BellyBestFriend
Artykuły / 7 faktów o karmieniu piersią, o których nie miałaś pojęcia

7 faktów o karmieniu piersią, o których nie miałaś pojęcia

Karmienie piersią to najlepszy prezent, jaki możesz podarować swojemu dziecku. Mleko matki dostarcza niemowlakowi podstawowych składników budulcowych i bioaktywnych. W jego skład wchodzą m.in. białka, tłuszcze, węglowodany, enzymy, cholesterol, witaminy, sole mineralne i mikroelementy. Ponadto, naturalny pokarm naładowany jest przeciwciałami, które pomagają dziecku w zwalczaniu wirusów i bakterii. Nie bez powodu mleko matki nazywane jest pierwszą i naturalną szczepionką dla dziecka — zapewnia mu zdrowie i odporność. Bogaty skład mleka sprawia, że do 6 miesiąca życia dziecko nie potrzebuje żadnego innego pokarmu. Ta cudowna substancja ma wiele nieoczywistych korzyści, o których mowa poniżej.
 

1. Mleko zmienia się w czasie

 
Skład jakościowy mleka pozostaje stały, natomiast zmianom ulegają proporcje poszczególnych składników nawet w czasie jednej sesji karmienia. W pierwszej fazie karmienia - tuż po przystawieniu dziecka, mleko jest lekkie i wodniste, a dopiero po chwili jego skład staje się bogatszy w tłuszcze. Skład mleka uzależniony jak także od pory dnia, a nawet od pory roku. W upalne dni pokarm jest bardziej wodnisty, aby lepiej gasić pragnienie malucha. W nocy natomiast mleko jest bardziej tłuste i sycące. Wszystko po to, aby maluszek dłużej spał i lepiej przybierał na wadze.
 

2. Pokarm dostosowuje się do zmieniających potrzeb dziecka

 
Kobiety często obawiają się, że im dłużej karmią swoje dziecko, tym jakość produkowanego mleka jest gorsza. Nic bardziej mylnego! Mleko kobiet karmiących ponad rok ma nadal dużą wartość odżywczą, a ponadto wyższą wartość energetyczną w porównaniu do mleka mam karmiących poniżej roku lub mam wcześniaków. To wszystko wynika z faktu, że potrzeby dziecka się zmieniają - zaczyna się poruszać, a w konsekwencji potrzebuje więcej energii. 

 

3. Wielozmysłowa stymulacja dziecka

 
Niemowlę poznaje smak oraz zapach mleka i zaczyna kojarzyć je z osobą mamy. Jej bliskość oraz rytm bicia serca sprawiają, że maluszek czuje się bezpiecznie. Poprzez obserwowanie mimiki twarzy mamy oraz nawiązywanie kontaktu wzrokowego, dziecko uczy się porozumiewania, co stanowi istotny element jego rozwoju. 
 

4. Dopiero skuteczne ssanie stymuluje laktację

Najsilniejszym bodźcem stymulującym produkcję mleka jest skuteczne ssanie, a zatem takie, które prowadzi do opróżnienia piersi. Dopiero właściwie opróżniona pierś może produkować kolejne partie mleka. Aby ten cykl odbywał się właściwie, konieczne jest regularne przystawianie dziecka do piersi (co ok. 2-3 godziny) lub systematyczne odciąganie pokarmu. Jeśli Twoje piersi są podrażnione lub maluszek ma kłopoty z właściwym uchwyceniem brodawki, warto posiłkować się laktatorem. Na rynku dostępne są nawet specjalne trójfazowe urządzenia (np. Neno Camino), które mają za zadanie zwiększyć produkcję mleka w piersiach. Ich innowacyjność polega na wprowadzeniu dodatkowego, trzeciego trybu pracy, który łączy w sobie elementy fazy stymulacji oraz aktywnego poboru pokarmu. Laktator naśladuje wzorzec ssania dziecka, imitując zbliżoną prędkość i siłę poboru. Zaleca się korzystanie z tego trybu pod koniec odciągania pokarmu, aby opróżnić pierś i zwiększyć laktację.

 

5. Lepsza regeneracja macicy po porodzie

 
Udowodniono, że karmienie piersią wpływa na szybsze obkurczanie się macicy po porodzie, co zmniejsza ryzyko utraty krwi oraz prawdopodobieństwo wstąpienia niedoborów żelaza u kobiet. W trakcie karmienia piersią wytwarzana się oksytocyna, która powoduje skracanie włókien mięśniowych macicy, a konsekwencji przyczynia się do szybszego powrotu narządu do stanu sprzed ciąży.
 

6. Mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów u kobiet

 
Naturalne karmienie przynosi korzyści nie tylko maluszkom, ale również ich mamom. Zgodnie ze stanowiskiem Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej - karmienie piersią przez okres powyżej 12 miesięcy zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika o 28%, a raka piersi z każdym kolejnym rokiem o około 4,3%. Efekt ochronny karmienia piersią został potwierdzony zarówno wśród młodych kobiet (tzw. nowotwory przedmenopauzalne), jak i wśród kobiet po okresie menopauzy. Wniosek płynący z badań jest prosty: im dłużej karmisz, tym lepiej dla Twojego zdrowia. Nie zważaj zatem na nieprzychylne komentarze otoczenia - karm dziecko tak długo, jak to tylko możliwe.
 

7. EKO karmienie

 
Karmienie piersią wspiera środowisko jest niewyczerpalnym źródłem pożywienia, a ponadto nie generuje dodatkowych odpadów.  Mleko jest zawsze świeże, ciepłe i gotowe do spożycia. To proste i naturalne rozwiązanie, które jest korzystne także z ekonomicznego punktu widzenia.
 
 

Czy spodobał Ci się ten artykuł?
Poprzedni artykuł | Następny artykuł
Zainteresują Cię również:

Idealna laktacja - kiedy, jak powstaje mleko i dlaczego warto kupić laktator?

Czy idealna laktacja istnieje? Tak! Ale czasami wymaga wsparcia. Są kobiety, dla których karmienie piersią jest zupełnie bezproblemowe. Wiele jednak świeżo upieczonych mam zmaga się z  problemami na początku swojej drogi laktacyjnej: zbyt mała produkcja pokarmu, nieefektywne ssanie przez dziecko, trudności z przystawianiem... O ile trudności z przystawieniem warto skonsultować z położną lub doradczynią, to problem ze zbyt małą ilością pokarmu można rozwiązać samodzielnie, wspomagając się laktatorem. O idealnej laktacji - kiedy i jak powstaje mleko w piersiach oraz czy warto kupić laktator i na co zwrócić uwagę przy wyborze. czytaj dalej

Fotelik samochodowy - jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie jazdy?

Bezpieczeństwo dziecka jest priorytetem każdego rodzica. Jednym z takich obszarów, gdzie jest ono szczególnie ważne jest zakup, montaż i korzystanie z fotelika samochodowego. Co zatem zrobić, aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo w trakcie rodzinnych podróży z noworodkiem i niemowlakiem?  czytaj dalej

Kluczowe składniki dla przyszłej Mamy, czyli co warto suplementować w ciąży

Ciąża to odmienny i wyjątkowy stan, który jest jednocześnie dużym wyzwaniem dla organizmu kobiety. To czas, kiedy zmienia się zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Które z nich są szczególnie istotne dla przyszłej mamy i dla rozwijającego się dziecka? Co warto suplementować w ciąży, aby zadbać o zdrowie i rozwój maluszka?  czytaj dalej

3 naturalne sposoby na mdłości w ciąży

Mdłości i nudności to jedna z najczęstszych i najbardziej typowych dolegliwości w pierwszych tygodniach ciąży. Czym są one spowodowane i jak sobie pomóc? Poznaj sprawdzone i skuteczne sposoby, jak zmniejszyć mdłości w ciąży. czytaj dalej

3 nieoczywiste gadżety, które warto uwzględnić w wyprawce dla noworodka

Słów kilka o ciekawych i przydatnych gadżetach, które warto dodać komponując wyprawkę dla niemowlaka. Nie są to przedmioty oczywiste na pierwszy rzut oka, jednak po zapoznaniu się z korzyściami płynącymi z ich używania, wiele świeżo upieczonych rodziców zmienia zdanie...  czytaj dalej

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)