BellyBestFriend
Ciąża tydzień po tygodniu / 17 Tydzień ciąży

17 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, to chyba dobry moment, by zaopatrzyć się w odzież ciążową. Średnio kobiety na tym etapie są już o 3-4 kg cięższe. Możesz odczuwać lekkie skurcze lub ukłucia w dole brzucha, wszystko za sprawą rozrastającej się macicy, która obecnie jest wielkości melona. Być może zaobserwowałaś u siebie krwawienia z dziąseł, wszystko za sprawą rozszerzonych naczyń krwionośnych. Używaj miękkiej szczoteczki i spożywaj produkty bogate w wit. C, która uszczelnia naczynia krwionośne. Ciąża to także czas większej podatności na próchnicę, dlatego wyjątkowo dbaj o swoje zęby i nie rezygnuj z wizyt u stomatologa.

U Twojego dziecka rozwinął się odruch chwytny, a samo maleństwo jest wielkości otwartej dłoni. W 17. tygodniu ciąży waży ok. 150 g i mierzy od 12 do 15 cm. 


17-20 TYDZIEŃ CIĄŻY (PIĄTY MIESIĄC)


Z Pamiętnika Mamy

Nie jestem pewna, ale chyba dziś poczułam pierwsze ruchy dziecka. To było niesamowite! To było jakby bąbelek powietrza w moim brzuchu. Cudowne uczucie, jakby ktoś do mnie zapukał od środka, mały bąbelek powietrza. Od dziś oficjalnie stałeś się moim „bąbelkiem”.

Mam ochotę na różne dziwne rzeczy, zazwyczaj niestety niezdrowe. Dziś pochłonęłam dwie tacki frytek. Obiecałam sobie, że już więcej tego nie zrobię. W końcu podobno to co jem w ciąży, determinuje smak dziecka i gust w przyszłości? Ciężko w to uwierzyć, ale mobilizuje mnie to do zdrowszego odżywiania. No i oczywiście jest budulcem i motorem rozwoju mojego dziecka, a frytki są słabym materiałem do budowy. Poza tym mam nadzieję, że przybiorę prawidłowo, nie za mało, ale przede wszystkim nie za dużo. Ważę się regularnie co 2 tygodnie, zapisuję sobie swoją wagę na wykresie wagi. Jak na razie idę zgodnie z zaleceniami dla mnie. 

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)