BellyBestFriend
Artykuły / Idealna laktacja - kiedy, jak powstaje mleko i dlaczego warto kupić laktator?

Idealna laktacja - kiedy, jak powstaje mleko i dlaczego warto kupić laktator?

Temat laktacji już na etapie ciąży wielu przyszłym mamom spędza sen z powiek. Czy będę miała mleko, czy w piersiach będzie wystarczająca ilość pokarmu, aby maluszek się najadł, czy będę potrafiła przystawiać dziecko to piersi? To jedne z najczęstszych pytań, które pojawiają się w głowie przyszłych mam. Przede wszystkim całkowity brak pokarmu występuje u zaledwie kilku procent kobiet. U całej reszty laktacja przebiega prawidłowo lub z niewielką pomocą laktatora można ją z sukcesem "rozkręcić". Jak i kiedy zatem powstaje mleko w piersiach? Czy warto kupić laktator? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

Laktacja - kiedy i jak powstaje mleko?

 
16 a 22 tydzień ciąży — właśnie w tym okresie w Twoich piersiach rozpoczyna się  produkcja mleka. Wszystko za sprawą hormonów łożyskowych estrogenu, progesteronu oraz prolaktyny, które powodują wzrost przewodów mlecznych, w tym także obrzmienie, ukrwienie i zmianę zabarwienia brodawek sutkowych wraz z otoczkami. Piersi powiększają się i stają się bardziej tkliwe. Gruczoły Montgomery'ego, czyli małe grudki na otoczce brodawki sutkowej, stają się większe i bardziej widoczne. Wydzielają substancję ochronną i natłuszczają brodawkę wraz z otoczką. Wszystko po to, aby przygotować Twoje piersi do mającej wkrótce nastąpić laktacji. 
 

Opisane wyżej procesy zachodzą w ciele każdej kobiety - nie musisz się zatem obawiać, że nie będziesz miała mleka. Na początku, co zupełnie normalne, możesz mieć kłopoty z efektywnym karmieniem, jednak wraz ze wsparciem położnej lub certyfikowanej doradczyni laktacyjnej jesteś w stanie z powodzeniem pobudzić gruczoły mleczne do produkcji mleka. Laktacja to proces - zespół konkretnych działań, które wykonywane regularnie i konsekwentnie przyniosą oczekiwany sukces. Przy rozkręcaniu laktacji niezastąpionymi pomocnikami młodej mamy są laktatory. Na rynku dostępna jest cała gama produktów: od ręcznych po elektryczne, przez odciągające mleko z jednej lub dwóch piersi jednocześnie, a także działające w dwóch lub trzech fazach pracy. 

 

Jak wybrać laktator - czym są fazy w laktatorze?

Fazy to nic innego jak tryby pracy. Na rynku dostępne są produkty dwufazowe, składające się z fazy stymulacji i odciągania, oraz trzyfazowe laktatory elektryczne zaproponowane przez markę Neno, które zostały wyposażone w dodatkową fazę mieszaną.  

Pierwsza faza - stymulacji, ma za zadanie pobudzić piersi do produkcji mleka. Kobiety borykające się z obrzękiem biustu niejednokrotnie wykorzystują ten tryb również do masażu nabrzmiałych piersi. Druga faza obejmuje właściwy proces odciągania pokarmu — ruchy laktatora są głębokie i jednostajne, dzięki czemu proces poboru mleka jest najefektywniejszy. Trzecia faza to innowacyjne rozwiązanie. W tym trybie laktator wiernie odzwierciedla ssące ruchy dziecka. Można to porównać do momentu kiedy maluszek jest już co prawda najedzony, ale wciąż leży przy piersi, rozgląda się wokoło i raz po raz znowu ssie pierś... To właśnie trzecia — mieszana faza odciągania. Dzięki niej pierś zostaje właściwie opróżniona, a gruczoły mleczne są stymulowane do dalszej produkcji pokarmu. Laktator trójfazowy to produkt szczególnie rekomendowany kobietom napotykającym trudności z laktacją. 

Marka Neno posiada w swoim asortymencie dwa laktatory trójfazowe — pojedynczy Neno Angelo oraz podwójny Neno Camino. Pierwszy produkt jest kompaktowy i bardzo lekki — doskonale sprawdzi się nie tylko do domowego użytku, ale również w podróży. Posiada lampkę LED, która pozwala na wygodne odciąganie pokarmu również w nocy. 

Neno Camino to produkt z segmentu premium — wykonany z najwyższej jakości materiałów, funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie — zachwyca swoim wyglądem, przez co z pewnością przypadnie do gustu najbardziej wymagającym mamom. Laktator przeznaczony jest do poboru mleka z dwóch piersi jednocześnie, jednak dzięki odpowiedniemu podłączeniu może być wykorzystywany jako laktator pojedynczy. 

Wszystkie laktatory marki Neno posiadają 100-procentową separację mediów. Odciągnięte mleko wędruje bezpośrednio do butelki, a pokarm nie ma  kontaktu z przewodami — rurkami, które  służą wyłącznie do wytwarzania podciśnienia. Zaproponowane rozwiązanie zapobiega namnażaniu bakterii i sprawia, że urządzenie jest łatwe w czyszczeniu. Co więcej, membrana w laktatorach Neno została usytuowana w miejscu, stanowiącym swoistą barierę między lejkiem i butelką, a rurkami i urządzeniem pompującym. Taka konstrukcja chroni silnik laktatora i przewody przed kontaktem z pokarmem i pozwala utrzymać higienę. 

Wybór laktatora to kwestia bardzo indywidualna — warto jednak przed skompletowaniem wyprawki zasięgnąć wiedzy, aby wybrać produkt skrojony na miarę własnych potrzeb.

Czy spodobał Ci się ten artykuł?
Poprzedni artykuł | Następny artykuł
Zainteresują Cię również:

Fotelik samochodowy - jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie jazdy?

Bezpieczeństwo dziecka jest priorytetem każdego rodzica. Jednym z takich obszarów, gdzie jest ono szczególnie ważne jest zakup, montaż i korzystanie z fotelika samochodowego. Co zatem zrobić, aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo w trakcie rodzinnych podróży z noworodkiem i niemowlakiem?  czytaj dalej

Kluczowe składniki dla przyszłej Mamy, czyli co warto suplementować w ciąży

Ciąża to odmienny i wyjątkowy stan, który jest jednocześnie dużym wyzwaniem dla organizmu kobiety. To czas, kiedy zmienia się zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Które z nich są szczególnie istotne dla przyszłej mamy i dla rozwijającego się dziecka? Co warto suplementować w ciąży, aby zadbać o zdrowie i rozwój maluszka?  czytaj dalej

3 naturalne sposoby na mdłości w ciąży

Mdłości i nudności to jedna z najczęstszych i najbardziej typowych dolegliwości w pierwszych tygodniach ciąży. Czym są one spowodowane i jak sobie pomóc? Poznaj sprawdzone i skuteczne sposoby, jak zmniejszyć mdłości w ciąży. czytaj dalej

Jak od strony psychicznej przygotować się do porodu?

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety. Większość jednak skupia się na przygotowaniach od strony fizycznej... A co z psychiką? Czy do porodu można się przygotować od strony mentalnej? Jak zadbać o odpowiednie nastawienie? Jakie są techniki przygotowania do porodu?  czytaj dalej

3 nieoczywiste gadżety, które warto uwzględnić w wyprawce dla noworodka

Słów kilka o ciekawych i przydatnych gadżetach, które warto dodać komponując wyprawkę dla niemowlaka. Nie są to przedmioty oczywiste na pierwszy rzut oka, jednak po zapoznaniu się z korzyściami płynącymi z ich używania, wiele świeżo upieczonych rodziców zmienia zdanie...  czytaj dalej

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)