BellyBestFriend
Artykuły / 5 sposobów jak zwiększyć inteligencję swojego dziecka jeszcze w brzuchu!

5 sposobów jak zwiększyć inteligencję swojego dziecka jeszcze w brzuchu!

Większość rodziców chciałoby, aby ich dzieci były mądre i szybko zdobywały nowe umiejętności. Wiele z nich inwestuje w poradniki dotyczące rozwoju dziecka, a nawet materiały typu Baby Einstein. Niewielu jednak wie, że na inteligencję dziecka można mieć już wpływ podczas … ciąży! Połączenia nerwowe w mózgu dziecka tworzą się już na etapie życia płodowego. Stymulację neuronów w mózgu dziecka mogą zwiększać pewne aktywności. Jakie? Na szczęście bardzo proste! 

 

 1. Ćwiczenia podczas ciąży.

Na pierwszy rzut oka ćwiczenia podczas ciąży niewiele mają wspólnego ze zwiększaniem inteligencji dziecka. A jednak! Badania pokazują, że mamy które regularnie ćwiczą podczas ciąży rozwijają większe łożysko z większymi zdolnościami transportu tlenu i składników odżywczych do dziecka oraz co równie ważne także produktów przemiany materii od dziecka. Umiarkowane ćwiczenia podczas ciąży znacznie poprawiają stan płodu w różnych dziedzinach, w tym mózgu. Badania pokazują, że przyszłe mamy posiadające dobrą kondycję układu sercowo-naczyniowego oraz regularnie uprawiające ćwiczenia aerobowe w czasie ciąży rodzą dzieci z większym potencjałem neurologicznym. Największy wpływ mają do 20 tygodnia ciąży, do tego czasu bowiem rośnie łożysko.

 

 2. Bierz witaminy prenatalne.

Witaminy, które zawierają kwas foliowy nie tylko zmniejszają ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej w mózgu i rdzeniu kręgowym, mają również ogólnie korzystny wpływ na rozwój mózgu. Jedno z badań wykazało, że kobiety które nie zażywają kwasu foliowego podczas ciąży, są prawie dwukrotnie bardziej narażone na urodzenie dziecka z zaburzeniami ze spectrum autyzmu. Kluczowym miesiącem jest pierwszy miesiąc ciąży – w tym czasie zażywanie odpowiedniej dawki kwasu foliowego ma największy wpływ na rozwój mózgu. Niestety na tak wczesnym etapie ciąży wiele kobiet nawet jeszcze nie wie, że jest w ciąży i tym samym nie zażywa kwasu foliowego.

 

 3. Jedz ryby!

Ryby są bogatym źródłem dwóch ważnych składników, które są znane z korzystnego wpływu na rozwój mózgu – kwasy omega-3 oraz DHA.  Składniki te są obecne w rybach, najwięcej znajdziesz ich w łososiu lub niedocenianym przez wielu  - śledziu. Badania (http://www.webmd.com/baby/news/20040716/pregnant-omega-3-essential-for-babys-brain) wykazały, że dzieci urodzone z wyższym poziomem kwasów DHA, osiągają lepsze wyniki w testach poznawczych.

Pamiętaj jednak, że pomimo, że ryby są bardzo zdrowe, w ciąży nie powinnaś ich jeść zbyt często – lekarze zalecają spożycie ryb nie częściej niż 3 razy w tygodniu. Ryby mogą zawierać rtęć, która jest szkodliwa dla płodu. Szczególnie bądź ostrożna z dużymi gatunkami ryb tj. makrela, rekin czy tuńczyk.

 

 4. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem.

Dziecko słyszy Cię już będąc w brzuchu. Rozpoznaje Twój głos, który działa na nie stymulująco.  Nic nie tracisz, a możesz dużo zyskać rozmawiając ze swoim dzieckiem od chwili, gdy tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży! Niezależnie co mówisz, czy przedstawiasz złożony problem naukowy czy po prostu opowiadasz dziecku swój dzień, Twoje dziecko czerpie z tego korzyści! Im więcej rodzice mówią do swoich dzieci, tym one szybciej zaczynają mówić, łatwiej przyswajają nowe słowa i dużo więcej rozumieją niż dzieci, do których mówi się niewiele.  

Podobne działanie na rozwój mózgu ma również muzyka, śpiew i czytanie. Lubisz czytać przed snem? Świetnie, zacznij czytać na głos, a Twoje dziecko na tym skorzysta. 

 

 5. Trzymaj stres pod kontrolą!

Niestety stres, który odczuwa matka zmienia warunki, w których rośnie dziecko. Stres powoduje, że do ciała kobiety trafia mniej tlenu, co bezpośrednio wpływa na słabsze ukrwienie łożyska. Słabiej ukrwione łożysko sprawia, że do Twojego dziecka trafia mniej substancji odżywczych, a to niekorzystnie wpływa na jego rozwój, w tym rozwój mózgu! Dodatkowo hormony stresu przenikają przez łożysko i dają się we znaki również Twojemu dziecku. Stan zagrożenia, niepewności i lęku nie jest optymalnym środowiskiem do rozwoju płodu. Stres może spowodować również przedwczesny poród, który negatywnie wpływa na rozwój mózgu.

Postaraj się nie prowadzić nadmiernie stresującego trybu życia podczas ciąży. Najbardziej szkodliwy jest długotrwały, przewlekły stres, który nie znajduje ujścia i utrzymuje się na wysokim poziomie przez cały czas. Unikaj zatem sytuacji stresowych, aktywnie szukaj źródeł relaksu i odreagowania stresu (joga, ćwiczenia oddechowe, pisanie pamiętnika, przyjemne spotkania w gronie przyjaciół, spacery, relaksacyjna muzyka).


Autor: Katarzyna Wójcicka - psycholog, community manager, koordynatorka treści internetowych. Pasjonuje się psychologią w szczególności dotyczącą problemów związanych z niepłodnością. Uwielbia taniec i sport.

 

Czy spodobał Ci się ten artykuł?
Poprzedni artykuł | Następny artykuł
Zainteresują Cię również:

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Kompletując wyprawkę dla noworodka, wielu rodziców staje przed wyborem fotelika samochodowego. Wybór jest ogromny, przez co decyzja o wyborze właściwego fotelika jest często bardzo trudna. Na jakie elementy zwrócić uwagę wybierając fotelik? Czy fotelik powinien być dopasowany do konkretnego modelu samochodu? Dlaczego warto zdecydować się na fotelik z systemem mocowania ISOFIX? czytaj dalej

10 najczęstszych obaw kobiet w ciąży, czyli czego boją się kobiety w ciąży

Lęk i różnego rodzaju obawy to naturalny towarzysz kobiety w ciąży. Czego boi się większość kobiet oczekujących dziecka? Bólu porodowego, urodzenia chorego dziecka, utraty atrakcyjności czy może zrujnowania życia seksualnego po porodzie? Czego obawiasz się Ty? Przeczytaj czy zasadne jest zamartwianie się i jak sobie radzić, aby nasze obawy nie sprawdziły się. czytaj dalej

Karmienie piersią - wszystko o diecie, która zapewni zdrowie Twojemu dziecku

Podawanie mleka matki to najlepszy, naturalny sposób karmienia niemowląt. Zapewnia on dziecku prawidłowy rozwój, zdrowie i umacnia więź emocjonalną z matką. Należy także pamiętać, że znaczenie ma długość okresu karmienia piersią. Najlepiej, jeśli do ukończenia szóstego miesiąca życia dieta malca składa się wyłącznie z mleka mamy. czytaj dalej

Zdrowie kobiet w ciąży. Na co zwrócić uwagę?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, kiedy powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie, ponieważ w dużej mierze przekłada się ono na zdrowie rozwijającego się dziecka. Przeczytaj, na jakie aspekty zdrowotne szczególnie zwrócić uwagę.  czytaj dalej

Jak od strony psychicznej przygotować się do porodu?

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety. Większość jednak skupia się na przygotowaniach od strony fizycznej... A co z psychiką? Czy do porodu można się przygotować od strony mentalnej? Jak zadbać o odpowiednie nastawienie? Jakie są techniki przygotowania do porodu?  czytaj dalej

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do BellyBestFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)