BellyBestFriend
Ciąża tydzień po tygodniu / 28 Tydzień ciąży

28 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

Gratulacje! Właśnie rozpoczyna się ostatni trymestr Twojej ciąży. Szansa na przeżycie dziecka poza łonem matki jest coraz większa. Powoli dojrzewają pęcherzyki płucne, które zaczynają wydzielać substancję zwaną surfaktant - jest ona niezbędna do rozprężenia pęcherzyków po porodzie. Tkanka podskórna Twojego malucha zaczyna wypełniać się tłuszczem. Twoje dziecko waży teraz ok. 1,1kg i mierzy ok. 38cm.

Twoje dziecko słucha wszystkiego co je otacza - staraj się mówić do "brzuszka" spokojnym, delikatnym głosem. Możesz również puścić muzykę, która zrelaksuje Ciebie, a przy okazji będzie miła dla ucha Twojego malucha!

Od tego tygodnia zacznij liczyć ruchy swojego dziecka. To ważne, ponieważ pozwala to na upewnienie się, że z dzieckiem jest wszystko dobrze! W jaki sposób liczyć ruchy dziecka, dowiesz się tutaj.


DIETA W III TRYMESTRZE CIĄŻY


Z Pamiętnika Mamy

Hurra, rozpoczynam ostatni trymestr!

Niestety źle się ze mną dzieję! Zostawiłam ostatnio portfel w domu i zapomniałam dziś o urodzinach mojej mamy. Jestem jakaś roztargniona i zapominalska. Nie lubię siebie takiej, moje hormony biorą nade mną górę i sprawiają że czuję się trochę nieswojo w tym swoim roztargnieniu i braku pomyślunku. Dla pocieszenia to ponoć częste u kobiet w ciąży. Niestety również u matek karmiących. Za wszystko odpowiedzialne są zmiany hormonalne. Dobra wiadomość – jest to odwracalne! Postanowiłam coś na to zaradzić, kupiłam piękny notes i małe karteczki. Zapisuję na nich wszystko co w danym dniu powinnam zrobić.

Byłam w tym tygodniu na teście obciążenia glukozą. Fuj! Czy czułeś bąbelku ten okropny płyn, który piłam? Mam nadzieję, że nie. Ale musiałam to wypić, cukrzyca w ciąży mogłaby być niebezpieczna dla Ciebie. Wynik wyszedł poprawny, ale niesmak po przerażająco słodkim napoju pozostał jeszcze przez kilka godzin….

Dowiedz się więcej o swojej ciąży!

Rozpocznij Inteligentny Kalendarz Ciąży:

 
* oznacza obowiązkowe pola

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj

Dziękujemy za wypełnienie formularza zapisu!


Zostaniesz teraz automatycznie zalogowana do BellyBestFriend, ale Twoje konto nie zostało jeszcze aktywowane.


Przed następnym logowaniem musisz aktywować swoje konto. Aby to zrobić przejdź do swojej poczty email , kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.


Jeśli nie otrzymasz od nas wiadomości email, zajrzyj do folderu Spam.

OK