X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum I trymestr Dodatnie przeciwciała ANA1, ANA2, ANA3, dsDNA i inne badania
Odpowiedz

Dodatnie przeciwciała ANA1, ANA2, ANA3, dsDNA i inne badania

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • patrycjaaa Koleżanka
    Postów: 36 14

    Wysłany: 16 marca 2021, 08:47

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cześć Dziewczyny!
    Nie wiem czy powinnam zakładac nowy temat, no ale zaryzykuję :)
    Krótko o mnie - po dwóch utratach ciąż, pierwsza w 2014 roku (puste jajo płodowe), druga w tym roku w styczniu (zatrzymanie serduszka w 8/9tc). Przerwa pomiędzy tymi zdarzeniami nie wynika z problemów z zajściem, po prostu pomiędzy nie starałam się o ciążę. W tą ostatnią ciąże zaszłam w 2 miesiącu starań, więc szybciutko.
    Po tym ostatnim poronieniu porobiłam komplet badań, tak w skrócie:

    - genetyczne na trombofilie - wyszły mi mutacje MTHFR C677T, PAI-1 4G, Czynnik V R2 (wszystkie hetero)
    - badania na zespół antyfosflipidowy i inne zlecone przez hematologa związane z krzepliwością krwi - wszystkie wyszły w normie
    - tarczyca - wyniki idealne, włącznie z przeciwciałami tarczycowymi
    - przeciwciała łożyskowe - ujemne
    - przeciwciała ANA - no i tutaj leży mój problem: ANA1 i ANA2 dodatnie, typ ziarnisty, miano 1:160. W panelu ANA3 wyszły mi dodanie dsDNA (z jednym plusikiem).

    Na podstawie powyższych wyników ginekolog zapowiedział, że od pozytywnego testu mam łykać acard 75 i robić sobie zastrzyki clexane 0,4.
    Genetyk zalecił branie acard 75 już od owulacji, do clexane wskazań nie widzi.
    Hematolog w ogóle nie widzi problemu, ani acard ani clexane wg niego nie jest potrzebne.
    Z reumatologiem skonsultowałam się w sprawie tych ANA. Powiedział, że sam wynik o niczym nie świadczy, z mojego obrazu klinicznego nie wynika żadna choroba. Mimo że przeciwciała dsDNA są charakterystyczne dla tocznia to on go nie stwierdza, bo po pierwsze nie mam żadnych objawów a po drugie miano nie jest wysokie i na pewno nie było to powodem utraty ciąży.

    To co mnie martwi najbardziej to to, że żaden lekarz nie przywiązuje wagi do tych ANA. Przeglądając rózne fora naczytałam się o tym, że przy tych przeciwciałach dziewczyny w ciąży dostają encorton, a u mnie żaden lekarz nie chce go dać.

    Czy jest może tu jakaś kobietka, która donosiła ciąże z tymi przeciwciałami bez encortonu (tylko acard i clexane)? Może któraś była w podobnej sytuacji i jest w stanie poradzić do jakiego jeszcze specjalisty mogę się zgłosić? Przyjmę też każde polecenie lekarza z Warszawy, z którym macie dobre doświadczenie w podobnych przypadkach.

    Z góry dziękuję za każde wsparcie :)

  • Kania85 Autorytet
    Postów: 761 622

    Wysłany: 19 marca 2021, 08:56

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Witaj
    Nie mam ANA ale mam inne przeciwciała - HLA II i wiem o czym piszesz.Lekarze reumatolodzy, hematolodzy nie zlecają takich kuracji w ciąży bo nie mają do tego odpowiednich kompetencji, bardzo rzadko można trafić na specjalistę który ma zdanie inne niż (nie można brać encortonu w ciąży).Powinnaś poszukać w swoim mieście lekarza ginekologa(najlepiej położnika)który ma wiedzę z zakresu immunologii, wielu takich lekarzy można spotkać w prywatnych klinikach wsparcia niepłodności z zastosowaniem metod wspomaganego rozrodu.Lekarze w tych klinikach znają się na trudnych przypadkach i na pewno przepiszą encorton.
    Moim zdaniem wdrożenie encortonu jest u Ciebie potrzebne,i to już podczas starań.Przeciwciała ANA potrafią być dość agresywne wobec trofoblastu i uniemożliwiać jego wnikanie do doczesnej.Ja obecnie prowadzę już drugą ciążę na encortonie.Poprzednie 3 ciąże bez sterydów zakończyły się przed 9tc.
    Co do acardu to dawka terapeutyczna przy zakrzepicy(nawet gdy jest tylko w 1 allelu)to 150mg,mniejszej dawki nie ma co przyjmować bo po prostu nie jest skuteczna
    Clexane=neoparin=heparyna często jest przepisywana jako dodatkowe wsparcie przeciwzakrzepowe.
    Mam nadzieję, że trochę pomogłam, jest wiele wątków o immunologii i poronieniach nawykowych gdzie dziewczyny wszystko ładnie opisują i wspierają się wzajemnie.
    Pozdrawiam i życzę wytrwałości i powodzenia!


    uwo9csqvv3qfgq4g.png
    12.03.2009 Córcia <3
    19.02.2018 (*)9tydz
    11.02.2019 Synek 34 <3
    07.2020 (*)7tydz
    12.2020(*)CB
    18.02. CRL 3,5 cm <3 176u/min
    03.03. 46,XX 🎀

    Jezu oddaję się Tobie, troszcz się Ty...
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Gadżety elektroniczne dla kobiet część 1 - opaski fitnessowe wesprą Twoje zdrowie, ale też płodność

To pierwszy artykuł z serii gadżetów elektronicznych dla kobiet. Dziś przyjrzymy się opaskom fitnessowym - w czym mogą nam pomóc, na co warto zwrócić uwagę wybierając opaskę i co ciekawe w jaki sposób opaski fitnessowe mogą dodatkowo wesprzeć naszą płodność i polepszyć analizę cykli miesiączkowych. Podpowiemy również dlaczego warto skonfigurować opaskę z aplikacją miesiączkową i czy zawsze jest to możliwe.

CZYTAJ WIĘCEJ

Niedoczynność tarczycy podczas starania o dziecko

Tarczyca to niewielki gruczoł umiejscowiony na szyi człowieka, który wytwarza hormony i ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dlaczego tak często obniża płodność kobiety? Jak rozpoznać najczęstsze choroby tarczycy: niedoczynność i nadczynność? Przeczytaj w eksperckim artykule w całości poświęconym tarczycy! 

CZYTAJ WIĘCEJ

Problemy z płodnością, brak owulacji? 3 przepisy na koktajle wspierające owulację.

Sprawdź jak pyszne i łatwe do zrobienia koktajle, mogą wesprzeć Twoje starania o ciążę. Działaj kompleksowo i wspieraj swoje starania w naturalny sposób. Poznaj 3 propozycje przepisów na pyszne koktajle propłodnościowe. 

CZYTAJ WIĘCEJ