BellyBestFriend
Ciąża tydzień po tygodniu / 12 Tydzień ciąży

12 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

Zbliża się koniec pierwszego trymestru, dlatego uciążliwe dolegliwości mogą słabnąć na sile. To okres, kiedy większość kobiet zauważa u siebie znaczną poprawę samopoczucia.

Twoje dziecko, chociaż jest wielkości pudełka zapałek, wyglądem przypomina już człowieka. W 12. tygodniu Twój maluszek mierzy ok. 6,1 cm, a waży od 9 do 13 gramów. Potrafi już ssać, a nawet odczuwa poszczególne smaki. Na tym etapie różnicują się narządy płciowe, jednak płeć dziecka może być jeszcze trudna do określenia.

W tym tygodniu najczęściej wykonuje się badanie USG genetyczne, które służy do ogólnej oceny rozwoju płodu oraz do oceny ryzyka wad genetycznych. Badanie wykonuje się przy długości dziecka CRL (długość ciemieniowo-siedzeniowa), mieszczącej się pomiędzy 45 a 85 mm. Kiedy powinno wykonać się pogłębione badania prenatalne? Czy wszystkie te badania są inwazyjne? Dowiesz się tutaj.


9-12 TYDZIEŃ CIĄŻY (TRZECI MIESIĄC)


Z Pamiętnika Mamy

Mam jakieś przeczucie, że to będzie chłopiec…może dlatego, że przyszły tata głęboko w to wierzy i pomimo, że o tym otwarcie nie mówi, czuję że chciałby syna. Kupiłam dziś pierwszą rzecz dla naszej fasolki – body, jest beżowe będzie pasowało zarówno dziewczynce jak i chłopczykowi.

W tym tygodniu mieliśmy ważne badanie USG tzw. genetyczne. Jest to badanie, które na podstawie badania USG i ewentualnie badania krwi szacuje ryzyko wystąpienia najczęstszych wad genetycznych u dziecka. Pani doktor mierzyła dziecko uważnie i sprawdzała najważniejsze dla tego badania parametry, wskaźnik NT czyli przezierność karkową oraz kość nosową. Sprawdzała czy nosek naszego szkraba jest obecny i jak szeroka jest przestrzeń na karku naszego malca. Maluch trochę nie współpracował, pani doktor nie mogła tego dobrze zmierzyć. Musieliśmy przerwać badanie, poczekać 30 minut i powtórzyć badanie ponownie. Za drugim razem malec współpracował i dał się zmierzyć. Wszystko wydaje się w porządku. Otrzymałam ryzyko wystąpienia najczęstszych trisomii. Jest niskie. Jednak dziwnie czułam się podczas tego badania, bo wcześniej nawet nie dopuszczam do siebie myśli, że mogłoby coś być nie tak. A przecież to się zdarza… Stop, postanowiłam odpędzać negatywne myśli! Badanie trzeba było zrobić i już koniec myślenia o złych scenariuszach.

Podczas badania USG zapytałam o płeć, ale lekarz jeszcze nie widział albo nie chciał powiedzieć, bo nie był pewien.

Dowiedz się więcej o swojej ciąży!

Rozpocznij Inteligentny Kalendarz Ciąży:

 
* oznacza obowiązkowe pola

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj

Dziękujemy za wypełnienie formularza zapisu!


Zostaniesz teraz automatycznie zalogowana do BellyBestFriend, ale Twoje konto nie zostało jeszcze aktywowane.


Przed następnym logowaniem musisz aktywować swoje konto. Aby to zrobić przejdź do swojej poczty email , kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.


Jeśli nie otrzymasz od nas wiadomości email, zajrzyj do folderu Spam.

OK