X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum III trymestr Badania do porodu
Odpowiedz

Badania do porodu

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • KotCzarownicy Przyjaciółka
    Postów: 210 25

    Wysłany: 9 maja 2018, 14:51

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Właśnie wróciłam z ktg i badania, a że miałam je w szpitalu zamiast poradni, zapytałam, jakie badania mam mieć zrobione do porodu. Lekarz wymienił:
    - grupa krwi i przeciwciała,
    - aktualna morfologia i mocz,
    - gbs aktualny,
    - HIV i hcv (może być z początku ciąży),
    - antygen hbs z 3 trymestru,
    - WR z 3 trymestru.
    Dwa ostatnie miałam zrobione w 13 tc, więc zapytałam w poradni o powtórkę i o powtórkę toksoplazmozy (miałam ujemny wynik w 1 trymestrze). Położna powiedziała, że według NFZ te badania przysługują tylko raz i żaden z lekarzy nie zleca po raz drugi. Z ciekawości sprawdziłam w przepisach: WR powtarza się w przypadku zwiększonego ryzyka, hbs faktycznie jest raz wymieniony, ale później (33-37 tc), a tokso należy powtórzyć przy ujemnym wyniku.

    Jak to u was wyglądało? Miałyście zlecone te badania, albo szpital ich nie wymaga? Przyznam, że już nie wiem, kogo słuchać.

    PS: Gdyby ktoś był ciekawy, tu są podstawy prawne:

    http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20120001100

    http://www2.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=m15&ms=983&ml=pl&mi=983&mx=0&ma=30777

    W załączniku do rozporządzenia (w drugim linku) jest lista z badaniami przysługującym w danych tygodniach ciąży.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 9 maja 2018, 15:03

    4.04.17, 9 tc [*]
    Podejrzenie zespołu antyfosfolipidowego
    Niedoczynność tarczycy
    Leszek jest z nami! 29.05.2018
  • edwarda20 Autorytet
    Postów: 6951 2654

    Wysłany: 9 maja 2018, 19:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja mialam 2 szpitale ogarniete co do porodu i kazdy wymagal czego innego. Warto wiec sie zorientowac co wymagaja i je zrobic.

    dqprqps6kaqxmc83.png
  • KotCzarownicy Przyjaciółka
    Postów: 210 25

    Wysłany: 9 maja 2018, 19:44

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Tylko w poradni nie chcieli mi dać skierowania. Generalnie nie przejmuję się tym za bardzo, jak zacznę rodzić, to i tak mnie przyjmą, ale bajzel w poradni, chaotyczne przepisy, to, że każdy mówi co innego jest trochę irytujące.

    4.04.17, 9 tc [*]
    Podejrzenie zespołu antyfosfolipidowego
    Niedoczynność tarczycy
    Leszek jest z nami! 29.05.2018
  • edwarda20 Autorytet
    Postów: 6951 2654

    Wysłany: 9 maja 2018, 22:08

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    KotCzarownicy wrote:
    Tylko w poradni nie chcieli mi dać skierowania. Generalnie nie przejmuję się tym za bardzo, jak zacznę rodzić, to i tak mnie przyjmą, ale bajzel w poradni, chaotyczne przepisy, to, że każdy mówi co innego jest trochę irytujące.

    Ja sie dowiedzialam kilka dni przed porodem, jak bylam na ktg, ze musze miec 2 badania grupy krwi. A moja gin nic nie mowila i nie zlecila. Wyszlo tak jak mowisz, porod zaczal sie mega spontanicznie i nie zdązylam zrobic, zrobili mi w szpitalu.

    dqprqps6kaqxmc83.png
  • Leira Autorytet
    Postów: 4347 1197

    Wysłany: 9 maja 2018, 23:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    KotCzarownicy wrote:
    Tylko w poradni nie chcieli mi dać skierowania. Generalnie nie przejmuję się tym za bardzo, jak zacznę rodzić, to i tak mnie przyjmą, ale bajzel w poradni, chaotyczne przepisy, to, że każdy mówi co innego jest trochę irytujące.

    Brakuje słów na ten pie***ony NFZ. Nie dość, że ładujemy w to tyle kasy, to łaskę robią, że zlecą badania? Przecież to jest paranoja! Ja prowadzę ciążę prywatnie i nie wyobrażam sobie użerania się z NFZ.

    W szoku jestem, że tokso miałaś tylko raz - powinno być raz, ale.. na trymestr. Szkoda gadać :O Ciekawe czym jest dla nich "aktualna morfologia i mocz"? Nie wystarczy taka z 1 trymestru? ;)

    Z moich informacji wynika, że badania są ważne 4 tygodnie, stąd powtarza się te najważniejsze w 36 tygodniu, żeby starczyły do 40 tygodnia.

    Wygląda to tak:

    - grupa krwi i przeciwciała - z grupą bądź czujna, tak jak napisała Edwarda są szpitale, które wymagają dwóch badań grupy krwi, najlepiej niezależnych (z dwóch różnych laboratoriów), chociaż uważam, że to dziwne bo jak zgłaszałam się na zabieg łyżeczkowania po pierwszym poronieniu to jeden wynik badań grupy krwi był wystarczający, a do porodu trzeba dwa? Brak logiki, aczkolwiek nie w każdym szpitalu mają taką praktykę, jednak warto się dowiedzieć wcześniej.

    - aktualna morfologia i mocz - u mnie teraz do porodu będą już co tydzień.

    - gbs aktualny - tutaj lepiej zrobić wymaz nie wcześniej niż w 36 tygodniu, bo jak zrobisz w 35, a urodzisz w 40 to nawet jak nie masz GBS to i tak potraktują badania jako nieważne i bez sensu podadzą Ci antybiotyk -.-

    - HIV i hcv (może być z początku ciąży) - u mnie były powtarzane te badania, pierwsze zlecone w 1 trymestrze, ale powtórzone teraz, w 36 tygodniu.

    - antygen hbs z 3 trymestru,

    - WR z 3 trymestru.

    f2w3ikgnnjbzwgbk.png
  • KotCzarownicy Przyjaciółka
    Postów: 210 25

    Wysłany: 10 maja 2018, 05:09

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    To mniej wina samego nfz, a raczej nieznajomości przepisów w poradni. Burdel mają i tyle.

    Morfo, mocz i gbs mam z 37 tc, więc tu jest ok, grupę krwi robili mi w tym samym szpitalu rok temu przy poronieniu, więc nawet bez papierowego wyniku będą go mieli, a ich własne laboratorium jest chyba wystarczająco wiarygodne ;). Grupa krwi się raczej nie zmieniła, a mam dodatnią. HIV i hcv nie muszę powtarzać. Problem jest tylko z hbs, WR i tokso.

    Ogólnie szpital, w którym będę rodzić, to też temat na osobną historię, ale oddział ginekologii i porodówka akurat są ok, a ja pierwszy raz w życiu bez skrupułów korzystam ze znajomości. Gdyby nie to, że mój lekarz wraca do pracy, to zmieniłabym poradnię. Najlepszy specjalista, z jakim miałam styczność, pracuje też na oddziale, niestety wróci już po moim terminie.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 10 maja 2018, 05:19

    4.04.17, 9 tc [*]
    Podejrzenie zespołu antyfosfolipidowego
    Niedoczynność tarczycy
    Leszek jest z nami! 29.05.2018
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 10 maja 2018, 05:56

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mi jeszcze do porodu daleko, ale jak w I trymestrze bylam na badaniu grupy krwi to Pani w labo mnie poinformowala, że bodajże od listopada zeszlego roku weszły przepisy, że powinno sie miec 2 razy wykonana grupe krwi, przez dwie nienalezne osoby. Moga byc nawet z tego samego labo, bo powiedziala mi, że moge przyjsc w przyszłym tygodniu jak bedzie jej koleżanka pobierała krew:-) wiec to chyba jakies ogólne przepisy, a nie konkretnego liejsca.

  • Leira Autorytet
    Postów: 4347 1197

    Wysłany: 10 maja 2018, 08:02

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    krasnalowa wrote:
    Mi jeszcze do porodu daleko, ale jak w I trymestrze bylam na badaniu grupy krwi to Pani w labo mnie poinformowala, że bodajże od listopada zeszlego roku weszły przepisy, że powinno sie miec 2 razy wykonana grupe krwi, przez dwie nienalezne osoby. Moga byc nawet z tego samego labo, bo powiedziala mi, że moge przyjsc w przyszłym tygodniu jak bedzie jej koleżanka pobierała krew:-) wiec to chyba jakies ogólne przepisy, a nie konkretnego liejsca.

    Mi to samo ginka mowila, ze trzeba dwa, ale moga byc w tym samym laboratorium, byle z innego dnia i robione przez inne osoby (tylko skad pewnosc, ze zrobi to kto inny), ale polozne ze szpitala powiedzialy, ze tego nie praktykuja i ze wystarczy jeden wynik.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 10 maja 2018, 08:03

    f2w3ikgnnjbzwgbk.png
  • Alala Ekspertka
    Postów: 190 196

    Wysłany: 11 maja 2018, 09:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    U mnie wymagali tylko gbs, hbs, grupy krwi oraz ostatniej morfologii i moczu, chociaż te ostatnie na miejscu zrobili sobie na nowo bo przyjmowali mnie na oddział kilka dni przed porodem.

    synuś <3 01.05.2018
    synuś <3 26.06.2019
    0d1yskjooixdxgsx.png
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Ciąża bliźniacza – wszystko co musimy o niej wiedzieć

Ciąża bliźniacza to rodzaj ciąży wielopłodowej, podczas której w macicy kobiety rozwijają się jednocześnie dwa płody. Ciąże bliźniacze stanowią około 1,25% wszystkich ciąż, czyli średnio jeden na sto porodów kończy się przyjściem na świat nie jednego, a dwójki dzieci. Współcześnie coraz więcej ciąż to właśnie ciąże bliźniacze. Przeczytaj i dowiedz się m.in. jak powstaje ciąża bliźniacza, jakie są jej rodzaje i jakie może powodować ryzyka. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Kwasy Omega-3 - ważny składnik w diecie przyszłej mamy

Kwasy omega-3 są bardzo istotnym składnikiem w diecie, o którym warto pomyśleć już na etapie starań o dziecko. Idealnie, aby po konsultacji z lekarzem, suplementować kwasy już od pierwszych dni ciąży. Dlaczego są takie ważne? Jaką pełnią rolę? Jak wybrać odpowiedni suplement? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Objawy ciąży i testy ciążowe – co powinnaś wiedzieć?

Czy to nietypowe zachcianki, czy zmiany nastroju zwiastują nowy etap w Twoim życiu? Poznaj kluczowe objawy ciąży oraz najpopularniejsze testy ciążowe, które rozwieją Twoje wątpliwości i pozwolą odkryć, czy naprawdę zostaniesz mamą. Podajemy ważne informacje! Sprawdź!

CZYTAJ WIĘCEJ