BellyBestFriend
Odpowiedz
Forum > I trymestr > Dodatnie przeciwciała ANA1, ANA2, ANA3, dsDNA i inne badania
Rozpocznij swój osobisty, inteligentny kalendarz ciąży BellyBestFriend!
Oceń ten wątek:
AUTOR
WIADOMOŚĆ

patrycjaaa
Koleżanka
Postów: 36
14

Wysłany: 16 marca 2021, 08:47
Cytuj | (0) | Zgłoś
Cześć Dziewczyny!
Nie wiem czy powinnam zakładac nowy temat, no ale zaryzykuję :)
Krótko o mnie - po dwóch utratach ciąż, pierwsza w 2014 roku (puste jajo płodowe), druga w tym roku w styczniu (zatrzymanie serduszka w 8/9tc). Przerwa pomiędzy tymi zdarzeniami nie wynika z problemów z zajściem, po prostu pomiędzy nie starałam się o ciążę. W tą ostatnią ciąże zaszłam w 2 miesiącu starań, więc szybciutko.
Po tym ostatnim poronieniu porobiłam komplet badań, tak w skrócie:

- genetyczne na trombofilie - wyszły mi mutacje MTHFR C677T, PAI-1 4G, Czynnik V R2 (wszystkie hetero)
- badania na zespół antyfosflipidowy i inne zlecone przez hematologa związane z krzepliwością krwi - wszystkie wyszły w normie
- tarczyca - wyniki idealne, włącznie z przeciwciałami tarczycowymi
- przeciwciała łożyskowe - ujemne
- przeciwciała ANA - no i tutaj leży mój problem: ANA1 i ANA2 dodatnie, typ ziarnisty, miano 1:160. W panelu ANA3 wyszły mi dodanie dsDNA (z jednym plusikiem).

Na podstawie powyższych wyników ginekolog zapowiedział, że od pozytywnego testu mam łykać acard 75 i robić sobie zastrzyki clexane 0,4.
Genetyk zalecił branie acard 75 już od owulacji, do clexane wskazań nie widzi.
Hematolog w ogóle nie widzi problemu, ani acard ani clexane wg niego nie jest potrzebne.
Z reumatologiem skonsultowałam się w sprawie tych ANA. Powiedział, że sam wynik o niczym nie świadczy, z mojego obrazu klinicznego nie wynika żadna choroba. Mimo że przeciwciała dsDNA są charakterystyczne dla tocznia to on go nie stwierdza, bo po pierwsze nie mam żadnych objawów a po drugie miano nie jest wysokie i na pewno nie było to powodem utraty ciąży.

To co mnie martwi najbardziej to to, że żaden lekarz nie przywiązuje wagi do tych ANA. Przeglądając rózne fora naczytałam się o tym, że przy tych przeciwciałach dziewczyny w ciąży dostają encorton, a u mnie żaden lekarz nie chce go dać.

Czy jest może tu jakaś kobietka, która donosiła ciąże z tymi przeciwciałami bez encortonu (tylko acard i clexane)? Może któraś była w podobnej sytuacji i jest w stanie poradzić do jakiego jeszcze specjalisty mogę się zgłosić? Przyjmę też każde polecenie lekarza z Warszawy, z którym macie dobre doświadczenie w podobnych przypadkach.

Z góry dziękuję za każde wsparcie :)


Kania85
Autorytet
Postów: 761
621

Wysłany: 19 marca 2021, 08:56
Cytuj | (0) | Zgłoś
Witaj
Nie mam ANA ale mam inne przeciwciała - HLA II i wiem o czym piszesz.Lekarze reumatolodzy, hematolodzy nie zlecają takich kuracji w ciąży bo nie mają do tego odpowiednich kompetencji, bardzo rzadko można trafić na specjalistę który ma zdanie inne niż (nie można brać encortonu w ciąży).Powinnaś poszukać w swoim mieście lekarza ginekologa(najlepiej położnika)który ma wiedzę z zakresu immunologii, wielu takich lekarzy można spotkać w prywatnych klinikach wsparcia niepłodności z zastosowaniem metod wspomaganego rozrodu.Lekarze w tych klinikach znają się na trudnych przypadkach i na pewno przepiszą encorton.
Moim zdaniem wdrożenie encortonu jest u Ciebie potrzebne,i to już podczas starań.Przeciwciała ANA potrafią być dość agresywne wobec trofoblastu i uniemożliwiać jego wnikanie do doczesnej.Ja obecnie prowadzę już drugą ciążę na encortonie.Poprzednie 3 ciąże bez sterydów zakończyły się przed 9tc.
Co do acardu to dawka terapeutyczna przy zakrzepicy(nawet gdy jest tylko w 1 allelu)to 150mg,mniejszej dawki nie ma co przyjmować bo po prostu nie jest skuteczna
Clexane=neoparin=heparyna często jest przepisywana jako dodatkowe wsparcie przeciwzakrzepowe.
Mam nadzieję, że trochę pomogłam, jest wiele wątków o immunologii i poronieniach nawykowych gdzie dziewczyny wszystko ładnie opisują i wspierają się wzajemnie.
Pozdrawiam i życzę wytrwałości i powodzenia!


uwo9csqvv3qfgq4g.png
12.03.2009 Córcia <3
19.02.2018 (*)9tydz
11.02.2019 Synek 34 <3
07.2020 (*)7tydz
12.2020(*)CB
18.02. CRL 3,5 cm <3 176u/min
03.03. 46,XX 🎀

Jezu oddaję się Tobie, troszcz się Ty...


Dowiedz się więcej o swojej ciąży!

Sprawdź BellyBestFriend Premium

  • kontrola przyrostu wagi
  • śledzenie rozwoju ciąży
  • dieta dla ciąży

Wypróbuj miesiąc za darmo, potem tylko 29 zł / mies.

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)