nie następuje w tym samym miesiącu, kwartale bądź roku. Dlaczego? Przeczytaj, co może utrudniać zajście w ciążę i czego unikać, aby szybko zajść w ciążę. 

CZYTAJ WIĘCEJ