X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum II trymestr USG szkodzi?
Odpowiedz

USG szkodzi?

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
    1 2
Oceń ten wątek:
  • Ewela28 Debiutantka
    Postów: 12 12

    Wysłany: 20 lutego 2015, 09:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jak myślicie dziewczyny, czy USG szkodzi dziecku? Słysze ciągle, że ma być tylko 3 w czasie całej ciąży. Jak często Wy macie?

  • Kkarolinaaaa Autorytet
    Postów: 2881 6412

    Wysłany: 20 lutego 2015, 09:25

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    uu ja miałam juz 4, a gdzie koniec ciązy..;p
    Rozmawiałam z tym z moją gin i powiedziała ze nie szkodzi, tym bardziej w późniejszej ciąży (od ok 12tygodnia).

    Ewela28, polkosia lubią tę wiadomość

    3i49bd3mn3g76zlc.png
  • Hermiona Autorytet
    Postów: 326 960

    Wysłany: 20 lutego 2015, 10:25

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Czytałam o tym na stronie Rodzić po ludzku: http://www.rodzicpoludzku.pl/Ciaza/Badania-USG-w-czasie-ciazy.html
    To strona z rzetelnymi informacjami, można im zaufać. Nie piszą, że szkodzi, ale że znamy tę metodę stosunkowo krótko i dlatego należy podchodzić do niej z ograniczonym zaufaniem.

    Ewela28, polkosia, Cassie lubią tę wiadomość

    ijpbo7esx952zvu4.png
  • Martika87 Autorytet
    Postów: 544 252

    Wysłany: 20 lutego 2015, 14:23

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Usg powinno robic sie raz w miesiącu- cześciej nie ma po prostu potrzeby. Pod koniec ciąży chodzi sie co dwa tygodnie by kontrolować malucha.
    Nie popadajcie w paranoje.

    M.M.K, Ewela28, Cassie lubią tę wiadomość

    zrz69vvj69ave0jf.png


  • M.M.K Koleżanka
    Postów: 43 22

    Wysłany: 20 lutego 2015, 18:12

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kochane ja w pierwszej ciąży miałam co wizyta usg i mam zdrowego Synka . Teraz jestem w drugiej ciąży i usg mam robione co każda wizytę. Spokojnie

    pakima, Ewela28, Fatim lubią tę wiadomość

    http://pg22.radom.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=61&Itemid=48
  • Toa Autorytet
    Postów: 286 143

    Wysłany: 20 lutego 2015, 23:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Tez mam robione USG na kazdej wizycie, mialam juz 7 USG a to dopiero 10+6 wg OM, a 10+3 wg USG. :)

    Ewela28, Fatim lubią tę wiadomość

    3917bd3e8d73a01ab1b83b758246ebe4.png
    c55f3e3kmvx0lmmb.png
  • pakima Autorytet
    Postów: 582 203

    Wysłany: 21 lutego 2015, 10:04

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    najbardziej szkodliwe w ciąży i w ogóle dla człowieka jest rtg. O usg mówią że w zasadzie przy takim postępie technicznym nie jest to szkodliwe. Ja widać kto chodzi prywatnie to w zasadzie na każdej wizycie ma robione usg. Nie trwa to długo a pozwala na obserwację rozwijącego się płodu i zadziałanie w odpowiednim czasie gdyby pojawiły się komplikacje.

    Martika87, polkosia, Ewela28, Blondik lubią tę wiadomość


    km5smg7ymue8hf5u.png


    ex2bcwa1bypjjnja.png
  • Martika87 Autorytet
    Postów: 544 252

    Wysłany: 21 lutego 2015, 13:01

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    O tak. Rtg jest najgorsze. Ja mam do wyleczenia zęba kanałowo ale na szczęście nie boli i czekam do porodu...

    zrz69vvj69ave0jf.png


  • Toa Autorytet
    Postów: 286 143

    Wysłany: 21 lutego 2015, 13:08

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    pakima wrote:
    najbardziej szkodliwe w ciąży i w ogóle dla człowieka jest rtg. O usg mówią że w zasadzie przy takim postępie technicznym nie jest to szkodliwe. Ja widać kto chodzi prywatnie to w zasadzie na każdej wizycie ma robione usg. Nie trwa to długo a pozwala na obserwację rozwijącego się płodu i zadziałanie w odpowiednim czasie gdyby pojawiły się komplikacje.
    My chodzimy na NFZ ;)

    3917bd3e8d73a01ab1b83b758246ebe4.png
    c55f3e3kmvx0lmmb.png
  • Sharin Znajoma
    Postów: 18 23

    Wysłany: 23 lutego 2015, 12:45

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Też kiedyś czytałam, że 3 usg robi się przez całą ciążę, a ja 3 usg miałam robione w ciągu pierwszego tygodnia, gdy dowiedziałam się o ciąży ;) Aktualnie USG mam średnio co 3 tygodnie, a zdarza się nawet, że częściej. Zapytałam lekarza czy to może zaszkodzić, ale powiedział, że sprzęt do badania i długość badania w tych czasach na pewno w żaden sposób nie wpłynie na dzidzię, bo są to fale dźwiękowe i nie ma najmniejszego powodu do zmartwień. W większości artykułów, które przeczytałam na ten temat, również jest informacja, że to rtg szkodzi, ale nie usg i tej wersji się trzymam :)

    Ewela28, Fatim lubią tę wiadomość

  • polkosia Autorytet
    Postów: 8561 7430

    Wysłany: 23 lutego 2015, 16:48

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    3 USG w ciąży to minimum i pewnie o to chodzi. Może nie robić co tydzień, ale 1-2x w miesiącu na pewno nie zaszkodzi.

    Ewela28 lubi tę wiadomość

    Klementysia 2015 psn
    Matylda 2016 cc
    Jaśmina 2018 psn
    Aurora 2021 psn
  • Fatim Autorytet
    Postów: 3955 4485

    Wysłany: 5 marca 2015, 16:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    U mnie na początku ciąży jak miałam plamienie i skurcze delikatne ginekolog na SORze zalecił nawet USG co 2 dzień by sprawdzać czy wszystko dobrze (oczywiście nie robiłam co 2 dni, ile to kasy :D).Do tej pory uważa się, że USG nie szkodzi dziecku tylko co najwyżej je denerwuje (podobno dziecko podczas badania USG słyszy dźwięk nam przypominający wjazd pociągu na peron)

    Ewela28 lubi tę wiadomość

    3jvzjw4zg23rfekr.png
    p19u43r8tmqu4p6v.png
  • Fatim Autorytet
    Postów: 3955 4485

    Wysłany: 5 marca 2015, 16:13

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A 3 badania USG to jest minimum jakie trzeba wykonać i jest zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Jest to badanie genetyczne (11-14tydzień) ocena ryzyka wad genetycznych (można połączyć z testem PAPP-A), połówkowe (18-24tydzień) dający ocenę budowy zewnętrznej i wewnętrznej płodu, USG w III trymestrze (28-32tydzień) służące ocenie wzrostu dziecka, wykrywa zagrożenie hipotrofią (dziecko rośnie za wolno) :)

    polkosia, Ewela28 lubią tę wiadomość

    3jvzjw4zg23rfekr.png
    p19u43r8tmqu4p6v.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 30 kwietnia 2015, 10:02

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja mam robione usg co dwa tygodnie.Lekarz mówił,ze możemy nawet robic co tydzień,gdybym chciała...chciec bym chciała,ale skąd tyle kasy..;) Usg w żądny wypadku nie szkodzi-gdyby tak bylo,to lekarze robiliby tylko te trzy i koniec.Jak jest potrzeba to można i co dwa tygodnie ;)

  • polkosia Autorytet
    Postów: 8561 7430

    Wysłany: 30 kwietnia 2015, 12:46

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja mam też co dwa tygodnie, na pewno nie szkodzi :)

    Klementysia 2015 psn
    Matylda 2016 cc
    Jaśmina 2018 psn
    Aurora 2021 psn
  • Shibuya Autorytet
    Postów: 1968 1549

    Wysłany: 19 maja 2015, 09:29

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja miałam już 6 USG do tej pory, ze względu na plamienia i dzięki temu byłam spokojniejsza. Lekarz mówił, że to nie szkodzi, zwłaszcze, że takie badanie nie trwa długo.

    km5s8ribzosjb8kh.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 19 maja 2015, 11:24

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja juz 9 i nie żałuję-gdyby nie usg,to dużo rzeczy byłoby pominiętych w moim przypadku i nie wiadomo jak by się skończyło,a tak...jestem spokojna...a dzidziuś cały i zdrowy-a o to przecież chodzi.

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 19 maja 2015, 11:25

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ja chodzę państwowo i miałam robione od w 6, 11,14,18 tyg oraz 2x w szpitalu jak mnie przyjmowali i przy wypisie - w sumie 6x. U mnie normą jest USG co miesiąc na wizycie i lekarz nie widzi nic zdrożnego, wręcz przeciwnie.
    Teraz idę prywatnie na połówkowe(21.05 - 20tydz), bo chce na lepszym aparacie, oprócz tego normalnie na wizycie(22tydz) też będzie.

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 27 maja 2015, 19:11

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mój gin twierdzi, że zbyt częste i robione niepotrzebnie nie jest zbyt dobrym pomysłem, bo wywołuje efekt termiczny u płodu tak mówią najnowsze badania.

    Swego czasu zostałam nieźle zaatakowana na jednym forum, więc zaczęłam szukać na własną rękę artykułów naukowych i w artykule AIUM (to amerykański instytut odpowiedzialny na USG) znalazłam informację, że usg jako tako nie szkodzi, jednak rzeczywiście zalecają przeprowadzanie tylko niezbędnych badań 3-4 razy, ponieważ usg służy do uzyskania niezbędnych danych diagnostycznych. Wyjątkiem są wady, choroby, nieprawidłowości ciąży, wtedy dopuszcza się zrobienie dodatkowych badań. A z kolei w innym artykule stwierdzono, że energia ultradźwiękowa jest absorbowana przez tkanki płodu w postaci ciepła, ale negatywne i szkodliwe skutki występują przy długotrwałej ekspozycji na fale ciągłe o wysokiej mocy, ale teraz na nowych sprzętach stosuje się fale impulsowe, które są bezpieczniejsze. Zaleca się operatorom USG stosować zasadę ALARA czyli najniższe możliwe osiągalne zastosowanie USG (mogłam źle przetłumaczyć bo biegle języka nie znam). No i na koniec we wnioskach jest mowa o tym, że cały czas toczy się dyskusja co do efektów długoterminowych stosowania usg.

    Na pewno usg nie sprawi, że dziecko urodzi się chore, albo zaszkodzi mu w jakiś wyraźny sposób, ale lekarze powoli odchodzą od robienia badania bardzo często. Gdzieś jakaś dziewczyna napisała (ale to nie jest jakieś wiarygodne źródło bo internet), że podobno australijscy naukowcy dowiedli, że jak fala dociera do dziecka to zmienia bieg neuronów i podobno dzieci mogą być mniej inteligentne, ale ile w tym prawdy nie wiem.

    Ja sama miałam już 3 razy usg, a jeszcze 2 (albo więcej, bo kto to wie) przede mną:/ uważam, że trochę niepotrzebne było te podglądanie pęcherzyka itp., ale na tamtym etapie mnie uspokoiło. Każde moje usg było króciutkie. Kolejne moje usg to połówkowe, jeśli istnieje, jakaś mikroskopijna szansa, że częste robienie usg niekorzystnie wpływa na dzidzię to uważam, że bez sensu jest robić je co chwilę. Oczywiście co innego, jeśli ciąża tego wymaga, wtedy nie ma to tamto trzeba robić usg tyle razy ile trzeba.

    dddodiii, Ewela87 lubią tę wiadomość

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 27 maja 2015, 23:49

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ładnie napisałaś :) dzięki w imieniu wszystkich:)
    Ja sie nie boje usg...Na poczatku troche miałam obawy..tez czytałam,aż doszlam do wniosku,ze skoro tyle się u mnie dzieje,to trzeba usg robic-jak ktos chce robic co tydzień,żeby sobie podglądać,no to juz niepotrzebne,ale jak cos sie dzieje,to usg ratuje i dużo daje;)

1 2
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Zespół PCOS – czym jest i jak z nim walczyć?

PCOS to jedno z najczęstszych zaburzeń endokrynologicznych. Jak się objawa? Jakie są metody leczenia? Czy Zespół Policystycznych Jajników może utrudniać zajście w ciążę? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Poronienie - objawy, rodzaje i najczęstsze przyczyny poronienia

Poronienie to przedwczesne zakończenie ciąży, która trwała krócej niż 22 tygodnie. Poronieniem samoistnym kończy się około 10-15% ciąż, przy czym około połowa kończy się jeszcze przed implantacją zarodka w macicy, czyli przed 8 tygodniem. Dowiedz się jakie są przyczyny poronienia, objawy i diagnostyka. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Choroby endometrium - jakie są najczęstsze?

Czym jest endometrium, a czym endometrioza? Jakie mogą być inne choroby endometrium i jak się objawiają? Jaka grubość endometrium jest optymalna podczas starań o dziecko? 

CZYTAJ WIĘCEJ