X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum II trymestr Poszerzenie komory bocznej mózgu
Odpowiedz

Poszerzenie komory bocznej mózgu

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
    1 2
Oceń ten wątek:
  • verona89 Nowa
    Postów: 3 0

    Wysłany: 31 maja 2016, 13:46

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny, jestem załamana..
    Po wczorajszym usg u jednego z moich bliźniaków ( 17 tydz ciąży) wykryto poszerzenie komór bocznych mózgu o 15,4mm. Wiem, że to dużo. Czy któraś z Was miała też tak wysoki wynik? Przeraża mnie przyszłość, jak to będzie. Jutro idę do innego lekarza na usg, może mnie przyjmie poza kolejką. Jeśli się to potwierdzi nie wiem co dalej... To wczesna ciąża i mam nadzieję, że to się jeszcze jakoś naprawi, wchłonie, już sama nie wiem, strasznie się boję o moje maleństwo :(

    verona89
  • mpc Znajoma
    Postów: 24 4

    Wysłany: 31 maja 2016, 14:06

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    verona89 wszystkie, które to przeżywałyśmy wiemy co czujesz. Piszesz, że stwierdzono poszerzenie w 17 tygodniu, moja ginka powiedziałaby, że to za wcześnie na takie badania.
    Potwierdź lub zaprzecz u innego lekarza. Pamiętaj, że norma dla chłopców jest 12 mm a chyba w Ameryce aż 15 mm !! u nas w Polsce sieją panikę... łatwo mówić, ale nie martw się bo to w niczym nie pomoże. Maluszek sobie poradzi i wszystko niedługo ładnie się zmniejszy !! Trzymam kciuki !!

  • mpc Znajoma
    Postów: 24 4

    Wysłany: 31 maja 2016, 14:10

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    http://www.poradnia.pl/wodoglowie-u-plodu-diagnostyka-rokowanie-i-postepowanie.html

    Polecam ten artykuł.

  • mpc Znajoma
    Postów: 24 4

    Wysłany: 12 czerwca 2016, 11:20

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    verona89 co u Ciebie ? Jak maluszki ?

  • verona89 Nowa
    Postów: 3 0

    Wysłany: 16 czerwca 2016, 13:50

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Witajcie.
    Ponad tydzień temu byliśmy na kolejnym usg i okazało się że poszerzenie wynosi 15 i 18 mm :( Może to błąd w pomiarach, może się to powiększyło. Skonsultowaliśmy się z genetykiem w IMiD. Pani dr powiedziała, żeby nie tracić nadziei przytaczając różne przykłady takich sytuacji w których dzieci rodziły się zupełnie normalne lub miały niewielkie problemy. Powiedziała nam też o ryzyku tzn że może się to skończyć bardzo głęboką niepełnosprawnością a nawet śmiercią. Mogliśmy zdecydować czy chcemy wykonać amniopunkcję ale na razie zdecydowaliśmy się na rezonans w sierpniu który jest o wiele bezpieczniejszy zwłaszcza jeśli chodzi o bliźniaki.
    Wczoraj mieliśmy echo serca u naszych chłopaków i okazało się że z serduszkami wszystko jest w porządku. To nas bardzo ucieszyło bo często takie poszerzenia w mózgu mają związek z innymi wadami płodu. Poszerzenie wg niej wynosi w tym momencie z jednej i drugiej strony do 16 mm.Pani dr zastanawiała się jeszcze nad kręgosłupem naszego malucha...trzeba będzie to kontrolować bo na razie nic konkretnego i złego nie widać ale trzeba obserwować. Tak więc czekamy na kolejne badania usg.
    Nadal się martwimy ale modlimy się i wierzymy,że wszystko będzie dobrze i już za parę miesięcy będziemy mieć przy sobie dwóch zdrowych chłopaków :)

    verona89
  • verona89 Nowa
    Postów: 3 0

    Wysłany: 16 czerwca 2016, 14:10

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A zapomniałam dodać. Mamy też duże wsparcie ze strony pani dr genetyk u której także konsultowaliśmy wczorajsze badania echa serca. Pocieszała nas faktem, że podczas badań w 11 tyg ciąży przezierności karkowej wszystko dobrze wyglądało. Poza tym plusem jest też to, że serduszko, móżdzek i ciało modzelowate ( jeśli dobrze pamiętam) też nie budzi zastrzeżeń. Powtarza, że trzeba być dobrej myśli :)

    verona89
  • mpc Znajoma
    Postów: 24 4

    Wysłany: 17 czerwca 2016, 12:51

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    nam też tak mówili, że skoro reszta narządów i kości jest ok to nie ma co się przejmować komorami... ale wiadomo ! my rodzice, chcemy mieć idealne dzieci, nawet już w brzuchu ! :)
    trzymaj się ciepło ze swoimi chłopakami !

  • polkosia Autorytet
    Postów: 8561 7430

    Wysłany: 29 sierpnia 2016, 18:30

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej, jak się potoczyły Wasze historie z komorami? U nas dzisiaj też stwierdzono asymetrię i powiększenie jednej komory do 9 mm. Zostaliśmy skierowani na dalszą diagnostykę...

    Klementysia 2015 psn
    Matylda 2016 cc
    Jaśmina 2018 psn
    Aurora 2021 psn
  • cocacolaola Nowa
    Postów: 1 0

    Wysłany: 2 września 2016, 15:00

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Witam,
    Dzisiaj po usg na patologii ciązy moja córcia ma zdiagnozowaną asymetrię mózgu (lewa 11,l prawa 7) za dwa tygodnie mamy skierowanie na rentgen płodu...
    Czy któraś z Was miała może robione takie badanie?

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 2 września 2016, 15:00

  • pati87 Autorytet
    Postów: 2474 1509

    Wysłany: 19 września 2016, 20:49

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Moj synek aniolek mial komory okolo 12mm w 18tc. Pojechalam do dr Roszkowskiego wyszlo ze ma wodoglowie objaw banana i cytryny i otwarta przepukline kręgosłupa w 6segmentach.
    Oczywiście prenatalne badania wyszly ok. Tylko wady cewy nerwowej da zazwyczaj widoczne od 17tc.

    iv09df9hp0ju3od9.png
    28.09.2015 mój kochany aniołek Ksawierek 20tc [*]
    polimorfizm C.677C/T heterozygota MTHFR

  • bondzik007 Autorytet
    Postów: 1401 992

    Wysłany: 6 września 2018, 09:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej! Mam podobny problem, może ktoś się wypowie. W 21tc na badaniach połówkowych komory boczne wyszły w normie po 7mm, pojawiły się za to torbiele splotów po obu stronach. Wczoraj na wizycie w 25tc po torbielach nie było już śladu, ale za to komory poszerzyły się do 9,3 i 9,4mm. Czy to jest już powiedziane że one z każdym tygodniem będą rosły czy jest szansa że się zatrzymają lub zwęża? Miała któraś podobnie? Do tego móżdżek małego ciągle jest "do tyłu" o 6dni od daty OM a 11dni wg wzrostu maleństwa wg pomiarow USG..

    12.04.18 - Dwie kreski!! <3 Beta 232,47 11dpo 3cs
    p19u3e3kqm3ubh3v.png

    [*] Aniołek 9tc+3 16.11.2017 <3 <3 <3 1cs

    Synek <3 cały i zdrowy urodzony 16.12.18 <3

    [*] Aniołek 10tc+5 31.12.19 <3 <3 <3 dziewczynka z trisomią 22 ..

    MTHFR_1298A-C homozygota , obniżone białko S, podwyższone D-dimery
    Folian, b12, b6, wit D, acard, clexane, duphaston
  • Ewa1984 Autorytet
    Postów: 337 226

    Wysłany: 23 marca 2019, 17:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej,
    W czwartek na badaniu polowkowym w 19t4d wyszlo ze maluch ma symetrycznie powiekszone komory boczne do 10.3mm, czyli wynik minimalnie przekracza normę. Wysztko inne jest ok. Mieszkam w UK. Skierowano mnie na konsultację do innego szpitala i we wtorek specjalista od usg bedzie jeszcze raz przeprowadzal badanie.

    Zaglada tu jeszcze ktos? Ciekawa jestem jak potoczyly się historie dziewcznyn z watku?

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 23 marca 2019, 18:00

    c55frjjgkyizwxfz.png
  • olis87 Autorytet
    Postów: 264 480

    Wysłany: 8 listopada 2023, 09:43

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej,
    Powiecie jak sie potoczylo dalej z Waszyni dziecmi? Ja mialam polowkowe 2 dni temu i wyszlo ze jedna komora jest lekko poszerzona 9mm. Pani doktlr kazala zwrocic uwage zeby kontrolowac na kolejnych usg i na razie tyle. Ja za to przegladam internet i jestem coraz bardziej zalamana. Potrzebuje jakis dobrych wiesci

    3jgx43r86566jdij.png

    Zosia 10.01.2019 <3
    Adaś 20.08.2017 <3
    [*]29. 09.2016
    Niedoczynność tarczycy: Letrox 100
  • KA Przyjaciółka
    Postów: 79 75

    Wysłany: 9 listopada 2023, 14:03

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej Olis87,
    Z informacji, które przeczytałam na temat poszerzenia komór (a przeczytalam o tym prawie wszystko) wynika, że aktualne normy są nieco zaniżone. W przypadku chłopców te górne granice powinny być jeszcze większe niż u dziewczynek (teraz są takie same).

    Poszerzenie do 9mm to nie jest nic nadzwyczajnego (wiem, że dla Ciebie jest, bo to Twój maluszek).
    O ile te komory nie będą się jakoś drasycznie szybko i znacząco powiększać to nie będzie to miało wpływu na nic. A zwiększenie komór nastepnych badaniach występuje tylko w około 10 proc. przypadków.
    Maluchy z poszerzeniem, o którym piszesz prawie w 100 procentach są sprawne i nie mają żadnych problemów rozwojowych.

    olis87 lubi tę wiadomość

    02.07.2023 r. L. 22 tydz. 💔
    29.11.2023 r. ⏸️
    preg.png
  • olis87 Autorytet
    Postów: 264 480

    Wysłany: 9 listopada 2023, 18:28

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    KA wrote:
    Hej Olis87,
    Z informacji, które przeczytałam na temat poszerzenia komór (a przeczytalam o tym prawie wszystko) wynika, że aktualne normy są nieco zaniżone. W przypadku chłopców te górne granice powinny być jeszcze większe niż u dziewczynek (teraz są takie same).

    Poszerzenie do 9mm to nie jest nic nadzwyczajnego (wiem, że dla Ciebie jest, bo to Twój maluszek).
    O ile te komory nie będą się jakoś drasycznie szybko i znacząco powiększać to nie będzie to miało wpływu na nic. A zwiększenie komór nastepnych badaniach występuje tylko w około 10 proc. przypadków.
    Maluchy z poszerzeniem, o którym piszesz prawie w 100 procentach są sprawne i nie mają żadnych problemów rozwojowych.


    Dziękuję serdecznie za ta odpowiedz. Trzymam sue nadziei, ze juz ta wartosc nie wzrosnie. Chociaz mam z tylu glowy, ze 2 tyg temu bylam u tej samej lekarki (prywatnie prowadze u niej ciaze) na usg i wszystko bylo w porzadku, a po 2 tyg ten sam lekarz widzi nieprawidlowosc. Musze wytrzymac jakos te 3 tyg do kolejnej wizyty i miec nadzieje, ze wartosci nie wzrosna

    3jgx43r86566jdij.png

    Zosia 10.01.2019 <3
    Adaś 20.08.2017 <3
    [*]29. 09.2016
    Niedoczynność tarczycy: Letrox 100
  • KA Przyjaciółka
    Postów: 79 75

    Wysłany: 10 listopada 2023, 10:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Olis87, trzymam kciuki za spokojony czas. Pamiętaj, że naprawdę u niewilkiej grupy dzieciaczków takie zmiany się powiększają. A czasami niewielkie różnice to tylko błąd pomiarów, bo nietrudno wyznaczyć początki komór 2mm w jedną lub w drugą stronę.
    Wszystkiego dobrego! :)

    02.07.2023 r. L. 22 tydz. 💔
    29.11.2023 r. ⏸️
    preg.png
1 2
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Jak w naturalny sposób zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę?

W dzisiejszych czasach wiele par zmaga się z problemem niepłodności. Szacuje się, że w krajach rozwiniętych od 10 do 12% kobiet ma problem z zajściem w ciążę. Dane w Polsce także nie napawają optymizmem, gdyż nawet 20% par w wieku rozrodczym cierpi na niepłodność. Powodów takiego stanu rzeczy jest dużo. Przeczytaj jak w naturalny sposób zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę, za pomocą ziól i odpowiedniej diety.   

CZYTAJ WIĘCEJ

Choroby endometrium - jakie są najczęstsze?

Czym jest endometrium, a czym endometrioza? Jakie mogą być inne choroby endometrium i jak się objawiają? Jaka grubość endometrium jest optymalna podczas starań o dziecko? 

CZYTAJ WIĘCEJ

6 składników, które mogą wesprzeć Twoją płodność i zwiększyć szanse na zajście w ciążę!

Dowiedz się, które składniki są ważne i istotne w kontekście płodności. Jakie produkty mogą zwiększać szanse na zajście w ciążę i tym samym przyśpieszać starania o dziecko? Poznaj proste i sprawdzone przepisy na zastosowanie 6 składników wspierających płodność!

CZYTAJ WIĘCEJ