X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum I trymestr Zgaga/refluks w ciąży
Odpowiedz

Zgaga/refluks w ciąży

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
    1 2
Oceń ten wątek:
  • Jeżyna&Malina Przyjaciółka
    Postów: 131 25

    Wysłany: 13 kwietnia 2016, 22:02

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej:) czy któraś z Was boryka się z tym problemem? Ja wstaje rano i mam turbo chrypkę od tego wlasnie a popoludniami meczy mnie zgaga. I z tego co wiem to klasyczne leki typu omeprazol, pantoprazol itd. sa przeciwskazane w ciazy. Czy ktoras z Was miala taki problem i wie jak mozna sobie pomoc?:)

    "Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem'' - Księga Koheleta 3:1
  • Ashley86 Koleżanka
    Postów: 48 4

    Wysłany: 14 kwietnia 2016, 23:34

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cześć ;) Ja męczè się z refluksem od lat, czego efektem od ok. 5lat przewlekłe przyjmowałam omeprazol. To kategoria C, więc lepiej w ciąży nie brać. Obecnie stosuję Gaviscon w tabl do ssania ( max 4 tabl na dobę) i siemię lniane 1-2 razy dziennie, zawsze na czczo plus oczywiście dieta- jeść często, mało, unikać ostrych pokarmów, w nocy spać wyżej najlepiej ok 40 stopni względem podłoża.
    Pytanie w którym tygodniu ciąży jesteś. Bo jeśli 3 trymestr, to gorsza sprawa, bo wówczas przez zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej refluks się bardzo nasila. Niemniej PPI w ciąży to ostateczność.

    mhsv3e5e1p7hrrhi.png
  • opóźniona Autorytet
    Postów: 1842 1256

    Wysłany: 15 kwietnia 2016, 08:18

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Omeprazol ma już od 2015 kategorię A i można brać podczas ciąży i karmienia piersią.
    Ja mam refluks, jestem po nieudanej operacji żołądka, a mój lekarz jest na bieżąco z nowinkami medycznymi.
    Omeprazol 20 mg biorę około 18.00, a przed samym zaśnięciem około 22.00 wypijam saszetkę Gastrotuss-u. Gaviscon w syropie mam awaryjnie, ale jeszcze nie używałam. Obstawiam się lekami na noc, ponieważ jedzenie potrafi mi się cofnąć i mnie poddusić, więc nie jest wesoło :( Kolację jadam o 19.00, a potem głoduję :(


    Alicja 40 tc. 2007
    Aniołek 6 tc. 2012 (*)
    Antonina 35 tc. 2016
    Anastazja 30 tc. 2021

  • opóźniona Autorytet
    Postów: 1842 1256

    Wysłany: 15 kwietnia 2016, 08:30

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cytat z portalu medycznego:
    Wy­ni­ki trzech pro­spek­tyw­nych badań epi­de­mio­lo­gicz­nych (obej­mu­ją­cych ponad 1000 przy­pad­ków eks­po­zy­cji) wy­ka­zu­ją brak nie­po­żą­da­nych od­dzia­ły­wań ome­pra­zo­lu na ciążę lub na stan zdro­wia płodu/no­wo­rod­ka. Ome­pra­zol może być sto­so­wa­ny pod­czas ciąży. Ome­pra­zol prze­ni­ka do mleka matki, lecz nie ma za­gro­że­nia nie­ko­rzyst­ne­go od­dzia­ły­wa­nia na dziec­ko pod­czas sto­so­wa­nia leku w daw­kach te­ra­peu­tycz­nych.


    Alicja 40 tc. 2007
    Aniołek 6 tc. 2012 (*)
    Antonina 35 tc. 2016
    Anastazja 30 tc. 2021

  • Ashley86 Koleżanka
    Postów: 48 4

    Wysłany: 15 kwietnia 2016, 15:04

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Opóźniona Ty jesteś przypadkiem, w którym korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu ( przełyk Barretta, choroba wrzodowa żołądka/ XIIcy, itp.) Ale nie zapominajmy, ze PPI to stosunkowo nowa grupa leków (co to jest 1000 kobiet?;/ ). Już teraz wiadomo, ze przyjmowane przewlekle na stałe hamują pompę protonowa, a co za tym idzie podwyższają pH żołądka, zmieniając florę przewodu pokarmowego tworząc m.in. polipy żołądka, upośledzają wchłanianie wit B12, po latach sprzyjają osteoporozie- to są fakty. Dlatego jeśli chodzi o zwykłą dyspepsję czynnościową to zdecydowanie warto przerzucić się na leki bezpieczniejsze, a ciąża może być do tego dobrą motywacją. Podsumowując- są sytuacje kliniczne, kiedy PPI są konieczne, ale zdecydowana większość osób tych leków nadużywa, zarówno ze strony lekarzy jak i samych pacjentów, bo jak wiadomo są dostępne bez recepty i przez lata były uważana za super bezpieczne, a organizm się do nich przyzwyczaja.

    mhsv3e5e1p7hrrhi.png
  • opóźniona Autorytet
    Postów: 1842 1256

    Wysłany: 15 kwietnia 2016, 15:23

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    1000 kobiet to był stan na 2015 rok. Teraz zapewne ta liczba znacząco wzrosła. Są jakieś kryteria, które warunkują zmianę kategorii bezpieczeństwa leku w czasie ciąży i omeprazol je spełnił. W końcu dostał kategorię A. Myślę, że gdyby nie było pełnego bezpieczeństwa miałby kategorię B.
    Ja nikogo nie namawiam, żeby brać go na zgagę, ale jak trzeba to nie zaszkodzi.
    W Polsce ogólnie panuje straszna lekofobia co nie jest dobre ani dla matki ani dla dziecka.


    Alicja 40 tc. 2007
    Aniołek 6 tc. 2012 (*)
    Antonina 35 tc. 2016
    Anastazja 30 tc. 2021

  • Ashley86 Koleżanka
    Postów: 48 4

    Wysłany: 15 kwietnia 2016, 16:23

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    opóźniona wrote:
    W Polsce ogólnie panuje straszna lekofobia co nie jest dobre ani dla matki ani dla dziecka.

    Raczej wręcz odwrotnie- Polacy to lekomanii, w aptekach roi się od suplementów diety, które są namiętnie kupowane, a w TV od reklam leków. Nie można tutaj, całe szczęście, zaliczać kobiet ciężarnych, bo w tym przypadku im mniej leków (o ile nie są konieczne), tym lepiej.

    mhsv3e5e1p7hrrhi.png
  • opóźniona Autorytet
    Postów: 1842 1256

    Wysłany: 15 kwietnia 2016, 20:25

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Chodzi mi o lekofobię niedouczonych ginekologów :P Nie pozwalają brać leków, potem cierpi i matka i dziecko. Tak mnie załatwił mój gin w poprzedniej ciąży nie pozwaljąc mi brać leków na alergię :/ Alergolog do której poszłam złapała się za głowę jak usłyszała, że leków mi nie pozwalał.
    Jest masa niedouczonych lekarzy, którzy straszą kobiety lekami które 5 lat temu były kategorii c, a teraz już są dozwolone. Według mnie co roku każdy lekarz powinien przechodzić szkolenia z kategorii dla ciężarnych. Pokazuje to choćby mój zeszłotygodniowy pobyt w szpitalu, gdzie trzech lekarzy było zdziwionych, że biorę omeprazol i tylko ordynator przyszedł i przyznał mi rację, że JUŻ można go brać.
    W USA ciężarne nawet się nie zastanawiają czy brać leki czy nie, tylko biorą. Nie ma żadnych doniesień o negatywnych skutkach ich postępowania.
    Jak trzeba brać to trzeba. Chodzi oczywiście o leki na choroby przewlekłe, bo suplementy to mogą narobić więcej szkody niż pożytku. Szczególnie w ciąży. i to ich powinniśmy się najbardziej wystrzegać.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 15 kwietnia 2016, 20:22


    Alicja 40 tc. 2007
    Aniołek 6 tc. 2012 (*)
    Antonina 35 tc. 2016
    Anastazja 30 tc. 2021

  • Jeżyna&Malina Przyjaciółka
    Postów: 131 25

    Wysłany: 15 kwietnia 2016, 22:16

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziękuję za Wasze mądre odpowiedzi :) Póki co ssę/rozgryzam Rennie i w ciągu dnia przynoszą mi ulgę. Gorzej jest rano. Ale wtedy muszę się zmusić do zjedzenia śniadania i na jakiś czas przechodzi. Nadal nie wiem tak na 100% co myśleć o tym omeprazolu. Pewnie na 99,9% nic złego by się nie stało ale z drugiej strony nawet jak większość ciąży jestem spokojna to jak raz na jakiś czas dopadają mnie ataki lęku czy wszystko jest okej to wtedy rozmyśla się wszystko co się mogło potencjalnie źle zrobić i dla zdrowia psychicznego po prostu myślę, że w ciąży jednak się powinno dać sobie szansę na walkę ze zgagą jakoś prościej. Chętnie bym wypiła to siemię lniane bo kiedyś mi smakowało ale teraz jest na mojej ciążowej czarnej liście pokarmowej - czyli bez żadnego powodu po prostu mój organizm krzywi się na samą myśl o tym;)

    "Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem'' - Księga Koheleta 3:1
  • opóźniona Autorytet
    Postów: 1842 1256

    Wysłany: 16 kwietnia 2016, 07:26

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jakbyś jednak musiała się wspomóc to pamiętaj :
    Omeprazol kategoria A
    Pantoprazol kategoria B
    Esomeprazol kategoria C.
    Pozdrawiam i zdrówka życzę :)


    Alicja 40 tc. 2007
    Aniołek 6 tc. 2012 (*)
    Antonina 35 tc. 2016
    Anastazja 30 tc. 2021

  • Ashley86 Koleżanka
    Postów: 48 4

    Wysłany: 16 kwietnia 2016, 12:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    opóźniona wrote:
    Jakbyś jednak musiała się wspomóc to pamiętaj :
    Omeprazol kategoria A
    Pantoprazol kategoria B
    Esomeprazol kategoria C.
    Pozdrawiam i zdrówka życzę :)

    Opóźniona, podaj link do źródła swoich informacji- publikację, podręcznik, itp.

    mhsv3e5e1p7hrrhi.png
  • opóźniona Autorytet
    Postów: 1842 1256

    Wysłany: 16 kwietnia 2016, 14:56

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ashley86 wrote:
    Opóźniona, podaj link do źródła swoich informacji- publikację, podręcznik, itp.
    Na priva. Wysyłam zaproszenie.


    Alicja 40 tc. 2007
    Aniołek 6 tc. 2012 (*)
    Antonina 35 tc. 2016
    Anastazja 30 tc. 2021

  • opóźniona Autorytet
    Postów: 1842 1256

    Wysłany: 13 maja 2016, 08:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Wczoraj byłam u gastrologa. Omeprazol jest w 100% bezpieczny w ciąży. Można brać. Informacja potwierdzona :)


    Alicja 40 tc. 2007
    Aniołek 6 tc. 2012 (*)
    Antonina 35 tc. 2016
    Anastazja 30 tc. 2021

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 17 maja 2016, 16:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    opóźniona wrote:
    Na priva. Wysyłam zaproszenie.
    mogę ja tez prosić?

    też cierpię na refluks i znalazłam w necie kilka publikacji o tym, ze omeprazol jest bezpieczny. Ale na gastrologa trafiłam chyba nie na czasie, bo wypisała ranigast, który w ogóle nie działa.

    Szczerze to brałam parę razy ten omeprazol na własną odpowiedzialność. Wydaje mi się, ze wszystko jest dla ludzi nawet dla ciężarnych - o ile jest z umiarem (no oprócz alkoholu) przed ciążą starałam się nie prać tych leków IPP codziennie.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 17 maja 2016, 17:53

  • opóźniona Autorytet
    Postów: 1842 1256

    Wysłany: 17 maja 2016, 16:40

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja biorę cały czas omeprazol 20 mg. Dokładnie Piastprazol lub Bioprazol Bio. Gastrolog tylko potwierdził, że lek ten ma kategorię A i nie ma wpływu na dziecko w brzuchu.


    Alicja 40 tc. 2007
    Aniołek 6 tc. 2012 (*)
    Antonina 35 tc. 2016
    Anastazja 30 tc. 2021

  • MirelS Autorytet
    Postów: 929 2136

    Wysłany: 17 maja 2016, 18:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Opóźniona widzę, że jesteś obeznana w temacie to bardzo proszę o opinię: dostałam zalecenie od lekarki zażywać FAMOGAST na zgagę i refluks. Mam też na takim etapie, że śpię w pozycji półleżącej i nie mogę się przekręcić na bok tak wszystko wraca ;/ Rennie przestało już pomagać :/ Boję się tego brać, bo na ulotce jest napisane, że nie zaleca się w ciąży.

  • opóźniona Autorytet
    Postów: 1842 1256

    Wysłany: 17 maja 2016, 20:13

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    MirelS wrote:
    Opóźniona widzę, że jesteś obeznana w temacie to bardzo proszę o opinię: dostałam zalecenie od lekarki zażywać FAMOGAST na zgagę i refluks. Mam też na takim etapie, że śpię w pozycji półleżącej i nie mogę się przekręcić na bok tak wszystko wraca ;/ Rennie przestało już pomagać :/ Boję się tego brać, bo na ulotce jest napisane, że nie zaleca się w ciąży.
    Pamiętaj, że nie jestem lekarzem i piszę tylko swoje opinie korzystając z wiedzy mojego gastrologa i portalu medycznego.
    Famogast ma kategorię B. "Brak kon­tro­lo­wa­nych badań do­ty­czą­cych sto­so­wa­nia fa­mo­ty­dy­ny u ko­biet cię­żar­nych, dla­te­go pre­pa­rat może być sto­so­wa­ny w okre­sie ciąży tylko w przy­pad­ku bez­względ­nej ko­niecz­no­ści. Ko­bie­ty kar­mią­ce pier­sią po­win­ny za­prze­stać sto­so­wa­nia fa­mo­ty­dy­ny lub kar­mie­nia pier­sią, gdyż fa­mo­ty­dy­na prze­ni­ka do mleka ko­bie­ce­go."
    Zamiast niego polecam Piastprazol 20 mg na przykład. W składzie omeprazol, kategoria A.
    Na cofanie się treści żołądkowej spróbuj Gastrotuss syrop w saszetkach dla dorosłych. Może on sam pomoże i obejdzie się bez innych leków.


    Alicja 40 tc. 2007
    Aniołek 6 tc. 2012 (*)
    Antonina 35 tc. 2016
    Anastazja 30 tc. 2021

  • MirelS Autorytet
    Postów: 929 2136

    Wysłany: 17 maja 2016, 22:18

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hmm no jasne! ale widzę, że masz pojęcie w temacie - dzięki za opinię. Tylko dziwi mnie, że dostałam na to receptę od gin. prowadzącej. Oprócz Rennie próbowałam też mleczka Alugastrin,ale to jeszcze słabsze. Zakupię ten syrop na próbę, dziękuję jeszcze raz ;)

  • opóźniona Autorytet
    Postów: 1842 1256

    Wysłany: 17 maja 2016, 23:26

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    MirelS wrote:
    Hmm no jasne! ale widzę, że masz pojęcie w temacie - dzięki za opinię. Tylko dziwi mnie, że dostałam na to receptę od gin. prowadzącej. Oprócz Rennie próbowałam też mleczka Alugastrin,ale to jeszcze słabsze. Zakupię ten syrop na próbę, dziękuję jeszcze raz ;)
    Nie ma sprawy :)


    Alicja 40 tc. 2007
    Aniołek 6 tc. 2012 (*)
    Antonina 35 tc. 2016
    Anastazja 30 tc. 2021

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 19 maja 2016, 10:03

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    opóźniona a orientujesz się, czy omeprazol można też przyjmować w trakcie karmienia piersią?

1 2
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Testy hormonalne w leczeniu niepłodności

Problemy hormonalne są jedną z najczęstszych przyczyn trudności z zajściem w ciążę. Jakie testy hormonalne warto wykonać podczas diagnostyki i leczenia problemów z płodnością?

CZYTAJ WIĘCEJ

Brak ochoty na seks... - najczęstsze przyczyny niskiego libido u kobiet

Czym jest libido i jakie czynniki mają największy wpływ na popęd seksualny? Co robić, kiedy brak ochoty na seks? Przeczytaj o najczęstszych przyczynach niskiego libido u kobiet oraz dowiedz się, jak możesz poradzić sobie z tym problemem. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Telemedycyna – co to jest? Zalety telemedycyny

Telemedycyna to pojęcie, z którym coraz częściej można się spotkać w obszarze usług zdrowotnych. Sprawdź, co ono oznacza i jakie korzyści wiążą się dla pacjenta z tym rozwiązaniem.

CZYTAJ WIĘCEJ