BellyBestFriend
Ciąża tydzień po tygodniu / 25 Tydzień ciąży

25 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

Twój maluch jest teraz wielkości małej lalki! Mierzy ok. 34 cm, a waży ok. 700g. Obecnie trwa intensywny rozwój jego kory mózgowej. Bardzo często kobiety na tym etapie skarżą się na suchość oczu. Oczy mogą być wrażliwe na światło, a także powodować uczucie swędzenia. Warto w takiej sytuacji nawilżać oczy delikatnymi kropelkami.

Kolejnym normalnym objawem może być poczucie, że trudniej Ci się oddycha. Wszystko dlatego, że Twoja macica jest z każdym dniem coraz większa, przez co wywiera nacisk na przeponę, która wspomaga oddychanie. Ponadto drogi oddechowe w ciąży ulegają zwężeniu! Oprócz tego, że oddycha się trudniej, mogą pojawić się problemy z nocnym chrapaniem. Nie ma jednak powodów do niepokoju - po ciąży wszystko wróci do normy.


25-28 TYDZIEŃ CIĄŻY (7 MIESIĄC)


Z Pamiętnika Mamy

Aktywność Bąbelka zdecydowanie wzrosła! Jesteś trochę szalony. Dajesz mi popalić, głównie jak ja chcę odpocząć. Kładę się wieczorem do łóżka, a Ty zaczynasz do mnie pukać. Właściwie to jest to już prawdziwe walenie, a nie grzeczne pukanie. Czasem to nawet jest troszkę bolesne. W szczególności jak mi „pukniesz” w żebra.

W tym tygodniu po raz pierwszy poczułam, że masz…czkawkę! Niesamowite uczucie! Mój brzuszek rytmicznie skakał do góry. Połykasz sobie płyn owodniowy, ćwiczysz w ten sposób oddychanie. Ostatnio dość źle śpię. Nad ranem budzą mnie skurcze mięśni. Najczęściej w łydkach. Dziś nawet obudziłam wrzaskami Twojego tatę.

Mam wrażenie, że za mało piję wody. Nie jestem w stanie wypić tyle ile polecają w ciąży – ok. 8 szklanek wody. Wypijam może 4-5. Tak na oko. Muszę się zmobilizować, żeby o tym pamiętać. Odwodnienie sprzyja skurczom macicy, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu. A ja coraz częściej czuję, że mój brzuch jakby drętwieje. Skurcze Braxota-Hicksa pojawiają się prawie codziennie. Lekarz zalecił częściej odpoczywać i jeśli czuję, że brzuch mi drętwieje napić się wody i położyć się na lewym boku. 

Dowiedz się więcej o swojej ciąży!

Rozpocznij Inteligentny Kalendarz Ciąży:

 
* oznacza obowiązkowe pola

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj

Dziękujemy za wypełnienie formularza zapisu!


Zostaniesz teraz automatycznie zalogowana do BellyBestFriend, ale Twoje konto nie zostało jeszcze aktywowane.


Przed następnym logowaniem musisz aktywować swoje konto. Aby to zrobić przejdź do swojej poczty email , kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.


Jeśli nie otrzymasz od nas wiadomości email, zajrzyj do folderu Spam.

OK