BellyBestFriend
Ciąża tydzień po tygodniu / 25 Tydzień ciąży

25 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

Twój maluch jest teraz wielkości małej lalki! Mierzy ok. 34 cm, a waży ok. 700g. Obecnie trwa intensywny rozwój jego kory mózgowej. Bardzo często kobiety na tym etapie skarżą się na suchość oczu. Oczy mogą być wrażliwe na światło, a także powodować uczucie swędzenia. Warto w takiej sytuacji nawilżać oczy delikatnymi kropelkami.

Kolejnym normalnym objawem może być poczucie, że trudniej Ci się oddycha. Wszystko dlatego, że Twoja macica jest z każdym dniem coraz większa, przez co wywiera nacisk na przeponę, która wspomaga oddychanie. Ponadto drogi oddechowe w ciąży ulegają zwężeniu! Oprócz tego, że oddycha się trudniej, mogą pojawić się problemy z nocnym chrapaniem. Nie ma jednak powodów do niepokoju - po ciąży wszystko wróci do normy.


25-28 TYDZIEŃ CIĄŻY (7 MIESIĄC)


Z Pamiętnika Mamy

Aktywność Bąbelka zdecydowanie wzrosła! Jesteś trochę szalony. Dajesz mi popalić, głównie jak ja chcę odpocząć. Kładę się wieczorem do łóżka, a Ty zaczynasz do mnie pukać. Właściwie to jest to już prawdziwe walenie, a nie grzeczne pukanie. Czasem to nawet jest troszkę bolesne. W szczególności jak mi „pukniesz” w żebra.

W tym tygodniu po raz pierwszy poczułam, że masz…czkawkę! Niesamowite uczucie! Mój brzuszek rytmicznie skakał do góry. Połykasz sobie płyn owodniowy, ćwiczysz w ten sposób oddychanie. Ostatnio dość źle śpię. Nad ranem budzą mnie skurcze mięśni. Najczęściej w łydkach. Dziś nawet obudziłam wrzaskami Twojego tatę.

Mam wrażenie, że za mało piję wody. Nie jestem w stanie wypić tyle ile polecają w ciąży – ok. 8 szklanek wody. Wypijam może 4-5. Tak na oko. Muszę się zmobilizować, żeby o tym pamiętać. Odwodnienie sprzyja skurczom macicy, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu. A ja coraz częściej czuję, że mój brzuch jakby drętwieje. Skurcze Braxota-Hicksa pojawiają się prawie codziennie. Lekarz zalecił częściej odpoczywać i jeśli czuję, że brzuch mi drętwieje napić się wody i położyć się na lewym boku. 

Dowiedz się więcej o swojej ciąży!

Sprawdź BellyBestFriend Premium

  • kontrola przyrostu wagi
  • śledzenie rozwoju ciąży
  • dieta dla ciąży

Wypróbuj miesiąc za darmo, potem tylko 29 zł / mies.

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)