BellyBestFriend
Ciąża tydzień po tygodniu / 38 Tydzień ciąży

38 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

Twoje dziecko już praktycznie całkiem straciło meszek, którym była pokryta jego skóra. Dziecko waży już ok. 3200 g i mierzy ok. 50 cm. W jelitach Twojego dziecka gromadzą się resztki płynu owodniowego i wraz z innymi substancjami tworzą smółkę, czyli pierwszą kupkę dziecka, która zostanie wydalona w pierwszych 2-3 dobach życia Twojego dziecka. Będzie to oznaczało, że układ pokarmowy Twojego malucha jest gotowy do spełniania swojej roli.

Koniec Twojej ciąży zbliża się wielkimi krokami. W dalszym ciągu licz codziennie ruchy płodu swojego dziecka - to ważne! Na tym etapie ciąży jesteś już pewnie zmęczona - sygnały i dolegliwości ze strony Twojego ciała mogą dawać się we znaki. Twój kręgosłup ma już zapewne dość tak dużego obciążenia i w związku z tym mogą towarzyszyć Ci bóle pleców. Postaraj się teraz dużo odpoczywać. 

Nawet kilka tygodni przed porodem może zostać wydalony czop śluzowy, czyli nagromadzona wydzielina w szyjce macicy, która pełni funkcję ochronną dla płodu. Dzięki niej w ciąży nie przedostają się do dziecka szkodliwe bakterie!


37-40 TYDZIEŃ CIĄŻY


Z Pamiętnika Mamy

Lęk i ekscytacja porodem stają się już coraz większe. Wiem, że mogę urodzić w każdej chwili. Torbę mam już spakowaną, teoretycznie jestem gotowa.

Od tygodniach jestem już na zwolnieniu lekarskim. Nie chodzę już do pracy. Chciałam pracować do końca, ale czuję się już ciężko i wydaje mi się, że poród jest już blisko. Podczas badania u lekarza, pojawiło się krwawienie. Przejęta pomyślałam, że oto rozpoczyna się poród. Lekarz uspokoił i objaśnił, że prawdopodobnie powodem krwawienia jest lekkie rozwarcie szyjki macicy. Zalecił odczekać kilkanaście minut, jeśli nic się nie będzie działo, to powrót do domu. Zapytałam czy lekarz jest w stanie określić kiedy rozpocznie się poród? Niestety, klapa. Nie jest. Może to być jutro, a może za dwa tygodnie…Trzeba czekać. 

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)