BellyBestFriend
Ciąża tydzień po tygodniu / 20 Tydzień ciąży

20 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

Oto jest - półmetek Twojej ciąży! To moment, kiedy należy wykonać tzw. USG połówkowe, które ma na celu ocenić budowę płodu (m.in. budowę i strukturę mózgu, budowę serca, położenie żołądka, a także ocenę łożyska i budowę pępowiny). Jeśli chciałabyś przeczytać więcej na temat USG wykonywanego ok. 20 tygodnia ciąży, kliknij tutaj.

Jeśli jeszcze nie poznałaś, a chciałabyś znać płeć swojego dziecka na tym etapie będzie to na pewno możliwe, ponieważ narządy płciowe Twojego dziecka są już w pełni wykształcone.

Twój maluch zaczyna reagować na zmiany płynące z otoczenia np. zmiana oświetlenia, gwałtowne ruchy, a nawet na temperaturę! W 20. tygodniu ciąży ma ok. 16 - 23 cm długości, a waży nawet 300g! 


17-20 TYDZIEŃ CIĄŻY (PIĄTY MIESIĄC)


Z Pamiętnika Mamy

Dotarłam do połowy ciąży! Szybko to minęło. W tym tygodniu byliśmy na ważnym badaniu USG – połówkowym. Lekarz miał bardzo dobry sprzęt USG, dokładnie obejrzał dziecko, pomierzył wszystkie fragmenty jego ciała. Robił to dość długo i przez dłuższą chwilę milczał, co oczywiście nas zaniepokoiło. Jednak na nasze pytanie czy wszystko jest w porządku lekarz odpowiedział, że to ważne badanie i nic nie mówi, bo musi wszystko dobrze obejrzeć i pomierzyć. Odetchnęliśmy z ulgą. Myślałam, że już przestałam się martwić. A jednak wygląda  na to, że niezupełnie… „Bąbelek” wszystko ma na swoim miejscu, rośnie cały i zdrowy. Czuję już wyraźnie jak się rusza. Nie jest to jeszcze bardzo częste i bardzo intensywne. Najczęściej daje o sobie znać gdy zjem coś słodkiego lub gdy chcę odpocząć. Wtedy on harcuje.

Od jakiegoś czasu mam wrażenie, że mój nos jest jakby zatkany. W nocy przeszkadza mi to w śnie. Raczej nie jestem przeziębiona. Wyczytałam ciekawą rzecz, że może to być objaw…. ciąży! Zwiększona wydzielina w ciele (również w nosie) oraz obrzęk śluzówki powoduje uczucie niedrożnego nosa. Chciałabym użyć jakiś kropelek do nosa, aby go odetkać, ale niestety w ciąży nie można. Krople na katar rozrzedzają  płyny w organizmie (w tym krew), co może być niebezpieczne dla ciąży i płodu.  

Dowiedz się więcej o swojej ciąży!

Sprawdź BellyBestFriend Premium

  • kontrola przyrostu wagi
  • śledzenie rozwoju ciąży
  • dieta dla ciąży

Wypróbuj miesiąc za darmo, potem tylko 29 zł / mies.

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)