BellyBestFriend
Odpowiedz
Forum > I trymestr > Badania prenatalne zalety i wady?
Rozpocznij swój osobisty, inteligentny kalendarz ciąży BellyBestFriend!
Oceń ten wątek:
AUTOR
WIADOMOŚĆ

Księżna
Znajoma
Postów: 30
0

Wysłany: 5 grudnia 2018, 21:26
Cytuj | (0) | Zgłoś
Jestem w 10 tyg. ciąży, za dwa dni mam wizytę u lekarza, chcę go wypytać o badania prenatalne, ale też potrzebuje waszych podpowiedzi. Badania chce zrobic, poniewaz mam niepelnosprawnego brata, na dodatek w rodzinie byly inne osoby z lekką niepelnosprawnoscią. Czytalam, ze badania te moga wykryc rozne choroby i wrazie czego wczesniej zaczac leczenie dziecka. Czytalam tez, ze u niektorych kobiet po badaniu pojawia sie krwawienie, a niektore piszą, ze zdarza sie uszkodzic płod. Poza tym nie bardzo odrozniam wszystkie te badania - czytam badania prenatalne, test pappa, badanie przeziernosci karkowej, trisomi 21,13,18, czy to wszystko to sa te badania prenatalne czy zupelnie inne?


DorotaAnna
Autorytet
Postów: 2983
2843

Wysłany: 5 grudnia 2018, 22:41
Cytuj | (0) | Zgłoś
Badania prenatalne zazwyczaj rozumie się jak usg I trymestru wykonywane pomiędzy 11 a 13 tc w połączeniu z testem Pappa. To usg jest bardzo dokładne sprawdza m.in. Przepływ krwi przez zastawki serca dziecka, długość dziecka od czubka głowy do dupki, przeziernosc karkowa, czy jedynkowy nosowa- to wszystko powinno mieścić się w pewnych normach. Oprócz usg w laboratorium pobierają krew do testu pappa- mierzy się bhcg i poziom białka Pappa (stad nazwa testu). Nakłada się na siebie wyniki z usunięcia wyniki z badania krwi (oczywiście bierze się pod uwagę wiek matki, czy w rodzinie matki lub ojca występowały jakieś wrodzone choroby itp.) i daje to ryzyko wystąpienia różnych chorób genetycznych np. Trisomii chromosomu 21 czyli zespołu downa. To są badania nieinwazyjne i nie szkodzą dziecku. Jeżeli prawdopodobieństwo wystąpienia tych chorób jest mniejsze niż 1:300 to ok, jeśli jest większe to jest to zalecenie do dalszych badań np. Amniopunkcji która jest już badaniem inwazyjnym

UFPAp2.png

DorotaAnna
Autorytet
Postów: 2983
2843

Wysłany: 5 grudnia 2018, 22:43
Cytuj | (0) | Zgłoś
Polecam blog mamyginekolog znajdziesz tam dużo ważnych informacji.
Tutaj link do artykułu na temat badań prenatalnych:

https://mamaginekolog.pl/badania-prenatalne-w-i-trymestrze-usg-test-papp-a-nipt/

UFPAp2.png

Lyanna
Autorytet
Postów: 835
480

Wysłany: 6 grudnia 2018, 00:02
Cytuj | (0) | Zgłoś
U mnie po badaniu wystąpiło krwawienie, ponieważ większość badania była przezpochwowo. Dziecko było ułożone tak, że lekarz nie mógł wszystkiego dokładnie zobaczyć przez brzuch. Nie miało to żadnego wpływu na ciążę. Warto zrobić te badania, ponieważ są nieinwazyjne (usg, pobranie krwi) a sprawdzane są różne parametry, pozwalające na ocenę czy z maluszkiem wszystko jest w porządku. Dopiero, kiedy pojawiłyby się jakieś nieprawidłowości wykonywana jest dalsza diagnostyka i badania, które mogą być inwazyjne (amniopunkcja).

km5s8rib3rydlnmr.png
iv099vvj9qnut7rh.png
06.2016 [*] Aniołek 6 tc

Pantera
Autorytet
Postów: 626
358

Wysłany: 6 grudnia 2018, 16:41
Cytuj | (0) | Zgłoś
Jeśli czujesz się zaniepokojona o zdrowie dziecka mozesz również zdecydowac się na badanie z krwi dna płodowego NIPT, daje 99,9% pewności o prawidłowym genotypie dziecka plus płeć. Bezinwazyjne, nieporównywalnie dokładniejsze niż test Pappa.
Jednak koszt to 2000-2600zł, np Panorama, Harmony, Sanco. Ten pierwszy najdokładniejszy


Księżna
Znajoma
Postów: 30
0

Wysłany: 7 grudnia 2018, 19:31
Cytuj | (0) | Zgłoś
dzięki za odpowiedziDowiedz się więcej o swojej ciąży!

Sprawdź BellyBestFriend Premium

  • kontrola przyrostu wagi
  • śledzenie rozwoju ciąży
  • dieta dla ciąży

Wypróbuj miesiąc za darmo, potem tylko 29 zł / mies.

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)