BellyBestFriend
Ciąża tydzień po tygodniu / 22 Tydzień ciąży

22 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

Jeśli odczuwasz lekkie, rytmiczne podskoki w brzuchu, to znaczy, że Twój maluch ma czkawkę! W ten sposób dziecko ćwiczy przeponę, która potem będzie brać udział w oddychaniu. Na tym etapie u dziecka funkcjonuje już całkiem dobrze rozwinięty zmysł dotyku, z którym Twój maluch eksperymentuje poprzez dotykanie swojej twarzy, a także innych części ciała! Dziecko w 22. tygodniu ciąży mierzy ok. 29 cm, a waży ok. 350g. 

Pamiętaj o dostarczaniu odpowiedniej ilości witaminy D. W większości czerpiemy ją ze słońca, jest niezbędna m.in. do prawidłowego funkcjonowania narządów! Jednak w Twoim przypadku ekspozycja na słońce nie jest wskazana z uwagi na ryzyko powstawania przebarwień skórnych. Warto zastanowić się nad suplementacją - oczywiście skonsultuj to ze swoim lekarzem.

Od teraz mogą zacząć się pojawiać delikatne skurcze macicy zwane skurczami Braxtona - Hicksa. Z reguły są bezbolesne i niegroźne dla płodu, jeśli jednak ich częstotliwość jest duża (częściej niż 4 na godzinę) lub wywołują ból, koniecznie wybierz się do lekarza, ponieważ może to być oznaka przedwczesnego porodu!


21-24 TYDZIEŃ CIĄŻY (SZÓSTY MIESIĄC)


Z Pamiętnika Mamy

Trochę opadłam z sił. Czuję się lekko zmęczona. Być może brakuje mi żelaza? Słyszałam, że to częsty problem u kobiet w ciąży. Postanowiłam uzupełnić swoją dietę o żelazo, jest dobre dla mnie i dla rozwijającego się dziecka. Na obiad zaplanowałam steki z dobrej wołowiny i brokuły. Do tego popiję sobie sok pomarańczowy (witamina C sprawia, że żelazo lepiej się wchłania). Na śniadanie jem jajka ze szczypiorkiem. Zobaczę po kilku dniach czy to coś pomoże. A może to już ciąża daje mi się we znaki?

Mój brzuszek już wyraźnie odstaje. Czuję się z nim dobrze! W tym tygodniu znów czułam bąbelka, jego ruchy. Są delikatne i przyjemnie. Czuję jak robi fikołki. 

Dziś w pracy zapomniałam o ważnej rzeczy, byłam na siebie zła. Zapominalstwo nie jest moją domeną, może to ciąża? Ostatnio zdarza mi się zapominać o niektórych sprawach, o kluczach, telefonie a teraz o wysłaniu comiesięcznych planów sprzedażowych. Muszę się bardziej skupić. 

Dowiedz się więcej o swojej ciąży!

Rozpocznij Inteligentny Kalendarz Ciąży:

 
* oznacza obowiązkowe pola

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj

Dziękujemy za wypełnienie formularza zapisu!


Zostaniesz teraz automatycznie zalogowana do BellyBestFriend, ale Twoje konto nie zostało jeszcze aktywowane.


Przed następnym logowaniem musisz aktywować swoje konto. Aby to zrobić przejdź do swojej poczty email , kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.


Jeśli nie otrzymasz od nas wiadomości email, zajrzyj do folderu Spam.

OK