BellyBestFriend
Artykuły / Jak wybrać fotelik samochodowy?

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Fotelik samochodowy stał się nieodłącznym elementem wyprawki dla dziecka. Na co zwracać uwagę przy wyborze fotelika? Przede wszystkim fotelik samochodowy musi być dopasowany zarówno do pojazdu, jak i do dziecka tak, aby zapewnił komfort oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Bardzo ważne są zastosowane materiały, odporność na zabrudzenia oraz sposób mocowania w samochodzie. Jak wybrać najlepszy fotelik, który spełni oczekiwania rodziców i ich pociech?
 

Miejsce montażu fotelika samochodowego

 
Zgodnie z przepisami dzieci muszą być przewożone w fotelikach, jeśli mają od 135 do 150 cm wzrostu i wagę nie większą niż 36 kg. Foteliki można montować zarówno na tylnej kanapie, jak i na przednim siedzeniu. Najbezpieczniejszą opcją jest jednak montaż z tyłu pojazdu, najlepiej na środku tylnej kanapy. Dzięki temu dziecko będzie zabezpieczone z każdej strony, niezależnie od wystąpienia kolizji na drodze. Jeśli fotelik jest instalowany na przednim fotelu, należy bezwzględnie wyłączyć poduszkę powietrzną. 
 

Komfort i bezpieczeństwo w trakcie jazdy

 
Każdy fotelik samochodowy musi chronić małego pasażera przed uszkodzeniami ciała w razie kolizji lub wypadku drogowego. Poziom bezpieczeństwa zapewnia odpowiednia konstrukcja i zastosowane systemy bezpieczeństwa, takie jak system ochrony bocznej. Fotelik samochodowy musi być dobrany do kategorii wagowej dziecka i we właściwy sposób zamontowany w pojeździe. W przeciwnym razie nie zabezpieczy malucha w razie wypadku na drodze. Oferowany poziom bezpieczeństwa można sprawdzić za pomocą publikowanych w Internecie wyników testów zderzeniowych, na przykład, niemieckiej organizacji ADAC. 
 

Optymalna pozycja ciała małego pasażera

 
Nowoczesny fotelik samochodowy powinien zapewniać podróż w pozycji, która będzie umożliwiać optymalne ułożenie ciała dziecka. Na wygodę użytkowania ma wpływ materiał, z którego została wyprodukowana tapicerka fotelika oraz udogodnienia takie jak możliwość regulacji wysokości zagłówka, kąta nachylenia oparcia, podnóżka i pasów bezpieczeństwa. Sylwetka dziecka zmienia się i fotelik powinien mieć szeroki zakres regulacji, aby mały podróżnik nie odczuwał zbyt dużego zmęczenia w trakcie jazdy.
 

Obsługa i utrzymanie fotelika w czystości

 
Warto wybierać foteliki, które można obsługiwać jedną ręką. Ułatwia to ich codzienną eksploatację. Ponadto materiał, którym pokryty jest fotelik, powinien być możliwy do zdejmowania bez konieczności demontażu całej konstrukcji. Jeżeli materiał można prać w domowej pralce, pozwoli to na obniżenie kosztów użytkowania oraz zachowanie większej czystości niż w sytuacji, gdy materiał musi być czyszczony bez zdejmowania z konstrukcji fotelika.
 

Dostosowanie do rodzaju samochodu

 
Bardzo istotne jest także dopasowanie do samochodu. Zewnętrzna część oparcia fotelika powinna przylegać płasko do tylnej kanapy. Między fotelikiem i kanapą nie może być pustej przestrzeni, bo konstrukcja nie będzie w wystarczającym stopniu stabilna. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup fotelika samochodowego wyposażonego w system ISOFIX. Można je stosować w autach wspierających ten sposób montażu. Aby to sprawdzić, należy odszukać elementy montażowe z nazwą systemu, które powinny znajdować się na tylnej kanapie. 
 

Łatwy montaż fotelika z systemem ISOFIX

 
System ISOFIX pozwala na instalację fotelika w samochodzie bez potrzeby używania standardowych pasów bezpieczeństwa. Na tylnej kanapie znajdziemy specjalne wkładki z tworzywa sztucznego ułatwiające montaż fotelika. Pasują one do zaczepów znajdujących się w podstawie fotelika. Wystarczy wsunąć je w uchwyty tak, aby usłyszeć charakterystyczne kliknięcie. Oznacza to, że wszystkie elementy zostały umieszczone we właściwej pozycji, a fotelik został stabilnie zamocowany w aucie. 
 

Elementy zwiększające bezpieczeństwo

 
Fotelik samochodowy z ISOFIX może mieć dodatkowe elementy poprawiające stabilność podczas jazdy. Wśród nich warto wymienić ramę antyrotacyjną oraz nogę stabilizującą. Niektóre modele mają także specjalny pas kotwiczący, dzięki któremu fotelik można zamocować bezpośrednio do nadwozia samochodu. Udogodnienia te mają na celu zabezpieczenie dziecka w trakcie podróży. Warto dodać, że system ISOFIX obowiązuje w całej Unii Europejskiej od 2011 roku, dlatego posiadając nowy samochód, można mieć pewność, że jest on wyposażony w odpowiednie mocowanie.
 

Bezpieczny zagłówek w kształcie litery V

 
Należy też zwrócić uwagę na foteliki samochodowe wyposażone w zagłówek typu V. Ten kształt pozwala na utrzymywanie główki dziecka w bezpiecznej pozycji podczas każdej podróży autem. Zagłówek chroni głowę, kark i szyję malucha, co jest szczególnie istotne podczas kolizji na drodze. Fotelik powinien pozwolić na regulację wysokości zagłówka, co zwiększa bezpieczeństwo i pozwala lepiej dopasować kształt do pozycji dziecka. Ogromną zaletą systemu ISOFIX jest fakt, że uniemożliwia on montaż fotelika w aucie w nieprawidłowy sposób. Instalacja jest bardzo prosta i nie wymaga zajmowania się pasami bezpieczeństwa, które potrafią sprawiać kłopoty.
 
Fotelik samochodowy z ISOFIX jest zwykle droższy od modelu montowanego przy wykorzystaniu standardowych mechanizmów. Komfort podróży i bezpieczeństwo dziecka powinny być jednak priorytetem dla każdego rodzica. Dlatego należy wybierać foteliki sprawdzonych firm, uzyskujące pozytywne opinie dużej grupy klientów. Daje to gwarancję doskonałego zabezpieczenia malucha bez względu na rodzaj pojazdu i częstotliwość wykonywanych podróży. 

Czy spodobał Ci się ten artykuł?
Poprzedni artykuł | Następny artykuł

Dowiedz się więcej o swojej ciąży!

Sprawdź BellyBestFriend Premium

  • kontrola przyrostu wagi
  • śledzenie rozwoju ciąży
  • dieta dla ciąży

Wypróbuj miesiąc za darmo, potem tylko 29 zł / mies.

Zainteresują Cię również:

6 TOP gadżetów przydatnych w opiece nad noworodkiem

Produkty, które warto uwzględnić w wyprawce dla noworodka. Pomagają, wspierają i ułatwiają codzienne funkcjonowanie młodych rodziców. Sprawdź naszą listę 6 najbardziej przydatnych gadżetów!  czytaj dalej

7 faktów o karmieniu piersią, o których nie miałaś pojęcia

Czy wiesz, że karmienie piersią może zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika oraz piersi? A czy słyszałaś, że mleko matki zmienia się nawet w trakcie jednej sesji karmienia? Poznaj 7 faktów ciekawych i nieoczywistych faktów na temat karmienia piersią!  czytaj dalej

Idealna laktacja - kiedy, jak powstaje mleko i dlaczego warto kupić laktator?

Czy idealna laktacja istnieje? Tak! Ale czasami wymaga wsparcia. Są kobiety, dla których karmienie piersią jest zupełnie bezproblemowe. Wiele jednak świeżo upieczonych mam zmaga się z  problemami na początku swojej drogi laktacyjnej: zbyt mała produkcja pokarmu, nieefektywne ssanie przez dziecko, trudności z przystawianiem... O ile trudności z przystawieniem warto skonsultować z położną lub doradczynią, to problem ze zbyt małą ilością pokarmu można rozwiązać samodzielnie, wspomagając się laktatorem. O idealnej laktacji - kiedy i jak powstaje mleko w piersiach oraz czy warto kupić laktator i na co zwrócić uwagę przy wyborze. czytaj dalej

Kluczowe składniki dla przyszłej Mamy, czyli co warto suplementować w ciąży

Ciąża to odmienny i wyjątkowy stan, który jest jednocześnie dużym wyzwaniem dla organizmu kobiety. To czas, kiedy zmienia się zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Które z nich są szczególnie istotne dla przyszłej mamy i dla rozwijającego się dziecka? Co warto suplementować w ciąży, aby zadbać o zdrowie i rozwój maluszka?  czytaj dalej

3 naturalne sposoby na mdłości w ciąży

Mdłości i nudności to jedna z najczęstszych i najbardziej typowych dolegliwości w pierwszych tygodniach ciąży. Czym są one spowodowane i jak sobie pomóc? Poznaj sprawdzone i skuteczne sposoby, jak zmniejszyć mdłości w ciąży. czytaj dalej

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)