BellyBestFriend
Ciąża tydzień po tygodniu / 30 Tydzień ciąży

30 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

Mózg Twojego dziecka zaczyna się bardziej fałdować, aby pomieścić ogromną liczbę komórek nerwowych. W 30. tygodniu waży ok. 1400g i mierzy ok. 41 cm. Twój maluszek zaczyna magazynować substancje odżywcze, które mu dostarczasz. Przy tej okazji po raz kolejny przypominamy: nie zapominaj o zdrowym odżywianiu. Przedstawiamy super- produkty na okres całej ciąży- znajdziesz je tutaj.

W 30 tygodniu powinnaś wykonać obowiązkowe badanie USG, którego zadaniem jest ocena parametrów płodu. Od tego momentu Twoje wizyty u lekarza staną się częstsze, ponieważ wielkimi krokami zbliża się punkt kulminacyjny Twojej ciąży. Na wizytach będziesz ważona, a lekarz zmierzy Twoje ciśnienie krwi, a także cukier i zawartość białka w moczu. Może się okazać, że zostanie u Ciebie stwierdzone nadciśnienie, które zbagatelizowane - może być tragiczne w skutkach. W takiej sytuacji stosuj się bezwzględnie do zaleceń lekarza.


JAK RADZIĆ SOBIE Z OBRZĘKAMI W CIĄŻY?


Z Pamiętnika Mamy

Zaczęłam kompletować wyprawkę. Wydrukowałam sobie listę potrzebnych rzeczy dla dziecka i dla siebie na czas porodu i połogu. Jest ich sporo. Trochę ją zmieniam, niektóre rzeczy skreślam, inne dopisuję. Do szpitala spakuję dwie torby jedną dla siebie, a drugą dla dziecka. Muszę kupić wszystkie ubranka dla niemowlaka, żeby zdążyć je jeszcze poprać i poprasować. Kupiłam już nawet płyn do prania. Chciałabym nawet wziąć również płyn do płukania dla niemowląt, aby ubranka były mięciutkie i pachnące, ale moja mądra koleżanka (matka trójki dzieci) poradziła żebym z niego zrezygnowała. Płyny do kąpieli (nawet te dla niemowląt) mogą uczulać. Podczas prania są one podawane na koniec prania i nie są spłukiwane. Pozostają na materiale, aby tkaniny były miękkie i pachnące. Skóra noworodka jest wielokrotnie cieńsza od naszej, skłonna do podrażnień, dużo bardziej przepuszcza składniki chemiczne w głąb ciała. Bez zawahania, zrezygnowałam z płynu do płukania. Wolę zresztą żeby dziecko czuło mój zapach!

Ponieważ zdecydowaliśmy, że nie chcemy znać płci dziecka przed porodem – w ubrankach królują u nas beże, biel, czerwień i szarości. 

Coraz częściej myślę o porodzie. Jak to będzie. Czy będzie mocno bolało? Jak długo poród będzie trwał? Co jeśli nie wytrzymam? A może spanikuję? Nie, raczej nie. Nie należę do panikar, ale brak kontroli i wielka niewiadoma chwili narodzin przerażają mnie. Chciałabym aby mój mąż był przy porodzie, ale nie jestem do końca pewna czy to dobra decyzja. Sama potrafię się zdyscyplinować, z drugiej zaś strony będzie ktoś kto będzie czuwał i będzie miał kontrolę gdy ja ją stracę. No i jeszcze jedna obawa, co jeśli po zobaczeniu całej tej fizjologii nie będę już dla niego taka pociągająca? 

Dowiedz się więcej o swojej ciąży!

Rozpocznij Inteligentny Kalendarz Ciąży:

 
* oznacza obowiązkowe pola

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj

Dziękujemy za wypełnienie formularza zapisu!


Zostaniesz teraz automatycznie zalogowana do BellyBestFriend, ale Twoje konto nie zostało jeszcze aktywowane.


Przed następnym logowaniem musisz aktywować swoje konto. Aby to zrobić przejdź do swojej poczty email , kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.


Jeśli nie otrzymasz od nas wiadomości email, zajrzyj do folderu Spam.

OK