BellyBestFriend
Ciąża tydzień po tygodniu / 5 Tydzień ciąży

5 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

W Twojej krwi zaczyna intensywnie wzrastać poziom hormonu beta HCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Warto wówczas wybrać się na badanie krwi, które potwierdzi jego obecność. Przeciętnie poziom hormonu HCG podwaja się co 48h - jeśli chcesz sprawdzić czy Twój przyrost jest prawidłowy, skorzystaj z gotowego kalkulatora.

Już teraz za sprawą hormonów mogą towarzyszyć Ci przykre dolegliwości: nudności, wymioty, rozdrażnienie i zmiany nastroju. Na te pierwsze zaleca się spożywać kilka małych, lekkostrawnych posiłków, a także pić dużo wody. Jeśli chciałabyś się dowiedzieć o innych sposobach na poranne nudności - kliknij tutaj.

Rozwijający się płód wchodzi w etap organogenezy, czyli tworzenia się narządów i układów. Tym bardziej teraz nie zapominaj o ważnym dla układu nerwowego - kwasie foliowym. Oprócz suplementacji, warto spożywać produkty bogate w ten związek: zielone warzywa, banany, a także płatki zbożowe!


5-8 TYDZIEŃ CIĄŻY (2 MIESIĄC)


Z Pamiętnika Mamy

Cieszę się bardzo! Miesiączka nie pojawiła się! Nic, ani krwawienie ani nawet najmniejsze plamienie. Cudownie! Objawów jeszcze za bardzo nie mam, jedyne co czuję to bardzo wrażliwe piersi. Są dużo bardziej nabrzmiałe i wrażliwe na dotyk. Ale nie codziennie. Są dni gorsze i dni w których piersi w ogóle nie bolą. Jestem trochę zmęczona i trochę bardziej śpiąca. Mdłości zero.

Zastanawiam się kiedy powinnam umówić się na pierwszą wizytę do lekarza. Chyba jest jeszcze za wcześnie? Zadzwoniłam do polecanej przez koleżankę ginekolog – położnik. Zaleciła wizytę w 7 tygodniu ciąży. Ojej to dopiero za dwa tygodnie. A tak chciałabym wiedzieć coś więcej. Lekarka wydawała się przez telefon sympatyczna. Koleżanka prowadziła u niej dwie ciąże. Polecała tą lekarkę, że miła, doświadczona i ma dobry sprzęt USG. Czytałam, że warto dobrze wybrać lekarza prowadzącego ciążę. 

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)