BellyBestFriend
Artykuły / Fotelik samochodowy - jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie jazdy?

Fotelik samochodowy - jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie jazdy?

Koszty wyprawki dla malucha mogą przyprawić przyszłych rodziców o zawrót głowy. Jednym z największych jest zakup fotelika samochodowego i jest to rzecz, na której nie warto oszczędzać. Lepiej zrezygnować z kilku gadżetów, w przypadku których nie mamy pewności, że się przydadzą, na rzecz bezpiecznego fotelika. O ile wózek, ubranka, czy łóżeczko można (i warto!) kupić z drugiej ręki, o tyle fotelik samochodowy warto, aby był nowy. Czym jeszcze warto kierować się przy wyborze fotelika, aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo przewożenia dziecka? 
 

Przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

 
Pierwszą kwestią jest strona, w którą przewożone jest dziecko. Według polskich przepisów prawnych tyłem do kierunku jazdy muszą jeździć najmłodsze dzieci, w foteliku z kategorii (0 -13 kg). Jest to pierwszy fotelik, nazywany potocznie "łupiną". Z takiego fotelika dzieci wyrastają już około 8/9 miesiąca życia i wówczas przychodzi czas na zakup kolejnego fotelika dostosowanego do zwiększającej się wagi i wzrostu dziecka. To jest moment, kiedy większość rodziców podejmuje zmianę i montuje fotelik przodem do kierunku jazdy. Czy takie postępowanie jest bezpieczne dla dziecka?
 
Przykład Szwecji, która wiedzie prym w najbezpieczniejszym przewożeniu dzieci, podpowiada, że powinniśmy wozić dzieci tyłem do kierunku jazdy najdłużej jak się da. Tyłem do kierunku jazdy mogą spokojnie jeździć nawet dzieci w wieku przedszkolnym (niekiedy udaje się nawet do 6 roku życia). Jest to najbezpieczniejszy sposób przewożenia dzieci, ponieważ w przypadku ewentualnej kolizji, czy nawet gwałtowniejszego hamowania siła działająca na główkę i kręgi szyjne jest dużo mniejsza niż w momencie, gdy dziecko siedzi przodem do kierunku jazdy. 
 

Na co zwrócić uwagę przy montowaniu fotelika w aucie?

 
Być może oczywiste, ale w przypadku montażu konieczne jest przeczytanie instrukcji obsługi. Choć na pierwszy rzut oka wszystkie foteliki montuje się podobnie, każdy producent ma swoje własne zalecenia. Każdy drobiazg przy montażu ma znaczenie i zwiększa bezpieczeństwo jazdy dziecka. Fotelik musi być stabilnie przymocowany, nie może "kiwać" się podczas jazdy, żadne części nie powinny być poluzowane. 
 
Na co jeszcze powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Ważny jest prawidłowy kąt nachylenia oparcia, powinien oscylować w granicach 30-35 stopni. Należy zadbać o prawidłową regulację zagłówka i o to, by baza fotelika płasko przylegała do siedziska auta. Kolejnym aspektem są pasy bezpieczeństwa, powinny być precyzyjnie przeprowadzone wokół siedziska, zgodnie z instrukcją. Większość sklepów oferujących foteliki samochodowe, oprócz profesjonalnej pomocy w dobraniu fotelika do dziecka (waga / wzrost), ale również do modelu samochodu, ma w swojej ofercie opcję montażu. Jeśli nie czujemy się na tyle kompetenti, by zamontować samodzielnie fotelik, możemy o pomoc poprosić specjalistów. 
 

Jak wybrać bezpieczny fotelik dla naszego dziecka?

 
Przy wyborze warto kierować się nie tylko sprawdzoną marką, ale przede wszystkim informacją, czy dany fotelik pozytywnie przeszedł wszystkie testy bezpieczeństwa i testy zderzeniowe (ADAC, PLUS, OEAMTC). To ważna informacja, która pozwala obiektywnie ocenić na ile bezpieczny jest dany model i jak zachowuje się przypadku wypadku, kolizji, czy po prostu bardzo gwałtownego hamowania. 
 
Jakie oceny mogą mieć foteliki samochodowe? Które parametry są istotne? W testach ADAC przyznawana jest ocena ogólna w punktach. Jeśli fotelik ma notę 1,5 - to bardzo wysoka ocena. Ocena niedostateczna wynosi 4,6. Aby ułatwić zrozumienie odwrotnej niż u nas skali ocen, oceny końcowe przekładane są na gwiazdki. Fotelik z oceną bardzo dobrą ma pięć gwiazdek, z najsłabszą oceną - jedną. 
 

Wózek i fotelik 3w1 - czy warto wybrać taką opcję? 

 
Wielu producentów tworzy gotowe zestawy, które często są korzystniejsze cenowo, niż gdyby każdy element (gondola, spacerówka, fotelik samochodowy), trzeba by było kupić osobno. Czy warto zdecydować się na taką opcję? Jeśli tylko fotelik spełnia wspomniane wyżej normy bezpieczeństwa i pozytywnie wypada w testach zderzeniowych, to jak najbardziej tak. Jednym z takich bezpiecznych rozwiązań jest fotelik samochodowy doona. To pierwszy model na świecie ze zintegrowanymi z fotelikiem kołami. Umożliwia rodzicom bezpieczną mobilność dziecka  w samochodzie i po wyjściu z niego. Przeznaczony jest dla dzieci do dwunastego miesiąca życia.
 
To fotelik samochodowy, kołyska i wózek spacerowy w jednym. Zatwierdzony do używania w samolotach, zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych. Posiada specjalnie, ergonomicznie zaprojektowaną wkładkę dla niemowlaków wykonaną z bambusowego, antybakteryjnego włókna, które reguluje wilgoć i temperaturę oraz inne ciekawe rozwiązania.
 
Produkty dla dzieci powinny być testowane, aby spełniać najbardziej rygorystyczne normy. Fotelik Doona przeszedł wszystkie wymagane prawem testy pomyślnie i ze względu na swą unikalną funkcjonalność został certyfikowany jako fotelik samochodowy, wózek i kołyska, zatwierdzony do używania w samolotach. We wspomnianych wcześniej testach ADAC otrzymał łączną ocenę 2,4. Jest to fotelik, który w skali przyznawania gwiazdek otrzymał ocenę dobrą, czyli przyznano mu cztery gwiazdki.   

Czy spodobał Ci się ten artykuł?
Poprzedni artykuł | Następny artykuł
Zainteresują Cię również:

Kluczowe składniki dla przyszłej Mamy, czyli co warto suplementować w ciąży

Ciąża to odmienny i wyjątkowy stan, który jest jednocześnie dużym wyzwaniem dla organizmu kobiety. To czas, kiedy zmienia się zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Które z nich są szczególnie istotne dla przyszłej mamy i dla rozwijającego się dziecka? Co warto suplementować w ciąży, aby zadbać o zdrowie i rozwój maluszka?  czytaj dalej

3 naturalne sposoby na mdłości w ciąży

Mdłości i nudności to jedna z najczęstszych i najbardziej typowych dolegliwości w pierwszych tygodniach ciąży. Czym są one spowodowane i jak sobie pomóc? Poznaj sprawdzone i skuteczne sposoby, jak zmniejszyć mdłości w ciąży. czytaj dalej

3 nieoczywiste gadżety, które warto uwzględnić w wyprawce dla noworodka

Słów kilka o ciekawych i przydatnych gadżetach, które warto dodać komponując wyprawkę dla niemowlaka. Nie są to przedmioty oczywiste na pierwszy rzut oka, jednak po zapoznaniu się z korzyściami płynącymi z ich używania, wiele świeżo upieczonych rodziców zmienia zdanie...  czytaj dalej

Raport "Jak rodzą Polki?" - doświadczenia kobiet na temat opieki okołoporodowej w Polsce

Fundacja “Rodzić po ludzku” w czerwcu opublikowała najnowszy raport na temat opieki okołoporodowej w Polsce. Jak rodzą Polki? Jak wygląda opieka okołoporodowa w naszym kraju? Przeczytaj zaskakujące wnioski!    czytaj dalej

10 fascynujących faktów, które poznasz dzięki Kalendarzowi Ciąży!

Jesteś ciekawa co czeka Cię w kolejnym tygodniu ciąży? Jakie wartości i parametry rozwijającego się płodu wyglądają prawidłowo, a co warto skonsultować z lekarzem? A może chciałabyś na bieżąco śledzić objawy swojej ciąży i przyrost wagi na siatkach centylowych dopasowanych indywidualnie dla Ciebie? Sprawdź, co jeszcze fascynującego odkryjesz w Kalendarzu Ciąży BellyBestFriend!  czytaj dalej

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)