X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum I trymestr Badanie prenatalne usg genetyczne
Odpowiedz

Badanie prenatalne usg genetyczne

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • Mikaaa19996 Debiutantka
    Postów: 13 2

    Wysłany: 2 września 2017, 09:40

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej dziewczyny mam pytanie czy miałyście już to badanie? Jak wyniki jak one przebiega? Ja mam mieć dopiero 19 września i ogromnie się boje że z dzidzia będzie coś nie tak. Mimo tego że ja ani mąż nie mamy ukończonych nawet 25 lat jesteśmy młodzi mieliśmy mały problem z zajsciem w ciąży. Problem dotyczył mnie miałam niedoczynnosc tarczycy no i stwierdzono przeciw ciała przeciw plemnikom pani doktor która prowadziła nas piątekzez całe leczenie powiedziała że jest procent na wady genetyczne jest bardzo mały niż w normlanym przypadku ale jest. Bardzo sie boję staram sie o tym nie myślęc ale są dni że nie myślę o niczym innym tylko o tym. Podzielcie sie swoimi doświadczeniami i co wy o tym sądzicie?? :)

    Betahcg przyrost
  • Izcia Znajoma
    Postów: 21 2

    Wysłany: 13 września 2017, 17:27

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    nie rob tych badan bo na 100 % nikt ci nie da pewności aż do porodu.Ja nie bede robić tych badan bo to tylko beda przypuszczenia zreszta ja i tak nie byłabym w stanie usunąc dziecka nie mając pewności na 1000% ze jest cos nie tak. Zaufaj Bogu.Tak najlepiej.

    IzaMi
  • edwarda20 Autorytet
    Postów: 6951 2654

    Wysłany: 13 września 2017, 19:04

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Oczywiście ze rob te badania i nie słuchaj innych. Lepiej jest wiedzieć wczesniej, a niektóre wady można leczyć w ciąży albo tuz po.

    Ja ich jeszcze nie robilam ale z tego co wiem jest to po prostu bardzo dokladnie, dłuższe usg gdzie lekarz sprawdza każdy narząd i kostkę. Test pappa to test z krwi. Nie denerwuj sie bo dzidzia wszystko odczuwa. Pozdrawiam:)

    szatanka, Ilona92, Rene lubią tę wiadomość

    dqprqps6kaqxmc83.png
  • monik84111 Koleżanka
    Postów: 89 7

    Wysłany: 13 września 2017, 19:09

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Z całym szacunkiem dla dziewczyn które odradzają to badanie...absolutnie robic!!!!!jest to mega stres ale wiesz co z Twoim dzieckiem się dzieje !!!

    edwarda20 lubi tę wiadomość

    monik84111
  • edwarda20 Autorytet
    Postów: 6951 2654

    Wysłany: 13 września 2017, 19:11

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    monik84111 wrote:
    Z całym szacunkiem dla dziewczyn które odradzają to badanie...absolutnie robic!!!!!jest to mega stres ale wiesz co z Twoim dzieckiem się dzieje !!!
    Dokladnie tak!

    dqprqps6kaqxmc83.png
  • MikroLena Koleżanka
    Postów: 68 17

    Wysłany: 13 września 2017, 19:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja mam 30 lat, lekarz skierował mnie na te badania, bo w rodzinie mam dwójkę dzieci z chorobami rozwojowymi. Badanie wyszło dla mnie pozytywnie, ale wiem, że to oznacza mniejsze ryzyko a nie fakt, że maluszek jest 100% zdrowy (ale taką mam nadzieję).

    Badanie USG prenatalne wykonuje się między 11 a 14 tygodniem ciąży. Lekarz na badaniu USG sprawdza czy dziecku wykształca się kość nosowa (przy aberracjach chromosomalnych kość się nie wykształca czy coś w ten deseń)oraz mierzy szerokość fałdu na karku, w ktorym zbiera się płyn w tym okresie. Potem dostajesz od lekarza wyniki badania i z nimi udajesz się na badanie krwi. Najpierw uzupełniasz kwestionariusz, gdzie podajesz m.in. takie dane jak twój wiek, to czy palisz, rasę, jak doszło do zapłodnienia i tego typu dane. Następnie pobierają ci krew. Krew, kwestionariusz i wyniki badania USG wysyłane są do specjalistycznej placówki, gdzie lekarz oblicza prawdopodobieństwo, że twój maluch może mieć aberracje chromosonalne np. Zespół Downa, zespół Patau lub zespół Edwardsa. Test nigdy nie daje odpowiedzi, że dziecko jest zdrowe lub chore, tylko i wyłącznie pokazuje ryzyko choroby np. Przy wyniku 1:200 oznacza to że jedno na 200 dzieci przy takich wynikach rodzi się z aberracją.

    Moja rada jest taka: Porozmawiaj z mężem. Myśmy z partnerem rozmawiali przed badaniami i doszliśmy natychmiast do wniosku, że to dla nas nie ma znaczenia. Że to nasze dziecko i będziemy je wychowywać i kochac nawet jeśli będzie chore. I to bardzo pomaga. Bo wiesz, że nie ważne jaki wyjdzie wynik i tak już podjęłaś decyzję i masz wsparcie męża.

    dqpranliwnrweqx3.png
  • Carisma Koleżanka
    Postów: 87 13

    Wysłany: 14 września 2017, 09:08

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Izcia wrote:
    nie rob tych badan bo na 100 % nikt ci nie da pewności aż do porodu.Ja nie bede robić tych badan bo to tylko beda przypuszczenia zreszta ja i tak nie byłabym w stanie usunąc dziecka nie mając pewności na 1000% ze jest cos nie tak. Zaufaj Bogu.Tak najlepiej.
    Jeśli badanie prenatalne wskazuje na wysokie ryzyko wystąpienia wad genetycznych, to wtedy robi się przecież amniopunkcję, która daje już 100% pewności co do tych wad.

    Uważam, że badania prenatalne są konieczne. Nie chodzi już tylko o ewentualne ryzyko wystąpienia wad genetycznych takich jak np. Zespół Downa, ale bardzo dokładne USG jest w stanie wyłapać problemy i wady, które można kontrolować i leczyć jeszcze w łonie matki albo zaraz po narodzinach, bez tracenia cennego czasu. Wydaje mi się, że unikanie badań prenatalnych to narażenia dziecka na niebezpieczeństwo. Jeśli dla kobiety nie ma znaczenia czy dziecko będzie mieć wady genetyczne, to w porządku, ale są wady i problemy, których niewykrycie może spowodować zupełnie niepotrzebne komplikacje i narażać zdrowie i życie dziecka - podczas pierwszego badania prenatalnego badane jest przecież m.in. serce dziecka, a wady serca i naczyń krwionośnych są częstą przyczyną obumarcia dziecka w łonie matki albo po porodzie.

    Według mnie badania prenatalne to konieczność - dla dobra dziecka.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 14 września 2017, 09:23

    edwarda20, monik84111 lubią tę wiadomość

  • Mała1106 Znajoma
    Postów: 17 0

    Wysłany: 14 września 2017, 14:21

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    hej dziewczyny może któraś z was miała podobne wyniki badań prenatalnych bo ja nie wiem sama czy się martwić czy nie
    ryzyko podstawowe:
    trisomia 21 1:463
    trisomia 18 1:1076
    trisomia 13 1:3391

    ryzyko skorygowane:
    tri 21 1:788
    tri 18 1:20000
    tri 13 1:20000
    mój wiek 32 lata
    wolne bhcg 77,4 IU/l odpowiada 2,096MoM
    papp-a 1,710 IU/l odpowiada 0,656 MoM
    kość nosowa obecna, przepływ w zastawce trójdzielnej: zwykła
    przyzierność karku NT 1,6mm
    uderzenia serduszka 163ud/min
    Czaszka,kręgosłup,przednia ściana brzucha:obraz prawidłowy
    Żołądek,pęcherz moczowy,ręce,stopy:widoczne
    Serce 4 jamowe
    Badanie wykonane w 12tc.

    Co myślicie o tych wynikach?

  • edwarda20 Autorytet
    Postów: 6951 2654

    Wysłany: 14 września 2017, 15:18

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mała1106 wrote:
    hej dziewczyny może któraś z was miała podobne wyniki badań prenatalnych bo ja nie wiem sama czy się martwić czy nie
    ryzyko podstawowe:
    trisomia 21 1:463
    trisomia 18 1:1076
    trisomia 13 1:3391

    ryzyko skorygowane:
    tri 21 1:788
    tri 18 1:20000
    tri 13 1:20000
    mój wiek 32 lata
    wolne bhcg 77,4 IU/l odpowiada 2,096MoM
    papp-a 1,710 IU/l odpowiada 0,656 MoM
    kość nosowa obecna, przepływ w zastawce trójdzielnej: zwykła
    przyzierność karku NT 1,6mm
    uderzenia serduszka 163ud/min
    Czaszka,kręgosłup,przednia ściana brzucha:obraz prawidłowy
    Żołądek,pęcherz moczowy,ręce,stopy:widoczne
    Serce 4 jamowe
    Badanie wykonane w 12tc.

    Co myślicie o tych wynikach?

    To chyba nie do nas pytanie tylko do lekarza, ktory badanie wykonywal. Albo genetyka.

    dqprqps6kaqxmc83.png
  • lostdestionation Koleżanka
    Postów: 43 41

    Wysłany: 15 września 2017, 17:35

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mała1106 - to sa bardzo dobre wyniki !

    34bws65ghpknfmup.png
  • Ilona92 Autorytet
    Postów: 1725 1660

    Wysłany: 18 września 2017, 15:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Uwazam, ze usg genetyczne miedzy 11-14 tygodniem jest jednym z najważniejszych. Powinna je wykonać jazda kobieta tak jak pisała edwarda20. Jezeli chcesz miec pewność co do niektórych badan mozesz wykonać test harmony lub nifty, z Twojej krwi. To lekarz powinien z Tobą wszystko omówić i pokierować. Ja w najbliższym czasie robie usg i jesli odpukać cos bedzie nie tak zrobie harmony. Po usg widac tez czy narządy sie dobrze rozwijają, czy jest kość nosowa, żołądek, serce, ręce,nogi, wymiar NT.

    qb3cj48ah5hohfgu.png
    klz9krhmxrpn9h80.png
  • MikroLena Koleżanka
    Postów: 68 17

    Wysłany: 19 września 2017, 07:43

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mała1106 wrote:
    hej dziewczyny może któraś z was miała podobne wyniki badań prenatalnych bo ja nie wiem sama czy się martwić czy nie
    ryzyko podstawowe:
    trisomia 21 1:463
    trisomia 18 1:1076
    trisomia 13 1:3391

    ryzyko skorygowane:
    tri 21 1:788
    tri 18 1:20000
    tri 13 1:20000
    mój wiek 32 lata
    wolne bhcg 77,4 IU/l odpowiada 2,096MoM
    papp-a 1,710 IU/l odpowiada 0,656 MoM
    kość nosowa obecna, przepływ w zastawce trójdzielnej: zwykła
    przyzierność karku NT 1,6mm
    uderzenia serduszka 163ud/min
    Czaszka,kręgosłup,przednia ściana brzucha:obraz prawidłowy
    Żołądek,pęcherz moczowy,ręce,stopy:widoczne
    Serce 4 jamowe
    Badanie wykonane w 12tc.

    Co myślicie o tych wynikach?

    Lekarz omówi z Tobą wyniki. Ale wg mnie czyli laika oznacza to, że masz mniejsze ryzyko na dziecko z trisomiami niż statystyczne, a to dobry znak. Plus z USG wychodzi, że wszystko wydaje się być ok.
    Ja bym,się nie martwiła tylko cieszyła.

    dqpranliwnrweqx3.png
  • Mała1106 Znajoma
    Postów: 17 0

    Wysłany: 22 września 2017, 16:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    lostdestionation wrote:
    Mała1106 - to sa bardzo dobre wyniki !

    Dzięki za odpowiedź:-)zaraz lepiej na serduchu się zrobiło:-)

  • Mała1106 Znajoma
    Postów: 17 0

    Wysłany: 22 września 2017, 16:14

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    MikroLena wrote:
    Lekarz omówi z Tobą wyniki. Ale wg mnie czyli laika oznacza to, że masz mniejsze ryzyko na dziecko z trisomiami niż statystyczne, a to dobry znak. Plus z USG wychodzi, że wszystko wydaje się być ok.
    Ja bym,się nie martwiła tylko cieszyła.
    Omówił ale wolałam popytać jeszcze Was-bardziej doświadczonych dziewczyn które już miały styczność z tymi badaniami i wynikami:-)to jest moja pierwsza ciąża więc jestem panikarą:-)dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam

  • JuicyB Autorytet
    Postów: 1160 1541

    Wysłany: 22 września 2017, 16:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mała1106 - moim zdaniem też wszystko ok. Ryzyko masz o wiele mniejsze niż to na jakie wskazuje Twój wiek bez badań. To zawsze dobra wiadomość :)

    A co do dyskusji o tym czy badania są potrzebne czy nie, to dorzucam swoje zdanie do tych, które twierdzą, że są. Sama zdecydowałam się na Test Pappa, mimo, że w rodzinie nie mam przypadków chorób genetycznych i nie miałam wskazań, aby się dokładniej zbadać. Mimo to chciałam wiedzieć, jakie jest ryzyko.
    Świadoma mama, to szczęśliwa mama.
    Nawet jak badania wykażą zwiększone ryzyko, to można się do tej myśli przyzwyczaić, przygotować do innego życia i przede wszystkim badać się dalej tak, aby dziecko miało jeszcze przed narodzinami odpowiednią opiekę lekarza.


    age.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 8 października 2017, 08:34

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ile dni przed USG prenatalnym miałyście popierana krew do testu PAPPA?

  • edwarda20 Autorytet
    Postów: 6951 2654

    Wysłany: 8 października 2017, 10:04

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja będę miała tego samego znowu dnia.

    Lukrecja lubi tę wiadomość

    dqprqps6kaqxmc83.png
  • Oublier Autorytet
    Postów: 566 369

    Wysłany: 8 października 2017, 10:12

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Lukrecja wrote:
    Ile dni przed USG prenatalnym miałyście popierana krew do testu PAPPA?
    Ja miałam dokładnie tydzień wcześniej. Dzięki temu od razu miałam pełną interpretację :)

    Lukrecja lubi tę wiadomość

    f2wl9vvjra4rp1ln.png

    v3gtnyn05cn3o4qn.png
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Zespół Policystycznych Jajników (PCOS) – dieta dla płodności

Zespół policystycznych jajników (PCOS, Policystyczne Jajniki) to jedno z najczęściej występujących zaburzeń endokrynologicznych u kobiet. Dotyczy 5-10% kobiet w wieku rozrodczym i jest najczęstszą przyczyną zaburzeń owulacji i problemów z zajściem w ciążę. Przeczytaj jakie są objawy PCOS, jak wpływa ono na starania o dziecko oraz w jaki sposób możesz pomóc sobie dietą.   

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak liczyć, który to tydzień ciąży?

Udało Wam się zajść w ciążę? Gratulacje! Określenie tygodnia ciąży jest kluczowe z wielu powodów. Przede wszystkim pozwala ustalić, czy dziecko rozwija się prawidłowo oraz umożliwia wykrycie wcześniejszego porodu bądź poronienia. Pozwala też rodzicom przygotować się do momentu przywitania nowego członka rodziny na świecie. Zobacz, w jaki sposób można ustalić wiek ciąży.

CZYTAJ WIĘCEJ

Sezonowa dieta zwiększająca płodność – płodne smaki jesieni

Jesień to świetny moment na wprowadzenie zmian do stylu życia i diety, które mogą pozytywnie wpłynąć na płodność i tym samym zwiększyć szanse na zajście w ciążę. Jakie produkty wybierać jesienią? Które składniki mają szczególne znaczenie w kontekście płodności? Podpowiadają ekspertki - Ania i Zosia z Akademii Płodności. 

CZYTAJ WIĘCEJ