BellyBestFriend
Ciąża tydzień po tygodniu / 21 Tydzień ciąży

21 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

Twój kręgosłup w części lędźwiowej zmienia swoje naturalne położenie, co może wywoływać dyskomfort i bóle. Dobrym pomysłem są ćwiczenia rozciągające, gimnastyczne, które mogą w znaczący sposób wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe. Takie ćwiczenia pozwolą również zachować dobrą formę przez całą ciążę. Idealne są joga lub gimnastyka dla kobiet w ciąży, a także pływanie lub szybkie spacery. Unikaj sportów, które mogą grozić upadkiem lub być kontuzyjne - Twoje więzadła są teraz bardziej rozluźnione i zwiększają ryzyko urazu.

Serce Twojego malucha z każdym tygodniem jest głośniejsze i przede wszystkim silniejsze. Dziecko połyka duże ilości wód płodowych, których nadmiar jest wydalany przez nerki. Czy wiesz, że smak wód płodowych jest zależny od spożywanego przez Ciebie pokarmu? Kolejny raz istotna jest Twoja dieta, ponieważ właśnie teraz kreuje się gust smakowy Twojego dziecka!


21-24 TYDZIEŃ CIĄŻY (SZÓSTY MIESIĄC)


Z Pamiętnika Mamy

Poczułam dziś coś jakby skurcz. Rano mój brzuch cały się napiął i zrobił się jakby taką małą zdrętwiałą kuleczką. Poczytałam później, że na tym etapie mogą już zacząć się skurcze Braxtona-Hicksa. Są to bezbolesne skurcze. Macica zaczyna przygotowywać się powoli do porodu. Ćwiczy sobie przed tym ważnym wydarzeniem. A propos ćwiczeń chodzę na ćwiczenia dla kobiet w ciąży, pływam i chodzę na długie spacery. Mam mnóstwo sił.

Planujemy również wakacje. Konsultowałam nasze plany z lekarzem, który nie widzi przeszkód, ale sugeruje lot nie dłuższy niż 3 godziny. Sugerował również odpuścić sobie bardzo wysokie góry i zbyt intensywny wysiłek. Lepiej też nie przebywać zbyt długo na słońcu, bo mogą pojawić się przebarwienia na skórze. W szczególności na twarzy przebarwienia nieładnie wyglądają, bo u kobiet o ciemniejszej cerze (mają one więcej pigmentu, dlatego skłonność do przebarwień jest większa) pojawia się tzw. maska ciążowa  (ostuda). Finalnie wybraliśmy polskie góry, pospacerujemy trochę i odpoczniemy. Choć wcale nie czuję się zmęczona. Hormony w ciąży dobrze na mnie działają.

Zaczęła mnie swędzieć skóra na brzuchu, rozciąga się, stała się wrażliwa i swędząca. A to pewnie dopiero początek…

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)