BellyBestFriend
Odpowiedz
Forum > III trymestr > Immunoglobulina antyD
Rozpocznij swój osobisty, inteligentny kalendarz ciąży BellyBestFriend!
Oceń ten wątek:
AUTOR
WIADOMOŚĆ

zumbiara
Koleżanka
Postów: 39
14

Wysłany: 12 marca 2019, 12:34
Cytuj | (0) | Zgłoś
Drogie przyszłe mamy!
Jak to w końcu jest teraz z podawaniem immunoglobuliny w ciąży, naprawdę podaje się ją KAŻDEJ ciężarnej Rh-?
Tak zrozumiałam moją ginekolog.
Problem jest taki (a w zasadzie to nie problem), że mąż (ojciec dziecka żeby nie było, choć dla lekarzy ojciec jest tylko domniemany) również jest Rh-, więc wystąpienie konfliktu serologicznego w moim przypadku nie grozi... Dlaczego więc mam szukać po mieście szczepionki i płacić za nią kilka stów (prowadzę ciążę prywatnie i ponoć pójście na jedną wizytę na NFZ po skierowanie na szczepienie jest problematyczne) tylko dlatego, że dla lekarza ojcem może być ktokolwiek?
Czy lekarz ma po prostu obowiązek wystawić receptę a ja wcale nie muszę jej przyjmować, jeśli mam pewność kto jest ojcem dziecka?

Była któraś w podobnej sytuacji?


Leira
Autorytet
Postów: 4347
1192

Wysłany: 12 marca 2019, 17:06
Cytuj | (0) | Zgłoś
Nie będę komentować lekarza, powiem tyle możesz to olać, decyzja należy zawsze do Ciebie czy zrealizujesz receptę czy nie.

f2w3ikgnnjbzwgbk.png

Leelou
Przyjaciółka
Postów: 72
25

Wysłany: 13 marca 2019, 08:43
Cytuj | (0) | Zgłoś
W ciąży robi się badanie przeciwciał i jeśli tych przeciwciał odpornościowych do antygenów krwinek nie stwierdzono u ciebie i masz grupę z RH(-) to kwalifikujesz się do podania zastrzyku. Mnie też nikt nie pytał o grupę ojca. Prowadzę ciążę prywatnie i mój lekarz powiedział że z badaniem grupy i przeciwciał mam się udać do przychodni bo przysługuje mi zastrzyk na NFZ i nie ma sensu płacić. Poszłam do poradni ginekologicznej w mojej przychodni i bez najmniejszych oporów przyjął mnie lekarz. Zrobił wywiad sprawdził badania i wystawił kwalifikację do podania zastrzyku. Poszłam do gabinetu zabiegowego i po sprawie. Także chcę potwierdzić, że warto próbować na NFZ bo nam to przysługuje. Gdyby nie chcieli mi podać to poprosiłabym o odmowę na piśmie z podaniem przyczyny (podobno to działa:))
Tutaj informacje i wykaz przychodni NFZ na Mazowszu, które podają immunoglobulinę:http://www.nfz-warszawa.pl/dla-pacjenta/aktualnosci/komunikat-dla-swiadczeniobiorcow,189.html
Dla innych województw też pewnie są wykazy.

26 maja dokładnie w terminie przyszedł na świat nasz synek<3 Najpiękniejszy Dzień Matki<3

Cud... Naturals!<3
II-ICSI :) [*] 10 tc :( <3 + 2 mrozaki
I-ICSI :(
AMH 0,24

Oleśka11
Autorytet
Postów: 984
639

Wysłany: 13 marca 2019, 22:25
Cytuj | (1) | Zgłoś
Lekarz każda kobietę z rh- kieruje na zastrzyki, niezależnie od gruoy krwi jej męża czy partnera ponieważ w medycynie prenatalnej ojciec jest domniemany.
Aczkolwiek jeśli Ty jesteś pewna że ojcem Twojego dziecka jest konkretny mężczyzna który ma rh- to spokojnie można darować sobie zastrzyki, bo ryzyko konfliktu nie istnieje.

Ja też jestem właśnie w tej samej sytuacji. Ja mam rh-, mój mąż ma rh- i też prowadzę ciążę prywatnie. Nie będę zastrzyków ani kupować ani biegać po przychodniach bo po prostu wiem, że nie ma to sensu.

zumbiara lubi tę wiadomość

gann3e3k131pma53.png

Kinga13
Autorytet
Postów: 1888
1709

Wysłany: 14 października 2019, 21:56
Cytuj | (0) | Zgłoś
Należy się za darmo, żaden problem, że prowadzisz prywatnie.
Oczywiście możesz olać zastrzyk jeśli ojciec jest Rh- i jesteś go pewna, ale to jest Twoja decyzja. Jeśli jakikolwiek lekarz kiedykolwiek zaproponuje coś takiego, to niestety nie świadczy o nim dobrze. Właśnie dla niego ojciec MUSI być domniemany, kobiety zdradzały, zdradzają i będą zdradzać i w żadnej rozmowie na osobności nie muszą się do tego przyznawać.
Przy okazji chciałabym zaznaczyć, że olanie zastrzyku nie oznacza olania przeciwciał, bo to, że Ty masz Rh- i tata też nie znaczy, że nie ma ryzyka konfliktu. Konflikt w układzie Rh nie jest jedynym (ale jedynym przed którym chroni zastrzyk) także badać się i tak trzeba. I to wręcz powinno się - bez względu na grupę krwi - zrobić tego Coombsa dla świętego spokoju

08.09.2017 - Staś <3
24.02.2019 - Aniołek [*] 7tc
18.05.2020 - Lilka i Nelka <3 <3

konflikt serologiczny w układzie białek zgodności tkankowej


Dowiedz się więcej o swojej ciąży!

Sprawdź BellyBestFriend Premium

  • kontrola przyrostu wagi
  • śledzenie rozwoju ciąży
  • dieta dla ciąży

Wypróbuj miesiąc za darmo, potem tylko 29 zł / mies.

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)