X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum W ciąży - ogólne Ciąża a własna działalność gospodarcza
Odpowiedz

Ciąża a własna działalność gospodarcza

Oceń ten wątek:
  • Ańdźka Przyjaciółka
    Postów: 83 61

    Wysłany: 12 grudnia 2016, 10:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kochane, pomożecie? Zasiłek macierzyński kończy mi się 16 grudnia. Nie udało mi się niestety zajść w drugą ciążę, bo ciągle nie wrócił mi okres, a bardzo liczyłam na kolejny zasiłek w maksymalnej wysokości. Jak to jest z tymi nowymi zasadami? Coś słyszałam, że jeżeli nie upłyną 3 miesiące od poprzedniego świadczenia, to zasiłek byłby liczony na starych zasadach. Czyli, że jeszcze mam czas do marca? W okresie pobierania zasiłku nie zawieszałam działalności i cały czas opłacałam tylko składkę zdrowotną.

    oar89n7365w282rm.png
    8p3odqk3z3anr6pg.png
  • polkosia Autorytet
    Postów: 8561 7430

    Wysłany: 12 grudnia 2016, 13:43

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ańdźka, masz szansę i przez rok nawet :) Chyba, że przepisy się zmienią... Teraz musisz raz na 3 miesiące iść na L4 chociaż na jeden dzień. Wtedy podstawy nie przelicza się na nowo. Tylko pamiętaj, żeby zgłosić się do wszystkich składek łącznie z chorobowym w ciągu 7 dni od zakończenia macierzyńskiego.

    Ańdźka lubi tę wiadomość

    Klementysia 2015 psn
    Matylda 2016 cc
    Jaśmina 2018 psn
    Aurora 2021 psn
  • Ańdźka Przyjaciółka
    Postów: 83 61

    Wysłany: 12 grudnia 2016, 13:58

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Polkosiu, wielkie dzięki. A w jakiej wysokości opłaca się wtedy składki co miesiąc? Maksymalne, czy te około 1000zł? I kto by pomyślał, że kiedykolwiek z utęsknieniem będę czekała na okres ;)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 12 grudnia 2016, 14:00

    oar89n7365w282rm.png
    8p3odqk3z3anr6pg.png
  • polkosia Autorytet
    Postów: 8561 7430

    Wysłany: 12 grudnia 2016, 14:06

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Od najniższej podstawy, czyli te około 1000 zł.

    Klementysia 2015 psn
    Matylda 2016 cc
    Jaśmina 2018 psn
    Aurora 2021 psn
  • Karolka12345 Autorytet
    Postów: 1047 1167

    Wysłany: 27 grudnia 2016, 22:14

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cześć Dziewczyny.

    Czy któraś z Was ostatnio kombinowała z podwyższeniem ZUS-u, aby otrzymać wyższe L4 i macierzyński na własnej działalności?

    Słyszałam, że luka nadal jest - trzeba się wyrejestrować i zarejestrować od nowa, a nie tylko podwyższyć wymiar.

    KToś, coś :)?

    f2wlpiqv9u7j05yh.png

    860ix1hpayv09dze.png
  • MMartaa Ekspertka
    Postów: 123 66

    Wysłany: 28 grudnia 2016, 19:25

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Karolka12345 wrote:
    Cześć Dziewczyny.

    Czy któraś z Was ostatnio kombinowała z podwyższeniem ZUS-u, aby otrzymać wyższe L4 i macierzyński na własnej działalności?

    Słyszałam, że luka nadal jest - trzeba się wyrejestrować i zarejestrować od nowa, a nie tylko podwyższyć wymiar.

    KToś, coś :)?

    gdy luka była to i tak dziewczyny robiły wyrejestrowanie i zarejestrowanie przy podwyższeniu podstawy teraz to nic nie da. przepisy weszły od 1.2016, nic nie wykombinujesz, ewentualnie możesz podwyzszyc skladki na parę miesiecy aby 12 miesiecy jakie są brane pod uwagę troche podwyzszyły zasiłek. ale przekalkuluj czy ci sie to oplaca, bo dostaniesz wyrównanie do 1000zł, to się nazywa kosiniakowe czy jakoś tak (jeżeli oczywiście wyjdzie ci nizszy zasilek niz 1000)

    3i49io4pumnm9gni.png
  • Ylya Autorytet
    Postów: 555 1124

    Wysłany: 21 lutego 2017, 22:43

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Orientujecie się, na jak długo i o ile trzeba podwyższyć składki, żeby otrzymać wyższy macierzyński przy działalności? Przechodziła któraś tę procedurę ostatnio?

    hashi, mthfr a1298 c, (*) 16.X.14 5/6tc, IUI 19 X 2016 :-( , IUI 14 XII 2016 :) synek Dawid urodzony 9.9.2017 <3
  • lipa Autorytet
    Postów: 3248 2870

    Wysłany: 21 lutego 2017, 22:58

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ylya wrote:
    Orientujecie się, na jak długo i o ile trzeba podwyższyć składki, żeby otrzymać wyższy macierzyński przy działalności? Przechodziła któraś tę procedurę ostatnio?
    12 miesięcy :-)
    Już nie ma możliwości takich jak kiedyś.

    age.png
  • Ylya Autorytet
    Postów: 555 1124

    Wysłany: 22 lutego 2017, 10:21

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    lipa wrote:
    12 miesięcy :-)
    Już nie ma możliwości takich jak kiedyś.

    ee. to nie możliwe, przecież nikt normalny 12 miesięcy przed porodem nie wie, że będzie w ciąży :-)
    Mnie nie chodzi o te kombinowane fikcyjne działalności, tylko o faktycznie prowadzoną od 10 lat, z opłacaniem ZUSu i zdrowotnego bez dnia przerwy. Przecież musi być na świecie jakaś sprawiedliwość?
    To ile dostajecie na L4 i macierzyńskiego na tych zwykłych zusach?

    hashi, mthfr a1298 c, (*) 16.X.14 5/6tc, IUI 19 X 2016 :-( , IUI 14 XII 2016 :) synek Dawid urodzony 9.9.2017 <3
  • lipa Autorytet
    Postów: 3248 2870

    Wysłany: 22 lutego 2017, 11:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    No i właśnie o to chodzi. Dostajesz zasiłek przeliczone z odprowadzonych składek za ostatnie 12 miesięcy. Możesz sobie podwyższyć składki, kiedy dowiesz się o ciąży. Wtedy te 8 miesięcy do średniej będziesz mieć wyższą podstawę.
    zgadza się, nikt nie wie wcześniej, ze będzie w ciąży i dlatego to właśnie zostało wprowadzone - żeby uniknąć podwyższania składek w ostatniej chwili w celu uzyskania wyższych świadczeń.

    Ylya lubi tę wiadomość

    age.png
  • Ylya Autorytet
    Postów: 555 1124

    Wysłany: 22 lutego 2017, 15:47

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Czyli idąc teraz na L4 dostawałabym 2557,80 zł (moja podstawa wymiaru składek) miesięcznie, tak? I tak samo przez 5 miesięcy urlopu macierzyńskiego? I nic się z tym nie da zrobić? o.O

    hashi, mthfr a1298 c, (*) 16.X.14 5/6tc, IUI 19 X 2016 :-( , IUI 14 XII 2016 :) synek Dawid urodzony 9.9.2017 <3
  • lipa Autorytet
    Postów: 3248 2870

    Wysłany: 22 lutego 2017, 16:21

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Na L4 chyba tak (od podstawy wymiaru składek trzeba jeszcze odliczyc ok 13%). Natomiast macierzyński na podstawowym zusie wychodzi groszowy, bo to jakoś inaczej się przelicza, a w związku z tym następuje wyrównanie do 1 tys. zł, bo macierzyński nie może być niższy niż tzw. Kosiniakowe. Możesz sobie teraz podwyższyć składki, ale to się raczej nie opłaci. Rozmawiałam z księgowym, nie ma za bardzo pola manewru. Dobrze wiedzieli, co robią, wprowadzając nowe przepisy.

    age.png
  • Ylya Autorytet
    Postów: 555 1124

    Wysłany: 22 lutego 2017, 17:24

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Skurkozjady...
    Wyczytałam, że macierzyński to 100% podstawy. No nic, trzeba to faktycznie z księgowym policzyć, bo wiem, że coś się da zrobić, tylko nie wiem co :-) Jak się dowiem to tu wrzucę. A Ty jesteś też na działalności?

    hashi, mthfr a1298 c, (*) 16.X.14 5/6tc, IUI 19 X 2016 :-( , IUI 14 XII 2016 :) synek Dawid urodzony 9.9.2017 <3
  • lipa Autorytet
    Postów: 3248 2870

    Wysłany: 22 lutego 2017, 18:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Też, ale ja dopiero otworzyłam, wzięłam dotacje i jestem na zusie preferencyjnym. Więc na ten marny tysiak i tak czekam jak na zbawienie. Ale jeśli twój księgowy coś wymyśli, to podziel się. Może się przyda na przyszłość ;-)

    Ylya lubi tę wiadomość

    age.png
  • aktyde85 Autorytet
    Postów: 1655 915

    Wysłany: 24 lutego 2017, 00:21

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Lipa podpowiedz proszę, planuje rónież zalozyc dg z dofinansowania, jednoczesnie chcielibysmy starac sie o drugie dziecko w drugiej polowie roku. Czy dostajac takie dofinansowanie i zakaldajac dg moge od razu przejsc na wyzszy zus? Albo co bedzie w sytuacji jesli zalzoe firme bedac juz w ciazy? Czy zus sie nie przp***? Nie wiem po prostu ile czasu bedzie trwalo zaloznie dzialasnoci i te wszystkie formalnosci, czasem moze sie zdarzyc, ze szybciej zajde w ciaze :P
    I kolejne pytanie- wiecie moze ile zusu trzeba by lacic zeby dostac jakeis sensowne macierzynskie, powiedzmy 2k?

    f2w33e3kzy7745ry.png
    Karolinka <3
    l22np07wclwsxogu.png
  • lipa Autorytet
    Postów: 3248 2870

    Wysłany: 24 lutego 2017, 21:25

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    aktyde85 wrote:
    Lipa podpowiedz proszę, planuje rónież zalozyc dg z dofinansowania, jednoczesnie chcielibysmy starac sie o drugie dziecko w drugiej polowie roku. Czy dostajac takie dofinansowanie i zakaldajac dg moge od razu przejsc na wyzszy zus? Albo co bedzie w sytuacji jesli zalzoe firme bedac juz w ciazy? Czy zus sie nie przp***? Nie wiem po prostu ile czasu bedzie trwalo zaloznie dzialasnoci i te wszystkie formalnosci, czasem moze sie zdarzyc, ze szybciej zajde w ciaze :P
    I kolejne pytanie- wiecie moze ile zusu trzeba by lacic zeby dostac jakeis sensowne macierzynskie, powiedzmy 2k?
    możesz płacić od razu wyższy zus. Ten niższy, preferencyjny, jest przywilejem, nie obowiązkiem.
    Ja akurat miałam tak, że składając wniosek o dofinansowanie nie byłam jeszcze w ciąży, ale zanim cała machina rekrutacyjna ruszyła, to trochę trwało, więc zakładając działalność, kończyłam I trymestr. Nie zastanawiałam się, co ZUS na to, skoro to dotacja, to chyba nie mają się co rzucać.
    No i niestety od standardowego ZUSu macierzyński wychodzi ten najniższy, 1 tys. Pytałam księgowego, czy dałoby się coś wykombinować, ale powiedział, że totalnie mi się to nie opłaca. Że nie dostanę więcej, niż na to wyłożę, więc dałam sobie spokój.

    age.png
  • Ylya Autorytet
    Postów: 555 1124

    Wysłany: 24 lutego 2017, 21:45

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Od standardowego, czyli tego 1200 czy od tego preferencyjnego, który Ty płacisz?

    hashi, mthfr a1298 c, (*) 16.X.14 5/6tc, IUI 19 X 2016 :-( , IUI 14 XII 2016 :) synek Dawid urodzony 9.9.2017 <3
  • lipa Autorytet
    Postów: 3248 2870

    Wysłany: 24 lutego 2017, 22:03

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ylya o sobie myślę, o preferencyjnym. nie próbowałam tego wyliczyć na tym 1200.
    tutaj obszerny artykuł o tym:

    http://kadry.infor.pl/kadry/indywidualne_prawo_pracy/uprawnienia_rodzicielskie/734377,Zasilek-macierzynski-dla-przedsiebiorcy-2016.html

    age.png
  • lipa Autorytet
    Postów: 3248 2870

    Wysłany: 24 lutego 2017, 22:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Przepis stanowi, że w takim przypadku podstawę wymiaru zasiłku stanowi suma:
    1) przeciętnej najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia (po odliczeniu 13,71 proc. tej kwoty) oraz

    2) kwoty stanowiącej iloczyn 1/12 przeciętnej kwoty zadeklarowanej jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, w części przewyższającej najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, za pełne miesiące kalendarzowe, z których przychód podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłków, oraz liczby tych miesięcy (po odliczeniu 13,71 proc.).

    age.png
  • lipa Autorytet
    Postów: 3248 2870

    Wysłany: 24 lutego 2017, 22:08

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Nie wiem czy dobrze rozumiem - czyli jeśli płacisz pełnopłatny ZUS 1200 zł, to macierzyński masz te 2,5 tys - 13,71%?

    age.png
‹‹ 259 260 261 262 263 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

6 składników, które mogą wesprzeć Twoją płodność i zwiększyć szanse na zajście w ciążę!

Dowiedz się, które składniki są ważne i istotne w kontekście płodności. Jakie produkty mogą zwiększać szanse na zajście w ciążę i tym samym przyśpieszać starania o dziecko? Poznaj proste i sprawdzone przepisy na zastosowanie 6 składników wspierających płodność!

CZYTAJ WIĘCEJ

Choroba Hashimoto a ciąża - co musisz wiedzieć?

Hashimoto co to za choroba i jak się objawia? Przede wszystkim charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym tarczycy (tzw. limfocytowym zapaleniem tarczycy). Jak ją rozpoznać i jak leczyć? Hashimoto a ciąża - jaki wpływ może mieć choroba Hashimoto na płodność kobiet oraz przebieg ciąży?

CZYTAJ WIĘCEJ

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a zajście w ciążę

Bierzesz tabletki antykoncepcyjne i czujesz, że przyszedł czas na odstawienie tabeletek, bo chciałabyś już zajść w ciążę? Podobnie jak w przypadku przyjmowania tabletek, odstawienie ich także musi być świadomym działaniem. Zanim podejmiesz taką decyzję, warto dowiedzieć się, jakie mogą być ewentualne objawy odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Jak cały proces wpływa na organizm kobiety? Czy przyczynia się ona do komplikacji związanych z zajściem w ciążę? Odpowiadamy!  

CZYTAJ WIĘCEJ