X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Problemy i komplikacje Kwas foliowy ponad normę
Odpowiedz

Kwas foliowy ponad normę

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • bemka Nowa
    Postów: 5 1

    Wysłany: 28 grudnia 2018, 18:13

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cześć Dziewczyny

    Chciałabym skonsultować z osobami doświadczonymi w temacie wynik poziomu kwasu foliowego.

    Jestem w 8 tc. W zeszłym tygodniu miałam pierwsze USG. Ciąża rozwija się prawidłowo, serduszko bije, zarodek miał odpowiednią wielkość do wieku.

    Dziś zrobiłam badanie poziomu kwasu foliowego Mój wynik to 27,20 ng/ml, gdzie norma jest od 3,89 do 26,80 ng/ml.

    Czytałam o mutacji w genie MTHFR, która powoduje zaburzenia w metabolizmie kwasu foliowego i jego konsekwencjach.

    Wizytę u swojego lekarza mam dopiero za 2 tygodnie, chciałam telefonicznie skonsultować wynik, ale nie odbiera :/

    Czy taki wynik powinien mnie zaniepokoić? Czy to już niebezpiecznie wysoki poziom? Dziewczyny, które macie mutację w genie MTHFR - jakie miałyście wyniki badania poziomu kwasu foliowego? Jakie stosujecie preparaty z metylowaną formą kwasu foliowego?

    Przyjmuję Prenatal UNO, który zawiera 400 ug kwasu foliowego oraz 400 ug jego aktywnej formy (L-metylofolian wapnia).

    Nie wiem, czy to ma związek, ale dodam, że zrobiłam również badanie witaminy B12 - jest w normie, choć na jej dolnej granicy - 223,00 pg/m, gdzie norma jest od 197,00 do 771,00.

    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 28 grudnia 2018, 18:21

  • Delvila Autorytet
    Postów: 276 293

    Wysłany: 2 stycznia 2019, 14:21

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja mam MTHFR, ale u mnie kwas foliowy w normie. Jednak jeżeli u Ciebie B12 jest tak niziutko to zastanowiłabym się nad dodatkową suplementacją właśnie tej witaminy. B12 lepiej by była w górnych granicach.
    Przekroczona norma kwasu foliowego może być spowodowana niską B12 (kwas foliowy reaguje z B12 m.in. w celu obniżania homocysteiny). Jeżeli jest mało B12 to kwas foliowy krąży we krwi niewykorzystany.
    U Ciebie norma nie jest zbyt mocno przekroczona, ale zastanów się nad zmianą suplementu na taki, który zawiera tylko dobrą (zmetylowaną) formę kwasu foliowego, ponieważ syntetyk blokuje wchłanianie zmetylowanej witaminy, więc takie mieszanki jak w Prenatal Uno są kompletnie bez sensu nawet dla osoby bez mutacji.
    Jak będziesz robić kolejne badania sprawdź także poziom homocysteiny.
    Badanie na mutację trochę kosztuję (najtaniej chyba w testDNA - jakieś 350 zł za 3 rodzaje mutacji, ale trzeba czekać. Ja normalnie robiłam w laboratorium i kosztowało to mnie ok 230 zł za jedną mutację).

    Co do lekarza, to musisz poszukać jakiegoś naprawdę dobrego, który zna się na mutacjach. Niestety, ale wg wytycznych PTG ta mutacja jest kompletnie nieznacząca i wielu lekarzy kompletnie ją ignoruje (albo przepisuje kosmiczne dawki syntetyku, co nie jest dobre).

    Jesteś już w ciąży, więc ja tu nic nie doradzę odnośnie konkretnych preparatów, zwłaszcza, że nie wiesz czy masz mutację. Za duża odpowiedzialność. Zrób badanie homocysteiny, jeżeli masz środki zrób badanie na mutacje, jak coś wyjdzie szukaj dobrego lekarza. Na teraz skonsultuj z lekarzem ewentualne wdrożenie witaminy B12, by zbić kwas foliowy.

    Będzie dobrze! Nie martw się na zapas. Mutacja nie jest wyrokiem.

    Magdalena Wiktoria 07.03.2019r. :D

    Aniołek Marta [*] 06.01.2018 r.
  • k878 Autorytet
    Postów: 2693 1066

    Wysłany: 8 stycznia 2019, 12:50

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    bemka, a jak badałaś, to odstawiłaś kwas? podobno powinno się na ok. tydzień przed badaniem odstawić tabletki

    Córeczka 12.2017 <3
    Córeczka 08.2019 <3
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Torbiel na jajniku - przyczyny, objawy i leczenie

Torbiel na jajniku od czasu do czasu pojawia się u większości kobiet. Są to cysty lub pęcherzyki, które zazwyczaj wypełnione są płynem i które najczęściej samoistnie znikają. Dowiedz się jakie są objawy torbieli i czy mogą być przeszkodą w zajściu w ciążę? Kiedy należy je leczyć i z jakimi chorobami mogą współwystępować. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Niepłodność u mężczyzn - najczęstsze przyczyny. Kiedy warto wykonać badanie nasienia?

Problem z poczęciem dziecka jest problemem obojga partnerów, dlatego jeśli już dłuższy czas czekasz na dziecko, to diagnostykę i ewentualne leczenie rozpocznij razem z partnerem. Niepłodność u mężczyzn występuje tak samo często, jak u kobiet. Przeczytaj jakie są najczęstsze przyczyny problemów z płodnością u mężczyzn, w jaki sposób można je wykryć i jakie są potencjalne rozwiązania na zajście w ciążę.

CZYTAJ WIĘCEJ

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - jak zrobić to bezpiecznie?

Wiele kobiet uważa, że odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, plastrów, czy innych środków hormonalnych to bardzo prosta sprawa - wystarczy przestać zażywać. Tymczasem warto znać kilka zasad, które sprawią, że odstawienie antykoncepcji będzie bezpieczne, łagodne dla organizmu i pozwoli jak najbardziej zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. 

CZYTAJ WIĘCEJ