BellyBestFriend
Ciąża tydzień po tygodniu / 38 Tydzień ciąży

38 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

Twoje dziecko już praktycznie całkiem straciło meszek, którym była pokryta jego skóra. Dziecko waży już ok. 3200 g i mierzy ok. 50 cm. W jelitach Twojego dziecka gromadzą się resztki płynu owodniowego i wraz z innymi substancjami tworzą smółkę, czyli pierwszą kupkę dziecka, która zostanie wydalona w pierwszych 2-3 dobach życia Twojego dziecka. Będzie to oznaczało, że układ pokarmowy Twojego malucha jest gotowy do spełniania swojej roli.

Koniec Twojej ciąży zbliża się wielkimi krokami. W dalszym ciągu licz codziennie ruchy płodu swojego dziecka - to ważne! Na tym etapie ciąży jesteś już pewnie zmęczona - sygnały i dolegliwości ze strony Twojego ciała mogą dawać się we znaki. Twój kręgosłup ma już zapewne dość tak dużego obciążenia i w związku z tym mogą towarzyszyć Ci bóle pleców. Postaraj się teraz dużo odpoczywać. 

Nawet kilka tygodni przed porodem może zostać wydalony czop śluzowy, czyli nagromadzona wydzielina w szyjce macicy, która pełni funkcję ochronną dla płodu. Dzięki niej w ciąży nie przedostają się do dziecka szkodliwe bakterie!


37-40 TYDZIEŃ CIĄŻY


Z Pamiętnika Mamy

Lęk i ekscytacja porodem stają się już coraz większe. Wiem, że mogę urodzić w każdej chwili. Torbę mam już spakowaną, teoretycznie jestem gotowa.

Od tygodniach jestem już na zwolnieniu lekarskim. Nie chodzę już do pracy. Chciałam pracować do końca, ale czuję się już ciężko i wydaje mi się, że poród jest już blisko. Podczas badania u lekarza, pojawiło się krwawienie. Przejęta pomyślałam, że oto rozpoczyna się poród. Lekarz uspokoił i objaśnił, że prawdopodobnie powodem krwawienia jest lekkie rozwarcie szyjki macicy. Zalecił odczekać kilkanaście minut, jeśli nic się nie będzie działo, to powrót do domu. Zapytałam czy lekarz jest w stanie określić kiedy rozpocznie się poród? Niestety, klapa. Nie jest. Może to być jutro, a może za dwa tygodnie…Trzeba czekać. 

Dowiedz się więcej o swojej ciąży!

Rozpocznij Inteligentny Kalendarz Ciąży:

 
* oznacza obowiązkowe pola

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj

Dziękujemy za wypełnienie formularza zapisu!


Zostaniesz teraz automatycznie zalogowana do BellyBestFriend, ale Twoje konto nie zostało jeszcze aktywowane.


Przed następnym logowaniem musisz aktywować swoje konto. Aby to zrobić przejdź do swojej poczty email , kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.


Jeśli nie otrzymasz od nas wiadomości email, zajrzyj do folderu Spam.

OK