X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum I trymestr Badanie prenatalne
Odpowiedz

Badanie prenatalne

Oceń ten wątek:
  • maaartinka Autorytet
    Postów: 1225 690

    Wysłany: 11 kwietnia 2014, 15:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Zastanawiam się czy robić badanie prenatalne w 12 tygodniu ciąży.. Robiłyście to badanie? Co myślicie na ten temat? Czy z takiego badania również dostanie się zdjęcie dzidziusia w 3D? Bardzo bym chciała swoją dzidzie zobaczyć w 3D i zastanawiam się czy na tym badaniu będę go mogła otrzymać czy też będę musiała zapisać się do innego gin bo niestety mój ma tylko 2D...

    201411191762.png
  • mysza1975 Autorytet
    Postów: 1524 8805

    Wysłany: 11 kwietnia 2014, 16:54

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja robiłam wczoraj. Jestem w grupie podwyższonego ryzyka, ponieważ mam ponad 35 lat, a na tym badaniu można wyłapać pewne markery świadczące o nieprawidłowościach genetycznych. Takie badanie mogą wykonywać tylko specjaliści posiadający certyfikat FMF i bardzo dobry sprzęt usg, więc powinnaś sprawdzić czy Twój lekarz go ma. Ja dostałam zdjęcie 3D i wiem, że w niektórych gabinetach są nawet nagrywane płytki dvd, ale to chyba zależy od lekarza. Zawsze można poprosić.

    Tu możesz poczytać więcej o tym badaniu:
    http://www.dobreusg.pl/badania_poloznicze/okreslenie_ryzyka_aberracji_chromosomowych_z_ocena_anatomii_i_serca_plodu


    Mua, zulka-m lubią tę wiadomość

  • maaartinka Autorytet
    Postów: 1225 690

    Wysłany: 11 kwietnia 2014, 17:34

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mysza czy jesli okaze sie ze dziecko jest chore to da sie je jeszcze w brzuszku leczyc?

    mysza1975 lubi tę wiadomość

    201411191762.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 11 kwietnia 2014, 17:50

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    maaartinka wrote:
    Zastanawiam się czy robić badanie prenatalne w 12 tygodniu ciąży.. Robiłyście to badanie? Co myślicie na ten temat? Czy z takiego badania również dostanie się zdjęcie dzidziusia w 3D? Bardzo bym chciała swoją dzidzie zobaczyć w 3D i zastanawiam się czy na tym badaniu będę go mogła otrzymać czy też będę musiała zapisać się do innego gin bo niestety mój ma tylko 2D...

    Ja robilam,dzieki tym badaniom mozna wykryc wady letalne ale tez i takie ktore da sie leczyc w lonie matki, wiec naprawde warto i z calego serca polecam. Nie wiem czy dostaniesz zdjecia 3D , jeslu poprosisz pewnie tak. Mi lekarz powiedzial wtedy ze na tym etapie dziecko jest po prostu "brzydkie", jak sie zle aparat odznaczy to moze wyjsc jakis potworek i powiedzial ze moge sie przestraszyc hehe wiec poczekalam do prenatalnego kolejnego miedzy 18-22 tc.
    Powodzenia!

    Krysti lubi tę wiadomość

  • mysza1975 Autorytet
    Postów: 1524 8805

    Wysłany: 11 kwietnia 2014, 18:08

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    maaartinka wrote:
    Mysza czy jesli okaze sie ze dziecko jest chore to da sie je jeszcze w brzuszku leczyc?

    Na tym pierwszym badaniu, to jeszcze niewiele widać. Lekarz mierzy przezierność karkową, sprawdza czy jest kość nosowa, czy prawidłowo pracują zastawki w sercu. Na podstawie tych parametrów, można określić prawdopodobieństwo zespołu Downa, Edwardsa i Patau. To są wady genetyczne i ich się oczywiście nie leczy, a płód cały czas się rozwija i rozwijają się tez jego wszystkie narządy.
    Myślę, że kolejne badanie- między 18 a 23 tc, pozwoli lepiej obejrzeć wszystkie narządy.
    Teraz są oczywiście takie możliwości, że niektóre choroby można już leczyć w łonie matki, a nawet jeżeli nie to lekarze po porodzie będą wiedzieli jak z takim dzieckiem postępować i szybko podejmą jakieś działania.

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 11 kwietnia 2014, 18:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    mysza1975 wrote:
    Na tym pierwszym badaniu, to jeszcze niewiele widać. Lekarz mierzy przezierność karkową, sprawdza czy jest kość nosowa, czy prawidłowo pracują zastawki w sercu. Na podstawie tych parametrów, można określić prawdopodobieństwo zespołu Downa, Edwardsa i Patau. To są wady genetyczne i ich się oczywiście nie leczy, a płód cały czas się rozwija i rozwijają się tez jego wszystkie narządy.
    Myślę, że kolejne badanie- między 18 a 23 tc, pozwoli lepiej obejrzeć wszystkie narządy.
    Teraz są oczywiście takie możliwości, że niektóre choroby można już leczyć w łonie matki, a nawet jeżeli nie to lekarze po porodzie będą wiedzieli jak z takim dzieckiem postępować i szybko podejmą jakieś działania.

    Skarbie kazde badania prenatalne czemus sluza i nie ma lepszych pomiarowo czy gorszych. W pierwszym sa wykrywane nie tylko genetyczne dotyczace tych ktore napisalas bo to tylko kropla posrod chorob genetycznych ale i ocena narzadow lub ich brak. Usg pierwszego trymestru jest najbardziej miarodajne bo zwyczajnie wielu kwestii w pozniejszych badaniach nie widac, badz ocena nie jest optymalna. I usg 2 trymestru jest pomiedzy 18-22.

  • maaartinka Autorytet
    Postów: 1225 690

    Wysłany: 11 kwietnia 2014, 19:47

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziekuje za opinie. teraz juz wiem ze napewno sie na nie zdecyduje. A ile placilyscie za takie badania?

    201411191762.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 11 kwietnia 2014, 20:04

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    maaartinka wrote:
    Dziekuje za opinie. teraz juz wiem ze napewno sie na nie zdecyduje. A ile placilyscie za takie badania?

    Ja akurat mialam w pakiecie medycznym za darmo w Medicover- jesli masz dostep do prywatnych klinik to polecam ze wzgledu na to ze wszystkie badania masz za darmo przez cala ciaze w tym prenatalne,koszt takiego czegos to ok. 50 zl miesiecznie wiec niewiele na tyle badan ile w ciazy trzeba zrobic.
    A normalnie to sadze ze jakies 300-400 zl maksymalnie.

  • mysza1975 Autorytet
    Postów: 1524 8805

    Wysłany: 11 kwietnia 2014, 21:02

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    maaartinka wrote:
    Dziekuje za opinie. teraz juz wiem ze napewno sie na nie zdecyduje. A ile placilyscie za takie badania?

    Jeśli masz wskazania do tego typu badania (np. wiek powyżej 35 roku życia, lub choroby genetyczne w rodzinie) to przysługuje Ci bezpłatne badanie w ramach NFZ.

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 11 kwietnia 2014, 21:35

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Na nfz nie trzeba miec skierowania ze szczegolnym wskazaniem ryzyka zeby robic te usg. To sa 3 usg ktore w ciazy sa "obowiazkowe" i w ramach NFZ masz za darmo.

  • mysza1975 Autorytet
    Postów: 1524 8805

    Wysłany: 11 kwietnia 2014, 21:49

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    NataliaK wrote:
    Na nfz nie trzeba miec skierowania ze szczegolnym wskazaniem ryzyka zeby robic te usg. To sa 3 usg ktore w ciazy sa "obowiazkowe" i w ramach NFZ masz za darmo.

    Nie do końca tak. Zwykłe badanie usg w I trymestrze różni się od usg prenatalnego.

    Wskazania do badań prenatalnych nieinwazyjnych

    Do udziału w programie bezpłatnych (opłacanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia) badań prenatalnych uprawnione są kobiety, spełniające co najmniej jedno z poniższych kryteriów:

    wiek powyżej 35 lat
    wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka
    stwierdzenie strukturalnych aberracji chromoso-mowych u ciężarnej lub u ojca dziecka
    wysokie ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną genetycznie
    nieprawidłowy wynik badania USG lub badań biochemicznych, wskazujący na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

    Badania prenatalne nieinwazyjne: USG "genetyczne"

    Kiedy się je wykonuje?
    W okresie od 11. tygodnia do 13. tygodnia i 6. dnia ciąży. Badanie może być wykonane, jeżeli długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu wynosi od 45 do 84 mm.
    Refundacja NFZ
    Tak, jeśli jest skierowanie wystawione przez lekarza, który ma umowę z NFZ. Cena bez refundacji: ok. 250 zł.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 11 kwietnia 2014, 21:57

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 11 kwietnia 2014, 21:58

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hmmm 24 letnia kolezanka miala za darmo usg prenatalne bez zadnyh szczegolnych zalecen, tylko samo skierowanie na badanie,bo wiadomo ze skierowanie miec trzeba do kazdego badania, jesli nie chce sie placic :D

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 13 kwietnia 2014, 09:29

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ja też mam ze skierowaniem na nfz ale ostatnio w klinice pani mi powiedziała, że ze względu na moje wcześniejsze 3 poronienia też mi się należy to badanie, więc albo to zależy od kliniki albo ja już nie wiem :)

  • maaartinka Autorytet
    Postów: 1225 690

    Wysłany: 16 kwietnia 2014, 08:46

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Moja mama cały czas mówi,że te badania nie są konieczne :( mam 25 lat więc na NFZ niestety ich nie zrobię, nie ma też u mnie w rodzinie żadnych chorych więc już sama nie wiem... Oj chyba jeszcze dużo myślenia nad tym przede mną..

    201411191762.png
  • .joanna Przyjaciółka
    Postów: 97 54

    Wysłany: 12 maja 2014, 09:24

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ja się wybieram na to badanie między 10, a 17 czerwca. Mam 23 lata, a badanie będę miała w ramach NFZ. Chodzę prywatnie do ginekologa, ale skierował mnie do kliniki, w której respektują jego skierowania, musi być tylko dołączony do skierowania opis tego, co lekarz widział podczas pierwszego usg. :)

    eikt43r83lbyfg23.png
    eikt43r8tmxr8y85.png[/url]

  • julianna Autorytet
    Postów: 1572 531

    Wysłany: 12 maja 2014, 20:56

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    dziewczyny czy badania prenatalne to szczegółowe badanie usg - tylko, czy jeszcze badanie krwi.. apropo refundacji nie wiem jak to jest, ja chodzę prywatnie więc nie liczę na nfz, chyba, że mój lekarz współpracuje też z jakąś kliniką jak napisała joanna


    f2w3tqywlcgkfgv6.png
  • Picia Przyjaciółka
    Postów: 114 53

    Wysłany: 13 maja 2014, 13:53

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    maaartinka wrote:
    Dziekuje za opinie. teraz juz wiem ze napewno sie na nie zdecyduje. A ile placilyscie za takie badania?

    Dlaczego sie nie zdecydujesz? Myślę, ze wlasnie to badanie jest wrecz konieczne!!

  • Picia Przyjaciółka
    Postów: 114 53

    Wysłany: 13 maja 2014, 13:54

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja mam 4 czerwca, stresuje się(zawsze to strach) ale myślę pozytywnie.

  • niutek Przyjaciółka
    Postów: 85 29

    Wysłany: 13 maja 2014, 16:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja miałam badanie usg genetyczne parę dni temu. Proszę nie mylić go z prenatalnym, bo to są testy z krwi.
    Na tym usg genetycznym, mierzy się NT, NB, BPD, FHR, Czaszkę, mózg, kl. piersiową i powłoki brzuszne, żołądek, i pęcherz moczowy, ręce, nogi i czy prawidłowo się ruszają, pępowina czy jest 3-naczyniowa, kosmówką czy się nie oddziela oraz płyn owodniowy.

    82f65afd04448cfbd1813b01602493fd.png
    aec9dcdd6f7d38fa37c31b9dadd5cd62.png
  • Picia Przyjaciółka
    Postów: 114 53

    Wysłany: 13 maja 2014, 17:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    niutek wrote:
    Ja miałam badanie usg genetyczne parę dni temu. Proszę nie mylić go z prenatalnym, bo to są testy z krwi.
    Na tym usg genetycznym, mierzy się NT, NB, BPD, FHR, Czaszkę, mózg, kl. piersiową i powłoki brzuszne, żołądek, i pęcherz moczowy, ręce, nogi i czy prawidłowo się ruszają, pępowina czy jest 3-naczyniowa, kosmówką czy się nie oddziela oraz płyn owodniowy.

    a to genetyczne też trzeba zrobic? W sensie czy jest konieczne, czy jak kto chce?

1 2 3
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Test owulacyjny. Jak działają testy owulacyjne i czy są skuteczne?

Testy owulacyjne są jednym z najprostszych narzędzi do samodzielnego wykrywania dni płodnych i zbliżającej się owulacji. Przeczytaj jak działają testy owulacyjne, jak je prawidłowo wykonać, ile kosztują i czy można im zaufać w 100%. Podpowiemy Ci również jak skutecznie zwiększyć działanie testów owulacyjnych! 

CZYTAJ WIĘCEJ

Bolesne miesiączki - skąd się biorą bóle miesiączkowe? Przyczyny, objawy, leczenie.

Bolesne miesiączki mogą występować nawet u 75% kobiet w wieku rozrodczym! Jakie są najczęstsze przyczyny bólu miesiączkowego? Czym jest bolesne miesiączkowanie pierwotne, a czym wtórne? Kiedy bolesne miesiączkowanie wymaga konsultacji z lekarzem? 

CZYTAJ WIĘCEJ

14 najczęstszych pytań o Zespół Policystycznych Jajników (PCOS)

Na PCOS, czyli Zespół Policystycznych Jajników może cierpieć nawet 10-15% kobiet w wieku rozrodczym. Czy PCOS jest groźną chorobą? Jakie są najczęstsze przyczny PCOS? Czy Zespół Policystycznych Jajników jest uleczalny? Poznaj odpowiedzi na 14 najczęstszych pytań o PCOS.  

CZYTAJ WIĘCEJ