BellyBestFriend
Ciąża tydzień po tygodniu / 12 Tydzień ciąży

12 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

Zbliża się koniec pierwszego trymestru, dlatego uciążliwe dolegliwości mogą słabnąć na sile. To okres, kiedy większość kobiet zauważa u siebie znaczną poprawę samopoczucia.

Twoje dziecko, chociaż jest wielkości pudełka zapałek, wyglądem przypomina już człowieka. W 12. tygodniu Twój maluszek mierzy ok. 6,1 cm, a waży od 9 do 13 gramów. Potrafi już ssać, a nawet odczuwa poszczególne smaki. Na tym etapie różnicują się narządy płciowe, jednak płeć dziecka może być jeszcze trudna do określenia.

W tym tygodniu najczęściej wykonuje się badanie USG genetyczne, które służy do ogólnej oceny rozwoju płodu oraz do oceny ryzyka wad genetycznych. Badanie wykonuje się przy długości dziecka CRL (długość ciemieniowo-siedzeniowa), mieszczącej się pomiędzy 45 a 85 mm. Kiedy powinno wykonać się pogłębione badania prenatalne? Czy wszystkie te badania są inwazyjne? Dowiesz się tutaj.


9-12 TYDZIEŃ CIĄŻY (TRZECI MIESIĄC)


Z Pamiętnika Mamy

Mam jakieś przeczucie, że to będzie chłopiec…może dlatego, że przyszły tata głęboko w to wierzy i pomimo, że o tym otwarcie nie mówi, czuję że chciałby syna. Kupiłam dziś pierwszą rzecz dla naszej fasolki – body, jest beżowe będzie pasowało zarówno dziewczynce jak i chłopczykowi.

W tym tygodniu mieliśmy ważne badanie USG tzw. genetyczne. Jest to badanie, które na podstawie badania USG i ewentualnie badania krwi szacuje ryzyko wystąpienia najczęstszych wad genetycznych u dziecka. Pani doktor mierzyła dziecko uważnie i sprawdzała najważniejsze dla tego badania parametry, wskaźnik NT czyli przezierność karkową oraz kość nosową. Sprawdzała czy nosek naszego szkraba jest obecny i jak szeroka jest przestrzeń na karku naszego malca. Maluch trochę nie współpracował, pani doktor nie mogła tego dobrze zmierzyć. Musieliśmy przerwać badanie, poczekać 30 minut i powtórzyć badanie ponownie. Za drugim razem malec współpracował i dał się zmierzyć. Wszystko wydaje się w porządku. Otrzymałam ryzyko wystąpienia najczęstszych trisomii. Jest niskie. Jednak dziwnie czułam się podczas tego badania, bo wcześniej nawet nie dopuszczam do siebie myśli, że mogłoby coś być nie tak. A przecież to się zdarza… Stop, postanowiłam odpędzać negatywne myśli! Badanie trzeba było zrobić i już koniec myślenia o złych scenariuszach.

Podczas badania USG zapytałam o płeć, ale lekarz jeszcze nie widział albo nie chciał powiedzieć, bo nie był pewien.

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)