BellyBestFriend
Ciąża tydzień po tygodniu / 14 Tydzień ciąży

14 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

Twoja macica intensywnie rozrasta się w obszarze miednicy i brzucha. U wielu kobiet właśnie teraz pojawia się ciemna linia tzw. linea negra, biegnąca środkiem brzucha do spojenia łonowego (jest skutkiem zmian hormonalnych - związana z nadprodukcją melaniny).

Ruchy Twojego dziecka są teraz bardziej skomplikowane i energiczne (to świetne ćwiczenia dla jego mięśni i układu nerwowego!). Jego ciałko pokrywa meszek płodowy tzw. lanugo, które pełni funkcję ochronną. Główka Twojego dziecka na tym etapie jest już bardziej proporcjonalna do reszty całego ciała. Łożysko jest już w pełni wykształcone i spełnia wszystkie swoje funkcje.

Twój maluch ma teraz ok. 8 - 9 cm długości, a waży ok. 40g. 


DIETA W II TRYMESTRZE CIĄŻY


Z Pamiętnika Mamy

Postanowiłam napisać dziś  listę rzeczy, które powinnam zrobić do końca ciąży. Trochę tego jest. Wychodzi ze mnie prawdziwa planistka. Planowanie w ciąży sprawia mi dużą przyjemność. Dodatkowo będę miała pewność, że wszystko zostanie zrobione.

Dziś moja mama powiedziała, że pewnie będzie chłopiec bo ładnie wyglądam. Dziewczyny ponoć zabierają urodę – hmm nie wierzę w takie rzeczy, ale miło jest usłyszeć komplement. Jestem na początku ciąży a już jestem łasa na komplementy, albo mi się wydaje albo powiększyły mi się nie tylko piersi ale również i biodra…

Bolą mnie pachwiny, jakby mnie tam coś naciągało. To ponoć rosnąca macica. Macica zawieszona jest na wiązadłach. Gdy macica rośnie, wiązadła naciągają się i powodują ból. Czuję to dość wyraźnie.

W dalszym ciągu nie czuję żadnych ruchów dziecka. Już bym chciała. Wpływ na to jak wcześnie kobieta w ciąży poczuje ruchy dziecka ma położenie łożyska. Jeśli łożysko jest umiejscowione z przodu, ruchy generalnie odczuwa się później, niż jeśli jest ono na tylnej ściance macicy. 

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)