BellyBestFriend
Ciąża tydzień po tygodniu / 22 Tydzień ciąży

22 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

Jeśli odczuwasz lekkie, rytmiczne podskoki w brzuchu, to znaczy, że Twój maluch ma czkawkę! W ten sposób dziecko ćwiczy przeponę, która potem będzie brać udział w oddychaniu. Na tym etapie u dziecka funkcjonuje już całkiem dobrze rozwinięty zmysł dotyku, z którym Twój maluch eksperymentuje poprzez dotykanie swojej twarzy, a także innych części ciała! Dziecko w 22. tygodniu ciąży mierzy ok. 29 cm, a waży ok. 350g. 

Pamiętaj o dostarczaniu odpowiedniej ilości witaminy D. W większości czerpiemy ją ze słońca, jest niezbędna m.in. do prawidłowego funkcjonowania narządów! Jednak w Twoim przypadku ekspozycja na słońce nie jest wskazana z uwagi na ryzyko powstawania przebarwień skórnych. Warto zastanowić się nad suplementacją - oczywiście skonsultuj to ze swoim lekarzem.

Od teraz mogą zacząć się pojawiać delikatne skurcze macicy zwane skurczami Braxtona - Hicksa. Z reguły są bezbolesne i niegroźne dla płodu, jeśli jednak ich częstotliwość jest duża (częściej niż 4 na godzinę) lub wywołują ból, koniecznie wybierz się do lekarza, ponieważ może to być oznaka przedwczesnego porodu!


21-24 TYDZIEŃ CIĄŻY (SZÓSTY MIESIĄC)


Z Pamiętnika Mamy

Trochę opadłam z sił. Czuję się lekko zmęczona. Być może brakuje mi żelaza? Słyszałam, że to częsty problem u kobiet w ciąży. Postanowiłam uzupełnić swoją dietę o żelazo, jest dobre dla mnie i dla rozwijającego się dziecka. Na obiad zaplanowałam steki z dobrej wołowiny i brokuły. Do tego popiję sobie sok pomarańczowy (witamina C sprawia, że żelazo lepiej się wchłania). Na śniadanie jem jajka ze szczypiorkiem. Zobaczę po kilku dniach czy to coś pomoże. A może to już ciąża daje mi się we znaki?

Mój brzuszek już wyraźnie odstaje. Czuję się z nim dobrze! W tym tygodniu znów czułam bąbelka, jego ruchy. Są delikatne i przyjemnie. Czuję jak robi fikołki. 

Dziś w pracy zapomniałam o ważnej rzeczy, byłam na siebie zła. Zapominalstwo nie jest moją domeną, może to ciąża? Ostatnio zdarza mi się zapominać o niektórych sprawach, o kluczach, telefonie a teraz o wysłaniu comiesięcznych planów sprzedażowych. Muszę się bardziej skupić. 

Dowiedz się więcej o swojej ciąży!

Sprawdź BellyBestFriend Premium

  • kontrola przyrostu wagi
  • śledzenie rozwoju ciąży
  • dieta dla ciąży

Wypróbuj miesiąc za darmo, potem tylko 29 zł / mies.

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)