3 nieoczywiste gadżety, które warto uwzględnić w wyprawce dla noworodka
Kilka słów o gadżetach, które na pierwszy rzut oka nie wydają się oczywistym punktem wyprawki dla noworodka. Oczywiście nie są niezbędne, ale jednak mogą ułatwiać codzienność świeżo upieczonych rodziców. O zaletach posiadania suszarki do butelek, specjalnego kosza na pieluszki oraz projektora dla niemowlaka - czy faktycznie warto dodać te przedmioty do listy z wyprawką maluszka?
1. Suszarka do butelek i smoczków
Sprawą oczywistą jest, że butelki oraz smoczki, z których korzystają maluchy to elementy, które trzeba bardzo dokładnie myć i wyparzać. Jednak mało kto przywiązuje wagę do właściwego suszenia, najczęściej butelki dziecięce lądują na suszarce z innymi naczyniami. Niestety wilgoć, która tam panuje sprzyja namnażaniu się bakterii, które mogą być dużym zagrożeniem dla zdrowia. Aby mieć pewność, że po czyszczeniu elementy te nie zostaną zabrudzone np. podczas przecierania ściereczką, rozwiązaniem może być suszarka do butelek i smoczków.

Jest to gadżet stosunkowo tani, nie zajmuje dużo miejsca, dlatego z pewnością bez problemu zmieści się w każdej kuchni. Warto dobrać odpowiedni model do ilości elementów, które chce się na nim suszyć. Tego typu suszarki wyróżniają się prostą konstrukcją, dlatego z łatwością można je wyczyścić - większość nadaje się do mycia w zmywarce, co jest bardzo wygodne i praktyczne. Przykładem może być
suszarka Nanobebe dzięki obecności specjalnych widełek, które mają dwa rozmiary, można wygodnie rozmieścić na niej smoczki, butelki i inne elementy. Ponadto rozmieszczenie tych widełek można zmienić wedle swoich potrzeb. Suszarka jest bardzo płaska, dzięki czemu zbiera bez problemu nadmiar zbierającej się wody. Posiada zaawansowany system odpowietrzania, a także dzięki otwartej konstrukcji można szybko i higienicznie ją wysuszyć. Jest ona także bardzo lekka i poręczna.
Właściwe suszenie bardzo podnosi higienę tak wrażliwych elementów jak smoczki i butelki. Warto też zaznaczyć, że oprócz mycia i suszenia, niezwykle istotna jest również sterylizacja. Specjaliści bezwzględnie zalecają sterylizację butelek i smoczków, do momentu aż dziecko osiągnie 6 miesiąc życia. Jeśli jednak niemowlę jest bardziej wrażliwe, szczególnie jeśli pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, sterylizacja powinna trwać dłużej.
2. Kosze na pampersy
Kosz na pieluchy ma swoich zwolenników, jak i przeciwników, a raczej osoby, które uważają ten gadżet za zbędny. Jest to jednak świetne rozwiązanie przede wszystkim dla osób wrażliwych na nieprzyjemne zapachy. Zadaniem specjalnego kosza na pieluszki jest przechowywanie i utylizowanie zużytych pampersów, tak aby nieprzyjemny zapach nie ulatniał się na zewnątrz. Taki kosz to również oszczędność czasu, ponieważ mieści średnio 40 sztuk zużytych pampersów, więc nie ma potrzeby opróżniania go tak często, jak w przypadku zwykłego kosza.
Kosz na pampersy jest też wygodny w użytku, zazwyczaj ma szczelne zamknięcie i klapę, która otwiera się za pomocą pedału, dzięki czemu można obsługiwać go bez użycia rąk.

Wybierając kosz na pieluchy, warto wybrać markę, która na rynku jest od dłuższego czasu. Wówczas można mieć pewność, że wkłady, które są potrzebne do tego urządzenia, będą zawsze dostępne. Tańszym rozwiązaniem może być zakup kosza, do którego pasują zwykłe worki.
Jeśli chodzi o kosz na pampersy, to świetnie sprawdza się elektryczna wersja. Dlaczego? Po wrzuceniu pieluszki, kosz skręca worek bezpośrednio nad pampersem. Dzięki temu przy kolejnym otwarciu urządzenia nie widać ani nie czuć pieluszki.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
-
pojemność - niektóre z koszy mieszczą nawet do 150 pieluszek, co pozwala zaoszczędzić bardzo dużo czasu.
-
rozmiar - jest duży wybór różnych rozmiarów, więc tutaj trzeba się kierować po prostu wielkością pomieszczenia, w którym chcemy postawić kosz.
-
budowa - doskonałym rozwiązaniem są kosze, które mają podwójne zabezpieczenie uszczelniające, dzięki czemu nieprzyjemny zapach nie wydostaje się na zewnątrz.
-
dodatkowe funkcje - niektóre kosze mają funkcję automatycznego zwijania pampersa w folię.
3. Projektor do pokoju dla niemowlaka
Projektor dla niemowlaka to gadżet, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności. To urządzenie, które emituje różne rodzaje światła, ruchome elementy, czy melodie. Poszczególne funkcje można dostosowywać do wieku i rozwoju dziecka, co sprawia, że jest to bardzo uniwersalne urządzenie, z którego można korzystać już od pierwszych tygodni życia dziecka.
Niemowlę do piątego miesiąca życia nie podejmuje prób samodzielnego siedzenia, w tym czasie dopiero zaczyna wykonywać pierwsze obroty, więc jego możliwości przemieszczania w pierwszych miesiącach życia są mocno ograniczone. Świetnie za to wodzi wzrokiem (już noworodki są w stanie zauważyć różnicę w natężeniu światła!), z czasem potrafi skupić wzrok na poruszających się przedmiotach, a następnie dostrzec zróżnicowane kształty i wielkości. Projektor może zatem świetnie wpływać na rozwój percepcji dziecka oraz wzmocnienie mięśni oczu, szczególnie jeśli projektor wyświetla obrazy z przesuwającymi się elementami.
Większość projektorów posiada bogaty wybór melodii z możliwością regulacji poziomu dźwięku. Może zatem służyć zarówno do stymulowania postrzegania u dziecka oraz do wyciszenia go przed planowanym snem. Przykładowo projektory, zawierające wizerunki zwierząt leśnych często mają wbudowane melodie, które imitują odgłosy natury.
Projektor dla najmłodszego niemowlęcia najczęściej montuje się do krawędzi łóżeczka. Wraz ze wzrostem i rozwojem dziecka, które siedząc mogłoby strącić elementy, projektor można zamocować do szczebelków w formie pozytywki. Starsze dziecko, może samodzielnie korzystać z projektora, co sprawia, że jest to urządzenie na tyle uniwersalne, że będzie cieszyło się powodzeniem nawet przez kilka lat.
Czym kierować się przy wyborze projektora? Oprócz efektów wizualnych, bardzo ważne jest bezpieczeństwo. Przed zakupem warto sprawdzić, czy urządzenie posiada atesty i certyfikaty, umożliwiające dystrybucję na terenie UE. Projektor powinien być wykonany z materiałów wysokiej jakości, pozbawiony luźno zwisających, możliwych do oderwania przez dziecko elementów. Warto zwrócić uwagę na to, czy materiały są odpowiednie w kontakcie z wrażliwą skórą niemowlęcia.
Zainteresują Cię również:
7 pytań o poród, których wiele kobiet wstydzi się zadać!
Poród zbliża się wielkimi krokami, a w Twojej głowie w dalszym ciągu kłębią się pytania, których wstydzisz się zadać? Niektóre tematy są na tyle krępujące, że ciężko je poruszyć z partnerem, na rutynowej wizycie u lekarza, czy przy kawie z koleżankami…Nadszedł jednak czas, żeby rozwiać Twoje wątpliwości! Przeczytaj odpowiedzi na 7 najbardziej wstydliwych pytań związanych z porodem.
►czytaj dalej
4 propozycje pysznych koktajli na ciążowe dolegliwości!
Cierpisz na typowo ciążowe dolegliwości? Twój układ pokarmowy jest bardzo wrażliwy i męczą Cię ciągłe niestrawności? A może nie możesz poradzić sobie z bolesnymi skurczami łydek? Poznaj kilka prostych i naturalnych sposobów na ciążowe dolegliwości - odkryj przepisy na koktajle!
►czytaj dalej