BellyBestFriend
Artykuły / Raport "Jak rodzą Polki?" - doświadczenia kobiet na temat opieki okołoporodowej w Polsce

Raport "Jak rodzą Polki?" - doświadczenia kobiet na temat opieki okołoporodowej w Polsce

Fundacja “Rodzić po ludzku” opublikowała najnowszy raport: “Opieka okołoporodowa w Polsce w świetle doświadczeń kobiet”. Raport został stworzony na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród niespełna 10 tys. Polek, które rodziły w okresie od stycznia 2017 r. do marca 2018 r. Co wynika z raportu? Czy prawa kobiet rodzących są respektowane w szpitalach? Jak wygląda opieka okołoporodowa w naszym kraju? 

 

Zacznijmy od pozytywów

 
Ponad 90% kobiet rodzących zadeklarowało, że bliska osoba mogła im towarzyszyć na oddziale położniczym. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt jak ogromne znaczenie ma wsparcie i obecność bliskiej osoby. 
Wg standardów każda kobieta rodząca naturalnie powinna mieć możliwość spożywania płynów w trakcie porodu. Wśród 86% kobiet - prawo to było respektowane. Zadowalający jest fakt, że zdecydowana większość respondentek (92,7%) miała zapewniony kontakt “skóra do skóry” z noworodkiem zaraz po porodzie. Ponadto prawie wszystkie kobiety, które wzięły udział w ankiecie (93,5%) mogły po porodzie przebywać ze swoim dzieckiem bez żadnych ograniczeń. 
 
Prawie połowa kobiet (45,5%), która potrzebowała wsparcia w pielęgnacji dziecka otrzymała pomoc z inicjatywy personelu! Personel szpitala edukował i pomagał w pielęgnacji noworodka. Ponadto 88% kobiet, które rodziły w okresie objętym badaniami fundacji “Rodzić po ludzku” rozmawiał z kobietami w sposób kulturalny (88%), okazywał szacunek (88%),
przekazywał informacje w sposób zrozumiały (86%), dbał o prywatność i intymność (82%). 
 
W przypadku kobiet, które rodziły przez cesarskie cięcie aż 91% z nich stwierdziło, że personel dbał o łagodzenie ból, a także o ich komfort i wygodę (84%). W przypadku pytań - aż 80% kobiet uznało, że personel adekwatnie odpowiadał na pytania i ewentualne prośby. 
 
Jeśli chodzi o warunki, które panowały na salach porodowych - prawie 90% kobiet oceniło czystość na dobrą lub bardzo dobrą. Jeśli chodzi o czystość w pomieszczeniach oddziału położniczego - zostały one pozytywnie ocenione przez 79% kobiet.
 
 

Co do poprawy? Przemoc, nadużycia, krytyka rodzącej

 
Niestety blisko 14,6% kobiet oceniło badanie ginekologiczne na izbie przyjęć jako nieprzyjemne i wyjątkowo bolesne. Ponadto tylko 77% kobiet ankietowanych mogło chodzić bądź zmieniać pozycję w trakcie trwania porodu. W pozostałych przypadkach pozycja była narzucana przez osoby z personelu medycznego. Co więcej ponad 37% kobiet nie mogło samodzielnie wybrać i zdecydować o pozycji, w jakiej urodzi się dziecko. 
 
Zaskakujący jest fakt, że aż 13% kobiet, które chciały otrzymać znieczulenie zewnątrzoponowe nie miało takiej możliwości, ponieważ szpital, w którym rodziły nim nie dysponował! 
 
Ponadto 13,5% kobiet było krytykowanych w II fazie porodu za sposób, w jaki kobieta parła. Aż 55,4% ankietowanych kobiet doświadczyło nacięcia krocza w trakcie porodu. 
 
Bardzo smutny jest fakt, że ponad połowa ankietowanych kobiet (aż 54,3%!) doświadczyła przemocy lub nadużyć ze strony personelu bądź jakieś procedury nie zostały odpowiednio dopełnione. Ponadto aż 31% kobiet stwierdziło, że podczas opieki okołoporodowej doszło do sytuacji, w której jakaś czynność była wykonywana mało delikatnie. 
 
 
Pełną treść raportu znajdziesz tutaj
 

 


 
Autor: Katarzyna Wójcicka - psycholog, community manager, koordynatorka treści internetowych. Pasjonuje się psychologią w szczególności dotyczącą problemów związanych z niepłodnością. Uwielbia taniec i sport.
 

Czy spodobał Ci się ten artykuł?
Poprzedni artykuł | Następny artykuł
Zainteresują Cię również:

10 fascynujących faktów, które poznasz dzięki Kalendarzowi Ciąży!

Jesteś ciekawa co czeka Cię w kolejnym tygodniu ciąży? Jakie wartości i parametry rozwijającego się płodu wyglądają prawidłowo, a co warto skonsultować z lekarzem? A może chciałabyś na bieżąco śledzić objawy swojej ciąży i przyrost wagi na siatkach centylowych dopasowanych indywidualnie dla Ciebie? Sprawdź, co jeszcze fascynującego odkryjesz w Kalendarzu Ciąży BellyBestFriend!  czytaj dalej

Jak pielęgnować skórę podczas ciąży?

W czasie ciąży skóra wymaga specjalnego traktowania - wystarczy poświęcić kilka minut dziennie, aby zadbać o jej dobrą kondycję i sprawić, by była bardziej elastyczna. Może to być bardzo pomocne w zminimalizowaniu ryzyka powstania rozstępów. Sprawdź, jak pielęgnować skórę podczas ciąży.  czytaj dalej

5 sposobów jak zwiększyć inteligencję swojego dziecka jeszcze w brzuchu!

Czy wiesz, że na poziom inteligencji swojego dziecka możesz mieć już wpływ podczas ciąży? Połączenia nerwowe w mózgu dziecka tworzą się już na etapie życia płodowego. Stymulację neuronów w mózgu dziecka mogą zwiększać pewne aktywności. Sprawdź, co robić lub czego unikać, aby zadbać o optymalny rozwój mózgu Twojego dziecka!  czytaj dalej

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Kompletując wyprawkę dla noworodka, wielu rodziców staje przed wyborem fotelika samochodowego. Wybór jest ogromny, przez co decyzja o wyborze właściwego fotelika jest często bardzo trudna. Na jakie elementy zwrócić uwagę wybierając fotelik? Czy fotelik powinien być dopasowany do konkretnego modelu samochodu? Dlaczego warto zdecydować się na fotelik z systemem mocowania ISOFIX? czytaj dalej

10 najczęstszych obaw kobiet w ciąży, czyli czego boją się kobiety w ciąży

Lęk i różnego rodzaju obawy to naturalny towarzysz kobiety w ciąży. Czego boi się większość kobiet oczekujących dziecka? Bólu porodowego, urodzenia chorego dziecka, utraty atrakcyjności czy może zrujnowania życia seksualnego po porodzie? Czego obawiasz się Ty? Przeczytaj czy zasadne jest zamartwianie się i jak sobie radzić, aby nasze obawy nie sprawdziły się. czytaj dalej

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)