X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Problemy i komplikacje Cukrzyca ciążowa
Odpowiedz

Cukrzyca ciążowa

Oceń ten wątek:
  • Lula_w Autorytet
    Postów: 1810 1913

    Wysłany: 16 grudnia 2013, 08:32

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 8 września 2015, 16:55


  • nick nieaktualny

    Wysłany: 16 grudnia 2013, 09:26

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A ja cos takiego znalazłam w internecie:

    W Polsce obowiązują wytyczne ustalone przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Wartości referencyjne dla kobiet z cukrzycą ciążową wynoszą odpowiednio:

    na czczo i przed posiłkiem 60-95 mg/dl (3,3-5 mmol/l);

    po posiłku <120 mg/dl (6,7 mmol/l), tj. dwie godziny po posiłku;

    w nocy (2-4) >60 mg/dl (3,3 mmol/l);

  • Lula_w Autorytet
    Postów: 1810 1913

    Wysłany: 16 grudnia 2013, 09:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 8 września 2015, 16:55


  • Lula_w Autorytet
    Postów: 1810 1913

    Wysłany: 16 grudnia 2013, 09:52

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Tabela 23.2. Docelowe wartości glikemii i HbA1cu kobiet w ciąży (PGDM i GDM) — samokontrolaza pomocą glukometrów


    Na czczo i przed posiłkiem 60–90 mg/dl (3,3–5,0 mmol/l)
    Maksymalna glikemia < 120 mg/dl (6,7 mmol/l)
    w 1 godz. po posiłku
    Między godz. 2.00 a 4.00 > 60 mg/dl (3,3 mmol/l)
    Średnia dobowa glikemia 95 mg/dl (5,3 mmol/l)
    HbA1c < 6,1%

    wytyczne z 2012r str.41
    http://www.uj.edu.pl/documents/20028879/65bbbf5e-97c5-474f-97ba-0fa3f5be52cf


  • kotek27 Autorytet
    Postów: 612 626

    Wysłany: 17 grudnia 2013, 08:31

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Lula_w wrote:
    To co w internecie trochę się różni od wytycznych w poradni. w poradni bardziej restrykcyjnie pilnują kobiety w ciąży, zależy tez wszystko od lekarza. Ja byłam na dobowej zbiórce glukozy w szpitalu i miałam takie wytyczne rano na czczo do 90, później badanie przed każdym posiłkiem i 1h po posiłku i miało nie przekraczać 120. Jak pisałam wyżej kilka wyników mi przekroczyło i już się pani zastanawiała czy nie wdrożyć mi 2 jednostek insuliny do posiłków ale na szczęście dieta wystarcza. Bodajże kotek27 ma takie same wytyczne jak ja :)
    Tak mam takie same wytyczne jak Ty :)
    Mi po tygodniu diety (a naprawdę się pilnowałam, obawiając się insuliny). Cukry były na czczo 90, 95 (za dużo), a 1h po posiłku 120, 125. Z dwa razy zdarzyły się 140! I dr wprowadziła mimo to insulinę 2 jednostki. Po insulinie cukry ok (na czczo 80, 1h po posiłku 100,110) i o to chodzi. Po śniadaniu mi skakały cukry, to wprowadziła mi 4 jednostki. I jest na szczęście w porządku :) Synek mój też nie będzie wielkoludem, co zdarza się przy cukrzycy. W piątek byłam na usg ważył 1320g :))

    Lula_w lubi tę wiadomość

    82dox1hp47sulw8a.png
  • Bea_tina Autorytet
    Postów: 2760 3068

    Wysłany: 17 grudnia 2013, 20:00

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    hej

    dziewczyny wczoraj odebrałam wynik glukozy 50g, powiedzcie czy mam się martwic?
    na czczo 83
    po godzinie od wypicia 144

    czy jest to wynik dobry, czy raczej coś nie gra? jutro idę do lekarza, ale pytam zapobiegająco?

    1usapiqvs8bdmaac.png
  • Lula_w Autorytet
    Postów: 1810 1913

    Wysłany: 17 grudnia 2013, 20:54

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Zwykle między 24 a 28 tygodniem ciąży wykonuje się test przesiewowy obciążenia 50g glukozy (GCT):

    1. Wynik w 1 godz. po podaniu glukozy mniejszy lub równy 140 mg%, to wszystko jest w porządku i nie jest wymagana dalsza diagnostyka,

    2. Jeśli Wynik po 1 godz. od podania glukozy wynosi pomiędzy 140 a 180 mg%, należy wykonać test obciążenia 75g glukozy,

    3. Wynik w 1 godz. po podaniu glukozy wynosi > 180 mg%. Wtedy rozpoznaje się cukrzycę i kieruję pacjentkę do ośrodka specjalistycznego.

    Link do artykułu :)
    http://blog.zapytajpolozna.pl/ciaza/test-obciazenia-glukoza-omowienie-wynikow/


  • Bea_tina Autorytet
    Postów: 2760 3068

    Wysłany: 17 grudnia 2013, 21:03

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Lula_w dziękuję za odpowiedź!:)

    Lula_w lubi tę wiadomość

    1usapiqvs8bdmaac.png
  • Margotka87 Autorytet
    Postów: 1042 688

    Wysłany: 28 stycznia 2014, 20:51

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny mierzylam sobie cukier tak z glupoty 4godziny po posilku i mialam 110 czy jest sie czym martwic? pozdrawiam

    zpbndf9hsafopz9u.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 30 stycznia 2014, 21:19

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Margotka87 zależy co zjadłaś, szału nie ma, sprawdzaj przez 2 dni godzinę po posiłku, jak większość będzie ponad 120 to powiedz o tym swojemu ginowi, może da Ci wcześniej skierowanie na test obciążeniowy, dla pewności. Możesz też sprawdzić jaki cukier masz na czczo. Pozdrawiam

    Margotka87 lubi tę wiadomość

  • ALAALICJA Autorytet
    Postów: 444 380

    Wysłany: 4 lutego 2014, 22:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej:) Witam wszystkie słodkie mamusie.Ja dzisiaj przerażona dołączam do Was. Jestem w 27 t.c. i po zrobieniu krzywej zostałam skierowana do diabetologa bo wyniki są nieciekawe:(

    wynik na czczo 88, ale już po obciążeniu glukozą 75 gr.

    -204 po godz.
    -145 po 2 godz.

    Nigdy nie miałam problemów z cukrem. Ojjj wystraszyłam się na powaznie:(

    ALAALICJA
    w5wqej28aebvvypb.png

  • ali Debiutantka
    Postów: 8 14

    Wysłany: 6 lutego 2014, 01:18

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    145 po 2h to jeszcze nie jest tak źle ale oczywiście jest to już cukrzyca, nic się nie martw - diabetolog wszystko Ci wyjaśni :) odpowiednia dieta do końca ciąży i wszystko będzie dobrze :) najważniejsze że wiesz że ją masz dzięki temu można odpowiednio zareagować :)

    Ja też miałam cukrzycę ciążową chociaż nigdy wcześniej żadnych problemów nie miałam, mój wynik po 2h to było 159.
    Chodziłam do poradni diabetologicznej dla ciężarnych, całe szczęście obyło się bez insuliny.

    Plus cukrzycy taki że przez dietę przytyłam tylko 6kg więc nie miałam co zrzucać, a córka urodziła się zdrowa i miała 2840g :)

    ALAALICJA, versa lubią tę wiadomość

    Aniołek luty 2012 - 12tc
    80Y1p2.png
  • ALAALICJA Autorytet
    Postów: 444 380

    Wysłany: 6 lutego 2014, 20:27

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ali- dzięki wielkie:) jestem już po wizycie u diabetologa i trochę się uspokoiłam. Lekarz stwierdził, że są to nie duże odchylenia, ale trzeba mieć to pod kontrolą. Dostałam glukometr i przez 2 tyg. zobaczymy co tam wyjdzie. :)

    Dzięki wielkie za wsparcie:)Ja też narazie nie przytyłam za dużo,bo 4kg.

    ali- a jak tam teraz u Ciebie z tym cukrem, bo widzę, że już szczęsliwą mamą jesteś:)?Pozdrawiam

    ALAALICJA
    w5wqej28aebvvypb.png

  • mychowe Autorytet
    Postów: 992 966

    Wysłany: 18 lutego 2014, 23:05

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cześć dziewczyny, dolaczam do Was że stanem przedcukrzycowym, moj wynik na czczo był za wysoki, czyli 6.0mmol/l-108mg, a po dwóch godzinach obciążenia glukoza był w normie 7mmol/l-126mg, wiec dostałam glukometr i skierowanie do diabetologa i mam mierzyć cztery razy dziennie przed posiłkami i pójściem spać.
    Na razie dieta, mam nadzieje, że się uda.

    ALAALICJA lubi tę wiadomość

    ex2bkrhmvrp7aszy.png>
  • ALAALICJA Autorytet
    Postów: 444 380

    Wysłany: 20 lutego 2014, 17:56

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    mychowe-Witaj w słodkim gronie:) Hej hej ja jutro lecę doi diabetologa zobaczyć co mi zaleci. mierzyłam cukier przez 2 tygodnie i zawsze wychodził ok. Zobaczymy co dalej,bo kłucie 4 razy dziennie dla mnie jest masakryczne. Dodam jeszcze że mój endokrynolog nie był za bardzo zadowolony nakazem diety cukrzycowej przy takich małych odstępstwach. Już nie wiadomo kogo słuchać:(

    ps:mychowe-masz mierzyć przed posiłkami?mi kazali godzinę po posiłku:)

    Powodzenia

    mychowe lubi tę wiadomość

    ALAALICJA
    w5wqej28aebvvypb.png

  • mychowe Autorytet
    Postów: 992 966

    Wysłany: 20 lutego 2014, 21:22

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ALAALICJA wrote:
    mychowe-Witaj w słodkim gronie:) Hej hej ja jutro lecę doi diabetologa zobaczyć co mi zaleci. mierzyłam cukier przez 2 tygodnie i zawsze wychodził ok. Zobaczymy co dalej,bo kłucie 4 razy dziennie dla mnie jest masakryczne. Dodam jeszcze że mój endokrynolog nie był za bardzo zadowolony nakazem diety cukrzycowej przy takich małych odstępstwach. Już nie wiadomo kogo słuchać:(

    ps:mychowe-masz mierzyć przed posiłkami?mi kazali godzinę po posiłku:)

    Powodzenia

    Tak, przed posiłkami, bo na czczo cukier mi za wysoki wyszedł, a po obciążeniu był prawidłowy, trochę dziwne i dlatego mam mierzyć przed posiłkami.

    ex2bkrhmvrp7aszy.png>
  • AISAK Autorytet
    Postów: 1631 2682

    Wysłany: 21 lutego 2014, 08:23

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    I ja dołączam do Was słodziutkie mamusie. Po 75g- 2h wynik 145. Byłam 3 dni w szpitalu na obserwacji, i mam dieta+ insulina 2 razy po 2 jednostki. Najgorsze ze ciężko mi dobrać produkty, a wizytę u dietetyka mam dopiero za tydzień=( moze macie jakieś jadlospisy. Byłabym wdzięczna za info na priv, wtedy podam e-mail. Pozdrawiam.

    relgjw4zpdnh5t68.png

    74di3e5e3a0mwqjq.png[/
    [
  • Nati74 Autorytet
    Postów: 377 757

    Wysłany: 23 lutego 2014, 22:11

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A mi się wydaje że tochę obecnie przesadzają z tymi normami.


    Przez lata norma na czczo była do 100, a teraz nagle jak przekracza 90 to gin już panikuje. To samo po posiłku.

    Normalnie poziom nie powinien przekraczać 120 ale 2 godziny po posiłku. Te 120 po godzinie to co druga się łąpie ;)

    mychowe, ALAALICJA lubią tę wiadomość

    94d248b7cf3fad2322c1c7b41d90ec96.png
    Kalendarz ciąży BellyBestFriend
  • ALAALICJA Autorytet
    Postów: 444 380

    Wysłany: 24 lutego 2014, 16:20

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    AISAK wrote:
    I ja dołączam do Was słodziutkie mamusie. Po 75g- 2h wynik 145. Byłam 3 dni w szpitalu na obserwacji, i mam dieta+ insulina 2 razy po 2 jednostki. Najgorsze ze ciężko mi dobrać produkty, a wizytę u dietetyka mam dopiero za tydzień=( moze macie jakieś jadlospisy. Byłabym wdzięczna za info na priv, wtedy podam e-mail. Pozdrawiam.

    HEJ:)TO MIAŁAŚ WYNIK TAKI JAK JA I JUŻ CI DALI INSULINĘ?U MNIE NA RAZIE NA DIECIE I OBSERWACJI SIĘ SKOŃCZYŁO NO ALE ZOBACZYMY CO BĘDZIE:(CIĘŻKA SPRAWA Z TYMI CUKRAMI?A KTÓRY JESTEŚ TYDZIEN?JA ZACZYNAM 30 A INSULINY BOJĘ SIĘ JAK OGNIA. JEŚLI CHODZI O JADLOSPIS TO JEST TEGO DOSYC DUŻO, ALE NAJLEPIEJ SAMA MUSISZ ZOBACZYC NA CO I JAK REAGUJESZ. MI ZAKAZALI BIALEGO PIECZYWA PO KTORYM CUKIER MAM W NORMIE, A PO CIEMNYM STRASZNIE MI SKOCZYŁ.A PEWNIKI DLA MNIE TO CHUDE MIĘSO, WĘDLINY, JAJECZNICA,OCZYWIŚCIE WARZYWKA. TRZEBA JAKOŚ PRZETRWAĆ:))

    Ruth lubi tę wiadomość

    ALAALICJA
    w5wqej28aebvvypb.png

  • ALAALICJA Autorytet
    Postów: 444 380

    Wysłany: 24 lutego 2014, 16:22

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Nati74 wrote:
    A mi się wydaje że tochę obecnie przesadzają z tymi normami.


    Przez lata norma na czczo była do 100, a teraz nagle jak przekracza 90 to gin już panikuje. To samo po posiłku.

    Normalnie poziom nie powinien przekraczać 120 ale 2 godziny po posiłku. Te 120 po godzinie to co druga się łąpie ;)


    MASZ ŚWIĘTA RACJĘ:)MÓJ ENDOKRYNOLOG POWIEDZIAŁ DOKŁADNIE TO SAMO. NORMY SIĘ POZMIENIAŁY, A LUDZIE ZOSTALI NA POZIOMIE PODOBNYM. DODATKOWO W 7 MIESIĄCU CIĄŻY WPROWADZAĆ OSTRA DIETĘ TO TEZ NIE BARDZO NO CHYBA ZE DUZE SA WAHANIA.

    ALAALICJA
    w5wqej28aebvvypb.png

‹‹ 3 4 5 6 7 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Brak ochoty na seks... - najczęstsze przyczyny niskiego libido u kobiet

Czym jest libido i jakie czynniki mają największy wpływ na popęd seksualny? Co robić, kiedy brak ochoty na seks? Przeczytaj o najczęstszych przyczynach niskiego libido u kobiet oraz dowiedz się, jak możesz poradzić sobie z tym problemem. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Metody leczenia endometriozy - techniki leczenia, skuteczność, koszty

Endometrioza jest w dalszym ciągu bardzo tajemniczą chorobą. Nic dziwnego, że zarówno diagnostyka, jak i leczenie nie należą do łatwych. Jakie metody stosuje się w zależności od postaci endometriozy? Na czym polegają? Czy są one skuteczne? Jakie czynniki zwiększają szanse na powodzenie leczenia operacyjnego? Czy leczenie endometriozy jest drogie? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Niepłodność a nietolerancja pokarmowa - czy istnieje związek?

Dlaczego coraz częściej przyszli rodzice nie mogą doczekać się upragnionego potomstwa? Czy nieodpowiedni styl odżywiania może przyczyniać się do powstawania zaburzeń płodności? Czy nietolerancja pokarmowa może wpływać na obniżenie płodności, a nawet powodować niepłodność? Jakie testy na nietolerancje pokarmowe warto wówczas wykonać?  

CZYTAJ WIĘCEJ