BellyBestFriend
Ciąża tydzień po tygodniu / 20 Tydzień ciąży

20 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

Oto jest - półmetek Twojej ciąży! To moment, kiedy należy wykonać tzw. USG połówkowe, które ma na celu ocenić budowę płodu (m.in. budowę i strukturę mózgu, budowę serca, położenie żołądka, a także ocenę łożyska i budowę pępowiny). Jeśli chciałabyś przeczytać więcej na temat USG wykonywanego ok. 20 tygodnia ciąży, kliknij tutaj.

Jeśli jeszcze nie poznałaś, a chciałabyś znać płeć swojego dziecka na tym etapie będzie to na pewno możliwe, ponieważ narządy płciowe Twojego dziecka są już w pełni wykształcone.

Twój maluch zaczyna reagować na zmiany płynące z otoczenia np. zmiana oświetlenia, gwałtowne ruchy, a nawet na temperaturę! W 20. tygodniu ciąży ma ok. 16 - 23 cm długości, a waży nawet 300g! 


17-20 TYDZIEŃ CIĄŻY (PIĄTY MIESIĄC)


Z Pamiętnika Mamy

Dotarłam do połowy ciąży! Szybko to minęło. W tym tygodniu byliśmy na ważnym badaniu USG – połówkowym. Lekarz miał bardzo dobry sprzęt USG, dokładnie obejrzał dziecko, pomierzył wszystkie fragmenty jego ciała. Robił to dość długo i przez dłuższą chwilę milczał, co oczywiście nas zaniepokoiło. Jednak na nasze pytanie czy wszystko jest w porządku lekarz odpowiedział, że to ważne badanie i nic nie mówi, bo musi wszystko dobrze obejrzeć i pomierzyć. Odetchnęliśmy z ulgą. Myślałam, że już przestałam się martwić. A jednak wygląda  na to, że niezupełnie… „Bąbelek” wszystko ma na swoim miejscu, rośnie cały i zdrowy. Czuję już wyraźnie jak się rusza. Nie jest to jeszcze bardzo częste i bardzo intensywne. Najczęściej daje o sobie znać gdy zjem coś słodkiego lub gdy chcę odpocząć. Wtedy on harcuje.

Od jakiegoś czasu mam wrażenie, że mój nos jest jakby zatkany. W nocy przeszkadza mi to w śnie. Raczej nie jestem przeziębiona. Wyczytałam ciekawą rzecz, że może to być objaw…. ciąży! Zwiększona wydzielina w ciele (również w nosie) oraz obrzęk śluzówki powoduje uczucie niedrożnego nosa. Chciałabym użyć jakiś kropelek do nosa, aby go odetkać, ale niestety w ciąży nie można. Krople na katar rozrzedzają  płyny w organizmie (w tym krew), co może być niebezpieczne dla ciąży i płodu.  

Dowiedz się więcej o swojej ciąży!

Rozpocznij Inteligentny Kalendarz Ciąży:

 
* oznacza obowiązkowe pola

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj

Dziękujemy za wypełnienie formularza zapisu!


Zostaniesz teraz automatycznie zalogowana do BellyBestFriend, ale Twoje konto nie zostało jeszcze aktywowane.


Przed następnym logowaniem musisz aktywować swoje konto. Aby to zrobić przejdź do swojej poczty email , kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.


Jeśli nie otrzymasz od nas wiadomości email, zajrzyj do folderu Spam.

OK