BellyBestFriend
Artykuły / Jak odróżnić zdrowe symptomy od tych niepokojących?

Jak odróżnić zdrowe symptomy od tych niepokojących?

Ciąża to duże wyzwanie dla organizmu kobiety. Praktycznie od samego początku aż do porodu będziesz odczuwać wiele objawów, które nie dadzą Ci zapomnieć o tym, że w Twoim ciele zamieszkało nowe życie. Za większość  symptomów odpowiedzialne są szalejące w Twoim ciele hormony, a w późniejszej fazie rosnące dziecko i tym samym zmieniające się ciało.  

Niestety w większości objawy ciąży nie należą do przyjemnych, jednak dobrze jest myśleć o nich, że są one znakami od Twojego organizmu, że zmiany postępują i dziecko rozwija się prawidłowo! W jaki sposób rozpoznać normalne sygnały od tych, które powinny Cię zaniepokoić?

Objawy ciąży, które można uznać za normalne i które dość często występują  w odmiennym stanie:
 

 • Różnego rodzaju problemy z układem trawiennym – typowe są: zgaga, zaparcia, wzdęcia i gazy – za tego typu symptomy odpowiedzialny jest głównie podwyższony poziom progesteronu w ciele, który spowalnia przemianę materii. Nierzadko kobiety ciężarne skarżą się również na nadmierne wydzielanie śliny – może pojawić się ona przy mdłościach lub zgadze.
 • Zmęczenie i senność – objawy tego rodzaju pojawiają się już na samym początku ciąży i pomimo że w czasie drugiego trymestru poczujesz więcej energii, przemęczenie powróci zapewne ponownie w trzecim trymestrze. Na samym początku odpowiedzialne są za to hormony szalejące w Twoim ciele, natomiast na późniejszym etapie do zmęczenia przyczynia się zwiększona waga ciała, nadmierna ilość płynów w organizmie oraz ogromny wysiłek organizmu włożony w rozwój dziecka. Jeśli zmęczenie robi się wyjątkowo uciążliwe (szczególnie w ostatnich miesiącach), warto poprosić lekarza o sprawdzenie poziomu żelaza we krwi, bowiem pod koniec ciąży wiele kobiet cierpi na anemie (niedobór żelaza, który należy uzupełniać!).
 • Problemy z równowagą – wiele kobiet w drugim i trzecim trymestrze zaczyna mieć problemy z utrzymaniem równowagi, co skutkuje w częstym potykaniu się a nawet upadkach! Każdy upadek w  tym stanie może być niebezpieczny, dlatego warto o tym wiedzieć i zachować szczególną ostrożność. Problemy z równowagą są spowodowane zmianą środka ciężkości w ciele (rosnący brzuch dość znacząco zmienia środek ciężkości) oraz rozluźniającymi się stawami (ciało zaczyna przygotowywać się do porodu).
 • Zmiany w wyglądzie skóry – skóra kobiety może różnie reagować na zmiany hormonalne – u jednych kobiet skóra polepsza się za sprawą hormonów (pięknieje i promienieje), u innych skóra wręcz przeciwnie zaczyna sprawiać problemy (jest przesuszona lub mogą pojawić się na niej wypryski). Dodatkowo na brzuchu, udach i pośladkach mogą pojawić się rozstępy.
 • Zatrzymanie wody w organizmie – u większości kobiet na różnych etapach ciąży w mniejszym lub większym stopniu następują objawy związane ze zwiększeniem płynów w ciele ciężarnej. Należą do nich: opuchnięte stopy, łydki lub kolana (w szczególności w ostatnich tygodniach ciąży), zapchany / niedrożny nos lub potrzeba częstszego oddawania moczu.
 • Zmiany zachodzące w piersiach – twoje piersi z pewnością powiększą się, mogą być również nieco wrażliwsze na dotyk lub nawet bolesne. Mogą pojawić się na nich żyłki i niewielkie zgrubienia na brodawkach. W późniejszych tygodniach w piersiach pojawić się może (niekoniecznie musi) siara, czyli pierwsze mleko dla twojego dziecka.
 • Zmiany spowodowane zwiększoną ilością krwi – ilość krwi w ciele kobiety wzrasta w tym czasie mniej więcej o połowę! W związku z tym możesz odczuwać takie objawy jak na przykład: krwawiące dziąsła, zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy (również spowodowana wzrostem estrogenu we krwi), hemoroidy (żylaki odbytu, po części spowodowane również zwiększoną masą ciała), krwawienie z nosa oraz większe ukrwienie narządów płciowych i tym samym również zwiększoną satysfakcję seksualną.
 • Bóle wiązadeł – na skutek powiększania się macicy w drugim trymestrze może pojawić się ból w okolicy pachwin (często odczuwalny jako ból rwący lub rozciągający). Jest to dość typowa dolegliwość w drugim i trzecim trymestrze Ból ten spowodowany jest rozciągającymi się wiązadłami (wiązadła podtrzymują macicę w miednicy).
 • Swędząca skóra – wiele kobiet skarży się na swędzenie skóry (w szczególności skóry brzucha i piersi) w momencie gdy skóra dostosowuje się do intensywnie powiększającego się ciała. Nigdy nie należy jednak ignorować silnego i uporczywego swędzenia, może to bowiem oznaczać problemy (patrz podpunkty poniżej)!
 • Lekkie plamienie – niewielkie plamienie występujące na początku ciąży (pomiędzy 6-10 t.c.), któremu nie towarzyszą bóle brzucha, nie oznacza zazwyczaj niczego strasznego. Około 30% kobiet  w tym czasie doświadcza różnego rodzaju plamienia. Mimo wszystko dobrą zasadą jest skonsultować z lekarzem każdy rodzaj plamienia. Poniżej koniecznie przeczytaj jakiego typu plamienie powinnaś natychmiast zgłosić do lekarza.
   

Objawy, których nigdy nie powinnaś ignorować:

 • Silny ból brzucha – jeśli ból brzucha przypomina ból miesiączkowy, jest silny, przychodzi falami tzn. pojawia się po czym znowu odchodzi – nie ignoruj tego, mogą to być skurcze prowadzące to przedwczesnego porodu!
 • Plamienia i krwawienia z dróg rodnych – jeśli plamienie lub krwawienie ma intensywny czerwony kolor towarzyszy mu mocny ból z jednej strony brzucha lub uporczywy ból krzyża powinnaś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem - może to oznaczać ciążę pozamaciczną lub początek poronienia. Dodatkowo jeśli krwawienie wystąpi na późniejszym etapie (w drugim lub trzecim trymestrze), nawet jeśli nie odczuwasz przy nim żadnego bólu brzucha, również powinnaś jak najszybciej zadzwonić do lekarza, ponieważ istnieje ryzyko odklejenia łożyska lub przedwczesnego porodu. Najlepiej każdy rodzaj plamienia lub krwawienia skonsultować ze swoim lekarzem.
 • Gorączka – jeśli temperatura ciała wzrosła powyżej 38,5 stopni C. Temperatura powyżej 39 stopni może zagrażać życiu twojego dziecka, nie zwlekaj z wizytą u lekarza!
 • Zaburzenia widzenia – jeśli widzisz rozmyty, podwójny lub nieostry obraz i masz kłopoty z oczami.
 • Sączenie wód płodowych – eśli na bieliźnie zauważysz mokre plamy, może to oznaczać przedwczesne pęknięcie wód płodowych!
 • Nagłe i silne puchnięcie rąk, nóg, twarzy – pomimo, że puchnięcie różnych części ciała jest dość typowe w ostatnich tygodniach, to nigdy nie powinnaś ignorować silnego oraz nagłego puchnięcia ciała w szczególności jeśli towarzyszy mu ból głowy lub zaburzenia wizji.
 • Pieczenie i palenie podczas oddawania moczu – może to oznaczać zapalenie pęcherza, które dość często występuje w ciąży a bywa bardzo niebezpiecznie, ponieważ nieleczone może prowadzić do przedwczesnego porodu.
 • Zmiana aktywności twojego dziecka – jeśli ilość ruchów płodu drastycznie się zmniejszyła lub wręcz przeciwnie czujesz, że twoje dziecko jest dziwnie pobudzone, powinnaś jak najszybciej skonsultować to ze swoim lekarzem. Dodatkowo postaraj się codziennie mierzyć ruchy dziecka – w jaki sposób i po co liczyć ruchy płodu?
 • Jeśli po prostu czujesz, ze coś jest nie tak – nawet jeśli nie potrafisz do końca określić co jest nie w porządku, twoje przeczucie jest wystarczająco dobrym argumentem, aby zgłosić się do lekarza i upewnić się, że nic nie zagraża ciąży.

 
Autor: dr hab. med. Iwona Szymusik- specjalista położnictwa i ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Członkini Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (PTMR), Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (ESHRE) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (ASRM). Specjalizuje się w leczeniu niepłodności, endokrynologii ginekologicznej, zachowaniu zdolności prokreacyjnych (oncofertility), w metodach wspomaganej prokreacji oraz w prowadzeniu ciąży.

Czy spodobał Ci się ten artykuł?
Poprzedni artykuł | Następny artykuł
Zainteresują Cię również:

Super produkty na okres ciąży, czyli 9 produktów szczególnie polecanych dla kobiet w ciąży

Zapoznaj się z produktami, które są wyjątkowo cenne dla rozwijającego się maleństwa i Twojego nadwyrężonego ciążą organizmu. Postaraj się, aby takie produkty jak kasze, żurawina i migdały w okresie ciąży na stałe zagościły w Twoim menu. czytaj dalej

7 pytań o poród, których wiele kobiet wstydzi się zadać!

Poród zbliża się wielkimi krokami, a w Twojej głowie w dalszym ciągu kłębią się pytania, których wstydzisz się zadać? Niektóre tematy są na tyle krępujące, że ciężko je poruszyć z partnerem,  na rutynowej wizycie u lekarza, czy przy kawie z koleżankami…Nadszedł jednak czas, żeby rozwiać Twoje wątpliwości! Przeczytaj odpowiedzi na 7 najbardziej wstydliwych pytań związanych z porodem. czytaj dalej

USG, test PAPP-A. Nieprawidłowe wyniki badań w ciąży – co dalej?

W badaniu USG lekarz wykrył jakieś nieprawidłowości? A może wyniki testu PAPP-A są niezadowalające? Co dalej? Jakie kroki podjąć? Czy w takiej sytuacji nieinwazyjny test genetyczny może okazać się pomocny? Jakich informacji może dostarczyć test NIPT? czytaj dalej

Dieta w ciąży - po trymestrach

Odpowiednia dieta w ciąży wpływa nie tylko na przebieg samej ciąży, ale również na zdrowie Twojego dziecka w przyszłości (np. słaby układ odpornościowy dziecka lub problemy z otyłością). Przeczytaj dlaczego dieta w ciąży jest tak istotna, czy kompleks witamin jest w stanie ją zastąpić oraz na co powinnaś zwrócić uwagę w każdym trymestrze ciąży.    czytaj dalej

Przygotowanie do porodu - o czym warto pamiętać?

Poród to wyjątkowe przeżycie dla każdej kobiety. Czy można się jakoś do niego przygotować? O czym warto pamiętać, kiedy termin porodu zbliża się wielkimi krokami? Kliknij i przeczytaj nasze sprawdzone sposoby!  czytaj dalej

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)