X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum W ciąży - ogólne Ciąża a własna działalność gospodarcza
Odpowiedz

Ciąża a własna działalność gospodarcza

Oceń ten wątek:
  • Italik Znajoma
    Postów: 19 26

    Wysłany: 24 lutego 2014, 15:32

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cześć!
    Od ponad roku prowadzę własną działalność gosp., płacę składki zdrowotne, ale te najniższe. Jestem w 8 tyg ciąży i od kwietnia lub maja chciałabym pójśc na l4. Czy któraś z was wie jak to wygląda z wypłacaniem przez zus comiesięcznego zasiłku? Czy powinnam zwiększyć składki żeby dostać więcej?

    Ulcio, sunrise, emilia.teclaw lubią tę wiadomość

  • evas Autorytet
    Postów: 2077 2672

    Wysłany: 24 lutego 2014, 20:34

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Też prowadzę własną działalność, ale nie korzystam ze zwolnienia, cały czas pracuję. Z tego co mówiła moja księgowa, to ZUS bierze średnią z ostatniego roku, wiec podniesienie składki teraz chyba niewiele pomoże. Skończyły się czasy, kiedy można było zapłacić jedną większą składkę, a potem dostawało się wysoki zasiłek. No i jak jesteś na zwolnieniu, to nie możesz pracować, więc albo zawieszasz działalność, albo zatrudniasz kogoś na swoje miejsce. Ale wtedy koszty będą znacznie większe niż to co dostaniesz z ZUS-u.
    Popytaj jeszcze jakiejś księgowej, one zazwyczaj wiedzą na bieżąco jak to wygląda.

    polkosia lubi tę wiadomość

    9bsp388.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 24 lutego 2014, 20:52

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 6 września 2014, 22:59

  • fizjo Autorytet
    Postów: 560 476

    Wysłany: 24 lutego 2014, 20:55

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    a jak to jest dziewczyny.....kiedy firma jest jedno osobowa i np. jestem w szpitalu....to nie moge chyba nic produkowac i sprzedawac???

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 24 lutego 2014, 21:03

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 6 września 2014, 22:59

  • fizjo Autorytet
    Postów: 560 476

    Wysłany: 24 lutego 2014, 21:12

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    aha- czyli na czas porodu i tych 2 dni po- nie mogę nic robić.później już bez przeszkód??

  • loveyou88 Ekspertka
    Postów: 169 295

    Wysłany: 25 lutego 2014, 19:49

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja jestem fizjoterapeutką, mam jednoosobową działalność gospodarczą od prawie roku, dochody mam dość wysokie ale w związku z najniższą składką jakbym poszła na urlop to by wyszło chyba koło 100 zł miesięcznie..szału nie ma...narazie staram się pracować rozsądnie ale żeby macierzyński mieć dość wysoki, mam nadzieję, że dam radę pracować do 6-7 miesiąca..

    uwo9lhb8zmyz8z02.png
  • Nati74 Autorytet
    Postów: 377 757

    Wysłany: 25 lutego 2014, 21:28

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    nie można pracować tylko na L4 - zwolnieniu,

    na macierzyńskim można pracować - chodzi o działalność.

    Żeby pójść na l4 to albo trzeba zrezygnować z działalności albo kogoś zatrudnić

    polkosia, respondeca lubią tę wiadomość

    94d248b7cf3fad2322c1c7b41d90ec96.png
    Kalendarz ciąży BellyBestFriend
  • evas Autorytet
    Postów: 2077 2672

    Wysłany: 26 lutego 2014, 02:26

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Moja księgowa mi tłumaczyła, że jak chcę pracować na macierzyńskim to nie dostanę zasiłku z ZUS-u. Jak wrócę do pracy np. na 1/2 etatu, to ZUS wypłaci mi połowę macierzyńskiego.

    Niestety nasze przepisy nie są łaskawe dla mam prowadzących działalność. W tej ciąży dwukrotnie leżałam już w szpitalu, ale nie zgłaszałam tego do ZUS-u. Za takie grosze jakie płacą (oczywiście od najniższej składki) to nie opłaca mi się chodzić i załatwiać zasiłku na kilka dni zwolnienia.

    Marysia, masz rację z tym zatrudnieniem studenta. To się jeszcze opłaca, tylko że ja nie mam zaufanej osoby, a już kiedyś miałam zatrudnioną studentkę i po 2 miesiącach się pożegnałyśmy.

    9bsp388.png
  • Nati74 Autorytet
    Postów: 377 757

    Wysłany: 26 lutego 2014, 12:13

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    evas wrote:
    Moja księgowa mi tłumaczyła, że jak chcę pracować na macierzyńskim to nie dostanę zasiłku z ZUS-u. Jak wrócę do pracy np. na 1/2 etatu, to ZUS wypłaci mi połowę macierzyńskiego.

    Niestety nasze przepisy nie są łaskawe dla mam prowadzących działalność. W tej ciąży dwukrotnie leżałam już w szpitalu, ale nie zgłaszałam tego do ZUS-u. Za takie grosze jakie płacą (oczywiście od najniższej składki) to nie opłaca mi się chodzić i załatwiać zasiłku na kilka dni zwolnienia.

    Marysia, masz rację z tym zatrudnieniem studenta. To się jeszcze opłaca, tylko że ja nie mam zaufanej osoby, a już kiedyś miałam zatrudnioną studentkę i po 2 miesiącach się pożegnałyśmy.

    to dotyczy dopiero tego dodatkowego urlopu. Ni e pierwszych 26 tyg

    94d248b7cf3fad2322c1c7b41d90ec96.png
    Kalendarz ciąży BellyBestFriend
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 26 lutego 2014, 12:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 6 września 2014, 22:59

    evas lubi tę wiadomość

  • Kunita Ekspertka
    Postów: 165 103

    Wysłany: 26 lutego 2014, 14:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Marysia0312 wrote:
    Najlepiej to pracować na etacie i dodatkowo prowadzić działalność gosp. (oczywiście zależy to od sytuacji i wykonywanej pracy) Wtedy masz niższe składki bo pracodawca płaci.

    A co wtedy, gdy potrzebujesz wziąć L4? Możesz wziąć tylko na jedną pracę?

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 26 lutego 2014, 15:04

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 6 września 2014, 23:00

  • Kunita Ekspertka
    Postów: 165 103

    Wysłany: 27 lutego 2014, 09:36

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Marysia0312, a orientujesz się może, czy w takiej sytuacji ZUS albo pracodawca nie potraktuje niezawieszenia działalności i zatrudnienia pracownika jako zwykłe wymigiwanie się od pracy na etacie, po to by pracowac we wlasnej dzialalnosci?

  • fizjo Autorytet
    Postów: 560 476

    Wysłany: 27 lutego 2014, 10:43

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    loveyou88, tez jestem fizjoterapeutką :-P

  • hela Autorytet
    Postów: 1235 1102

    Wysłany: 3 lipca 2014, 00:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    dla tych mamusiek co jeszcze zdaza radze skorzystac :)

    mozna dostac niemale pieniazki od zusu bedac w ciazy na L4. nalezy:
    jesli oplacacie skladki z chorobowym, przerwac oplacanie na min 31dni, po czym podniesc podstawe skladek i oplacac wiekszy zus przez min 90dni po tym czasie mozna isc na L4 i zus wyplaci wiecej (tyle ile wynosila podstawa minus 13,71%na skladki i 18%podatku ktory sam odciagnie) max podstawa to teraz jest 9365zł! wiec nie malo!!!

    ja tak zrobilam, fakt ze poszlam pozniej na zwolnienie, ale cala reszta jw. sprawdzali oczywiscie moje przychody, czyli czy bylo mnie stac na takie skladki... i to tyle! :) wiec korzystajcie!
    aha nie mozna miec umowy o prace ale to wiadomo :)

    noi macierzynski jest liczony rowniez od tej wyzszej podstawy, wiec dla tych co zdaza przed 2015r niech ida na zwolnienie!

    druga opcja jest taka ze wystarczy oplacic jeden miesiac wyzszej skladki przed porodem (z reguly wychodzi wiecej bo nie wiemy kiedy urodzimy dokladnie) i macierzynski rowniez liczony jest z tej wyzszej podstawy, ale wtedy juz bez L4.

    karen657, Helen, jenny88 lubią tę wiadomość

    moj kochany synuś - Sebuś <3
    64xp62y.png
  • słoneczna 85 Autorytet
    Postów: 6477 4096

    Wysłany: 9 lipca 2014, 10:12

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ja mam pytanie- prowadze jednoosobowa dzialanosc gospodarcza

    mam zamiar oplacac najwyzsze skladki po 31dniach przerwy ( niebawem)

    moje pytanie jest takie- czy koneiczne jest wykazanie dochodow ok 9 tys?
    czy mam komus wystawic rachunek/fakture na taka kwote w czasie tych 3 miesiecy, kiedy bede placic skaladki od najwyzszej podstawy?? jak to jest...?


    prosze o odp

    atdcqtkf2affvuei.png
  • słoneczna 85 Autorytet
    Postów: 6477 4096

    Wysłany: 9 lipca 2014, 19:38

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ?

    atdcqtkf2affvuei.png
  • pinsleepe Autorytet
    Postów: 434 665

    Wysłany: 9 lipca 2014, 20:31

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Chyba nie jest żadną tajemnicą, że ZUS obecnie prowadzi na wielką skalę zorganizowaną akcję przeciw temu numerowi. Ja już kilka razy czytałam na ten temat. Nie pomogę w "szczegółach technicznych" ale polecam poszukać informacji w necie, bo nawet kobiety płacące niższe stawki walczą z ZUSem.

    f2w3rjjg7duv7nlc.png
  • kot Przyjaciółka
    Postów: 69 51

    Wysłany: 9 lipca 2014, 23:17

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    słoneczna 85 wrote:
    ja mam pytanie- prowadze jednoosobowa dzialanosc gospodarcza

    mam zamiar oplacac najwyzsze skladki po 31dniach przerwy ( niebawem)

    moje pytanie jest takie- czy koneiczne jest wykazanie dochodow ok 9 tys?
    czy mam komus wystawic rachunek/fakture na taka kwote w czasie tych 3 miesiecy, kiedy bede placic skaladki od najwyzszej podstawy?? jak to jest...?


    prosze o odp

    Zasadniczo na chwilę obecną ZUS może Ci naskoczyć, proceder jest legalny, możesz zadeklarować co tylko chcesz.

    Inna sprawa to to, że mało kto płaci podwyższone składki, więc taka osoba (kobieta) jest od razu na celowniku kontrolerów. "Mój" ZUS trzepie w takich sytuacjach bardzo dokładnie (zazwyczaj do skutku, bo chyba na każdego można znaleźć haka i przynajmniej uprzykrzyć mu życie). Więc to zależy jak długo prowadzisz działalność, jak bardzo ufasz księgowemu i jak wiele masz do stracenia. Kolejna rzecz to to, że ZUS już kilka razy udowodnił, że w jego przypadku prawo działa wstecz i ludzie już płacili po kilkadziesiąt tysięcy "zaległych" składek. Nie zdziwiłabym się, gdyby i na zawyżone deklaracje dochodów kiedyś znalazł sposób.

    Ja po rozmowie z księgowym i różnych mrożących krew w żyłach historiach uznałam, że w ZUS-ie lepiej pozostać szarakiem i się nie wyróżniać ;) I tak tego zasiłku bez kombinowania wyjdzie ok. tysiąca zł, a działalność prowadzić można jeśli tylko ktoś ma siły :)

1 2 3 4 5 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Mikroelementy dające makro-poprawę męskiej płodności

Dowiedz się, które mikroelementy odgrywają kluczową rolę w kontekście męskiej płodności. Na co zwracać uwagę i których składników nie powinno zabraknąć w diecie przyszłego taty? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Brak ochoty na seks... - najczęstsze przyczyny niskiego libido u kobiet

Czym jest libido i jakie czynniki mają największy wpływ na popęd seksualny? Co robić, kiedy brak ochoty na seks? Przeczytaj o najczęstszych przyczynach niskiego libido u kobiet oraz dowiedz się, jak możesz poradzić sobie z tym problemem. 

CZYTAJ WIĘCEJ

5 rzeczy, które wesprą Twoje starania o dziecko!

Rozpoczynacie starania o dziecko. Wykonujesz kolejne testy ciążowe i… nic. Zastanawiasz się, dlaczego to tyle trwa, skoro „wszyscy” wokół informują o tym, że spodziewają się dziecka. Tak naprawdę wiele starań kończy się sukcesem dopiero po pewnym czasie, a niepłodność dotyczy już blisko 15-20% par. Sprawdź, co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na szczęśliwe poczęcie.

CZYTAJ WIĘCEJ