BellyBestFriend
Artykuły / 5 sposobów jak zwiększyć inteligencję swojego dziecka jeszcze w brzuchu!

5 sposobów jak zwiększyć inteligencję swojego dziecka jeszcze w brzuchu!

Większość rodziców chciałoby, aby ich dzieci były mądre i szybko zdobywały nowe umiejętności. Wiele z nich inwestuje w poradniki dotyczące rozwoju dziecka, a nawet materiały typu Baby Einstein. Niewielu jednak wie, że na inteligencję dziecka można mieć już wpływ podczas … ciąży! Połączenia nerwowe w mózgu dziecka tworzą się już na etapie życia płodowego. Stymulację neuronów w mózgu dziecka mogą zwiększać pewne aktywności. Jakie? Na szczęście bardzo proste! 

 

 1. Ćwiczenia podczas ciąży.

Na pierwszy rzut oka ćwiczenia podczas ciąży niewiele mają wspólnego ze zwiększaniem inteligencji dziecka. A jednak! Badania pokazują, że mamy które regularnie ćwiczą podczas ciąży rozwijają większe łożysko z większymi zdolnościami transportu tlenu i składników odżywczych do dziecka oraz co równie ważne także produktów przemiany materii od dziecka. Umiarkowane ćwiczenia podczas ciąży znacznie poprawiają stan płodu w różnych dziedzinach, w tym mózgu. Badania pokazują, że przyszłe mamy posiadające dobrą kondycję układu sercowo-naczyniowego oraz regularnie uprawiające ćwiczenia aerobowe w czasie ciąży rodzą dzieci z większym potencjałem neurologicznym. Największy wpływ mają do 20 tygodnia ciąży, do tego czasu bowiem rośnie łożysko.

 

 2. Bierz witaminy prenatalne.

Witaminy, które zawierają kwas foliowy nie tylko zmniejszają ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej w mózgu i rdzeniu kręgowym, mają również ogólnie korzystny wpływ na rozwój mózgu. Jedno z badań wykazało, że kobiety które nie zażywają kwasu foliowego podczas ciąży, są prawie dwukrotnie bardziej narażone na urodzenie dziecka z zaburzeniami ze spectrum autyzmu. Kluczowym miesiącem jest pierwszy miesiąc ciąży – w tym czasie zażywanie odpowiedniej dawki kwasu foliowego ma największy wpływ na rozwój mózgu. Niestety na tak wczesnym etapie ciąży wiele kobiet nawet jeszcze nie wie, że jest w ciąży i tym samym nie zażywa kwasu foliowego.

 

 3. Jedz ryby!

Ryby są bogatym źródłem dwóch ważnych składników, które są znane z korzystnego wpływu na rozwój mózgu – kwasy omega-3 oraz DHA.  Składniki te są obecne w rybach, najwięcej znajdziesz ich w łososiu lub niedocenianym przez wielu  - śledziu. Badania (http://www.webmd.com/baby/news/20040716/pregnant-omega-3-essential-for-babys-brain) wykazały, że dzieci urodzone z wyższym poziomem kwasów DHA, osiągają lepsze wyniki w testach poznawczych.

Pamiętaj jednak, że pomimo, że ryby są bardzo zdrowe, w ciąży nie powinnaś ich jeść zbyt często – lekarze zalecają spożycie ryb nie częściej niż 3 razy w tygodniu. Ryby mogą zawierać rtęć, która jest szkodliwa dla płodu. Szczególnie bądź ostrożna z dużymi gatunkami ryb tj. makrela, rekin czy tuńczyk.

 

 4. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem.

Dziecko słyszy Cię już będąc w brzuchu. Rozpoznaje Twój głos, który działa na nie stymulująco.  Nic nie tracisz, a możesz dużo zyskać rozmawiając ze swoim dzieckiem od chwili, gdy tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży! Niezależnie co mówisz, czy przedstawiasz złożony problem naukowy czy po prostu opowiadasz dziecku swój dzień, Twoje dziecko czerpie z tego korzyści! Im więcej rodzice mówią do swoich dzieci, tym one szybciej zaczynają mówić, łatwiej przyswajają nowe słowa i dużo więcej rozumieją niż dzieci, do których mówi się niewiele.  

Podobne działanie na rozwój mózgu ma również muzyka, śpiew i czytanie. Lubisz czytać przed snem? Świetnie, zacznij czytać na głos, a Twoje dziecko na tym skorzysta. 

 

 5. Trzymaj stres pod kontrolą!

Niestety stres, który odczuwa matka zmienia warunki, w których rośnie dziecko. Stres powoduje, że do ciała kobiety trafia mniej tlenu, co bezpośrednio wpływa na słabsze ukrwienie łożyska. Słabiej ukrwione łożysko sprawia, że do Twojego dziecka trafia mniej substancji odżywczych, a to niekorzystnie wpływa na jego rozwój, w tym rozwój mózgu! Dodatkowo hormony stresu przenikają przez łożysko i dają się we znaki również Twojemu dziecku. Stan zagrożenia, niepewności i lęku nie jest optymalnym środowiskiem do rozwoju płodu. Stres może spowodować również przedwczesny poród, który negatywnie wpływa na rozwój mózgu.

Postaraj się nie prowadzić nadmiernie stresującego trybu życia podczas ciąży. Najbardziej szkodliwy jest długotrwały, przewlekły stres, który nie znajduje ujścia i utrzymuje się na wysokim poziomie przez cały czas. Unikaj zatem sytuacji stresowych, aktywnie szukaj źródeł relaksu i odreagowania stresu (joga, ćwiczenia oddechowe, pisanie pamiętnika, przyjemne spotkania w gronie przyjaciół, spacery, relaksacyjna muzyka).


Autor: Katarzyna Wójcicka - psycholog, community manager, koordynatorka treści internetowych. Pasjonuje się psychologią w szczególności dotyczącą problemów związanych z niepłodnością. Uwielbia taniec i sport.

 

Czy spodobał Ci się ten artykuł?
Poprzedni artykuł | Następny artykuł

Dowiedz się więcej o swojej ciąży!

Sprawdź BellyBestFriend Premium

  • kontrola przyrostu wagi
  • śledzenie rozwoju ciąży
  • dieta dla ciąży

Wypróbuj miesiąc za darmo, potem tylko 29 zł / mies.

Zainteresują Cię również:

Badania w ciąży

Zastanawiasz się jakie badania czekają cię w ciąży? Czemu służą takie badania i kiedy się je wykonuje? Przeczytaj jakie rodzaje badań i testów czekają przyszłą mamę i dlaczego są one ważne.  czytaj dalej

Pierwsze objawy ciąży – czyli po czym poznać że jesteś w ciąży jeszcze przed wykonaniem testu ciążowego?

„Po czym poznać że jestem w ciąży?” - to pytanie zadaje sobie wiele kobiet, zarówno tych które starają się o dziecko jak i tych które podejrzewają, że być może zaszły w ciążę. Odpowiedź nie jest łatwa i jednoznaczna.  czytaj dalej

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Kompletując wyprawkę dla noworodka, wielu rodziców staje przed wyborem fotelika samochodowego. Wybór jest ogromny, przez co decyzja o wyborze właściwego fotelika jest często bardzo trudna. Na jakie elementy zwrócić uwagę wybierając fotelik? Czy fotelik powinien być dopasowany do konkretnego modelu samochodu? Dlaczego warto zdecydować się na fotelik z systemem mocowania ISOFIX? czytaj dalej

Pozytywny test ciążowy i co dalej?

A więc stało się! Zrobiłaś test ciążowy i wynik wyszedł pozytywny. Gratulacje! To co zapewne wiesz na pewno, to fakt, że przed Tobą wiele zmian. Jakie to będą zmiany, czego się teraz spodziewać? Przeczytaj na co powinnaś być gotowa, jak się do tego przygotować i co po kolei powinnaś  zrobić gdy już wiesz, że pod Twoim sercem zagościło nowe życie. czytaj dalej

Ciąża - najważniejsze rzeczy, które powinnaś wiedzieć oczekując dziecka

Są rzeczy, które każda kobieta w ciąży powinna wiedzieć. Podstawowa wiedza o ciąży zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo zarówno Twoje jak i Twojego dziecka. Przeczytaj między innymi od kiedy liczony jest początek ciąży, o jakich badaniach w ciąży nie możesz zapomnieć lub czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne.  czytaj dalej

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)