BellyBestFriend
Ciąża tydzień po tygodniu / 11 Tydzień ciąży

11 TYDZIEŃ CIĄŻY

Fakty

Twoje dziecko jest coraz bardziej aktywne, ma również 5- 10 minutowe fazy snu i czuwania. Właśnie teraz zaczyna się dla niego właściwy okres płodowy - bardzo intensywnie wzrasta. Już teraz mierzy ok. 4,4 - 6 cm, a waży ok. 8 gramów! Pojawiają się zalążki paznokci oraz linie papilarne. Skóra Twojego dziecka nabiera kolorytu, kształtują się małżowiny uszne, a także struny głosowe.

Poziom hormonu beta HCG osiąga w tym tygodniu swoją szczytową wartość. Ze względu na wyjątkową wrażliwość Twoich narządów płciowych w tym okresie, możesz odczuwać wzmożony popęd seksualny. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy seks w ciąży jest bezpieczny? Kliknij tutaj i dowiedz się więcej! 


9-12 TYDZIEŃ CIĄŻY (TRZECI MIESIĄC)


Z Pamiętnika Mamy

W tym tygodniu jest lepiej, mdłości trochę ustępują. Mam wyraźnie więcej siły i energii. Nie jest to jeszcze stan z przed ciąży, ale jest do zniesienia. Zastanawiam się kiedy będzie widać, że jestem w ciąży. Na początku przyszłego tygodnia mamy ważne USG.

Powiedzieliśmy o ciąży reszcie rodzinie i znajomym. Wszyscy bardzo ucieszyli się. Gratulowali. Jest to zdecydowanie najlepszy tydzień od początku ciąży. Podobno ryzyko utraty ciąży spadło już do kilku procent.

Nie jestem w stanie sobie wyobrazić jeszcze jak to będzie z dzieckiem, wiem jedno – nie mogę się już doczekać tej chwili. To musi być magiczne uczucie. A może trochę przytłaczające? W końcu to ogromna odpowiedzialność. Zostaniemy rodzicami. Będziemy wzorem dla małego człowieka. Będziemy w pełni odpowiedzialni za tego drugiego człowieka. Dziwne uczucie – z jednej strony ogromne szczęście, z drugiej strony lekkie przerażenie. Czy damy radę? Nie mamy wyjścia. Musimy! Zamówiłam dziś kilka polecanych książek o macierzyństwie. Wiem, że nie są ratunkiem na wszystko i pewnie każde dziecko jest inne, ale bardzo lubię czytać. Chciałabym być dobrą mamą. Hmm chyba podobnie jak wszystkie mamy, a co to właściwie oznacza? Troskliwą, ale nie nadopiekuńczą. Pomagającą małemu człowiekowi odnaleźć się w tym świecie. Ciąża powoduje chyba we mnie również nostalgie i głębsze niż zazwyczaj przemyślenia!

Dowiedz się więcej o swojej ciąży!

Sprawdź BellyBestFriend Premium

  • kontrola przyrostu wagi
  • śledzenie rozwoju ciąży
  • dieta dla ciąży

Wypróbuj miesiąc za darmo, potem tylko 29 zł / mies.

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)