BellyBestFriend
Ciąża tydzień po tygodniu / 11 Tydzień ciąży

11 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

Twoje dziecko jest coraz bardziej aktywne, ma również 5- 10 minutowe fazy snu i czuwania. Właśnie teraz zaczyna się dla niego właściwy okres płodowy - bardzo intensywnie wzrasta. Już teraz mierzy ok. 4,4 - 6 cm, a waży ok. 8 gramów! Pojawiają się zalążki paznokci oraz linie papilarne. Skóra Twojego dziecka nabiera kolorytu, kształtują się małżowiny uszne, a także struny głosowe.

Poziom hormonu beta HCG osiąga w tym tygodniu swoją szczytową wartość. Ze względu na wyjątkową wrażliwość Twoich narządów płciowych w tym okresie, możesz odczuwać wzmożony popęd seksualny. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy seks w ciąży jest bezpieczny? Kliknij tutaj i dowiedz się więcej! 


9-12 TYDZIEŃ CIĄŻY (TRZECI MIESIĄC)


Z Pamiętnika Mamy

W tym tygodniu jest lepiej, mdłości trochę ustępują. Mam wyraźnie więcej siły i energii. Nie jest to jeszcze stan z przed ciąży, ale jest do zniesienia. Zastanawiam się kiedy będzie widać, że jestem w ciąży. Na początku przyszłego tygodnia mamy ważne USG.

Powiedzieliśmy o ciąży reszcie rodzinie i znajomym. Wszyscy bardzo ucieszyli się. Gratulowali. Jest to zdecydowanie najlepszy tydzień od początku ciąży. Podobno ryzyko utraty ciąży spadło już do kilku procent.

Nie jestem w stanie sobie wyobrazić jeszcze jak to będzie z dzieckiem, wiem jedno – nie mogę się już doczekać tej chwili. To musi być magiczne uczucie. A może trochę przytłaczające? W końcu to ogromna odpowiedzialność. Zostaniemy rodzicami. Będziemy wzorem dla małego człowieka. Będziemy w pełni odpowiedzialni za tego drugiego człowieka. Dziwne uczucie – z jednej strony ogromne szczęście, z drugiej strony lekkie przerażenie. Czy damy radę? Nie mamy wyjścia. Musimy! Zamówiłam dziś kilka polecanych książek o macierzyństwie. Wiem, że nie są ratunkiem na wszystko i pewnie każde dziecko jest inne, ale bardzo lubię czytać. Chciałabym być dobrą mamą. Hmm chyba podobnie jak wszystkie mamy, a co to właściwie oznacza? Troskliwą, ale nie nadopiekuńczą. Pomagającą małemu człowiekowi odnaleźć się w tym świecie. Ciąża powoduje chyba we mnie również nostalgie i głębsze niż zazwyczaj przemyślenia!

Dowiedz się więcej o swojej ciąży!

Rozpocznij Inteligentny Kalendarz Ciąży:

 
* oznacza obowiązkowe pola

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj

Dziękujemy za wypełnienie formularza zapisu!


Zostaniesz teraz automatycznie zalogowana do BellyBestFriend, ale Twoje konto nie zostało jeszcze aktywowane.


Przed następnym logowaniem musisz aktywować swoje konto. Aby to zrobić przejdź do swojej poczty email , kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.


Jeśli nie otrzymasz od nas wiadomości email, zajrzyj do folderu Spam.

OK