BellyBestFriend
Artykuły / Raport "Jak rodzą Polki?" - doświadczenia kobiet na temat opieki okołoporodowej w Polsce

Raport "Jak rodzą Polki?" - doświadczenia kobiet na temat opieki okołoporodowej w Polsce

Fundacja “Rodzić po ludzku” opublikowała najnowszy raport: “Opieka okołoporodowa w Polsce w świetle doświadczeń kobiet”. Raport został stworzony na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród niespełna 10 tys. Polek, które rodziły w okresie od stycznia 2017 r. do marca 2018 r. Co wynika z raportu? Czy prawa kobiet rodzących są respektowane w szpitalach? Jak wygląda opieka okołoporodowa w naszym kraju? 

 

Zacznijmy od pozytywów

 
Ponad 90% kobiet rodzących zadeklarowało, że bliska osoba mogła im towarzyszyć na oddziale położniczym. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt jak ogromne znaczenie ma wsparcie i obecność bliskiej osoby. 
Wg standardów każda kobieta rodząca naturalnie powinna mieć możliwość spożywania płynów w trakcie porodu. Wśród 86% kobiet - prawo to było respektowane. Zadowalający jest fakt, że zdecydowana większość respondentek (92,7%) miała zapewniony kontakt “skóra do skóry” z noworodkiem zaraz po porodzie. Ponadto prawie wszystkie kobiety, które wzięły udział w ankiecie (93,5%) mogły po porodzie przebywać ze swoim dzieckiem bez żadnych ograniczeń. 
 
Prawie połowa kobiet (45,5%), która potrzebowała wsparcia w pielęgnacji dziecka otrzymała pomoc z inicjatywy personelu! Personel szpitala edukował i pomagał w pielęgnacji noworodka. Ponadto 88% kobiet, które rodziły w okresie objętym badaniami fundacji “Rodzić po ludzku” rozmawiał z kobietami w sposób kulturalny (88%), okazywał szacunek (88%),
przekazywał informacje w sposób zrozumiały (86%), dbał o prywatność i intymność (82%). 
 
W przypadku kobiet, które rodziły przez cesarskie cięcie aż 91% z nich stwierdziło, że personel dbał o łagodzenie ból, a także o ich komfort i wygodę (84%). W przypadku pytań - aż 80% kobiet uznało, że personel adekwatnie odpowiadał na pytania i ewentualne prośby. 
 
Jeśli chodzi o warunki, które panowały na salach porodowych - prawie 90% kobiet oceniło czystość na dobrą lub bardzo dobrą. Jeśli chodzi o czystość w pomieszczeniach oddziału położniczego - zostały one pozytywnie ocenione przez 79% kobiet.
 
 

Co do poprawy? Przemoc, nadużycia, krytyka rodzącej

 
Niestety blisko 14,6% kobiet oceniło badanie ginekologiczne na izbie przyjęć jako nieprzyjemne i wyjątkowo bolesne. Ponadto tylko 77% kobiet ankietowanych mogło chodzić bądź zmieniać pozycję w trakcie trwania porodu. W pozostałych przypadkach pozycja była narzucana przez osoby z personelu medycznego. Co więcej ponad 37% kobiet nie mogło samodzielnie wybrać i zdecydować o pozycji, w jakiej urodzi się dziecko. 
 
Zaskakujący jest fakt, że aż 13% kobiet, które chciały otrzymać znieczulenie zewnątrzoponowe nie miało takiej możliwości, ponieważ szpital, w którym rodziły nim nie dysponował! 
 
Ponadto 13,5% kobiet było krytykowanych w II fazie porodu za sposób, w jaki kobieta parła. Aż 55,4% ankietowanych kobiet doświadczyło nacięcia krocza w trakcie porodu. 
 
Bardzo smutny jest fakt, że ponad połowa ankietowanych kobiet (aż 54,3%!) doświadczyła przemocy lub nadużyć ze strony personelu bądź jakieś procedury nie zostały odpowiednio dopełnione. Ponadto aż 31% kobiet stwierdziło, że podczas opieki okołoporodowej doszło do sytuacji, w której jakaś czynność była wykonywana mało delikatnie. 
 
 
Pełną treść raportu znajdziesz tutaj
 

 


 
Autor: Katarzyna Wójcicka - psycholog, community manager, koordynatorka treści internetowych. Pasjonuje się psychologią w szczególności dotyczącą problemów związanych z niepłodnością. Uwielbia taniec i sport.
 

Czy spodobał Ci się ten artykuł?
Poprzedni artykuł | Następny artykuł
Zainteresują Cię również:

4 propozycje pysznych koktajli na ciążowe dolegliwości!

Cierpisz na typowo ciążowe dolegliwości? Twój układ pokarmowy jest bardzo wrażliwy i męczą Cię ciągłe niestrawności? A może nie możesz poradzić sobie z bolesnymi skurczami łydek? Poznaj kilka prostych i naturalnych sposobów na ciążowe dolegliwości - odkryj przepisy na koktajle!  czytaj dalej

10 fascynujących faktów, które poznasz dzięki Kalendarzowi Ciąży!

Jesteś ciekawa co czeka Cię w kolejnym tygodniu ciąży? Jakie wartości i parametry rozwijającego się płodu wyglądają prawidłowo, a co warto skonsultować z lekarzem? A może chciałabyś na bieżąco śledzić objawy swojej ciąży i przyrost wagi na siatkach centylowych dopasowanych indywidualnie dla Ciebie? Sprawdź, co jeszcze fascynującego odkryjesz w Kalendarzu Ciąży BellyBestFriend!  czytaj dalej

Naturalne sposoby łagodzenia bólu porodowego

Poród nierozerwalnie łączy się z bólem. Ten fakt wiele przyszłych mam napawa lękiem. Bez względu na to, czy rodzą po raz pierwszy czy po raz kolejny, wizja skurczy powoduje pytanie:  czy dam radę?   Co, jeśli nie wytrzymam?  Na szczęście jest wiele łagodnych, niefarmakologicznych metod, które mogą pomóc oswoić porodowe bóle. czytaj dalej

Dieta wegetariańska i dieta wegańska w ciąży i podczas laktacji

Czy dieta wegetariańska i wegańska w ciąży oraz podczas laktacji to dobry pomysł? Na co należy zwrócić uwagę nie jedząc w tym okresie mięsa lub żadnych produktów pochodzenia zwięrzęcego? Czy jest to bezpieczne dla ciąży i rozwoju płodu, a potem niemowlęcia? Przeczytaj jak powinna wyglądać dieta mamy karmiącej i czy spożywane przez nią pokarmy mogą wpływać na dziecko.  czytaj dalej

5 sposobów jak zwiększyć inteligencję swojego dziecka jeszcze w brzuchu!

Czy wiesz, że na poziom inteligencji swojego dziecka możesz mieć już wpływ podczas ciąży? Połączenia nerwowe w mózgu dziecka tworzą się już na etapie życia płodowego. Stymulację neuronów w mózgu dziecka mogą zwiększać pewne aktywności. Sprawdź, co robić lub czego unikać, aby zadbać o optymalny rozwój mózgu Twojego dziecka!  czytaj dalej

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)