BellyBestFriend
Ciąża tydzień po tygodniu / 24 Tydzień ciąży

24 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

Już od tego tygodnia możesz wykonać badanie, zwane testem obciążenia glukozy. Cukrzyca jest częstą przypadłością w ciąży, schorzenie jest przejściowe, bardzo często nie daje kobiecie żadnych objawów, a może okazać się niebezpieczne dla płodu. Czym jest test i jak się go przeprowadza? Dowiesz się tutaj

Twoje dziecko nabiera większej "świadomości"- potrafi odczuwać Twoje stany (np. lęk). Warto zdać sobie z tego sprawę - dziecko czuje, gdy mama jest zestresowana. Długotrwały stres może zmniejszać ilość dostarczanego tlenu do łożyska. Hormony stresu mogą negatywnie wpływać na dziecko poprzez zwężanie naczyń krwionośnych, przez co mniej krwi z tlenem dociera do Twojego dziecka. 

Twój maluszek w 24. tygodniu ciąży ma ok. 33 cm długości, waży ok. 550g.


21-24 TYDZIEŃ CIĄŻY (SZÓSTY MIESIĄC)


Z Pamiętnika Mamy

Przekraczam w tym tygodniu magiczną granicę – dziecko urodzone po  24 tygodniu ciąży ma już całkiem spore szanse na przeżycie. Nie zamierzam Cię bąbelku jeszcze rodzić, ale udało nam się osiągnąć kolejny ważny etap! Jestem szczęśliwa. Miewam też jednak jakieś takie nieuzasadnione niepokoje. O wszystko się martwię. O ciążę, poród, pracę, nawet o sprawy którymi wcześniej zupełnie nie zaprzątałam sobie głowy. Staram się pozytywnie myśleć, ale czasem zupełnie nie panuję nad swoimi nastrojami.

W czasie mycia zębów zaczęły krwawić mi dziąsła. Są dość mocno rozpulchnione, to również sprawa hormonów i większej ilości krwi, która teraz krąży w moim ciele.  Zmieniłam szczoteczkę na miękką, ale to niewiele pomogło.

Wybraliśmy w tym tygodniu wózek dla bąbelka – jeszcze nie kupiliśmy, ale już czeka na nas. Podeszłam do tego metodycznie, wypisałam sobie ile możemy na niego wydać i jakie funkcje powinien mieć - musi być mały (mam niewielki bagażnik), powinien dobrze jeździć po terenie (uwielbiam spacery po lesie), łatwo się składać (często się przemieszczamy i jakbym miała pół godziny składać wózek, aby włożyć go do bagażnika to bym do prawdy oszalała!), no i być wygodny dla malucha. Ach no i kolor musi być uniwersalny, bo nie chcemy znać płci. Wybrałam czerwony – jest dobry zarówno dla dziewczynki i chłopca. Jedna duża rzecz dla dziecka załatwiona. No i ile przy tym było przyjemności…zakupy dla dziecka sprawiają mi frajdę!

Dowiedz się więcej o swojej ciąży!

Sprawdź BellyBestFriend Premium

  • kontrola przyrostu wagi
  • śledzenie rozwoju ciąży
  • dieta dla ciąży

Wypróbuj miesiąc za darmo, potem tylko 29 zł / mies.

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)